Sociální dávky. Kdy je nárok?

kami1984
24. lis 2011

Holky, kdy má rodina nárok na sociální dávky, respektive, kolik musí být dohromady peněz, aby nárok sociálka uznala?

laurital
11. led 2014

@stuchlici Jste ve skupině společně posuzovaných osob, takže na nic mít nárok nebudete.Hypotéka je váš problém, do výdajů se nezapočítává, přítel má jako hasič jistě dostatečný příjem plus tvůj rodičák.Trvalé bydliště žádnou roli nehraje.
Některé dotazy vyčůránků mě fakt nepřestávají překvapovat!

chris_n
11. led 2014

@stuchlici nechápu moc to s tím maroděním 6 týdnů po porodu. Ale asi víš sama nejlíp, že na mateřskou nárok nemáš. Jinak volbu rodičáku budeš muset asi napsat na manžela, aby si mohla šachovat s rokama. No a jinak na dávky nebudete mít nárok, když máte schválenou hypotéku, na tu musíte mít určité příjmy, které budou s dávkami neslučitelné

chris_n
11. led 2014

@julli123 dávky s tvým výdělkem - dříve - nemají moc co dočinění (když jsi aktuálně bez příjmů). Na sociálce udáváš aktuální stav a příjem. Jestli jsi v domácnosti sama a nikdo jiný tam nahlášený není, možná budeš mít nárok na příspěvek na živobytí.

laurital
11. led 2014

@chris_n Také ti některé dotazy připadají nehorázné?

chris_n
11. led 2014

@laurital 🙂 spíš dost nesrozumitelné 🙂... no, občas i nehorázné. Jako situace, kdy mi banka hypotéku dá... tak by mě fakt nenapadlo se zaobírat, jestli vůbec stát neco dá 😀

laurital
11. led 2014

@chris_n Mě by hanba fackovala vůbec položit takový dotaz 😀 ..nu asi jsem jinej gang 😀

janesm
12. únor 2014

Ahojky děvčátka, prosím nevíte na co mám nárok jsem od 9/2013 rozvedená,od 11/2012 bydlím s šestiletou dcerou v podnájmu,trvalé bydliště mám u bývalého manžela. Jsem na ÚP a mám jen alimenty 3000,-.
Konečně se chystám na sociálku tak abych měla jasno. 😉

blahova_andrea
12. únor 2014

@julli123 to je dost málo informací. z čeho žiješ, když žiješ sama a nemáš příjem? záleží kde a jak žiješ, možná příspěvek na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi.

blahova_andrea
12. únor 2014

@stuchlici pokud jsi byla bez nároku na mateřskou a marodila jsi, tak záleží kolik jsi pobírala. do porodného se zahrnují příjmy rodiny (rodičů) za uzavřené čtvrtletí před porodem. nesměli by jste přesáhnout 18500,- jako hasič má přítel možná vyšší příjem a tím pádem na porodné nárok nebude. co se týká rodičovského příspěvku, tak na ten má nárok každá žena. pokud si chceš volit délku, tak to musí být přes přítelům plat. to znamená, že denní vyměřovací základ si nechá potvrdit v práci a díky tomu si pak ty budeš moct vybrat kolik měsíců a za jaké peníze chceš být doma. na celý rodičák máš 220 000,- záleží jen na tobě, jak si to rozvrhneš, každé tři měsíce si to můžeš měnit. hypotéka bohužel nikoho nezajímá. všechny dávky se řídí životním minimem, někde je ale důležité trvalé bydliště a uvádí se příjmy všech lidí v tom daném bydlišti a někde se řeší jen příjmy dané rodiny, je jedno jestli jste svoji nebo ne. nevím kolik přítel vydělává, ale pokud víc jak těch 18500, tak si budete moct těžko o něco někde žádat, protože jste podle tabulek "bohatí".

stuchlici
12. únor 2014

holky děkuji za info....

blahova_andrea
12. únor 2014

@janesm když si napíšete trvalé bydliště tam, kde bydlíte, budeš mít nárok na příspěvek na bydlení, jinak asi přídavek na dítě by prošel.

