Nechce jíst. Jsou to zuby nebo vzdor?

monika6e
31. kvě 2009

Ahoj holky, moc prosím o radu, zda jste se s tím u svých ratolestí třeba nesetkaly... Naše malá (15 měsíců) od minulého pondělí téměř nejí (4 dny nejedla skoro vůbec nic) a celý dny je protivka a brečí, vlastně řve, to je přesnější. Obvyklé zbraně na zuby - gely a nurofen nic moc. Přesto jí vylezla celá za 3 dny celá stolička. Myslela jsem, že tedy, když je venku, bude klid, ale opak je pravdou. Dál jí jen minimálně (ráno jen jogurt nebo pribiňák, v poledne oběd, odpo kousíček ovoce - třeba jedna jahoda, večer nic, až zase ráno), odmítá mlíko, který milovala. Nesnáší najednou, když se na ni při jídle jen díváme a musí jíst sama lžičkou. Pokud ji chceme nakrmit a vidí jídlo v našich rukou - neuvěřitelný hysterák. Alespoň tedy hodně pije, což mě uklidňuje, že aspoň ty tekutiny má. Nezažily jste to někdy? Na ty zuby se mi to nezdá, může to být ten vzdor? Vzdorovitý období nám teď totiž "jede" opravdu fest...

luucia
6. čer 2009

zus, Anetce ted taky zuby nerostou..prostě jen vysí*á 😠 a zkouší mojí trpělivost..už na to kašlu..nabídnu jí jídlo, když nic nesní, tak nazdar...ale nedostane křupku, sušenku, prostě nic 😝 ono se to za čas zlomí

zusma
6. čer 2009

Držím palce, at se nám to povede.
Malá taky prostě vysí.á a vybírá si. Kdybych ji v kteroukoliv denní dobu nabídla sušenky nebo křupky, tak sní třeba kilo,ale něco pořádnýho ne 😠
Musím se prostě odprostit od toho, že když dopoledne nesní jogurt nebo odpoledne přesnídávku nebo banán, takže umře hlady. A neřešit, že teď nejí ovoce. stejně s tím nic nenadělám.

Je zajímavý,že ten oběd (at je opravdu cokoliv k obědu) sní v pohodě a večeři taky. Ale svačiny jsou většinou boj. asi cítí, že už se předem před sváčou klepu, zda bude otevírat pusu nebo ne.

luucia
6. čer 2009

tak u nás se zase oběd nesní skoro nikdy..maximálně pár soust 😒 Sní ráno mlíko, pak jí pořádně až večeři, mezi tím faktr po pár soustech ☹ Dneska docela začla jíst ovoce..už má v sobě kousek jablka, hroznový víno a meloun..tak aspon něco 😉 Křupky by taky mohla jíst skoro kdykoliv 😒

jj, v tom článku psaly, že ti prcci vycítí, že nás to nervuje a vydíraj tím jídlem 😖 takže se hodím do klidu a kašlu na to, hlady neumře

zusma
8. čer 2009

Ahoj holky, tak jak "válčíte"?
U nás zhruba nastejno s jídlem. Od té soboty jsem přestala nutit malou jíst,pít a nutit dávat nočník. Jako povzbuzuju ji k tomu,ale když nechce,tak nechce. Nabídnu jí a když si nedá, tak dám lahev nebo jídlo pryč. Snažím se dát hlavně sama do pohody, protože když se stresuju, k ničemu ale vážně k ničemu to nevede, malá to, co chci stejně nesní, tak co...
Teď už mi asi 3 dny po sobě obědvá a večeří v jídelní židli. Snažím se,aby jedla sama...ale jde jí to spíš rukama.

Poslední dny vstává kolem půl devátý, dá si Sunar a pak za dvě hodiny nabídnu něco malýho a pak už rovnou ve dvanáct oběd. A kupodivu když už chystám v kuchyni oběd, tak se klepe, křičí mnam mnam a utíká k jídelní židli. Tak alespon nějaké pozitivum.

