Sociální dávky. Poradíte mi prosím?

jajik25
26. pro 2009

Ahoj holky mohl by mě někdo poradit? Mám dvě děti a nedávno jsme si žádaly o přídavky s tím, že na ně nárok máme. Bohužel nám je nepřiznaly, protože jako 4člená rodina máme příjem přes 28 tisíc, s čímž se nevejdeme. Ráda bych věděla, jestli má cenu žádat znovu o dávky po novým roce, když manžel začátkem roku 2009 byl na ÚP a poté nastoupil do práce? Pokud ne měla bych nárok koncem roku 2010, když manžel bude brát zhruba 16 tisíc a já 7600?
Taky jsem slyšela že existuje vyrovnávací příspěvek.Co pro to člověk musí udělat aby na něj měl nárok nebo na jakýkoliv sociální příspěvek?
Díky moc za odpověď

asanaa
27. pro 2009

jajik já myslím že nemáš nárok vůbec na nic 😅 Stejně tak jako my 🙂

cazadora
27. pro 2009

jajik nemáš nárok na nic myslím že příjem rodiny nesmí být vyšší než 17tis jste hodně přez 😉

baraz
4. zář 2011

ahoj holky, potřebovala bych od vás moc pomoc .. máte někdo zkušenost nebo nastudováno na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka? situace je tak - byt v OV, dítě 6 let - nástup do školy až příští rok pokud je to důležité. alimenty 2000kč (ty zvednout nepůjdou), příjem cca 7500kč čistého. kdyby bylo třeba něco doplnit, tak doplním .. možná mi poradíte obrátit se na úřad, nevím ale kdy se tam dostanu a navíc občas ty pracovnice ani různé "vychytávky" neví, tak se chci nejprve zeptat vás ... díky moc

ladybugie
4. zář 2011

@baraz ahojky, teď jsem se přesně na tohle ptala na MPSV. Pošli mi do ip emailovou adresu a já ti přepošlu jejich odpověď.

crawler
26. zář 2011

Holky, dosud jsme brali přídavky 500kč na syna a 700kč na mě jako na nezaopatřenou (studovala jsem vš). Dávky se vyplácí vždy za předchozí rok, že ano? přišel mi dopis, že mám doložit příjmy a svou nezaopatřenost, ale jestli si dobře vzpomínám, tak vždy chtěli na socce aktuální potvrzení o studio, což nemám, protože jsem na začátku roku odstátnicovala. Nevíte tedy jak to je? pokud v loňském roce bychom nárok měli pouhé 3měsíce? /poté už manžel pracoval, tak to nehrozí.../ budu ráda za odpověd, díky moc

zuzzz1
28. bře 2013

Dobrý den,
v roce 2012 jsem ukončila SŠ maturitou a v září nastoupila na VŠ. Bohužel obor na vysoké škole mi absolutně nevyhovoval a tak jsem přestoupila na jazykovou školu. Můj problém je v tom, že jsem od 11let sirotek, v péči mě měla má sestra a pobírám sirotčí důchod + dávky pěstounské péče kvůli studiu. Nyní je mi 19 let a v domě bydlím sama se svým příletem, sestra má dům postavený na naší zahradě a jsme napsané na jeden dům. Tudíž platím sama inkaso a všechny výdaje na bydlení. Včera jsme se dozvěděli, že dávky pěstounské péče nám byly odebrány, kvůli tomu, že jsem přestoupila z VŠ na JŠ a tudíž už nejsem nezaopatřené dítě i přes to, že stále studuji. Proto se Vás chci zeptat, jestli je nějaká šance dosáhnout alespoň na nějakou sociální podporu, nebo o nějaké žádat zpětně, protože chci jít opět na vysokou školu ale s mým příjmem si nejsem jistá, jak tohle utáhnu.
Budu ráda, když si najdete čas na odpověď a nějakým způsobem mi poradíte.

Děkuji

sylvar
11. zář 2013

Musela jsem zůstat doma(nechodit do práce), protože dceři zjistili cukrovku. To obnáší píchat inzulín před obědem, není nikdo jiný než já, kdo by to mohl dělat. Práce...dopoledne jsem samo mimo, odpoledne mi nemá dceru kdo hlídat.Můžu si požádat o nějaké peníze pro mě? Máme přiznané přídavky 600,-, dcera 1. stupeň pomoci 3000,-.Mě zdravotní pojišťovna prý bude platit pojištění do 10. let dcery...ale já jsem doma bez koruny a bez možnosti si cokoli vydělat 😝 chlap má napsané minimum na pásce...
je tedy možnost si požádat o něco jako podporu? Minulý rok jsem si platila jen zdravotní sama, zaměstnaná jsem nebyla

