Porodné. Kde a dokdy se žádá?

kacka2
1. pro 2008

ahoj všem,
máme asi deset dní po porodu a prosím o radu, dokdy je třeba žádat o porodné a kde, díky moc 🙂

motylek
1. pro 2008

Na úřadu práce a my tam sli, když byly malýmu 3 měsíce.

kacka.va
1. pro 2008

porodné se může žádat až rok zpětně. A žádá se na sociálním odboru dané městské části (někteří musí žádat na úřadu práce)

gtver
1. pro 2008

kacko, pokud jsi z Prahy i podle občanky, tak žádáš na místně příslušném úřadě městské části do jednoho roku po porodu. Vyplníš jednoduchý formulář a je to 😉

kacka2
autor
1. pro 2008

holky díky,
jen jsem se bála, že to bude schválně omezené časově, aby to lidi propásli 🙂 Ale koukam že je to v pohodě 😵

dckami
1. pro 2008

ahoj holčiny,
jsem z oboru, tak vám poradím: žádost o dávku státní sociální podpory - porodné si žádáte na Úřadu práce, odboru státní sociální podpory. Je třeba doložit rodný list dítěte a občanský průkaz matky či osoby, která dítě převzala do péče. Žádost je možné vytisknout na netu a přinést jí vyplněnou: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp

kacka.va
1. pro 2008

dckami: ale kačka je z prahy a tam neplatí, že je to na úřadu práce, tam je to přímo sociální odbor

gtver
1. pro 2008

V teortické rovině je to tak, že se vždy žádá na Úřadu práce, ale Praha má výjimku,tady je to prostřednicvím úřadu městské části, takže v praxi se v Praze s Úřadem práce v této záležitosti nepotkáš 😉

lenny7
5. bře 2013

Ahojky chci požádat o porodné,dočetla jsem se že je k tomu potřeba RL mimča,občanka a potvrzení o čtvrtletním příjmu.Ten papír o příjmu mám dávat do práce a partner taky?Nebo jak to chodí?Žijeme ve společné domácnosti,přítel je zapsaný v RL dítěte,bydlí s námi ale ještě jeho babička,započítává se její důchod taky do těch příjmů jako že s námi žije ? Díky mám v tom chaos tak prosím o rady 😉

jcd
19. bře 2013

potvrzení o čtvrtletním příjmu - tvoje a partnerovi davate do prace.

kamilaklaudie
14. říj 2013

ahoj mam jedno dite sem sni sam sou ji tri roki a nevim jestli mam narok na porodne dekuji predem

j.a.n.i
17. říj 2013

@kamilaklaudie Jelikož je porodné pouze na první dítě, tak ne.

kikilla
6. led 2014

Ahoj, předem přeji krásný pondělní den, potřebovala bych poradit, vím že nárok na porodné mají jen ti co nepřesahují dvojnásobek životního minima. Což si osobně myslím že je nespravedlivé a na porodné by měla mýt nárok každá prvorodička.
Ale nevím jak se to přesně počítá nebo jsem se to ani nikde pořádně nedočetla.
Já jsem 2 roky před otěhotněním normálně dělala, jenže jsem několikrát potratila tak Paní Dr. mě nechala hned po zjištění těhotenství na neschopence. Termín mám 5.unora 2014 což to už mám taky za pár a moc se těšíme s tatínkem🙂
Vím že budeme muset doložit čistý příjem za poslední 3 měsíce, což u mě je to,(září, říjen, listopad, od půlky prosince jsem podala žádost o mateřskou. Když jsem byla na neschopence počítá se tam moje nemocenská nebo výdělek před nastoupení na nemocenskou, někdo mě říkal že nemocenská někdo zas plat před nastoupení na nemocenskou. Přítel už dělá 4 roky, a v listopadu před Vánocemi měl 13 plat (prémie a neměl je vůbec malé) když si to vypočítám s těmi prémiemi vůbec nárok na porodné nemáme jenže teď nevíme jestli se počítá průměr výdělku za poslední 3 měsíce nebo se to bere jako čistý příjem a prémie se tam budou počítat celé :( porodné by jsme opravdu potřebovali, máme byteček na uvěr a nemáme vůbec malé náklady na živobytí což vím že takhle žije spousta lidí a štve mě že ti co nedělali a využívají jen sociálních dávek (nemyslím ty co nemůžou sehnat práci taky jsem s tím měla problémy, spíše myslím ty co pracovat ani nechtějí a sprostě zneužívají soc, dávky) a mají nárok na porodné atd, ti co dělají nemají nárok vůbec na nic. Tak tedy můžu Vás poprosit o radu jak to tedy přesně je. s těma prémii a stou nemocenskou děkuji moc za odpovědi.

