Vyplácanie rodičovského príspevku. Vypláca sa spätne?

bertica.h
6. zář 2008

Neviete,prosím Vás,či sa RP vypláca spatne,alebo nie?
Dcéra má narodeniny 5.10 a dostávam RP 7600kč.neviem kedy mi vlastne vyplatia posledných 7600kč a kedy mi začne RP 3800kč.
Dakujem.

kejka
6. zář 2008

Dostaneš ho zvýšený ještě v listopadu,pak už ten menší.My měli 17.2 tři roky a dostali jsme zvýšený ještě v březnu a pak konec. 😖 😖 😖

bertica.h
autor
6. zář 2008

kejka dakujem ..a nieje to pod%la toho dna kedy to dostávam?
Dcéra sa naordila 5.10 a oni my posielaju okolo 10teho dna v mesiaci RP..
a musela si si niekde žiadať o ten znízený,alebo to bolo automaticky?
Dakujeeeeem 😵 😉

blumka
7. zář 2008

ahojte, ja mam taku otazku. moja malicka uz mala pol roka ale doteraz sme nemali jej slovensky rodny list. Narok na matersku nemam, tak si idem poziadat o rodicovsky prispevok. len ma zaujima, ci mi ten rodicovsky vyplatia az od datumu prihlasenia na trvaly pobyt na Sk alebo aj spatne od jej narodenia, kedze teda nemam narok na matersku.
dufam, ze som to napisala zrozumitelne 😅

penelope10
8. zář 2008

blumka, ja co viem tak baby ktorym nevznikol narok na Materské cerpali rodicovsky prispevok od narodenia dietata... dolezite su ale dovody pre ktore ti nevznikol narok na materske...
Urcite by som sa na tvojom mieste isla spytat na Urad prace (ten to vyplaca) podla trval. bydliska 😉

blumka
8. zář 2008

penelope dakujem, no mne narok na materske nevznikol preto, lebo som nebola nemocensky poistena pre tehu. takze mam narok na rodicovsky, len tam je ten hacik, ze moje dieta sa narodilo v usa a jednym z kriterii na cerpanie rodicovskeho je trvaly pobyt dietata na uzemi SK..no a ten budem mat vybaveny az zajtra...tak mna zaujima ci ten rodicovsky bude vyplacany len od zajtra aelbo mi vyplatia aj spatne...
a na urad prace idem zajtra alebo v stredu, takze tam sa urcite popytam. len co poznam tie nase urady tak sami v tom maju misung, tak sa pytam tu ci niekto nema podobnu skusenost. 😉

marketka88
8. zář 2008

ahojte chci se zeptat odkdy budu dostavat materskou?odlikateho mesice?

penelope10
8. zář 2008

blumka...
logicky mi vychádza ze nárok by ti mal vzniknuť až ked budu splnene vsetky podmienky ktore vyzaduje zakon ... teda az ked bude mat babo aj Trv. pobyt na uzemi SR. A nárok by teda bol odo dna od kedy budu splnene podmienky.
Prever si to ale este.

gapa
8. zář 2008

blumka,
tiež si myslím ako penelope, že nárok vzniká až od splnenia všetkých podmienok, t.j. ak píšeš, že treba trv.pobyt dieťaťa (aj ked v zákone je spomínaný aj prechodný, no ten myslím platí len pre cudzincov)
no a predpokladám záleží aj od toho, či podobný príspevok v usa nepoberá otec dieťaťa

tak ti prajem vela trpezlivosti s úradmi a papierovaním 🙂

marketka,
obvykle je to 6týždnov pred predp.termínom pôrodu, najskôr 8týždnov pred (myslím, že v tom máme rovnaké zákony v čr aj sr), ak samozrejme splníš podmienky pre vznik nároku na materské (u vás sa to volá trochu inak nie "materské").
Aj ked táto otázka nepatrí do témy o rodič.príspevku ale do inej témy - o materskom 😉

kejka
8. zář 2008

Beri podle mě tam žádná procenta nejsou.Vyplácí se o měsíc zpětně,tak v listopadu bys měla dostat ještě plnou částku zvýšeného rodičáku. 😉
Kdyžtak si zavolej na sociálku,at máš jistotu. 🙂 🙂

blumka
8. zář 2008

dakujem baby 😉

adina22
23. zář 2008

blumka spatne ti to nevyplatia.Ja som na tom bola podobne.Dlho som cakala na slovensky rodny list,potom trvaly pobyt a ziadost o rodicovsky prispevok,ale spatne mi to vyplatene nebolo.

zuz11
15. říj 2008

Ahojte, ja sa chcem spytat prisiel Vam tento mesiac rodicovsky prispevok? 🤐

zuz11
15. říj 2008

vsetky ste dostali len ja nie? 🤐

gapa
15. říj 2008

zuz11, ved je len 15-teho, majú ešte čas. 😀 Od tohto mesiaca (za 9/08) sa zvyšuje z 4560,- na 4780,- tak možno majú kvôli tomu meškanie 😉

lefika
19. říj 2008

ahojte, ja mam takyto problem: dcera nastupila od sept. do skolky. tam mi povedali, ze nemusim nikde nic nahlasovat, ze oni poslu papiere na urad, a pozastavi sa mi rodic. prispevok. lenze: on mi potvora prisiel predvcerom. co teraz? kaslat na to, ze je to ich problem?
mne nejde o tie peniaze, kludne by som ich vratila, ale posledne, na co mam cas a energiu, je behanie po uradoch a vybavovanie len kvoli tomu, ze oni v tom maju bordel 😠 a zaroven by som nerada, aby si na to niekto o 10 rokov spomenul a ziadali penale a pod. dcera bude mat 3 v dec. takze by mi neopravnene prisli asi 3 davky 😔