Sociální dávky. Kdy je nárok?

kami1984
24. lis 2011

Holky, kdy má rodina nárok na sociální dávky, respektive, kolik musí být dohromady peněz, aby nárok sociálka uznala?

frankie
24. lis 2011

Mě paní na sociálce řekla, že jak máme větší příjem jak 22 tis. měsíčně, tak nárok nemáme.

hojda
24. lis 2011

A jak je to s matkou Slovenkou (neprovdanou), která žije v ČR společně s otcem dítěte? Má na něco nárok, pokud bere jen rodičák a on normálně pracuje?

kami1984
autor
25. lis 2011

Ted ctu na mpsv.cz Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte. Takze opet a zase nic,je to necelych 17 000Kc, coz fakt mame...

krejcirice
1. pro 2011

Ahoj,potřebuji poradit.
Příbuzná je sama má 2děti 5 a 9let.v září si podala žádost o přídavky,socialní podporu,na bydlení příspěvek.
Bydlí v kraji kde nesežene jen tak príci se dvěma dětma.Do dnes jí soc.nedala ani korunu ani přídavek na dítě.Akorát ji rodina dotuje protože nemá ani na jídlo.
Jen by mě zajímalo do kdy by měli být vyřízeny tyto věci když v polovině září je podala přijde mi to nějak moc dlouho.

vojtisek2007
1. pro 2011

@krejcirice na vyřízení mají 30dnů od den podání

krejcirice
12. pro 2011

Dobrý den mám dotaz.
Sestřenka je bez práce,sociálka nic neřeší pořád jí říkají do měsíce že jí přijdou peníze a nic.......již je to 3měsíce.
Je sama s 2 dětma,v podnájmu,nedostává žádné nikde peníze jen alimenty kolem 1000,-.
Má na něco narok?
Na sociálce jí řekli že na nic nárok nemá.

marinka
12. pro 2011

@krejcirice Musí mít na něco nárok, jestli předtím pracovala, tak na podporu v nezaměstnanosti, jinak na životní minimum, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení..

krejcirice
12. pro 2011

Nedělala hned po škole měla syna pak dceru,před rokem jí skončila 4letá rodičovská.
Dostavala podporu v nezaměstanosti ted mi řekla že i exekutor po dobu 3let co byla i na rodičovské tak jí vše sebral nenechal jí ani na jídlo ani korunu.
Nemá zaplacen nájem již pěkně dlouho dluží na vodě atd.........
SEPSALA JSEM S NÍ V ZÁŘÍ PAPÍRY NA PŘÍDAVEK NA DÍTĚ,NA BYDLENÍ,ATD.......a do dnes nic nedostala akorát jí každý týden když tam jde že jí nic nedošlo tvrděj že každym dnem jí to má přijít a nic od 15září jí toto tvrdí.Už je na tom dost špatně.Holku ani do školky nedává nemá na to peníze.
Ted řeším zda se nedá něco dělat s tím taky že jí tyto peníze co měla rodíčák 3500 bral exekutor.

mamkamarketa
13. pro 2011

@hojda ja myslim,ze ne. to,ze nejsi vdana,to neni podstatne. podstatne je to,ze zijes s otcem ditete v jedne domacnosti

hojda
13. pro 2011

@mamkamarketa Díky moc, kamarádce vyřídím🙂

adelajn555
17. srp 2012

Holky nevite jak to je když Já a můj pritel čekáme ted miminko a jsme oba studenti? Chceme si ted koupit pronájem a vyridit si v nem trvalý pobyt aby jsme meli nejaky narok na ty prispevky na bydleni atd... myslíte ze to vyjde a neco dostaneme? Dá se rict ze nemame vubec zadny prijem protoze kazdej bydlime jeste u rodicu....takze kdyz se osamostatnime od nich tak by jsme snad meli dostat aspon minimalne na pokryti najmu ne? 😠 nevite jak to je?

mamkamarketa
21. srp 2012

@adelajn555 ahoj,
Malo kdo ti v najmu dovoli trvaly bydliste. Tj. Musi si to domluvit s majiteli toho bytu. Coz tak jednoduche nebyva.
Pokud budete kazdy bydlet u rodicu davky se budou vypocitavat za prijmy vsech clenu domacnosti.
Coz je taky kamen urazu. A urcite bych nepocitala s. tim,ze to socialka bude platit najem.

adelajn555
22. srp 2012

@mamkamarketa a tak s tou pani jsme domluveni na trvalý pobyt to je skoro vyřešené....tak uvidime no zajdu si na socialku a poptam se sama az to bude uplne vyrizene

mkacka
28. říj 2012

ahoj holky, tak se taky zeptám. K 1.11. odcházím od partnera s naší dvouletou dcerou. Budu se stěhovat do bytu, kde budu mít nahlášený i trvalý pobyt. Pobírám pouze rodičovský příspěvek ve výši 3.800,- a partner mi slíbil výživné na malou 1.000,- Kč. Budu mít nárok na nějaké sociální dávky? Mám platit nájemné 5.000,- tak se toho dost bojím a nevím z čeho budu žít ☹

misa.ottovka
21. led 2013

@mkacka : co takhle jít do práce?? Já pracovala od 2 let dcery když jsem neměla z čeho žít... 😝 Ale sociálka příspěvek na bydlení proplatí, určitě máte nárok..Já ho pobírám taky protože i když pracuji mám nízký příjem.

misa.ottovka
21. led 2013

@krejcirice To vám asi kamarádka lže, exekutor může "sebrat"peníze jen do určité částky, rozhodně nesmí sahat na životní minimum, takžecelou rodičovskou jí rozhodně brát NEMOHL!!!!!

