Bojíte se, že dítě chytí zubní kazy od kamarádů/rodičů?

straspytel
6. říj 2013

Ahoj maminky, bojite se ze miminko chytne zubni kazy od kamaradu nebo od rodicu? Mam na mysli pri spolecne hre rocnich a mladsich deti olizovanim stejnych hraček a pri starostlivosti a nuchnani babiček olizovanim rucicek det a podobne...? U nas na dennim poradku a po spatreni ditete cca 5 let bez zubu a jen cernych korenech me zamrazilo :(

ivuska027
6. říj 2013

Ak sa ty svojmu dietatku budes starat o zubky, pravidelne a spravne, tak sa nejakych kazov nemusis bat. Inak, ziadna babicka neolizovala mojmu dietatu ruky 😕 Tak isto, na nase hracky sme si davali pozor, ine deti nam ich nechytali, neolizovali. Ak sa to stalo doma, tak som hracku oplachla vodou. Olizuju len male deti, okolo roka uz pomaly prestavaju vsetko davat do ust a samozrejme vies dieta upozornit resp odnaucit vsetko olizovat 😅 Zuby su aj genetika. Moje deti mali obe v roku uz 18 zubov, prvy uz v troch mesiacoch, starame sme sa o ne denne(ani jediny den sme neodpustili, elmex pasta, curaprox kefka, ziadne sladkosti do troch rokov) a starsi mal predsa kazy a boli sme u zubarky dat opravit a zablombovat. Ale aby dietatu vyhnili zuby az po koren, tak to by si musela byt matka, ktora sa na vsetko totalne vyflakla, lebo to sa ti nestane z vecera do rana, to trva roky, kym nastane taky stav. Okrem toho, mohlo to dieta brat aj nejake lieky alebo malo reflux. Moj zubar ma dvojcata, obe deti mali reflux a do dvoch rokov takmer vsetko vyzvracali, takze mi sklovinu vyznamne poskodili zaludocne kyseliny, takze tie zuby sa velmi poskodili. Skratka a jasne, pricin je vela, riesenie je dobra starostlivost 😉

bumbum
6. říj 2013

Asi bych ty obavy nepřeháněla, zubní kaz je sice nakažlivá záležitost, ale jestliže nezavřeš dítě na samotku do izolace, asi se kontaktu s jeho původcem nemáš šanci ubránit. Nicméně pětileté dítě s černými zbytky zubů je extrém a důsledek totálního zanedbání péče ze strany rodičů a jestli budeš absolvovat s prckem pravidelné prohlídky u zubaře a dohlížet na to, aby si navyklo na pravidelné čištění zoubků, určitě mu podobná šílenost nehrozí 😉

blahova_andrea
6. říj 2013

Toto mě nikdy ani nenapadlo. Neřeším jak se kdo stará o své zuby, starám se o ně hlavně svému dítěti a to, že si s někým něco půjčí, olízne nebo dá pusu bero jako běžné riziko, ne zvýšené. To nemusí chytit kazy, ale i kde co jiného. Ale ve vákuu je přece držet nemůžeme 😉

eficenka
6. říj 2013

nesnáším olizování lžiček či ocucávání saviček - v rodině sem to "zakázala" ... ale pusinek bch se nebála...
hlavní je, pokud zuby dobře čistíš a nedáváš pít sladké štávičky a oslazované čajíky, neměl by být problém 🙂

betysek
7. říj 2013

Od zubařky vím, že se nemají olizovat dítěti lžičky, dudlíky, ochutnávat strava stejnou lžičkou, nelíbat na ústa. U starší 5 leté dcery to dodržuju do teď, i když mi to někdy připadá zbytečné, když vidím, co vyvádí ve školce.... Zamezí se tím nejen přenosu zubních kazů a pod, ale nemocí....

llluckaaa
7. říj 2013

Řekla bych, že zkažené zuby u dětí jsou způsobné spíš pojídáním sladkostí, popíjením slazeného pití a špatnou péči o chrup než olizováním hraček a ručiček 😉

milada2
7. říj 2013

Jako bojim se ledasceho, ale resit, jestli nechyti zubni kaz, to uz je i na me moc 😉 Pusinkovani s detmi neresim. Nikdy jsem mu neolizovala dudak, kdyz byl miminko, tak ani lzicku a nepusinkovali jsme na pusu. Ted uz jime spolu, pusinky dava sam (na pusu smi jen me a tatinkovi). Ale resim to, aby nechytil pripadne infekce, bacily, opary, rozhodne ne zubni kazy

baris
7. říj 2013

Ne nebojím. Musela bych holky držet zavřené doma a nikoho k nim nepustit.

A podle mě je kazivost dána hodně geneticky.
Starší dcera - od malička čistíme zuby, nejí moc sladké, od roka neměla flašku s cumelm, ale stejně je má děravé jak řešeto. 😖
Mladší - furt něco v puse, pořád pije ráno a večer bebu z flašky s cumlem, kouše tvrdé bombony, vyčistit jí zuby je boj ... a zuby má jak perličky. 😕

giovanna2012
12. říj 2013

Nikdy mě to nenapadlo.

sarriku
12. říj 2013

Samozřejmě, zubní kaz se dá chytit polibky, olizováním dudlíku atd, ale při správné hygieně se "nemoc" nerozvine. To máš stejný jak s oparem, ten máš už od narození a projeví se při velkém stresu atd.
Ať si malej čistí pořádně zuby a kazy mít nebude, kazy vznikají když si člověk nečistí zuby, tak se mu začnou hromadit bakterie v puse, další den už má plak, protože se na sebe nakupí víc vrstev bakterií a ty spodní se začnou dusit a začnou pracovat na režim "bez kyslíku" a jejich dá se říct hovínka začnou naleptávat sklovinu.
Na kazivosti zubů mají taky podíl geny a ph v puse, to se zjišťuje pufračním testem u zubaře, ale myslím, že na řešení takových věcí je času dost, takže hlavně ta hygiena.