zusma
8. čer 2009

Přestože je vybíravost u jídla častým problémem mezi batolaty, můžete také přehodnotit způsob, jakým mu jídlo nabízíte. Vybíravost má často kořeny v potřebě batolat mít nezávislost. Proto se s ním kvůli jídlu dlouho nedohadujte. Když vaše dítě něco nejí, nedělejte si z toho starosti. Zdravé batole neumře hlady. Přemýšlejte také o tom, co vlastně dítěti servírujete. Malé děti mají většinou odpor k výrazným příchutím, vůním nebo k hořkým jídlům. Pokud chcete svou ratolest malinko ‚navnadit‘, můžete mu během vaření dát trochu jídla ochutnat.

zusma
8. čer 2009

Dobrý den,
chtěla jsem se poradit, kde bych našla informace ke správnému jídelníčku jedenapůlletého dítěte? Co dávat během dne? Dcera hodně jídel odmítá, například jablko "sní" jedině tak, že jí ho nastouhám a vymačkám, banán nejí vůbec, z dalšího ovoce jí dávám leda mražené borůvky, maliny, jahody. Také naprosto odmítá chleba, pečivo si vezme jedině kousíček, při nákupu v obchodě. Přílohy k obědu jí dobře, zelenina také není problém, jogurt sní velmi výjimečně, sýr také jen občas, šunky jí raději moc nedávám. Někdy jí dám pár rozinek nebo cereálií či kousek musli, ale mám pocit, že alternativ mnoho není. Co s tím?
Děkuji za odpověď
Kateřina Š.
Odpovídá: pediatr
Mám zkušenost,že u dětí, které jsou tzv. vybíravé v jídle, je dobré přistoupit na jejich tolerovanou strukturu jídelníčku, je dobré přistoupit na jejich tolerované potraviny, ty jim nabízet v hojné míře ale pravidelně nabídnout i potraviny ostatní, ale nenutit jim je, jen nabídnout ochutnat.Je velmi důležité dodržovat pravidelný jídelní režim, strukturu: snídaně, svačina, oběd, svačina večeře, v přibližně stejnou dobu,ve stejném jídelním prostředí. Potom jim s pravidelností nabízet jimi tolerované potraviny, jídla točit pořád dokola, ale na druhé straně Vy určujete správnou výživovou strukturu. Dítě by mělo mít denně 3 mléčné dávky, je jedno zda 3x mléko nebo 3x jogurt nebo 3x mléčná kaše, nebo kombinace, l-2x ovoce , zeleninu, pečivo, lx masozeleninopřílohové hlavní jídlo. Pokud má dítě rádo jen 3 druhy ovoce, jen 3 druhy zeleniny, tak nabízím dokola toto, pokud jí jenom rýži a kuřecí maso, rybí prsty brambor, střídám tato 2 jídla, pokud má rádo jednu polévku, má denně stejnou, pokud má rádo určitý druh křehkého chleba, je to jeho pečivo. Opět shrnu :vyhovět jeho potravinám, nabízet je v pevném sledu, čase, ale jídelníček musí být vyvážený . Při tomto sterotypním režimu bude dítě spokojené, nebude frustrované neustálým přemlouváním a nabízením, Vy nebudete frustrovaná, že to odmítá.Přistuptě na sterotypní program, nenechte se se vystresovat kamarádkami, jejichž děti jedí vše, rády, ve velkých porcích. Vaše dítě je výjimečné v jiném oboru než je jídlo. Diagnosa zní: sy vybíravosti v jídle, co jsem napsala výše je řešení, nejste v tom sami, takových dětí je hodně. Je důležité udržet určité výživové mantinely.

zusma
8. čer 2009

Vybíravé batole
„Můj 20měsíční syn Lukášek je velmi vybíravý v jídle,“ postěžovala si nám naše čtenářka Renata. „Můj muž si myslí, že bychom ho měli přemlouvat, aby něco snědl, a dávat mu kvůli tomu třeba i malé úplatky v podobě sladkostí. Já s tím nesouhlasím. Lukášek však jí stále hůř a hůř, a tak se občas hádáme, co s tím.“