blahova_andrea
21. led 2013

2,4 násobek životníma minima je hranice u většiny sociálních dávek. životní minimum se počítá podle počtu osob v domácnosti. u dvou dospělých a jednoho mimča je to cca kolem 18000,- kč. na netu je spousta kalkulaček, tak nějakou zkus a orientačně uvidíš, jak jste na tom.

blahova_andrea
21. led 2013

@hojda záleží o jakou přesně ti jde dávku a kde máš ty i otec dítěte psané trvalé bydliště, atd.

blahova_andrea
21. led 2013

@krejcirice na vyřízení žádosti o sociální dávky má úřad ze zákona 30dní, pak by měl domů dojít dopis s vyjádření zda dávku přiznali či ne. popř. dojde, že je třeba něco ještě doložit a tím se to posouvá. zase mají lhůty, stejně jako člověk má 8dní na doložení toho, co chybí.

blahova_andrea
21. led 2013

@krejcirice tak pokud má všude dluhy, ani nic nedostane, protože do žádosti o příspěvek na bydlení musí doložit kolik má platit a kolik zaplatila za veškeré výdaje kolem bydlení. když nemá zaplaceno - nedoloží - nedostane. existuje ještě mimořádná okamžitá pomoc v hmotné nouzi, tak leda zkusit to.

blahova_andrea
21. led 2013

@krejcirice rodičák bohužel exekuci podléhá, je ale potřeba vědět spousta věcí okolo, exekutor mohl např. zablokovat účet kam peníze chodily atd. jestli se jí něco na postupu nezdá, tak ať zkusí poradnu exekutorské komory. vše ale musí sama nebo pokud to budeš řešit za ni, tak budeš potřebovat ověřenou plnou moc.

blahova_andrea
21. led 2013

@adelajn555 v podnájmu majitelé obvykle zakazují trvalý pobyt, bohužel pro ně ti na úřadě stačí nájemní smlouva a trvalý pobyt si tam můžeš nahlásit i bez jejich souhlasu, ale je to zase na vás si dělat případné problémy s tím, kdo vám umožnil bydlení. my to řešili v těhu taky, nakonec jsme sehnali fajn rodinu, co byla chápavá a pobyt povolili, že to nebylo třeba jsme se dozvěděli až po té na úřadě. oni to ověřovali taky a bylo jim řečeno totéž. pokud budete bez příjmů a ve "vlastním" podnájmu, tak nárok na něco mít budete, ale vypočítává se to vždy za předchozí období, něco za minulý rok, něco za minulé čtvrtletí.

blahova_andrea
21. led 2013

@mkacka na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení by jsi dostat měla

blahova_andrea
21. led 2013

@misa.ottovka bohužel mohl, pokud zablokoval účet kam chodily peníze, tak jde o blokaci účtu a ne dávky a tudíž nemůže disponovat ani životním minimem. to si z účtu mohla vybrat jen jednou, myslím, že dvojnásobek životního minima. pokud exekutor blokuje např. mzdu, tak zaměstnavatel samozřejmě spočítá a část nechá zaměstnanci a část odvede exekutorovi. exekutor může využít hned několik možností exekučního postihu naráz, zvlášť pokud není patrné, že jedním exekučním příkazem bude exekuce uhrazena. např. pokud někdo dluží 20.000,- a na účtu má jen 5.000,- a důchod k tomu dalších třeba 5.000,- tak může být blokováno vše naráz. pokud má někdo ale stavební spoření, kde má 100.000,- tak je jasné, že jeden exekuční příkaz stačí. navíc životní minimum neponechává exekutor, ale instituce, které byl exekuční příkaz doručen. od toho mají účetní, která spočítá kolik se odvede a kolik pošle "chudákovi" na konci řetězce byrokracie.

hojda
21. led 2013

@blahova_andrea trvalé bydliště mají oba na Slovensku 😉

blahova_andrea
21. led 2013

@hojda v tom případě má u nás asi vcelku smůlu

blahova_andrea
21. led 2013

@hojda ale pokud jsou nějaké možnosti a výjimky, tak se to nejlíp dozví přímo na sociálce

hojda
21. led 2013

@blahova_andrea Ale zase tu oba nějakou dobu pracují, tak nějaké peníze dostávat musí ne, když odváděli zdravotní a sociální.

blahova_andrea
21. led 2013

@hojda tak možná přídavek na dítě, podporu v nezaměstnanosti nebo tu mateřskou ano, ale třeba příspěvek na bydlení asi ne, když ten je vázán na trvalé bydliště na území čr, některé dávky jsou asi jen pro české občany a to, že tu cizinec něco odvádí nic neznamená, když v občance má bydliště za hranicemi, ale tohle přesně fakt nevím

markytkaz
3. únor 2013

@blahova_andrea Koukám,že se docela vyznáš,tak se chci zeptat,jestli jsem to pochopila správně.Jedné mamince jsi psala,že pokud je v podnájmu bez trvalého pobytu,tak že má nárok na příspěvek na bydlení?Myslela jsem,že se dá zažádat jen tam kde je trvalý pobyt.Budu asi totiž v podobné situaci.Budu se stěhovat do podnájmu,je tam i možnost TP,ale moc s tím raději nepočítám,a příjmy se mi budou skoro rovnat výdajům.Můžu si teda zažádat o příspěvek na bydlení?A tam kde se vyřizuje Hmotná nouze nebo kde se vyřizují Přídavky na děti.Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď.