Nástřih horní retní uzdičky - máte zkušenosti?

hrasok100
29. led 2015

Naše zubařka na první prohlídce malého zoubků v roce zjistila, že ji má až mezi předními zoubky do parta a prý to může dělat velké problémy (mezera mezi předními jedničkami, odhalení kořenů a pod...). Proto doporučila její přestřižení. Vím, že je to jen malý zákrok, přesto bych Vás chtěla požádat, kdo jste na tom s dětmi byli, aby jste mi napsali zkušenosti, na co se připravit. Jak staré byli Vaše děti, jak to snášeli, jak dlouho se to hojilo a pod. Moc děkuji 🙂

edeltraut
29. led 2015

Nám to dělali asi v šesti letech, vystřihl a zašil asi dvěma stehy- měla mezeru cca 2mm, poté se jí to dost stáhlo. Po týdnu šla na vyndání stehu. Dělají to docela často a jedná se o malý zákrok. Já jsem a tom byla jako šestiletá, ale měla jsem ji vrostlou do patra a jedničky jsem měla na místo dvojek, vím, že mi to opíchli, což až tak nebolí, dost mě řezali a dost šili, já tehdy nechodila dva týdny do školy...Je to nepříjemné, ale nijak hodně bolestivé 🙂

blannie
29. led 2015

@hrasok100 Já jsem na tom jako malá byla, moc to nebolelo, jenom to šmiklo a byl konec. Strašidelnější jsou ty věci okolo (prostě jako zubař). Hlavní pro mě bylo, že jsem pak měla nařízeno jíst zmrzlinu 😀 Zahojilo se to velmi rychle. Ale řekla bych, že jsem byla starší, cca 8 let, nevím už přesně.

hrasok100
autor
29. led 2015

@edeltraut Moc děkuji za reakci. A to už jste měli trvalé zoubky nebo mléčné? Já všude četla, že se to dělá až v tomto věku, ale sestrička v ordinaci, kde jsem malého objednávala sprdla, že roční děcko je už hodně staré...

edeltraut
29. led 2015

@hrasok100 Já mám pocit, že já měla trvalé a Eliška taky 🙂. No nevím, každému o kom jsem slyšela, že to dělali, tak až když měl trvalý chrup... :-/. Zvláštní přístup... vím o dalších třech dětech,kterým to dělali a nikdy před šestým rokem... :-/

betelgeuzz
29. led 2015

@hrasok100 nám zubařka taky říkala, že obě holky mají uzdičku nad horním rtem krátkou, ale prý to bude stříhat, až budou starší.

nonnni
29. led 2015

@blannie ta sama zkusenost! bez stehu, akorat to opichla, smihla a dala mi tam nejakou tamponadu na asi hodinu a pak rovnou na zmrzlinu🙂

maky_s
29. led 2015

Já mám tedy zkušenosti osobní, dělali mi to když jsem byla malá, ale určitě mi byl víc než rok..nepamatuji si, že bych u toho nějak trpěla nebo že by se to dlouho hojilo, ale díky zákroku mám zuby krásně rovné a u sebe..Předtím jsem měla taky mezeru. Za mě můžu jen doporučit.. 😉

tanare
29. led 2015

Omlouvám se předem, že úplně neodpovím na dotaz, ale připomnělo mi to moje dětství - taky jsem tenhle problém jako malá měla, byla jsem objednaná na "šmiknutí", no den před tím se mnou táta (neúmyslně) boural na sáňkách a bylo po problému, jen mamka z nás měla málem infarkt, když mě viděla po tátově zásahu 😀 😀 ale taky si myslím, že to nebude nic hrozného, já nemám trauma ani z téhle drastičtější verze 😀

datela
29. led 2015

Prckovi byl rok a pul.Umrtvil to,smiknul a bylo.Plakal jen asi 2minutky a jak jsme vysli,tak uz o nicem nevedel

evrlein
29. led 2015

@hrasok100 - syn ( 2 r) má taky krátkou horní uzdičku, ale zubařka říkala, že se to řeší, až narostou stálé zuby... Divný, že ta vaše to chce šmikat už teď...

kmotra87
29. led 2015

Já jsem na tom byla, když mi bylo asi 9-10, přesně nevím, moc to nebolelo, zahojilo se to rychle, jen celou cestu od zubařky jsem měla horní ret pořád nahoře od toho, jak mi ho doktorka držela 😀 A samozřejmě nejlepší část léčby bylo pojídání zmrzliny celý víkend 😀 myslím, že tak do roka nebo do půl roku jsme měla s mezerou pokoj. Ale je to už dlouho, tak si to moc přesně nepamatuju.

zanri
22. črc 2015

@hrasok100 Dobrý den, našla jsem Váš dotaz ohledně nástřihu horní uzdičky z ledna, ale už jsem nenašla, jak to dopadlo. Malý má také tuto uzdičku, poprvé jde k zubaři 5.8., a tak bych se chtěla připravit, co ho (nás🙂 může čekat. Navíc si myslím, že doktorce nedovolí, aby se mu na zuby podívala, ale to už je jiná kapitola...

hrasok100
autor
22. črc 2015

@zanri Tak nakonec to máme úspěšně za sebou, já se asi víc bála než bylo potřeba. V ordinaci jsem si ho posadila na kolena, pani doktorka mu vatičkou s roztokem mířne potřela dásně nad zoubkami a pak jsme chvíli (asi 2 minuty) čekali než to zabere. Mezitím si s ním doktorka povídala, strkala mu do rukou hračky a pak jak se najednou otočila tak s malinkými nožničkami (jako na nehty) jen tak mezi řečí mu zvedla horní ret a svak. Balo to opravdu 5 sekund. Malý si poplakal asi dalších 30 sekund a vše bylo dobré. Co se mu líbilo daleko míň, byla návštěva druhé a třetí ráno, kdy se mu na to natírala (opět uchoštour namočený) hojivým roztokem, ale to bylo taky pláč jen na 2 minuty. Zhojilo se mu to snad za 2-3 dny, už si na to teď ani nevzpomeneme 🙂 Takže není čeho se bát.
No a prohlídka zubů - trénujte předem otevírání pusy, a i kdyby moc nespolupracoval, zubaři mají jisté chmaty, jak se na ty zoubky podívat 🙂 My třeba první prohlídku se starší dcerkou absolvovali dolů hlavou, protože to se řehnila s oteřenou tlamou. Paní doktorka neprotestovala a smála se s ní 😀

zanri
22. črc 2015

@hrasok100 Děkuji za odpověď. Mám ze zubařů strach - jdeme oba na prohlídku společně, takže se bojím dvojnásobně 🙂 A to se budu muset tvářit, jak je mi to příjemné, aby neviděl, že se maminka bojí...uff

andys14
23. črc 2015

holky malému jsem to zjistila při čištění zoubků,mám s ním jít k zubařce nebo k obvodní?