Batolata jsou známá svojí vybíravostí a tím, že jedí velmi málo. Mějte na paměti, že pokud jeho vybíravost vyvolá značnou pozornost, potom bude mít batole dobrý důvod k tomu, aby v podobném chování pokračovalo. I to nejvybíravější batole se obvykle pořádně nají, když to potřebuje. Co je však důležité: vy a váš partner byste se měli shodnout na tom, jak reagovat na podobné chování potomka, a důsledně to dodržovat. Když váš syn vycítí, že názory táty a mámy nejsou stejné, využije toho a bude s vámi manipulovat. To situaci ještě zhorší. Pokuste se docílit, aby byla atmosféra u jídla uvolněná. Jezte spolu jako rodina, kdykoli můžete, a tím dáte dítěti dobrý příklad. Nechte syna jíst tolik, kolik chce, a odsuňte od něj talíř bez komentáře, i když sní jen málo. Tak se naučí, že pokud bude rozmrzelý, nedocílí ničeho a nezíská vaši pozornost. V žádném případě nedávejte dítěti ‚sladké úplatky‘, ale když se nají, pochvalte ho. Jeho vybíravost je jenom přechodná fáze, která brzy pomine. Pokud je dítě zdravé a má normální váhu, nemusíte se znepokojovat. Domluvte se s partnerem na společném postupu a u vašeho jídelního stolu opět zavládne klid a mír

zusma
8. čer 2009

http://www.rodina.cz/clanek5847.htm

Ať máte co číst 😀 😉

zusma
8. čer 2009

i ta diskuse pod tím je zajímavá... opravdu v tom nejsme sami nebo samy? 😕

http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...

luucia
8. čer 2009

jééé, zus, díky za odkazy 😵 večer to prostuduju 😉

U nás ted docela lepší, neřeším to, prostě dám jídlo, nechce, tak ho zas odnesu 😉 snažím se tím nenervovat 😉 včera docela obědvala i svačila, dneska je to zas malinko horší..uvidíme, co bude dál 😕

zusma
8. čer 2009

Články jsou dobrý. Některý na nás úplně sedí. U nás je to o momentálně o vybíravosti:-/ si to musím pořádně nastudovat a číst a připomínat si to vždy před tím než půjdeme jíst 😅

zusma
8. čer 2009

Akorát tam nějak zapomněli napsat,kdy to ty batolata hodlá přejít :-/

luucia
8. čer 2009

zus, no to by mě taky zajímalo..jestli to bude trvat týden nebo půl roku 😲 😅

kamarádka mi včera říkala, že to s chlapečkem měli taky...prostě nejedl..tak byla po 14ti dnech u dr a ta jí řekla to samý, co píšou v tom článku, co jsem sem dala..nenervovat se, dítě to cítí a využívá toho, dát jídlo..nechce..odnést..ničím nenahrazovat..sušenkama, mlíkem 😉 a prý to po pár dnech přešlo

Kdybych tak takový nechutenství jako maj ty prcci chtěla mít já 😅 ale to neee, maminka se pěkně napapá 😀 tak si jdu udělat véču a půjdu to prostudovat 😅

luucia
8. čer 2009

zus, super článek..už jsem zase o moc klidnější 😉 díííííííííííííííík 😵

sheherazada
8. čer 2009

Tak mě dítko taky někdy nejí, teda dost často, ale zas proti tomu co tu čtu to není tak strašný🙂)) Ale abych do ní dostala třeba ovoce když má nežrací dny, tak jí to rozmixuju do sunaru, ten chce dycky. Dávám jahody, borůvky banány🙂

luucia
14. čer 2009

Ahoj holky, tak jak Vám jde papání? teda ne Vám..Vašim prckům? 😅

U nás obrat o 100%...dneska malá od rána něco dlabe..pusu nezavře..snědla snídani, svačinu teda jen pár lžiček jogurtu, ale aspon to..oběd zbaštila celý 😕 po obědě ještě několik jahod a nějaký sušenky..jsem zvědavá na odpolední svačinu 😉

jklm
15. čer 2009

aHOJTE MAMINKY CHCEM SA OPITAT CI NEVADI ZE MOJ SYN PAPA MALOKEDY JOGURTY.A MUSI POLIEVOCKU PAPAT STALE KAZDY DEN ALEBO AKO TO JE.JEDNY ZNAMA MI POVEDALA ZE POLIEVKY MUSI KAZDY DEN TAK TERAZ UZ FAKT NEVIEM NO.TAK PROSIM PORADTE AKO BY TO ASI MALO BYT HM ☹

