Maminky má vaše dítko tzv."medové zoubky"? Z čeho?

haklicek
18. črc 2012

Maminky prosím Vás moje 3letá dcerka má tzv."medové zoubky" - alespoň si to myslím podle toho co jsem si přečetla a viděla na instruktážních fotografiích.My to máme možná z kojení - tedy naše zubařka říká,že to z kojení není že v mléce jsou látky,které naopak chrup chrání.Zoubky čistíme už od půl roka - od prořezání prvních zoubků a stejně má všechny zoubky nahoře ošklivé a spodní se jí začínají také zabarvovat.Vůbec nevím co s tím a jsem z toho docela dost zoufalá.Máte někdo zkušenost ?Moc děkuji za příspěvky.

ined77
18. črc 2012

@haklicek ...určitě na to kojení vliv má, hlavně noční kojení...dítko by prostě po večerním vyčištění zoubků nemělo jíst ani pít vůbec nic...mimo čisté vody 😉 .
nejspíš pomůže jen návštěva zubařky, ale co přesně jde v takovém věku se zoubky dělat, to netuším 😔 .
poradí třeba @jasekd 😉 ,ta je odborník 😉 .

jasekd
18. črc 2012

@haklicek ja se priklanim tez k nazoru, ze po vycisteni zubu uz nic nejist/nepit, jen cistou vodu. Pokud ma skutecne uz medove zoubky, neda se delat nic. Jedine cistit, omezit prisun cukru na minimum, neuzobavat cely den jidlo, zadny sladky napoj, ktery dite ucucava... Spravit se to neda, u tak maleho ditete tam nebude nic drzet. Ja sama u takoveho ditete zkontroluju, zda jsou zobky zive, zda dite neboli, zda se netvori nad nimi nejaky vacek apod. Pokud je toto v klidu, tak rezimem a stravovanim vyvoj co nejvice zpomalit, i treba lokalni fluoridaci, pripadne zabrousim lehce paskem ostre hrany, aby se nezranovaly rty, jazyk... Pokud zub boli, jedine reseni je extrakce, protoze probihajici zanet (laicky vacek) by mohl poskodit zub staly, ktery je zalozen pod mlecnym zoubkem. Musela bych to videt, ale takto aspon obecne...

jasekd
18. črc 2012

@haklicek koukala jsem do blogu na fotky, nevim, jak jsou aktualni, ale tam se mi to malo, co vidim, nezda tak hrozny. Zubarka vas videla v posledni dobe? Z tech fotek tezko soudit, moc tam neukazuje.

jandl
19. črc 2012

@haklicek nejsem odborník,kojila jsem svých 5 dětí prům.1,5roku,hlavně v noci.pak jsem se dověděla,že jsem to kojení mohla ke konci nechat jen na den,aby se ze zvyku tolik nebudily.zuby jsem dětem témeř nečistila/za což se stydím/.nejstarší dcera11let má kazů dost,2.dcera začla s kazy až ve školním věku,6-letý syn,4letádcera zatím v pořádku.Genetice bych tak velký význam nepřikládala.Já zuby mléčné hrozné/velký přísun sladkostí v dětském věku/.Zuby jsem si myla jen ráno,aby mi nesmrdělo z pusy.2kazy jsem měla až v25ti,v těhotenství,pak zas něco.Manžel měl kazů víc v době,kdy jsme se poznali.správnou techniku čištění on neovládá.Moje sestra je až přehnaně úzkostlivá na péči ozuby u sebe i dětí.Má můj obdiv,ale zuby mají všichni horší.Nevím jakým směrem se bude ubírat mé poznání,ale nyní přikládám daleko větší význam stravě jako celku.Všimni si,že každé dobře živené zvíře má krásnou lesklou srst,zuby ok.Nejde jen o to,že byl v dutině ústní cukr ve styku se zuby.Cukr je strašné svinstvo,protože nás okrádá o životně důležité minerály,vitamíny.podobně není vhodná bílá mouka a výrobky z ní.Fluoridace je blbost.Lékaři to už na preventivkách naštěstí nevnucují.Dávala jsem poctivě nejstarší dceři.Mléko a vápník je taky dokázaná hloupost.Mlékem se už 3 roky neživíme,jen vyjímečně v něčem je.Nejvíc mi daly poznatky makrobiotiky.kecám už dlouho 😀

marecek4
19. črc 2012

já jsem absolutně laik,moje děti problémy neměly a nemají-krom pár kazů a dcerka teda měla jednou pěkný zánět,ale to je tak všecko-ale přikláním se k tomu,že je kazivost zubů daná geneticky,kluk si zuby vyčistí jen když si vzpomene a ve svých 17 letech pomalu neví co je to zubař,jen na běžnou kontrolu a holky si zuby čistí pravidelně a kazy se jim objevují,a kojila jsem různě dlouho-naposledy do dvou let a hlavně v noci,přes den jsem byla v práci,já osobně mám se zubama problémy až od dospívání-ale bohužel narazila jsem tehdy na špatnou zubařku a pokazila co se dalo ☹

haklicek
autor
21. črc 2012

@jasekd moc děkuji za odpověď.A Vy jste prosím Vás zubní lékařka?Doporučila by jste mi pro malou zubní přípravek GC Tooth Mousse?Dost o koupi přemýšlím.Mnohokrát děkuji za odpověď🙂

