Sociální dávky. Kdy je nárok?

kami1984
24. lis 2011

Holky, kdy má rodina nárok na sociální dávky, respektive, kolik musí být dohromady peněz, aby nárok sociálka uznala?

sylvar
18. bře 2013

@blahova_andrea takže o co si mžem žádat?já se starám o dítě, kterému je 5 let(chodí/nechodí do školky), žádali jsme o příspěvek na péči(sociální pracovnice přijde ve středu na šetření), pak si chci zažádat o navýšení o 2000, až nám přiklepnou tu péči, dál co?na bydlení?přítel má minimální mzdu, takže to je jediný příjem v naší rodině, bydlíme v družstevním bytě, platíme nájem družstvu, elektriku elektrárnám...co třeba příspěek na živobytí?!

blahova_andrea
18. bře 2013

@krmv úlevy na daních se nespojují s přídavky na dítě. pokud máte na přídavek nárok, tak záleží na věku dítěte, kolik dostanete. nárok se opět počítá podle 2,4násobku ŽM rodiny.

blahova_andrea
18. bře 2013

@sylvar na to ti odpovědět neumím. od dob mé maturity se to vše změnilo a toto konkrétně jsem já sama neřešila, abych mohla poradit podle své zkušenosti. ale podle svých zkušeností vím, že je lepší nenechat se odradit blbou úřednicí nebo množstvím papírů a prostě vyplnit co se dá a zkusit tu žádost podat. nic horší než následné zamítnutí se stát nemůže a to milé překvapení, když dojde schválení je fakt super věc! 😉

petka08
18. bře 2013

ahoj,měla bych dotaz,s přítelem čekáme miminko,ale přítel bohůžel pracuje na černo a já jsem teď momentálně doma,tak bych se chtěla zeptat co vše budeme dostávat a jestli máme na něco nárok v případě,že bydlíme jěště k tomu v podnájmu....děkují za odpověd 🙂

mrnous81
19. bře 2013

@blahova_andrea To nejsou kličky z mé hlavy 😉 Jen mi řekla úřednice na sociálce, že abych mohla žádat o příspěvek na bydlení, nesmím být vlastníkem nemovitosti, abych mohla mít nájemní smlouvu ... je tedy logické předělat úvěrovou smlouvu na bydlení u banky tedy jen na manžela a následně mít sepsanou nájemní smlouvu, kterou doložím na sociálce ... ale vše jde až po rozsudku soudu, do té doby banka změny tyto neudělá ... a chce to také, aby na to manžel přistoupil ... samozřejmě, že se cuká, proč by to jako měl pro mě dělat apod ??? Ale musí si také uvědomit, že to nedělá jen pro mě, ale také pro děti !!! Že kdyby tohle neudělal, tak já se ocitnu s klukama kdo ví kde ... no nechci to tady do podrobna rozepisovat, protože moje situace je složitá a komplikovaná , že i právníci s tím mají co dělat ... pokud někdo bude chtít poradit a já to budu vědět, tak mi piště do IP

blahova_andrea
19. bře 2013

@petka08 záleží jestli máte řádný podnájem s nájemní smlouvou, u některých dávek záleží i na trvalém bydlišti. vypadá to, že určitě budeš mít nárok na porodné, i na přídavek na dítě. většina dávek se řídí 2,4 násobkem ŽM rodiny. je důležité zda bydlíte oficiálně spolu nebo máte bydliště ještě u rodičů, atd.

blahova_andrea
19. bře 2013

@mrnous81 měla jsi fakt velké štěstí na úřednici! to s tou nemovitostí je i logické, že si sama nepronajmeš bydlení, ale člověka by to asi nenapadlo. je jasné, že většina lidí se nerozvádí zrovna v dobrém, ale jak píšeš...nedělá to pro tebe, ale hlavně pro děti! Navíc pro něj to bude jen trocha papírování, ale pro vás obrovská pomoc, aby jste měli jak dál bojovat sami.

petka08
19. bře 2013

blahova_andrea: Podnájem se smlouvou máme určitě,ale trvale bydlíště mám stále u rodiču,ale jinak bydlíme splolu v tom podnájmu a ve smlouvě jsme napsaní oba dva,jinak děkují za odpověd.

