Sociální dávky. Kdy je nárok?

kami1984
24. lis 2011

Holky, kdy má rodina nárok na sociální dávky, respektive, kolik musí být dohromady peněz, aby nárok sociálka uznala?

mataharyy
3. únor 2013

@markytkaz Už většinou stačí že doložíš nájemní smlouvu a potvrzení o výdajích spojených s bydlením (nájem, služby atp.), ale ještě stále jsou úřednice, které si jedou vlastní lajnu a budou frflat a tvrdit že máš smůlu, mě na základě toho nechtěli dát přídavky na dítě (na mě), přesto že jsem žila mimo domov a měla jsem na to papír (nájemní smlouvu), tvrdili mi že mám smůlu, protože se to řídí trvalým bydlištěm a tam za a) matčin nový manžel odmítl dát potvrzení o přijmu a za b) asi i kdyby ho dal, tak by jeho příjem zajišťoval životní minimum všech, tak bych ostrouhala... A nějak nikoho nezajímá jestli se mám pást nebo co... Takže se připrav na možnou při s úředníky 😅

markytkaz
3. únor 2013

@mataharyy Tak tady v Ostravě se dá počítat se vším 🙂 Už teď lítam po úřadech s mamkou kvůli hmotné nouzi,protože jsme byly obě bez práce,společně nás posuzovali a dostali jsme jen 6660...Fakt k smíchu ta částka :(

blahova_andrea
3. únor 2013

@markytkaz teda nevím u jakého příspěvku jsi to našla, doufám, že jsem se někde neuklepla. (když tak mi dej vědět, kterou maminku jsem zmátla) samozřejmě, že je příspěvek na bydlení vázán na trvalé bydliště. pokud máš možnost trvalého pobytu, tak si ho tam určitě udělej. ono ti bohatě stačí dojít na příslušný úřad s platnou nájemní smlouvou na tvé jméno a prostě si pobyt vyřídit. žádné písemné povolení majitele nemovitosti nepotřebuješ. co se úřadů týká, tak vše bylo sjednoceno pod úřad práce, jen pracoviště je ssp a ne zprostředkování zaměstnání.

blahova_andrea
3. únor 2013

@mataharyy ono je ale rozdíl jestli žádáš o přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. jsou k tomu jiné formuláře a jiné požadavky.

markytkaz
3. únor 2013

@blahova_andrea Četla jsem to 8 příspěvků před mým-adelajn555.Ale i tak děkuji moc za odpověď 🙂

blahova_andrea
3. únor 2013

@markytkaz no napsala jsem to správně, ale asi teda ne moc srozumitelně, tak se omlouvám za mystifikaci 😅

markytkaz
3. únor 2013

@blahova_andrea Nic se neděje,proto jsem se raději ptala,jestli jsem to pochopila správně 🙂

mataharyy
4. únor 2013

@blahova_andrea Formuláře jsou jiné i podmínky, to vím, ale jeden úřad (v rámci Prahy) ti to dá i na základě nájemní smlouvy a druhý ne, což je má osobní zkušenost (přesto že ten druhý by mě měl rovnou poslat do háje, protože pod něj vlastně ani nespadám 😅 ). Podle údajů které uvádí MPSV je příspěvek na bydlení vázán na trvalý pobyt, ale jak říkám, je to zase úřad od úřadu, tak jako vždy 🤐

blahova_andrea
4. únor 2013

@mataharyy no tak to je ale děs ☹ u nás je úřad jen jeden, tak leda by na to měla názor každá úřednice v kanclu jinej, ale to zase nevyzkouším, když nás mají podle jména rozdělený 😀

mataharyy
4. únor 2013

@blahova_andrea No i to jsem zažila, když jsem žádala o rodičák, změnilo se EU nařízení a každý úředník (a to fakt každý) tvrdil něco jiného, byla jsem ze dne na den bez rodičáku a to po dobu půl roku 🙄 A hezky jsem si prošla každý úřad od úřednice státní sociální podpory, až po ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny, v mezičase jsem ještě komunikovala s právním oddělením pro dané věci v rámci evropské unie, byl to masakr... Takže věř, i kancl od kanclu může mít každý vlastní výklad a pak jsi v loji, protože každý tvrdí že ten jeho je správný, paní na SSP popřela rozhodný výklad oddělení pro výklad zákonů v rámci EU (tedy těch co ho tvoří) 🙄 😎

blahova_andrea
4. únor 2013

@mataharyy tak to byla ale od paní pořádná drzost. to by mě tak dopálilo, že by jich hned napráskala výš! jak by to vypadalo kdyby každý ignoroval rozhodnutí vedoucího nebo majitele?! v soukromém sektory by okamžitě letěla.