luucia
15. čer 2009

ahoj JKLM, nevím, jak máš staré mimi...moje malá mi do toho roku a půl jedla jogurty každý den a ted už měsíc neměla ani jeden 😉 polívku měla 2x v životě..prostě není polívková, každý mimi je jiný 😉 myslím, že nic není daný, jogurty jsou dobrý, ale když nechce, tak nechce 😉 dostane bílkoviny v mléce, kaši, sýrech,.. 😉

jannanatys
16. čer 2009

natalka ma rok a vime co to jsou zuby neji je protivna a v noci špatně spinka a ma horečku jsou to na 100% zuby už jich ma 9 a bylo to to same u každeho!!!zuby zuby ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

jklm
16. čer 2009

ahoj luucia tak dite by mnelo jist polevky tak mi aspon zikala nase doktorka lebo potom moze mat problemy z crevami a vsetko mozne nam o tom rozpravala bozeee.tak ja uz neviem co mam robyt kazdy den vlastnemu synovi aky obed.mudr zikala ze take mimino musiii jest furt ovoce zeleninu bla bla to viiiim ale moj syn tolko neji ako dospely bozeee.ved ani jaaa tolik nesniim neee tak nechaaapu co budem do ni pchaat kdyz tolik nejiiii neeee

zusma
16. čer 2009

Jestli se mi doteď zdálo že málo jí,tak to jedla královsky. Teď už opravdu vím,co to je,když vůbec nejí. Včera 3xdenně mlíko,jinak večeře a oběd 3 lžičky.to,co v neděli milovala teď nevezme do pusy.Dnes 2x mlíko,jinak dvě vařené suché brambory +řev a odpol. půl krajice suchého chleba. Ale něco jí je.už druhou noc má v noci teplotu a hodně spí a občas brečí.dle mě zuby+nachlazení.

zusma
16. čer 2009

Pořád si strká do pusy zuřivě ruce a deku a vystrkuje jazyk. Alespoň že ten nočník přestala po 14dnech bojkotovat.

luucia
16. čer 2009

jklm, to mi přijde teda docela blbost, že by dítě mělo jíst polívky...nikdy mi o tom dr nic neříkala ani mým kamarádkám, co mají děti...každý dítě jí něco jinýho...nějaký je polívkový, nějaký zas vůbec 😉 co bych měla dělat, když moje malá polívku úplně odmítá?? 😅 😕 😕 😕 za to ted sní celý druhý jídlo 😉

zusma
22. čer 2009

Tak co holky, jak jste na tom?
u nás nic moc. Jsou dny, že když vidí oběd, tak začne šíleně hystericky ječet a nesní ani sousto. Někdy sní dost, někdy tři lžičky a konec.

sisstin
22. čer 2009

zus: u nás dobrý, ale prostě jít naposledy ve 14-15:00, a pak až v 19:30 večeři...tudíž máme jen 4jídla za den..a někdy ani to ne, když třeba dlouho spí 😕

zusma
22. čer 2009

Siss,u nás se to ted děsně posr...mám ted fakt podezření na zuby,páč měla teploty.a do toho si ještě vybírá. někdy ani ty 4 jídla denně nedá. Kdybych do ní lila jen sunar,tak je jí to jedno.
a to dodnedávna obědy a večeře jedla perfektně. mně by klidně vydržela bez jídla celý den.

luucia
22. čer 2009

zus, u nás dobrý...ale jí jen jeden druh skleničky..tagliatele s brokolicí a smetanou...jinak nic 😅 tuhle sní celou 😀 dokonce i dopoledne a odpoledne svačí pribináčka, ale sní jen ten malej 😉

sisstin
22. čer 2009

já jsem ho asi tím pribinákem přecpala..dřív ho děsně miloval, zblajznul ten 150g a ještě by si dal...ted ho někdy ani nedojí..jak kdy 😝

luucia
22. čer 2009

a to jsem včera dělala její oblíbený halušky a nechtěla...zas snědla tagliatele a byla spokojená...asi to nemá cenu nějak řešit...ted jedem na dovču, tak s sebou vezmu 11 skleniček tagliatele a je to 😅

zusma
22. čer 2009

Luci, to je taky zajimavý, že nic jinýho k obědu nejí. Nechápu ty jejich chutě 😕 😒
mně jí tedka nejlíp ovocný přesnídávky.

předevčírem se mi vrhla na řízek a brambory. moje předsevzetí, že jí nic takovýho nedám, šlo stranou 😅 jsem byla totálně happy, že něco chce jíst