janesm
12. únor 2014

Mocinky díky za informace...... já trvalé bydliště tu mít nemůžu máme jen podnájemní smlouvu.......
kalkulačka mě hodila cifru 5400,-hm.n, a 600,-alimenty .

mehlo
23. bře 2014

@janesm Já myslím, že by to mohlo být i víc. Já bydlím v podnájmu s 5 letým klukem, rozvedená jsem taky od loňska. Akorát, že já tu mám trvalý pobyt. V případě, že ty ho tam nemáš tak bys stejně měla mít nárok na doplatek na bydlení- to dávají na té hmotné nouzi a na příspěvek na živobytí. Mně to dělá dohromady docela dost, když to všechno sečtu. Ale já mám ještě podporu v nezaměstnanosti, přídavek na dítě.

petaov
22. dub 2014

Holky, nevíte jak se vypočítává příspěvek na bydlení? Paní na úřadě mi řekla, ať si spočítám na netu, jestli mám na to nárok. Nevím, ale zda mám v kolonce měsíčních příjmů uvádět i přítele, který s námi sice bydlí, ale trvalý pobyt u nás nemá (čili ho zase v té kolonce neuvádím).

naseslunicko
23. dub 2014

Ahoj holky 😉 potřebovala bych poradit a tak jsem zkusila napsat vám,nevím přesně na jaký odkaz tady na foru bych se měla obrátit.. myslíte,že bych měla nárok na nějaké dávky?s přítelem bychom se chtěli začít snažit o miminko a nemám vůbec přehled o příspěvcích atd..po škole jsem byla v zaměstnání necelý rok a od té doby ( 6let) mám napsané pečování o osobu blízkou.Počítá se mi to jako zaměstnání.S přítelem jsme v podnájmu,přítel má také zaměstnání.Trvalé bydliště mám ještě u rodičů.Pochopila jsem,že možná ani na porodné,to je myslím právě teď 13 000kč nebudu mít nárok..Přemýšlela jsem,že zajdu se zeptat na sociálku,nebo na pracák..Nemám v tom zkušenosti.. děkuji vám případně předem za odpověď.

blahova_andrea
1. bře 2015

@petaov příspěvek na bydlení se počítá na základě příjmů všech osob, které mají v bytě travalé bydliště. přítelův příjem tím pádem neuvádíš a bude do plusu aniž by to úřad věděl

alenkaprochaz
16. bře 2015

Ahoj holky, chci se zeptat pro jistotu....snad mě neukamenujete ☹ Tedy je rozdíl mezi přídavkem/ příspěvkem na bydlení a příspěvkem na dítě..... rodič má vyživovací povinost do 26 let dítěte? A když rodič pobírá příspěvek ....a dítě už bydlí někde jinde, ale nemá tam trvalé bydliště a vydělává si , pořád pobírá rodič příspěvek na dítě? ( Pokud to nepřekračuje teda to životní minimum) a pakliže překračuje a nemá tedy nárok, může se pak ( nějakou situací- ztrátou zaměstnání) do něj zase dostat a znovu pobírat? 😖 A příspěvek na bydlení je tedy vázán s trvalým bydlištěm a může si teda třeba dítě zažádat samo. ( Pardon hovořím dítě, ale myslím tím už samostatného výrostka :D)

krisssttyn
6. říj 2015

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jaké příspěvky mám nárok. Je mi 20 s Ex přítelem jsme bydleli spolu.Ale když se dozvěděl že jsem otěhotněla slehla se po něm zem. Bydlím teď tedy sama, a nevím si rady co dál:( děkuji za odpověď...Hezký den 🙂

marketaked
25. říj 2016

@mrnous81 Hypotéka se nevztahuje na příspěvek na bydlení, doloží se vlastně výživné, příjem a potom elektřina, plyn, vodné a stočné.. a z toho se to vypočte. Hypotéka a půjčky nikoho nezajímá

malanikova
19. bře 2017

Dobrý den .chtela bych se zeptat su tet v podnájmu a beru doplatek na bydlení atd.ale budu se stěhovat .mám zajít na sociální a vše zrušit nebo se přihlásit tam. na socialku kam se stěhují.Děkuji za odpověd.