mataharyy
4. únor 2013

@blahova_andrea Já si stěžovala všude kde to šlo, výsledek je takový že tam sedí do dnes, jen je na ní podaná stížnost (mimo jiné i z toho centra pro hájení práv občanů EU), pak nějaké žaloby a tak... No, ale otravuje tam život lidem dále a je stejně arogantní jako předtím... 😒

blahova_andrea
4. únor 2013

@mataharyy a pak se můžou divit, že lidi nadávají na veřejný sektor, jejich služby a lidi ☹

mrnous81
10. únor 2013

ahoj,dokázal by mi někdo říct,zda budu mít nárok na příspěvek na bydlení ... ? Momentálně se rozvádím ☹ Zůstanou mi děti, 5 a 8 let a budeme bydlet v domku s hypotékou ... Manžel bude platit alimenty,které mu vyměří soud (není schopný se se mnou domluvit) ... Už jsem se informovala na sociálce,byla tam velmi ochotná úřednice,ale člověka napadnou dotazy až postupně 😉 Paní mi řekla,že určitě nárok na nějaký příspěvek na bydlení mít budu ... ale mě trošku znepokojuje,v jaké výši ? Prvně se vyřídí soud s dětmi,potom rozvod a majetkové vyrovnání !!! A až díky rozsudku soudu,kdy budu mít potvrzené,že dům bude můj,tak teprve u banky můžu předělat smlouvu ... Takže bydlení se mi vyřeší až naposled ☹ Můj příjem je cca 10.000 kč,budu mít přídavky 1.100 kč a pak alimenty,kde nevím,s jakou částkou mohu počítat,ale manželova právnička napsala 3,500 kč na obě děti,s tím,že soud s alimenty bude ještě hýbat !!! Hypotéka je ve výši 6,600 kč + úvěr ze stav.spoření 1500,záloha na elektriku 4.000 kč (která stěží pokryje spotřebu,protože topíme elektrikou). Když jsem si zkoušela spočítat na netu kalkulačkou,kolik bych měla asi nárok na příspěvek na bydlení (kde jsem alimenty počítala 4.000 kč),tak mi vyšel příspěvek cca 3.300 kč,je to možné ??? Budu ráda,když se k mému dotazu někdo vyjádří 🙂

evikj33
11. únor 2013

Hezký den mam dotaz chci zažádat o přídavky na děti a také zkusit příspěvek na bydlení,žádá se to na jednom úřadě?úřednice minule moc ochotná nebyla,strčila mně jen pár formulářu a odpálkovala mně-jsem zatím na PN do 6nedělí protože mně nevznik nárok na MD,ale na RD bych nárok mít měla dokonce mohu volit 3letou var.ale vzhledem ktomu že se nám narodila dvojčata jsme asi dost pod minimem,tak chcem zažádat o přídavky atd..ale máme domek,ještě platíme úvěr a celkové příjmi domácnosti nebudou asi větší než 24000kč včetně RD.Máme jako 5člená domácnost vubec šanci úvěr je cca 5000+inkaso asi 1650kč ? Moc díky za odpověd

lenkakutilova71
27. únor 2013

Dobrý den, potřebuji poradit. Náš syn studuje na sou posledním rokem, přídavky pobíráme, v dubnu mu bude 18 let. Chci se zeptat jestli máme dál nárok přídavky pobírat, nebo je musíme převést na syna. Syna živíme, platíme mu školné, pojistku atd. Moc děkuji za odpověd.

speedygon
1. bře 2013

@lenkakutilova71 od plnoletosti náleží přídavky synovi(podle mého)...mně je tedy táta posílal na účet již dříve....

blahova_andrea
1. bře 2013

@mrnous81 dům a hypotéka zůstane jen na tvé jméno? no máš pravdu, že řešit se to bude až jako poslední a jelikož máte děti a společný majetek, tak se to může táhnout i delší dobu ☹ přítel se rozváděl rok a půl a to měli na vše dohody. jelikož teď sama netušíš kolik budeš dostávat alimenty, tak ti těžko někdo řekne, na co a v jaké výši budeš mít nárok. dokud bude mít manžel trvalé bydliště v daném domě, tak se počítají i jeho příjmy. také s hypotékou bude problém. tu do výpočtů nezapočítávají. v podstatě, když člověk odevzdá takto 10.000,- měsíčně na splátky, tak to sociálku nezajímá a je to bráno, jako by ty peníze měl pro potřebu rodiny. aspoň takto mi to před pár měsíci slečna vysvětlila. budou tedy brát tvoje příjmy (plat, alimenty, přídavky na děti..vše) a pak výdaje (popelnice, inkaso), ne splátky na úvěry, hypotéky atd.

blahova_andrea
1. bře 2013

@evikj33 dnes už spadá toto všechno pod úřad práce a vyřizuje se to na jednom místě. taky jsem obdržela kupu formulářů a když jsem konečně všechny správně vyplnila a sehnala, co bylo třeba, tak mi slečna stejně ještě 2x volala, že něco chybí, že mi to zapomněla dát nebo říct a že je třeba ještě doložit xy. přídavky na děti asi letos nedostaneš, uvádí se příjmy za minulý rok a tam jsi pracovala, tak záleží kolik jsi vydělala. já nic moc a stejně jsem na všechno podle státu vždy bohatá 😀 žádat budu znovu v září a uvidíme, když příjmy klesly. je to vždy rok zpětně, takže mi z toho vyšlo, že až nastoupím do práce, tak už budu mít plat, ale ještě dostanu přídavky za dobu, kdy jsem byla na rodičáku. no k tomu příspěvku na bydlení...viz má odpověď pro mrnous81.

