Žádost o porodné. Co s sebou potřebuju za dokumenty?

iveta107
8. čer 2011

Když budu žádat o porodné co všechno potřebuji sebou mít za dokumenty?Jestli mám nárok se bude vypočítávat z mého platu před nemocenskou a z platu manžela?

vojtisek2007
8. čer 2011

příjmy rozhodující pro žádost o porodné jsou ty, které předchází kalendářnímu čtvrtletí v němž se dítě narodilo - když se dítko narodí leden,únor,březen - bere se v potaz příjem za předchozí čtvrletí (prosinec,listopad,říjen),když se narodí duben,květen,červen tak příjmy rozhodné jsou leden,únor,březen....a tak dál...pokud jsi byla v tom čtvrtletí na neschopence, zřejmě se půjde dál, až bude nějaký započitatelný příjem, nemyslím si, že by brali v potaz neschopenku....

iveta107
autor
8. čer 2011

budou teda po mě chtít nějaký výpis příjmu z platu ze zaměstnání?

vojtisek2007
8. čer 2011

@iveta107 jo, je na to i tiskopis si myslím - potvrzení o výši příjmu - na www.mpsv.cz určit bude

tiskopis porodné :

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

čtvrletní příjem :

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

iveta107
autor
9. čer 2011

A teď mě vlastně taky napadá jestli mám vůbec nárok, manžel vydělává asi tak 18 000-, měsíčně, já jsem měla 11 000-, měsíčně, je tu někdo z podobným příjmem?Měli jste ještě nárok?

vojtisek2007
9. čer 2011

@iveta107 no tak jestli v době žádání jste vy dva + mimino, tak to nárok mít nebudete - museli by jste se vejít oba s průměrným měsíčním platem asi do 17.000....

mikulajda
10. čer 2011

Ahoj, žádost o porodné mi byla zamítnuta, protože náš příjem překročil asi o 200,- kč stanovené minimum 16 992,- kč. Je možné s tím ještě něco zpětně dělat přes odvolání? Je možné nějak snížit zpětně příjem. Jsem nezaměstnaná bez přijmu a manžel je zaměstanec. Nevyšlo nám to, protože jsme zapoměli, že do příjmu se počítají i stravenky... :(

vojtisek2007
10. čer 2011

@mikulajda no právo na odvolání si máte, ale pochybuje, že by to bylo něco platné.... ☹ ☹ ☹

monny89
10. čer 2011

V pondělí jdu žádat o porodné, co vše je k tomu potřeba??? Rodný list malýho, a pak výplatnice manžela? Nebo jak? Co když je firma v insolvenci a poslední plat měl v březnu a od té doby je bez koruny - to zn. bez výplatnice...??? Já jsem na ÚP, bez podpory, takže můj příjem je 0,- .. Manžel měl na výplatnici 10.000,- čistého, což znamená že máme nárok že???

vojtisek2007
10. čer 2011

@monny89 vám se bude započítávat příjem leden+únor+březen - a musíte mít vyplněný tiskopis potvrzení o čtvrtletním příjmu - oba dva - byť ty bys ho měla nulovej....odkaz na tiskopis je někde vejš- pokud budete mít společně do 17.000 tak by jste nárok mít měli. Potřebovat budete žádost o porodné, čtvrtletní příjmy vás obou, rodný list dítěte, oddací list a občanky....

monny89
10. čer 2011

@vojtisek2007 jee, děkuju za odpověď, a musíme tam být oba přítomni s manželem, nebo stačím jenom já? Ale v tom případě musím jít za ním aby mi vyplnil nějaké údaje, které jsou třeba podepsat od něj, nebo to můžu za něj podepsat já??

mikulajda
10. čer 2011

Taky dík za odpověď, i když neveselou....

vojtisek2007
10. čer 2011

@monny89 pokud vím, žádost o porodné podepisuje jen ten, kdo o něj žádá - zpravidla tedy matka - údaje o manželovi tam můžeš doplnit sama, ty snad víš...a jestli to poneseš sama, tak si s sebou radši vezmi kopii jeho občanky.....oba u toho asistovat nemusíte 🙂

monny89
10. čer 2011

@vojtisek2007 dobře, dobře, děkuji 😵

mufy
12. čer 2011

Taky bych se chtěla zeptat na porodné.Jedno dítě již mám a jsem na mateřské.Pobírám 7.600,-. Manžel má minimální mzdu. Miminko se nám má narodit v prosinci a to budu již 15 měsíců na mateřské.Mám nárok s těmito příjmy na porodné?Zřejmě ano,hlavně to nesmí přesáhnout 16.992,-, že?

vojtisek2007
12. čer 2011

@mufy nemáš, porodné je pouze na první dítě ☹

mufy
15. čer 2011

Děkuji za odpověď, také jsem si to pak uvědomila,že je to pouze na první.No co se dá dělat.

