18 m dítě si nechce čistit zoubky. Zažily jste to?

gabiku
7. zář 2009

Ahojky, mám syna (18m), kterému se snažím již od prvního zoubku, který měl v 6 m, čistit zoubky. Do doby, než měl pouze předních 8 zoubků, nebyl s mytím celkem problém, otevřel v pohodě pusinku. Nyní už 3 měsíce si nechce nechat na zoubky sáhnout, odmítá otevřít pusinku, nezabírá ani mytí formou hry. Dnes jsme byli poprvé u zubaře, naštěstí žádné kazy nemá (má již 16 zoubků). Měli jste někdo také podobný problém a co na prcka nakonec zabralo? Budu moc ráda za každou radu.

normalnimatka
14. črc 2017

moje dítě si nenechá sáhnout do pusy od začátku...:/ nechápu, jak to kdo dělá. to jim držíte násilím i hlavu, třeba na zemi? syn se prostě vysmekne, otočí hlavu a je po srandě. a kartáček sice okusuje, ale zásadně tu druhou stranu:D kdyby brečel, tak by aspon otevřel tu pusu možná..achjo
já nevim no...podle mě se to stejně moc hrotí. nevim, jesi to stojí za tolik řevu a trápení a vyhrožování, že budou mít děti kazy atd...a jak to má sloužit tomu, aby si děcka zvykly na čištění, když to právě odmala nesnášej? trochu kontraproduktivní ne? než jim to vysvětlit, až z toho maj rozum, uměj samy stát na stoličce před umyvadlem atd..a stejně se pak asi mnohý vztekaj, no..ale aspon když to dítě pak nutíte, perete se s ním, a vysvělíte mu to, určitě to je lepší, než klečet na ročním miminu...:/

mircaurban
14. črc 2017

Ahojiky tak nam je 14mesicu a taky to tedy nejak nemame radi. Kartacek kousame i pastu si do pusy dame,ale beda jak udelame pohyb kartackem:D Slzy jako blazen a jekot!jako kdyz se vrazdi...Hold vydrzime ale zuby jsou jakztakz vycisteny...aspon neco. Mozna ze az budou strarsi bude to lepsi;)

luckylee
14. črc 2017

No uz aspon chapu proc se tolik lidi boji zubaru a ma kazy z necisteni zubu.To musi byt kruty trauma kdyz vam milovany clovek dela neco neprijemnyho a ikdyz hrozne placete tak on neprestava a jeste rika,ze je to v poradku...
A kdyz rostou zuby a mate treba oteklou bolavou dasen tak to je o to vic labuzo.
Maly mel taky krizi v 15m.Zacal rvat,jazyk vystrkovat a proste nechtel.Tyden jsme poradne nevycistili ale ja se snazila najit cokoli co by mu pomohlo a nakonec jsme si stoupli pred zrcadlo a ja kartacek porad namacim do vody.On se na sebe kreni a z kartacku cuca vodu.Vzdy je zpusob.

sykorkaali
15. črc 2017

@normalnimatka a az ty kazy budou mit, tak co? Az bude urvany dite sedet na kresle s vrtackou v puse, sestricka mu bude drzet nasilim hlavu, tak si vycitat, ze se tomu dalo prevenci predejit? Taky trochu kontraproduktivni, ne?

linee
15. črc 2017

Moje holka take nechce,ale ted je ve veku (18m),kdy rada napodobuje.Tak si cistime zuby spolu a je to lepsi,i kdyz ne idealni,ale aspon pokrok.

sykorkaali
15. črc 2017

@luckylee vetsina maminek tu psala, ze se snazily najit zpusob. Ja toho zkusela taky nekolik. Ve vane, u zrcadla, cistily sme plysakum zoubky, zkousely nekolik dni necistit s tim ze to bude lepsi.... na kaze dite zabere neco jinyho a nekoho treba take vubec nic. Ptala sem se na to i zubarky.Sama rekla ze v tomhle uple neporadi, ze kazde dite je jine.

barumat
15. črc 2017

Dcera má 15 měsíců a taky kroutí hlavou že nenene, když řeknu "horní", pusu otevře a nechá se, ale spodní ani za boha, prostě tam cpe jazyk a nedostanu se tam. Musím až přes řev a pak to jde. Naštěstí má zatím jen jedničky, ale nevím, co budu dělat, až jich bude mít víc. Zastávám teda taky názor, že se to musí a basta. Při přebalovaní taky řve, a co. To ji nechám ve špíně? Nenechám. Zkusím to po dobrém, a když to nejde, tak holt po zlém. Zuby jsou to samé. Na druhou stranu uklidním ty, co kapitulovaly. Za nás se miminkům zuby nečistily a taky jsme neměli všichni v puse černo 😉 Hlavní je skladba potravin, neslazené nápoje atd.

eviicka
15. črc 2017

@sykorkaali jenže když se bude čistit na sílu, tak stejně není zaručeno, že ty kazy nebudou. A možná když nebude mít dítě trauma, tak mu ta sestřička tu pusu násilně nebude muset držet, tak jako 2x denně máma s tátou...
Ale tak jasný, někdy je těžké najít tu správnou cestu a u každého dítěte funguje nejlépe něco jiného.