blahova_andrea
1. bře 2013

@lenkakutilova71 myslím, že to bývalo tak, že přídavky dostanete dokud syn studuje a pokud je chce od 18let dostávat na svůj účet, tak si o to musí požádat. jinak budou automaticky dál chodit vám, protože vy k němu máte i nadále vyživovací povinnosti a taky vy jste ti, kdo si o příspěvek žádali.

mrnous81
1. bře 2013

blahova_andrea Tak aktuální informace,co mám ze sociálky jsou, že když splním tyto podmínky a to jsou, že manžel s námi od začátku ledna nebydlí,takže po 3 měsících,což bude 1. dubna,co s námi nebude bydlet,tak ho sociálka vyškrtne z posuzování příjmů,takže budou počítat jenom moje příjmy !Alimenty žádné neplatí ! A ještě musíme mezi sebou sepsat prohlášení,že po dobu těch 3 měsíců se na trvalé adrese nesdržuje!Dále další prohlášení,že peníze za bydlení mu předávám v hotovosti do vlastních rukou ! Tohle mi uznají na čtvrtletí,které budu žádat ! Další čtvrtletí,co budu pak žádat,bych měla mít už přepsané na sebe,aby mi to uznali !!! Co se týká domu,tak je to velký oříšek ! Abych mohla uplatnit náklady na bydlení (nyní hypotéku pro mě),tak to musíme udělat tak,že já nesmím být vlastníkem nemovitosti,takže manžel přepíše smlouvu na bydlení na sebe,odhlásí se z trvalého bydliště a dům mi bude pronajímat na základě nájemní smlouvy,kde potom sociálka mi nájemné uzná jako náklad na bydlení !!! A dále budeme mít právníkem sepsané břemeno vůči mně a dětem,že po zaplacení dluhu na dům (úvěr) se dům přepíše na mě! Po dobu bydlení a splácení nemůže manžel dům prodat,zastavit či jinak s ním naložit !!! Akorát nám to teď stěžuje situace,že manžel je vedený přes zimu na ÚP,protože pracuje v zemědělství a přes zimu nemají práci !!! Takhle jsme se domluvili,ale jestli bude manžel schopný tuhle dohodu mezi námi dodržet,vůbec netuším ☹

lenkakutilova71
1. bře 2013

@blahova_andrea moc děkuji za odpověd

w.i.w.a
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blahova_andrea
2. bře 2013

@mrnous81 tak díky za info, no je logické, že když něco není ještě podle tabulek, že se někde dají použít čestná prohlášení a jiné "důkazy" a smlouvy. to je pak důležité, že se spolu dokážete domluvit a že je ochotný ti takové věci podepsat. narazila jsi na super úřednici, že ti poradila takové kličky. tak přeji, aby manžel byl rozumný a všechno to papírování vám klaplo 😉

sylvar
2. bře 2013

Ahojky, mám dotaz, vzhledem k tomu, že dceři zjistili cukrovku, musím s ní zůstat doma(potřebuje chystat jídlo, píchat inzulín a školka mi ji nechce vzít zpět, když jo, tak na 4 hodiny a já s ní)a navíc má celiakii.
podali jsme žádost o příspěvek na péči...
chci se zeptat, přítel pracuje, napsané má minimum.jaké jsou podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení a co je k tomu potřeba?
já si můžu žádat o něco?zatím jsem vykomunikovala jen placení zdravotního z důvodu celodenní péče o dítě do 7 let.já jsem doma zadara...ono nějak asi nikoho nezajímá, že já též potřebuju jíst, abych se o ni mohla starat.
Do práce bych mileráda šla, ale kdy, když chlap přijíždí domů v 17 h a to ne každý den, někdy musí být v práci déle 😝

sylvar
2. bře 2013

@blahova_andrea ty jsi dělala v oblasti sociální?

blahova_andrea
2. bře 2013

@sylvar mám vystudovanou sociálně-správní činnost, ale od té doby, co jsem maturovala se vše mockrát změnilo. něco jsou zkušenosti z práce (dělala jsem i u exekutora), něco teď vlastní zkušenosti z úřadu, protože jsem si také kde co vyběhávala. rozhodně nemám patent na rozum a nevím toho děsně moc. jako dnes, když mě poučila mrnous81. kličky fakt neznám 😀
http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp (najdeš tam podmínky přiznání příspěvku na bydlení i formuláře atd.)

marecek4
2. bře 2013

@lenkakutilova71 přídavky od 18 si musí žádat dítě a chodí jemu,dokládá si potvrzení ze školy

lenkakutilova71
2. bře 2013

@speedygon pridavky samozrejme nalezi detem vzdy jsme je vyuzivali v jejich prospech mame 4 deti jen bych penize radeji synovi ulozila nez mu je dala primo do ruky aby z nich neco mel

krmv
13. bře 2013

Kolik tak je prispevek na dite? Ja myslela ze bud bereme prispevek na dite a nebo manzel ma nejake ulevy na dani v zamestnani. Nevite jak to teda je?