24bodlinka
13. zář 2013

Ráda bych se zeptala zda mam narok na nejakou soc.podporu, kdyz mi pracak nic neda a jsem v 5 mesici tehotenstvi a do prace me uz nikde nevezmou?
partner taky skoncil na uradu prace a nevime zda nam neco priznaji a nebo daji prispevek i na bydleni
poradte prosim kdo vi

petrakol
2. říj 2013

@sylvar Určitě bych žádala o alimenty pro dcerku i o výživné pro sebe, chápu to dobře, že jste rozvedení? Ještě si můžeš zažádat o příspěvek na bydlení, pokud máš v bytě hlášený trvalý pobyt.

sylvar
2. říj 2013

@petrakol ne jsme normálně spolu, bydlíme spolu
toho, o čem píšeš, se nechci dožít...no za svobodna se mi to ani nemůže stát 😝

petrakol
2. říj 2013

@sylvar Čeho se nechceš dožít? 🙂 O výživné pro sebe můžeš žádat i jako neprovdaná.

sylvar
2. říj 2013

@petrakol že se vdám a rozvedu, to jsem myslela...
ne, mě jde o to, že já jsem doma zadara, byť se starám o dítě, nic jiného mi prostě nezbývá...tak jsem chtěla vědět, jestli mám nárok cokoli žádat od státu 😉

petrakol
2. říj 2013

@sylvar No, není to tak hrozné, člověk si zvykne 😉
Tak zkus ten příspěvek na bydlení.

fany.b
7. říj 2013

prosím o radu,chtěla bych si zažádat o přídavky na děti,partner je OSVČ, bude stačit pokud k žádosti doložím jeho daňové přiznání(2012),nebo musím mít od něj ještě nějaká jiná potvrzení např. ze sociálky, nebo ze zdrav.pojišťvny? Ve formuláři Doklad o výši ročního přjímu je totiž na první straně v bodu B ve spodní části kolonka- Pojistné na sociální zabezpečení a příspěvěk na státní politiku zaměstnanosti (kod as) : ..... Kč tak nevím co tam vyplnit nebo to nechat prázdné....a hned pod tím je Pojistné na všeobecné zdravotní pojištění (kod az):..... Kč
Nerada bych trávila spoustu času na ÚP jen kvůli tomu,že něco nemám správně vyplněné,nebo dokonce chybí nějaké potvrzení. Předem Děkuji za rady 😉

andelka
7. říj 2013

Mám dotaz..když budu žádat o nějaké soc. dávky jako rozvedená, budu mít na něco nárok nebo ne? Běžně se bere příjem zpětně, ale když už nebudem žít spolu..? Mění na tom něco, že budeme mít společnou péči (tedy ne že budu mít děti svěřené do péče jen já..nicméně výživné stanovené bude)?

fany.b
7. říj 2013

holky,nikdo nic? 😒

ivka_79
23. říj 2013

ahoj, prosím o radu.. nevíte prosím kdo mi kde poradí? Jsem v 10tt, bydlím v podnájmu 8.000,- příjem nad 20.000,- . Na mimi budu sama (s podporou otce nepočítám - exekuce). Mateřskou počítám budu mít na 3 roky (7.600,- ). Zůstanu tedy od cca května sama s příjmem 7.600,- Kč. Prosím nevíte, na jaký přídavek mám alespoň nárok? a přibližně v jaké výši? Kdyby byly ještě nějaké info nutné, určitě dodám.
Je mi 33 let a mimi si chci nechat - z důvodu vysokého věku. Jen si nedovedu představit jak budu žít po zaplacení nájmu z příspěvku 7.800,- . Jsem v této situaci poprvé a vůbec nevím jak řešit☹ Moc děkuju za jakoukoliv radu...

console
2. pro 2013

ezký den,. Poradí mi prosím někdo? Matka sama, na pracáku, rozvedená, příjem cca 4500 (podpora), alimenty na dítě 3000 Kč. Má nárok na přídavky na dítě? byla jsem dnes na úřadě, ale hrozná fronta, navíc jsem nepochopila, jestli budou chtít jako dokumentaci příjem za min.rok, tak jsem tam nečekala, ptž,jsem to s sebou neměla. Navíc tam psali kopii OP obou rodičů, ale nevím, zda musím i pokud jsem rozvedená a žijeme samy dvě. Děkuju za pomoc!!!