yelowangel
15. črc 2017

Nečistíme pravidelně. Když si čistím zuby já tak se mnou je v koupelně dostane kartáček a žvejká, každej den mu kouknu do pusy jestli má plak na zubech nebo ne, když ne netrápím ho, on si tím žvejkáním toho dost kupodivu sundá. Když ale plak je tak to zkouším po dobrým, to vezme roha tak ho prostě zalehnu a zuby mu přejedu. Do minuty hotový ale s řevem. Nenutím ho, nechávám tomu volnej průběh ať si žvejká, ono to půjde a nechci aby měl trauma z čištění zubů. Ale zas nechci aby měl ve školce černý zuby takže aspoň hlídám a když to jinak nejde, jde to přes sílu. Jo a taky nemá každej den sladký, když vím že jsme byli někde na oslavě nebo dostal kousek čokolády tak mu ty zuby přejedu taky.

evilin
15. črc 2017

Dvera (20m) taky nechtěla, vymyslela jsem na ni fintu s červíky na zubech. Vždycky vymýšlím jací tam zrovna jsou a kde je vidím, a rychle je musím vyčistit. 😁 a od te doby drží a zuby vyčistím všude. 😁

sykorkaali
15. črc 2017

@eviicka tohle je tezke. Chceme pro ne to nejlepsi, ale ne vzdy je to asi ta spravna cesta...

zajacica9
15. črc 2017

Ahoj, u nás dlouho vedla taková hra - mluvila jsem za kartáček, a ten jakoby poznával na zoubkách všechno jídlo, co děti za den snědli... čím větší drama, tím větší úspěch, už na to čištění je volal kartáček, jak se na ně těší...a co teprve, když se kartáček v hádání jídla spletl! 🙂
óóóó, tady vidím kašičku, byla to kašička? a tady je mrkvička, jééé, a tady to bude asi rýže... a tak 🙂

normalnimatka
15. črc 2017

@sykorkaali čekala sem, kdo s tím první přijde...
a právěže je to tak, že i spousta zubařů uznává, že čištění v tom nejranějším věku je hlavně kvůli zvykání na čištění atd. než že by šlo o prevenzi kazu. v naší generaci se taky zuby takhle brzo nečistily a kdo měl v týhle době kazy? já nikoho takovýho neznám...a zuby bejvaj s další a další generací lepší. když bude mít někdo kaz, bude to pravděpodobně spíš o extra blbý genetický predispozici a celkově imunitě. někdo na zuby kašle a kazy nemá. někdo čistí poctivě a stejně má.

ilonne
15. črc 2017

@normalnimatka Tak ja uz na detech "lezim" a cistim i mezizubnim kartackem a niti u syna od 2 let a dcery od 4 let. A mrzi me, ze jsem to nedelala uz driv. Dcera ma extremne vysokou kazivost zubu, uz ji dva trhaly pod analgosedaci a na dalsich trech ma plomby. Taky mi rvala pri beznem cisteni a nechtela jsem ji trapit. Takze ted si uzivame to drama pri kazde navsteve zubare. U syna uz tu chybz neudelam, i kdyz obcas stavkuje a rve, proste ho "znehybnim" a vycistim.

normalnimatka
15. črc 2017

@ilonne jo, ale já se bavim o tom věku do nějakejch nevim.... dvou let. dcera si nechce čistit zuby ani po těch zkušenostech zubařskejch? to je blbý...
a jaký máte zuby vy s mužem?
já bych na tvým místě zkusila pohledat souvislosti kazivosti s funkcema orgánů apod, co k tomu říká čínská medicína a tak...snažit se to řešit od příčin, pokud se o nich ví....
a můžeš zkusit zuby dětem potírat kokosákem, kterej působí proti kazům;)

karlajasmine
15. črc 2017

Já synovi cistim zuby s tím, že pak má večerní pohádku před spaním a na tu se těší. Když to bojkotuje, tak mu holt držím ruce, rychle vyčistím a pochvalim. Ano, občas dělá milovaný člověk nepříjemný věci právě proto, že dotyčného miluje. Když má syn 39 horečku, tak mu taky dám násilím Paralen, sirup mu žádný nechutna a čípek je ještě horší, ale co má člověk dělat, miluju ho a nebudu čekat až dostane febrilni křeče. A taky mu to přesně takto vysvětluju.

ilonne
15. črc 2017

@normalnimatka Ja v pohode, mam tri plomby, prvni ve 23, je mi 38 a nic dalsiho. Manzel na houby, pucuje vsim moznym i nemoznym a porad nejaky kaz.

voleskap
15. črc 2017

Já mám dvě děti. Syn 10 měsíců má 6 zubů. Dostane do ruky kartáček a smrdla si v puse sám, když dosmrdla, vycistim sama co jde... Docela se nechá. Dcera 2 roky začínala stejně akorát později, protože první zub měla až v roce. Pak měla chvilku období, kdy si zuby čistit moc nechtěla, ale vždycky jsem ji aspoň trochu vycistila. Teď už si nechala vysvětlit a na to slyší, že chceme, aby ji zoubky nebolely a paní doktorka nemusela do zoubků vrtat a proto zoubky čistíme.. Ráno a večer. Já na tom čištění teda trvám. Zvyk je zelezna košile. Vadilo by mi, kdyby zrovna tohle neměly zafixovany. I dospělí si snad zuby čistí, tak proč by to děti měly mít jinak? Kdo je necisti je u mě čuně.

sykorkaali
15. črc 2017

@karlajasmine Tak tak... 🙂 Kdyz sme cvicili Vojtovu metodu, byla sem urvana ja i dite. Ale delala jsem to pro to, ze ho miluji, a chtela sem aby byl zdravy. Bohuzel nejsem vedma, abych mohla vedet dopredu jestli kdybysme necvicili, byl by v budoucnu bez problemu... Stejne je to u zoubku.