erikaaaa4
25. bře 2013

ahojte neviete nahodou ako to je s prispevkom pre slobodne matky ? som slovenka zijem v Prahe normalne zatial pracujem ale neviem co potom

popelka30
7. kvě 2013

Ahoj, teď řeším obdobný problém, Dceru mi loni nevzaly do školky ( letos od září konečně ano ) a já musela dát výpověď protože se mi o ni nemá kdo starat celodenně ( občas babička ano když najdu ňějakou brigádu) už mám za sebou prvních pět měsíců co jsem nahlášená na pracáku a od příštího měsíce už nedostanu žádnou podporu.Koukala jsem na soc a určitě vím že bych měla žádat o přídavek na dítě a minimálně o příspěvek na živobytí a popřípadě na bydlení.Jenže si nejsem jistá že něco dostanu.Malá má v rodném listě stejnou adresu jako já trvalý pobyt a tatínkovo příjmení, ale tatínek má jiný trv. pobyt, nájemní smlouvu mám na sebe s počtem 2osoby.Jelikož tatínek nemá ještě "uzavřenou" svou minulost a částečně je s námi a jinde tam aliky ještě nemá stanovené ( na trvalé adrese ) tak nevím jak vyplnit. Jestli je společně posuzovaná osoba či ne.Samozřejmně že popravdě všechno řešíme spolu a jelikož plánujem společnou budoucnost tak se mi nechce zacházet do krajností a žádat soud o svěřenectví dcery do mé péče ikdyž s papírem o alimentech bych žádosti měla asi jednodušší ☹ prostě ráda bych se tomuto vyhnula. A ještě dotaz při žádosti o příspěvek na bydlení musím vykázat doklady o tom že každý měsíc byl nájem zaplacen?Jsem v nájmu u známého a on je schovývavý pokud třeba třikrát nezaplatím a pak mu to dám najednou tak si z toho hlavu nedělá.Díky

blahova_andrea
7. kvě 2013

@erikaaaa4 a ty jsi úplně sama? nebo žiješ s přítelem, ale nejsi vdaná?

blahova_andrea
7. kvě 2013

@popelka30 my to měli podobně. akorát, že přítel tedy oficiálně bydlel s námi, byl ve smlouvě, ale posuzován byl na původní adrese s původní rodinou. jeho dnes už exmanželka naštěstí tou dobou taky chtěla dávky a tak ho šla vyvázat z posuzovaných osob u sebe, aby mohl být posuzován u nás. konkrétně příspěvek na bydlení je vázán i trvalým pobytem. jde o to, kolik osob je trvale hlášeno v domácnosti, kde žádáš o příspěvek. podle toho, co píšeš to vypadá, že nájem máš spíše na černo. u známého, kterému je jedno, kdy zaplatíš...to asi nedaní a trvalý pobyt tam má sám, ne? neodsuzuju, jen se ptám 😉 o příspěvek na bydlení se žádá každý rok znovu. každé čtvtletí musíš dokládat, že máš na něj stále nárok (případně ti upraví částku). dokládáš vždy veškeré příjmy i výdaje za minulé čtvrtletí. tzn. nájemní smlouvu, přiznání příjmů všeho druhu (dají ti formulář), zaplacení popelnic v daném čtvrtletí, za každý měsíc zaplacený nájem, sipo, včetně doložení všech přeplatků i nedoplatků a opět jejich zaplacení, pak je ještě formulář kam vypíšeš děti, pak taky kam vypíšeš jednotlivé částky za jednotlivé měsíce k typu topení, ohřevu vody, výši nájmu, a jednotlivých položek sipo (sice si to mohou přečíst v ostatních papírech, ale prostě to potřebují ještě tabulkově vypsané zvlášť, aby ses nenudila 😉) takže zvlášť kolik který měsíc za vodu, plyn, elektriku atd...je to byrokracie, ale já bych bez ní nepřežila ☹

kacenka1111
7. kvě 2013

@popelka30 ahoj, poradim jen s tim najmem - oplatime majiteli na ruku a stacil doklad o zaplaceni - na PC na volnem papire, a tedy: potvrzuji, ze blba bla bla zaplatili to a to....podpis...cili nemusis mit doklad ala vypis z banky apod....kdybys chtela, poslu tio podrobnejsi info o davkach, aktualne je resime a s bydlenim mame trosku problem, podobny tvemu ( najemne apod )

