Porodné, započítává se pouze můj plat? Přítel je na ÚP

martaska26
7. únor 2014

Prosím,mám otázku na začátku května čekáme dvojčátka.Přítel je OSVČ,od ledna 2014 vedený na ÚP.Tudíž by se měl započítávat pouze můj plat k tomu,jestli budu mít nárok na porodné nebo ne?Děkuji za jakékoliv info.

anina32
7. únor 2014

@martaska26 nejsem si jistá, ale nepočítá se to z uplynulého kalendářního roku?

petrajurinova
7. únor 2014

@martaska26 •Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě.

Takže pokud porodíš v květnu, počítá se tvůj plat za leden, únor, březen a manželova podpora z ÚP za stejnou dobu.

smigolol
11. únor 2014

Ahoj , taky mám hlavu v ..... jak to vlastně všechno je :(
Žijeme s přítelem v bytě po rodičích ,kteří tu nežijí jsou každej jinde ... a do toho tu má trvalej pobyt brácha který tu taky nebydlí ... takže pokud tomu dobře rozumím tak ten zapeklitej výměr je ze všech co tu na bytě mají trvalej pobyt?? ... trochu nefér když tady ani jeden nežije ... :(
Nicméně vrátím se k problému ...
jsem v 21tt a jak jsem psala žijeme s přítelem ,který je na pracáku jen díky tomu že dělá sezoní práce ... já jsem musela ukončit dohodu o provedení práce díky mému zdravotnímu stavu ..díky práci jsem předtím dvakrát potratila takže jistě pochopíte proč jsem to tak udělala... jinak taktéž jsem na pracáku ...samo že jsem předtím pracovala na smlouvu na dobu určitou jenže jsem otěhotněla a pak potratila a byla měsíc na nemocenské ...a díky ní mi vypršela prac.smlouva ...pak když jsem se vrátila do práce protože ty penízky co mi jakože posílali byly směšné a nemohli pokrýt náklady :( ...v práci jsem pak dostala tu zas_anou dohodu a díky ní ...což mi tedy řekl borec na pracáku to vypadá že jsem nikdy nepracovala a tudíš nemám na podporu nárok!!!a už nikoho nezajímá to že několiklet člověk dělal pod stejným zaměstnavatelem ve stejný firmě ..jen každej rok s jinou smlouvou ...na dobu jistou či dohodu ..či dodatek....
Od vyučení jsem dřela 17hodin na nohou bez volna či dovolené ... a teď mi řeknou že nemám nárok? co to akra znamená ?? :( je mi blivno !!! žijeme jak se dá a to že člověk dotřetice otěhotněl tentokrát neplánovaně byl vůbec zázrak ...a místo toho abych se radovala z těhotenství tak jen koumám a myslím do předu co mi a kdomi zase zasadíkudlu do zad ...
Přece musí být nějaká klička jak od státu dostat aspoň něco!!! to simusím jít zrušit na město trvalej pobyt jen abych měla nárok na porodné či vůbec něco? to je přece na hlavu :(

petrajurinova
11. únor 2014

@smigolol s podporou ti neporadím, ale ohledně toho porodného - tam se započítává pouze příjem základní rodiny, do které se dítě narodí (tj. matka a otec dítěte + případné výdělky jejich dalších dětí), příjem prarodičů či vašich sourozenců by se připočítával pouze pokud by fyzicky žili s váma ve společné domácnosti - nejde o trvalé bydliště, ale o skutečný fyzický pobyt na jednom místě.

smigolol
11. únor 2014

@petrajurinova a tohle budu muset nějak dokladovat? že tu nežijí?

petrajurinova
11. únor 2014

@smigolol tak to už záleží na úřednici, jestli jí bude stačit tvoje slovo, nebo bude vyžadovat něco dalšího.

martaska26
autor
14. únor 2014

Aha takže pokud s námi žije moje máma,tak se bude započítávat i její důchod?

blahova_andrea
14. únor 2014

@smigolol co se týká porodného, tak je šumák, kdo kde má trvalé bydliště, počítají se příjmy matky a otce 😉 pokud bys žádala o příspěvek např. na bydlení, tak je vázán na trvalý pobyt všech osob v daném bytě a to by problém byl.

petrajurinova
14. únor 2014

@martaska26 pokud hospodaříte ve společné rodině (máma vám dává peníze na bydlení a stravu, nebo vy jí), tak teoreticky ano, pokud bydlíte v jednom domě, ale máte oddělené hospodaření tak ne.

martaska26
autor
16. únor 2014

Aha,tak to by nám teoreticky mohlo vyjít.Jelikož si hospodaříme každý sám.Tak uvidíme.Děkuji všem za názory.