haklicek
autor
21. črc 2012

@jasekd ty fotky jsou staré..☹

jasekd
21. črc 2012

Mne se to moc nechce omilat furt dokola, je tu na to spousta diskusi, kde jsem psala ja i dalsi, co pracuji jako zubni lekar.
Kazivost neni geneticka. Dedi se postaveni zubu, dedi se nektera onemocneni zubnich tkani, ktera byvaji ovsem spojena s dalsimi vaznymi projevy. "Dedi" se celkovy zivotni styl, strava, jeji vyvazenost, pocet jidel denne, proste rodinne zvyky. Vliv muze mit onemocneni slinnych zlaz, malo slin = vyssi kazivost.
Kaz je "nakazlivy", zpusobuji ho bakterie, ktere dite po narozeni nema. Cim driv ho jimi nakazime (olizovani lzicek , dudliku apod), tim driv maji sanci zacit pracovat. Ja uz u svych deti striktne to pravidlo nedodrzuju, jime i z jednoho talire, kdyz je treba, ale ja mam zuby dobre. Pak ale vidite rodinu, kde je maji spatne vsichni a hned si reknou, decka to zdedily. Nezdedily, jen se nakazily jejich bakteriemi a spatnymi navyky.
V kostce: Kaz zpusobuji bakterie. Ty zerou cukr a metabolizuji ho na kyseliny, ktere narusuji sklovinu. Tento proces je vratny, prijde li prisun mineralu (ze slin, z pasty apod), zub se zremineralizuje, za predpokladu, ze aspon chvili ty kyseliny nepusobi (pauzy mezi jidly, nejist porad). Pokud se kaz dostane k dentinu, co je pod sklovinou, tak to uz je tkan ziva, bakterie do ni pronikaji, infikuji a postupuji dale (casem az k nervu zubu a zpusobi zanet a velike bolesti.) To uz vratne neni a je treba vrtat.
@haklicek Ano, jsem. S gelem osobni zkusenost nemam, priznam se, nevim. Je to dost drahe. Obsahuje to ionty, ktere by prave mely remineralizovat sklovinu a melo by to neutralizovat kyseliny. Pozor, obsahuje to kasein, coz je mlecna bilkovina, to jen info pro pripadne alergiky... Na druhou stranu mit takove problemy, zkusim vsechno 😅
@jandl souhlas s velkym vlivem stravy 🙂 Ad fluoridace, celkova fluoridace (voda napriklad) podle me vyznam nema, ja osobne nedoporucuju ani tablety, aby deti pouzivaly, pokud na tom nejsou vylozene tragicky. Pokud je doporucim, tak upozornim rodice, aby si nejdriv zhruba spocitali prisun fluoru ve vode (mineralky na lahvi, vodovodni na netu podle zdroje, da se dohledat, studna rozbor), at toho deti nemaji moc. Pokud tablety, necistit uz u malych deti pastou. Tablety pusobi na zuby vyvijejici se, na zarodky jeste v dasni, pri jejich mineralizaci. Jiste zvysuji i obsah zadoucich iontu ve sline,ale hlavne na ty zarodky. Tzn. pokud jde o zuby uz prorezane, je nejvyznamnesi fluoridace lokalni @haklicek pasta, mozno i gel v ordinaci. To blbost neni. Predpoklad, dite musi umet vyplivnout, pastu nejist.
Zjednodusene: kde neni plak a prisun zivin, nejsou bakterie ( v ucinnem mnozstvi), neni kaz. Cistit cistit, a deti naucit spravnou techniku a vybrat jim spravny kartacek.
Koncim, uf.

haklicek
autor
22. črc 2012

@jasekd moc děkuji za vyčerpávající odpově'ď🙂 Přiznám se,že my z toho jde celkem hlava kolem😀 Ale ten GC Tooth Mousse tedy určitě objednám.Prosím Vás bylo by možné (když s tím přípravkem nemáte zkušenost) poradit mi jak často ho mazat na zoubky?Naše zubařka se k tomu nestaví nijak tragicky....prý to jsou první zoubky☹Tak na tom musím zkusit zapracovat sama .... když ono sehnat zubaře který vezme,je problém,musíme být rády,že nějakého máme☹ A s tou stravou máte určitě pravdu,když se nad tím zamyslím,nedělá mi problém zjistit že jsem udělala chyby....bohužel mně nikdy nenapadlo,že strava má takový obrovský vliv na zoubky....ikdyž zase když se rozhlédnu kolem sebe jsou děti,které se "cpou" sladkým horem spodem a zoubky mají krásné☹ tak nevím.....Každopádně moc děkuji!!!!!!

jasekd
22. črc 2012

@haklicek neni zac, muzem si tykat, ne? 😉 Ono vsechno je relativni, nekomu se spatna strava projevi vic na imunite, nekdo je tlustej, nekdo ma spatny zuby... kazdopadne to vsechno souvisi. S tim gelem nevim, bude to v navodu. Treba Elmex gel (jine slozeni, ale taky pripravek na lokalni fluoridaci) se pouziva 1x tydne po vycisteni zubu na noc, pak uz se neji a nepije, ani voda. Toto je bezne preventivni pouzivani, kdybych mela nejaky podezrely zub, nanasim jen na nej i casteji, hlavne aby to dite nepolykalo. Urcite to v navodu bude.

haklicek
autor
22. črc 2012

@jasekd o.k.:-) a můžu se zeptat odkud jsi?Jestli by nebylo možné k tobě dojíždět 😉 🙂 Mám obrovský výčitky jestli má kvůli mně Natálka takové ošklivé zoubky a mám hrůzu z toho,co ji s těmi zoubky čeká☹ Možná bych prozatím mohla zkusit ten Elmex gel,teď jedeme na týden na Slovensko,tak tamten přípravek objednám hned jak přijedeme🙂Já jsem se už na ten Elmex gel ptala naší zubní lékařky a ta řekla,že je to zbytečný,když ještě neumí polykat☹ Jinak bych ho už pořídila dávno☹( Ale když člověk musí věřit svýmu doktorovi...ale jak je vidět tak asi ne vždy☹ bohužel.