popelka30
7. kvě 2013

@blahova_andrea Nee na černo nájemní smlouvu nemám, jen je to bohatý člověk co má dva baráky tady a další dva v Praze ale na druhou stranu je uznalý a ví že ten dnešní život není legrace pro ty co nemají.Vždy mi vypíše doklad jen tam třeba dá že je to nájemné 03 a 04 2013 😎 Trvale jsme hlášeny jen já s dcerou.Tak ta žádost o příspěvek na bydlení asi jen tak nebude ☹ alespoň dokud nesrovnám fin. situaci ohledně pravidelných plateb.Jinak bych asi neměla mít problém alespoň s žádostí na živobytí a přídavkem na dítě nebo ano?

popelka30
7. kvě 2013

@kacenka1111 To bych byla ráda děkuji

blahova_andrea
7. kvě 2013

@popelka30 máš velké štěstí, že jsi narazila na člověk, co má dneska ještě rozum a srdce a možnost to dobře použít 😉 hned mám lepší den, když vím, že to existuje. pokud na to máš jakýkoli doklad, tak to stačí. jen je třeba mít je všechny, když dáváš to čtvrtletí. takže když budeš dávat v červenci žádost, tak musíš přiložit doklad o zaplacení za duben, květen, červen. tu žádost si klidně podej. vůbec se toho neboj. neztratíš víc než tuhu v propisce a nějaký ten čas při vyplňování. většina úřednic je i zvyklá, že si lidi neví rady, ptají se a některé jsou i velmi ochotné poradit. pokud seš v bytě hlášená ty a dcera, tak máte velkou šanci, že vám příspěvek přiznají, když nemáš žádné příjmy, je to tutovka. jen nevím jak to tam bude s tím jestli ti přítel dává nebo nedává na malou peníze, když nemáte to rozhodnutí od soudu. ale možná bude stačit jen nějaké prohlášení, že ti nic nedává a nebo pokud dává, tak taky jen doklad, kolik jsi kdy do rozpočtu dostala. ale to ti určitě na sociálce řeknou. já tam šla poprvé taky spíš na výzvědy, dokonce to pak vypadalo i dost bledě a nakonec mi přiznali částku, která vytrhne trn z paty a ne jen symbolickou stovku, takže to určitě zkus. přídavek na živobytí neznám, ten jsem nežádala, tak neporadím, ale přídavek na dítě můžu já žádat až příští školní rok, protože tam se uvádí příjmy za minulý kalendářní rok, ne za čtvrtletí jako u příspěvku na bydlení a to jsem měla mateřskou, tak bych se nevešla do tabulek. takže to budu zkoušet letos v září znovu a to si myslím, že už projde.

popelka30
7. kvě 2013

@blahova_andrea moc děkuji za rady i podporu.Tento týden půjdu na socku na výzvědy a uvidíme uvidíme co mi řeknou.Určitě se ozvu dám vědět jak jsem dopadla.

blahova_andrea
7. kvě 2013

@popelka30 vůbec nemáš zač, tak hodně štěstí!

erikaaaa4
7. kvě 2013

@blahova_andrea
ahoj ja som uplne sama 🙂

regi1
19. říj 2013

Pěkný večer všem přeji. Mám dotaz trvale bydliště mám v Kladně a potrebuji si zažádat o přídavek na dítě bydlím teď ale v Praze je možné žádat o přídavek zde v Praze kdyz tu nemam trvale bydlistě?zapomnela jsem si to vcas vyridit a za zaří uz mne přídavek na dítě na učet nepřišel.mužete mi prosim take poradit co vse k tomu potrebuji? Jaka vse potvrzeni?Jsem sama s 16 letou dcerou dekuji

console
2. pro 2013

Hezký den,. Poradí mi prosím někdo? Matka sama, na pracáku, rozvedená, příjem cca 4500 (podpora), alimenty na dítě 3000 Kč. Má nárok na přídavky na dítě? byla jsem dnes na úřadě, ale hrozná fronta, navíc jsem nepochopila, jestli budou chtít jako dokumentaci příjem za min.rok, tak jsem tam nečekala, ptž,jsem to s sebou neměla. Navíc tam psali kopii OP obou rodičů, ale nevím, zda musím i pokud jsem rozvedená a žijeme samy dvě. Děkuju za pomoc!!!