jarkalada
18. črc 2011

tak já se taky zeptám..jak je to u dvojčat s porodným? Je výše obou platů také stejná, tzn. těch nějakých necelých 17tis.? čekáme je v říjnu. Jinak o žádných výhodách nevím, spíš co vím, tak je výše všech příspěvků asi stejná jako u jednoho, což nechápu.. přece budeme mít dvakrát takové výdaje. Nebo máte o tom někdo nějaké informace? Díky

vojtisek2007
18. črc 2011

@jarkalada musíte mít čistý příjem do 20.800 - porodné je potom 19.500 a tím pádem dosáhnete i na přídavek na dítě ve výši 1000,-Kč....pokud budete mít víc,bohužel porodné nebude ☹ Jinak máš pravdu, rodičák budeš mít jenom jeden na dvě děti 😠 😠 😠 😠

anien
31. srp 2011

Mám dotaz...kam se chodí o porodné žádat?
Dále, manžel je OSVČ a podává pouze 1x ročně přiznání k dani z příjmů za předešlý rok. Jak se ten rozhodný příjem bude posuzovat? Termín porodu mám v říjnu.

vojtisek2007
31. srp 2011

@anien žádá se na úřadě práce - odbor státní sociální podpory a jeho příjmy si vyžádají asi na fú - takže asi vezmou jaký by měl předpokládaný příjem podle toho loňského...netuším, ale až to zjistíš napiš to sem...jak to chodí u živnostníků

deina7
19. zář 2011

Dobry ,chtela bych se zeptat,jsem na UP nepobiram nic mam smlouvu do konce roku s brigadou s pracovni cinnosti nad 2tis ,bohuzel uz mi nedavaji praci jak se dozvedeli ze cekam rodinu,jak to je s odchodem na materskou mam narok na 3 roky kdyz sem do konce roku na smlouve i kdyz nedelam,bydlim u rodicu nedostavam nic ,pritel nepracuje a plati si jen zdravotni jak to budu mit a na co mam narok prosim poradte mi dekuji predem za odpoved

yesu
9. kvě 2012

@monny89 Ahojky můžu se zeptat jak si dopadla tenkrát s porodným?dostali jste ho?

monny89
11. kvě 2012

@yesu Ahojky, ano, dostali jsme ho 🙂

pajinaaaa
13. led 2013

Ahojky, mám dotaz. Náš malý se narodil v březnu 2012, tzn. že se bere čtvrtletí za říjen-rosinec 2011. S tím potvrzením příjmu, když přítel byl ty dva měsíce ještě OSVČ, ale od toho posledního čtvrtletního měsíce byl registrovaný na ÚP, jak je to s tím potvrzením příjmu? Za ty dva ěsíce jako OSVČ zajde na finanční úřad pro potvrzení? a za ten poslední měsíc stačí výměr od ÚP? 😒

alens
22. led 2013

Ahojky,mám dotaz..To porodné se počítá ze základu nebo dotoho počítají i prémie a stravenky?Můj je zaměstnanec a já jsem na marodce.

alyssa.anna
4. únor 2013

Holky, nevíte, jestli máme nárok, i když manžel má jiné trvalé bydliště než já a pak i mimi (ale žijeme více jak 2 roky ve společné domácnosti a otec bude v RL)?

charaka
24. srp 2013

Ahojte, vedeli by ste mi poradit za ake obdobie mam dolozit prijem, ked som rodila v cervenci, ale od polovice listopadu som bola na nemocenskej? Dakujem vam za odpoved 🙂

janas2811
30. bře 2015

Ahoj vsem, chci poradit. Drobek se mi narodil v listopadu 2014. V cervenci, srpnu a zari kdy maji byt 3.ctvrtleti na zadost o porodne. Kdyz jsem byla hlasena na UP bez vydelku, tak UP mi ma potvrdit muj vydelek nebo jak? A nebo na porodne musim dokladat prijem za rok 2013? Nevim jak dolozit ze jsem byla nezamestnana bez prijmu. Dekuji pokud tedy jde jen o 3.Ctvrtleti kdyz se mi narodil prcke vBulletin listopadu 2014. Jsem z toho zoufala

myskaaa777
23. lis 2015

Holky prosim Vas jake formulare potrebuji k vyrizeni porodneho? A kdo mi potvrdi prijmy za ctvrtleti predchazejici narozeni male, kdyz jsem to ctvrtleti pobirala rodicovsky prispevek na prvni dite, socialka? Dekuji

heliskovazuzka
7. bře 2017

Dobrý den,chci se zeptat nevíte jaké papíry budu potřebovat když je manžel OSVČ?