mirunka4
6. led 2014

@kikilla myslím že jsem nekde četla že dohromady to musí dát s prítelem 18 tis..taky na to nedosáhneme to jsem mela v práci jenom ja 😀 i když jsem ted taky na neschopence a mám 10 to je masaker ☹

leejlaa
9. led 2014

@kikilla Ahoj, máš stejný termín porodu🙂 taky mám 5.února🙂 Jiank ten příjem budete prokazovat za říjen, listopad, prosinec 2013 ( za čtvrtletí předcházející porodu dítěte, Ty budeš rodit 1.čtvrtletí 2014), každý si musíte vyplnit svůj doklad o výši čtvrtletního příjmu, já např. byla ten říjen, listopad, prosinec na ÚP, a pobírala jsem podporu, takže ten příjem tam vyplňovat nebudu, to si oni doplní sami, jelikož jsou propojení. Jinak si myslím, že tam píšeš veškerý příjem za to celé období říjen - prosinec, je jedno, jestli Ti šla mzda, nebo peníze od státu. Prostě se pak vezmou ty příjmy Tvoje a manžela (přítele) za tyhle 3 měsíce, a udělá se průměr, pokud přesáhne 19 896 ,-, tak na porodné nárok nemáš. My s přítelem nárok máme (podle kalkulačky na netu), takže žádám taky, ale vůbec mi není jasné, jak má ten doklad vyplnit on jako OSVČ, je to docela mazec se v tom vyznat, a on ještě má docela bordel v tom, že chvíli byl BOZP, a pak OSVČ, a paní na sociálce dokonce říkala, že má přinést potvrzení o zaplacenách zálohách na pojišťovně a sociálce za rok 2012 (nevím proč 2012?!), to ještě ale byl zaměstnanec u jedné firmy, no takže to bude zajímavé, nevíme vůbec, co s tím.

leejlaa
9. led 2014

@kikilla http://www.socialni-davky.cz/porodne-2014, tady je to napsáno, ale na jiných webech je, že to nesmí přesáhnout 18 504,- takže nevim přesně

kikilla
10. led 2014

Holky děkuji moc za odpovědi , prostě to s přítelem zkusíme a pokud to nevíde nic nenaděláme 🙂 hlavně že bude zdravé mimi to je víc než peníze ! 😉

janabaniova
9. srp 2016

Dobrý den. Mohu si požádat o porodne i před porodem?

j.a.n.i
9. srp 2016

@janabaniova Ne, nemůžeš.

petrakotlanova
7. říj 2016

@dckami Dobry den, zeptam se, mam si zadost prinest vyplnenou uz pred porodem nebo staci az potom vsechno najednou s rodnym listem ? dekuji za odpoved

zofineccka
25. říj 2016

@jcd a když jsem byla na neschopence, tak zajdu na ossz, aby mi ten čtvrtletní příjem vypsali?

budetokluk
5. pro 2016

@zofineccka Jak to prosím dopadlo? Rodit budu v lednu a od poloviny září jsem na neschopence, takže rijen-listopad-prosinec jsem byla na neschopence a mateřské.

hanka_12345
25. srp 2017

holky pocita se prodne za ty tri mesice pred porodem i z meho prijmu, nebo jen z manzelova? jsem na neschopence dva mesice pred nastupem na materskou takze vlastne nebudu mit zadny prijem, jen nejakou tu podporu ze socialky

diky

lenoulinkaa
26. srp 2017

@hanka_12345 nemocenská se počítá.

hanka_12345
26. srp 2017

Takze dva mesice neschopenky plus jeden mesic kdyz jsem jeste pracovala?

blahova_andrea
26. srp 2017
petaov
2. říj 2017

holky, ta žádost se dává až rok zpětně od data porodu, nebo od toho rozhodného čtvrtletí? Díky

daniellem
2. říj 2017

@petaov od data porodu🙂

bondina
31. črc 2018

Holky když sem s rodičema a přítel s náma nebydlí tak jak je to prosím?to rodiče taky musí něco?

blahova_andrea
1. srp 2018

@bondina v případě porodného nezáleží na tom, kde rodiče bydlí. pokud je otec v rodném listě, počítá se jeho příjem, i když bydlí jinde. naopak prarodiče dítěte nemusí nic, nejsou rodiči, je jedno, že spolu bydlíte. u jiných dávek ale pak záleží na trvalých bydlištích 😉

bondina
Autor odpověď smazal
Zobraz