Prosím o rady ohledně příspěvků, mateřské, rodičáku

ddddddddddddddd
22. čer 2014

Zdravím,
byla bych vděčná za každé rady ohledně příspěvků.
Nemám odpracovaný rok, chybí mi pár měsíců, tudíž nárok na mateřskou mít asi nebudu.
Bydlíme s přítelem spolu, platíme hypotéku na byt, takže z 16 tisíc jeho výdělku nám toho moc nezbývá a co se týče mě, pracuju ale bez smlouvy, takže nemůžu jít ani na neschopenku a to co si vydělám nestojí ani za řeč, jsem ve 3 měsíci a nemám ani ponětí o těchto věcech. Snažím se získat co nejvíc informací a určitě nejsem jediná v takové situaci. Díky za každou radu, tip. Zkrátka, budu mít vůbec na něco nárok v dnešní době a v tomto státě???? Tím něco, nemyslím 500 za měsíc jako přídavek...... :(

hofka1
22. čer 2014

a přítel pracuje?

kripli
22. čer 2014

Problém je, že ti nikdo nic neřekne. Já jsem se snažila doptat se na úřadech, ale žádné oddělení pro maminky prostě není. To mě pěkně nakrklo. Internet říká: musíš být účastná na pojištěné aspoň 270 pracovních dní v posledních dvou letech. Takže naděje tu je. http://www.finance.cz/duchody-a-davky/socialni-... Pak je příspěvek v rodičovství a ten se může napsat i na otce. návod zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk....

Já jsem to nakonec vyřešila tak, že jsem poslala žádost a pak jsem se telefonicky provolala k té úřednici, co konkrétně tu žádost vyřizovala a s ní jsem všechno vyřešila. Paní byla hrozně hodná a krásně se o mě postarala. Ale než jsem se k ní dostala... peklo!

trija
22. čer 2014

nárok na mateřskou máte, pokud jste účastná 270 kalendářních dní na pojištění. zavolala bych na okresní správu sociálního zabezpečení a tam Vám řeknou jestli máte nárok na mateřskou, pokud ne, tak dostanete dávku až rodičovský příspěvek, teď jak je to nově, tak myslím stačí, když má nárok na mateřskou jeden z rodičů, (zdá se mi, že nemusíte být manželé), takže pokud přítel normálně pracuje, tak si můžete rodičák vybrat jestli na dva nebo tři roky, kdyby nepracoval nebo neměl ani on nárok, tak musíte rovnou na 4 roky. no a zvolíte si výši rodičáku a podle toho vypočítají na kolik měsíců to bude. na tři roky to dělá 6100 myslím. no a pak si můžete zkusit zažádat o příspěvek na bydlení, přídavky na děti atd.

ddddddddddddddd
autor
22. čer 2014

Ano přítel pracuje.
Opravdu velké díky za rady...

danca01
2. srp 2014

Prosim poradite mi jak je to dnes s materskou? Minuly rok v cervenci mi skoncila rodicovska a od te doby az do ted jsem na UP jelikoz nas tatinek pracuje v Nemecku tak jsem kvuli malemu nemohla jid do prace kvuli skolce atd.. ted jsem v 21tt . Chtela jsem se zeptat kdyz pujdu na materskou (termin mam 10.12 ) tak jak je to s penezma? Je pravda ze mi automaticky urci na 4 roky a ze budu mit prvnich 10 mesicu 7600 a zbytek rodicovsky 3500kc?

tarra27
2. srp 2014

@danca01 já myslím, že jsi to napsala správně. Když nemáš smlouvu v zaměstnání, je to tak...

jinak já jsem si ji dala na 4 roky a zvažujeme třetí mimi, musím se ale rozhodnout, protože pokud nenastoupím po 3 letech, zaměstnavatel mi nebude držet místo a rozváže se mnou pracovní poměr...
On totiž to že by mi dal volno, by byla jen jeho dobrá vůle...(jak mi bylo řečeno). a mám to řešit až před koncem 3.roku....jakoby si zažádat o rok neplaceneho volna.

jsme v zahraničí, taky si ale jistím práci...a právě i rodičák...

danca01
2. srp 2014

Prosim poradite mi jak je to dnes s materskou? Minuly rok v cervenci mi skoncila rodicovska a od te doby az do ted jsem na UP jelikoz nas tatinek pracuje v Nemecku tak jsem kvuli malemu nemohla jid do prace kvuli skolce atd.. ted jsem v 21tt . Chtela jsem se zeptat kdyz pujdu na materskou (termin mam 10.12 ) tak jak je to s penezma? Je pravda ze mi automaticky urci na 4 roky a ze budu mit prvnich 10 mesicu 7600 a zbytek rodicovsky 3500kc?

danca01
2. srp 2014

Tak to jo.. tak vám děkuji za radu 🙂

blahova_andrea
2. srp 2014

@ddddddddddddddd mateřskou si opravdu je lepší ověřit na ossz. co se týká rodičáku, tak na ten má nárok každá žena. pokud otec dítěte pracuje, tak se to vyřídí přes něj a díky němu si můžete volit výši rodičáku a počet měsíců, po které ho budete pobírat. toto se dá každé tři měsíce měnit. maximální výše závisí na tom, jaký vypočítají z otcova platu denní vyměřovací základ. co se týká dalších dávek, tak tam záleží na spoustě věcech. v podstatě pokud budete mít jeden 16000 plat a k tomu trošku normální rodičák, tak už vám nikdo nic moc nedá, protože se nevejdete do tabulek. hypotéka bohužel nikoho nezajímá. takže základem bude ten rodičák a od jeho výše se pak bude odvíjet, zda lze žádat ještě o něco dalšího 😉

blahova_andrea
2. srp 2014

@danca01 pletete si mateřskou a pobírání rodičáku. pokud jste na pracáku, tak na mateřskou nemáte nárok, protože nejste zaměstnaná a půjdete rovnou na rodičovskou. ta je pro nepracující automaticky na čtyři roky. když pracuje otec v česku, tak lze žádat o rodičák i přes jeho plat a potom si maminka může délku rodičovské a výši příspěvku volit, ale nevím tedy jak je to při práci v zahraničí. to by chtělo se zeptat přímo na úřadě, na ambasádě nebo jiném kompetentním místě. ale možná se i tady najde někdo, kdo bude vědět 😉

danca01
3. srp 2014

Dekuji za radu v tydnu mam v planu zajed na urad se zeptat. dekuji za ochotu.🙂

uzankaa
15. led 2015

Dobrý den, chci se zeptat, jak si můžu změnit výšši rodičovského příspěvku? Chodí mi ted 8.000 ale chci si to snížit, abych pak se konci rodičáku v pohodě vyšla. Nechce se mi stát dlouhé fronty na OSSZ a nakonec narazit na neochotnou úřednici!!! Děkuji všem za radu ZUZANA