marse22
16. bře 2014

maminky mám dotaz...nevíte co všechno má obsahovat papír na mimosoudním vyrovnání o výchově a příspěvku na dítě které má dva roky a stala jsem se samoživitelkou?
děkuji

blahova_andrea
16. bře 2014

@jajik25 no ono dost záleží o jaké dávky přesně jste žádali a na jaké konkrétně se ptáš. na každé dávky musíte splňovat jiné podmínky a dokládat jiné věci za jiné období. někde je to čtvrtletí, někde rok 😉 jinak většina se počítá dle životního minima a to nesmíte přesáhnout svými příjmy víc jak na 2,4 násobek. na internetu jsou různé kalkulačky, tak se dá zjistit, jestli nárok je nebo není. mě to řekly dost přesně 😉

blahova_andrea
16. bře 2014

@sylvar i za svobodna můžeš žádat alimenty a výživné na sebe a dítě 😉

blahova_andrea
16. bře 2014

@fany.b no co se těchto formulářů týká, tak se mi vyplatilo si na tom úřadě počkat a nechat si poradit. v tom prostě nezkušený chodit neumí a bez rady to nevyplní. já to vyplňovala měsíce stejně, pak přišla menší změna a já ji v tom neviděla a muselo se to pak zpravovat, prostě mi paní ochotně hned poradila. laik se v tom nemá šanci vyznat.

blahova_andrea
16. bře 2014

@andelka když se věci dokládají zpětně, tak bohužel nárok vzniká často až o dost později než je potřeba dané dávky. my třeba neměli do teď nárok na přídavek na dítě, i když jsme ho potřebovali. tento rok na tom budeme o něco lépe, ale budeme si o něj žádat, protože se dokládá právě ten loňský rok, kdy jsme na tom byli hůř. takže vyplácet nám ho budou v době, kdy nebude úplně akutní. pak až na tom budeme zase hůř a budeme ho potřebovat, tak ho nedostaneme, protože se bude dokládat letošní "bohatší" rok 😅 no prostě pakárna, bohužel. jestli budeš mít na něco nárok nebo ne ti takto nikdo nepoví, když neznáme tvé příjmy, jak a kde žiješ atd... 😉

blahova_andrea
16. bře 2014

@ivka_79 tak záleží jestli máš v nájmu trvalý pobyt, měla by jsi nárok na přídavek na bydlení, jistě přídavek na dítě, pak jsou hmotné nouze a dorovnávací příspěvky, ale v těch se nevyznám, o ty jsem nikdy nežádala. na otce dítěte ale rozhodně exekuci pro výživné podej taky. výživné má přednost před jinými exekucemi, takže je předběhneš a dostávat něco budeš 😉

blahova_andrea
16. bře 2014

@console na přídavek na dítě se dokládá příjem za loňský rok a žádá se vždy v říjnu. potvrzení o příjmu si sebou mít nemusela, potřebuješ na něj nejdřív stejně formulář z úřadu a pak ho necháš vyplnit, pokud sis ho teda nevytiskla na netu 😉 nárok vzniká při příjmu nižším než je 2,4 násobek životního minima rodiny. občanku exmanžela potřebovat nebudeš. musíš ale doložit rozhodnutí o rozvodu a o výživném a nesmí s vámi být psán trvale na stejném bydlišti.

andelka
16. bře 2014

@blahova_andrea jj, děkuju, vím že je to nahouby kolikrát když se dokládá rok zpětně. Na přídavky nárok mít nebudu, protože nebudu mít děti ve své péči. Budu žádat jen na bydlení.Rozvod už je v běhu, ale kdy k němu dojde..kdoví, podle vytíženosti soudu.

blahova_andrea
17. bře 2014

@andelka a na přídavky na dítě musíš mít děti ve své péči? vždyť ho pobírají i lidé, co jsou svoji, nebo svoji nejsou a bydlí spolu. ale je fakt, že já neznám nikoho, kdo by měl třeba střídavou péči nebo nějaké ty jiné možnosti. většinou jsou pak děti s matkou a tím je vše docela jasné. jen se to dokládá. ale příspěvek na bydlení taky není špatný. nám docela vytrhnul trh z paty, když to bylo třeba. tam se žádá jen 3m zpětně, za čtvrtletí, takže to se vydržet nějak dá. sice je to trošku víc papírování, ale nám se to vyplatilo.

andelka
17. bře 2014

@blahova_andrea já myslím že jo, říkala mi to paní na sociálce. Že by se bral i jeho příjem, i když spolu nebydlíme. Budou zatím ve společné péči (až půjde menší do školy a já do práce tak ve střídavé). Na příspěvek na bydlení to vliv nemá, budou mít TP u mě. Teda až vůbec něco solidního seženu. Zatím i když se rozvádíme bydlíme pohromadě, nemůžu páchat finanční sebevraždu, potřebuju mít aspoň odklepnuté alimenty.

blahova_andrea
17. bře 2014

@andelka to chápu, nedá se spěchat. já toto za sebou nemám, ale také jsem docela dlouho a skoro marně sháněla slušné bydlení pro rodinu, které by se dalo utáhnout. nakonec jsme se odstěhovali do jiného města, ale jsme moc spokojení. škoda, že to není na vždy 😀

andelka
17. bře 2014

@blahova_andrea no jo, je to složité..a nemůžu se stěhovat co chvíli ani se unáhlit, mám zodpovědnost za děti.