blahova_andrea
2. pro 2013

@regi1 na přídavek na dítě musíš dokládat příjem rodiny za minulý rok, takže letos bys dokládala všechny příjmy za rok 2012 a žádost se podává vždy v říjnu. plus myslím i potvrzení ze školy pro dceru, že do ní dochází. ale jak je to s bydlištěm v tomto případě nevím, možná se dá žádat v praze, že si to přepošlou, to se zkus zeptat přímo tam kam spadáš přechodným pobytem 😉

blahova_andrea
2. pro 2013

@console ano, dokládat budeš příjmy za rok 2012, nárok bys mít měla. to se dá snadno spočítat na netu, dá se najít spousta kalkulaček na různé dávky 😉 pokud jsi rozvedená, tak nebudeš potřebovat bývalého OP, ale rozhodnutí soudu o rozvodu a o alimentech.

console
3. pro 2013

děkuju 🙂

console
4. pro 2013

A to budou posuzovat jen poslední 3 měsíce? Abys rozuměla, můj rok 2012-1.1.-30.6. zaměstnaná, pak do 30.11.nemocenská, od té doby PÚ...Děkuju🙂

blahova_andrea
4. pro 2013

@console ne, na přídavek na dítě se posuzují příjmy na celý ten loňský rok. takže jim musíš doložit všechny příjmy...platy, nemocenské, příjmy z pronájmů (pokud bys měla nějaký matejek 😉), alimenty, pokud bys dostávala...prostě všechny tvé příjmy do rodinného rozpočtu za loňský rok. pokud by šlo o příspěvek na bydlení, tak tam se dokládá vždy čtvrtletí předcházející žádosti. takže pokud bys žádala v lednu, dokládala bys příjmy za říjen, listopad, prosinec 😉

blahova_andrea
4. pro 2013

@console dám ti příklad z mojí domácnosti. jsme na tom taky bídně, pobíráme příspěvek na bydlení. když jsme si zažádali o přídavek na dítě, tak jsme neprošli, protože jsme měli roční příjem o 800,- vyšší než je limit pro naši rodinu a proto přijdeme o 500,- x 12 měsíců. žádat můžeme zase za rok. ten roční příjem byl min. plat mého muže, 6m mateřská, 6m rodičovská + ten příspěvek na bydlení, co dostáváme. to jsme tam právě zapomněli připočítat a tak nám nedošlo, že už jsme "moc bohatí". tak snad ti to trošku přiblíží, jak to chodí 😉

console
5. pro 2013

Jsi zlato, děkuju moc. Čili o příspěvek na dítě si zažádám za rok, nyní nemám šanci...

julli123
9. pro 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mám nárok na sociální dávky? 2,5 roku jsem měla zaměstnání a platila soc i zdravotní, podpora mi už skončila. Trvalé bydliště mám jinde než rodiče, bydlím sama a jsem bez příjmu. Děkuji za odpoved

stuchlici
11. led 2014

ahoj holky, myslíte, že na něco budeme mít nárok? S přítelem nejsme oddáni, máme první mimčo. Já jsem bez nároku na mateřskou, marodila jsem ještě 6 týdnů po porodu, nárok na rodičák díkybohu mám. Chtěla bych zvolit 3letou variantu.Kamarádka mi řekla, ať si zkusím zažádat o příspěvky - nevim ale na co všechno ty příspěvky jsou a mám vůbec na něco nárok? Máme hypotéku, přítel je hasič, takže výdělek má vyšší.Každý máme ale jiné trvalé bydliště, nevím, jestli to v tom hraje nějakou roli. Malá má bydliště jako já, jmenuje se po tatínkovi. Zjišťovala jsem akorát porodné a to mi na úřadu práce rovnou řekli, že na porodné určitě nárok mít nebudu, že to bych musela mít příjem hodně nízkej, že to dostane málokdo... 😒