Plomba - jak dlouho má vydržet?

jankaj
21. srp 2013

Ahoj holky, nenašla jsem podobné téma.
Mám 4 letého syna, kterému v květnu vrtal zubař zoubek. Plomba mu koncem července vypadla. Minulý týden jsme byli na plombování znovu a dneska je plomba opět pryč. Je to chyba zubaře a máme ho měnit, nebo je to normální? 😕 Mě to připadá divný, že mu to znovu vypadlo. Navíc neteř, už u něj byla 3x a plomba také vždy vypadla. Tak teď váhám, jestli k němu chodit znovu nebo rovnou zubaře změnit. Jaké máte zkušenosti vy?

speedygon
21. srp 2013

@jankaj záleží na tom, jak je to provedené...pokud se dítko brání, může být zoubek málo odvrtený a potom to nedrží...mně taky vypadla bílá plomba po pár měsících a když jsem si tam teď nechala dát jen amalgám(odrtala to trochu hlouběji, tak mi ani ne za měsíc(spíš za 14 dní) vypadl....akorát teda to je na místě, kde to asi chce ještě více odvrtat(krček špičáku), takže po porodu si tam zavolám a domluvím se...ona mi doporučovala razantnější zákrok, ale to už je mimo mé finance...tak nevím...u těch dětí je to fakt horší díky tomu, že děti jsou neklidné, mnohdy se brání. Dcerka si nechala víceméně bez problému odvrtat první kaz-ale přeci jen tam něco malinko zbylo, ale šířit by se to nemělo...zubařka to časem udělá lépe, až si dcerka přivykne...u dalších 2 zoubků už to bylo o dost horší...

jankaj
autor
21. srp 2013

@speedygon Syn se nebrání, nemá problém to vydržet, proto se tomu divím. Neteř ta bojuje, tak jsem to vypadnutí plomby u ní přikládala právě tomu, že to neměla dobře udělané. Ale nechce se mi tam chodit každý týden 😒

uztotakbude
21. srp 2013

Podle mne špatný zubař. Já mám třeba plombu už 7 let.

andy80
21. srp 2013

Dává tam pevnou plombu? Vím, že některým dětem dávají jen takovou tu vložku, že zuby neplombují napevno. Ta vložka většinou do tří měsíců vypadává. Je to proto, že stejně první zuby zanedlouho vypadnou. Bylo by dobré se zubaře zeptat. A pokud je to pevná plomba, tak je to divné.

filipatereza
21. srp 2013

Plomby u dětí a dospělých se liší. U dětských zoubků se dávají většinou takové bílé (provizorní) aby se muselo co nejméně vrtat... Zubaře bych neměnila, pokud toto je jediný problém...Sama jsem zubařka...

hav81
21. srp 2013

dceři z jednoho zubu vypadla plomba asi 3x (z jiných ne) a doktor říkal,že zub je hodně mělký a ta plomba tam nedrží.Měla tam šedou plombu

filipatereza
21. srp 2013

@hav81 Jj, šedá plomba je amaglám. Ten pro ideální držení potřebuje cca 2 mm, někdy 1,5 mm a to je u malých špuntů pořád strašné číslo...Takže obvykle raději volíme mělčí kavitu s rizikem vypadnutí...

jankaj
autor
21. srp 2013

@filipatereza Tomáš tam měl tu šedou. A jak se to tedy pak řeší? Pořád dokola se plombuje? 😕 Podruhé mu to zubař už nevrtal, jen plomboval. A ten zub pod tou vypadenou plombou není bílý, ale začernalý, to je v pořádku? 😕

filipatereza
21. srp 2013

@jankaj Jj, to je začernelý pod plombou je v pořádku, to je pigmentace...Pořád dokola se to plombuje a když by zub dělal problémy - bolel - tak se vytáhne. Může se i zkusit prohloubit to vrtání, ale u dětí se pak člověk většinou propadne do dřeně a zub tím odumírá... Někdy se tam nechává, když nedělá problény, jinak se trhá... U spolupracujících dětí se ještě může dělat pokus o zaplnění kanálků.
To všechno platí u prvních zoubků...

perisy
22. srp 2013

Zdravím, synovi (5,5 let) také vypadla plomba, ta provizorní.... zajímá mě jestli je nutné s ním jít k zubařce a znova zoubek zaplnit nebo může zůstat otevřený a jen dbát na čištění?

janadam
23. srp 2013

@filipatereza Mohla bych se zeptat, proč se tedy u dětí zub s hlubším kazem vrtá, když jak píšete - když se člověk propadne do dřeně, zub odumírá..... Co je tedy menší zlo ? Nechat kaz nebo vrtat a tím zub odsoudit k vytržení ? Chápu, že zub s kazem by také časem odešel, ovšem myslím si, že ne tak rychle. Syn měl kaz na čtyřce, paní zubařka mu ho odvrtala asi před půl rokem, dávala asi 5x plombu, ovšem předevčírem mu ho musela vytrhnout kvůli neuvěřitelně velkému váčku. A k mému zděšení mu vytrhla zub, který neměl kaz, pouze byl odvrtaný asi trochu hlouběji. Je to vůbec možné ? Moc děkuji

ellar
23. srp 2013

Blbost, u dětí některé plomby prostě bohužel drží špatně. Promiň, ale spíš bych řešila, proč měl syn ve 4 letech kaz.... 😉
Ještě mě napadalo na vysvětlenou. Jsem dentální hygienistka a razím heslo: "Čistý zub neonemocní". Moc se těším na dobu, kdy lidi pochopí, že ne vše je v puse dáno geneticka nebo osudem 🙂

mirkson
13. říj 2013

@ellar trosku s tebou nesouhlasim. Moje dcera ma taky 4 roky a bohuzel i ona miva kazy. K zubari chodi dost casto, jiz od svych 2 let. Zubar je znamy, takze na cisteni chodime k dentalni hygienistce asi kazde 2 mesice. Kristinka spolupracuje a vse zvlada zatim v pohode. Chci, aby k zubari chodila rada a nemela trauma, jako mam ja z detstvi. Urcite je nas takovych vice, co chodily na zubni prohlidky s celou tridou a nikdo se tam s nama nemazlil.
Zuby cistime, flosujeme minimalne 2x denne. Pomaham ji. A i tak jsem byla dost prekvapena, kdyz mi na prohlidce rekli, ze Kristinka ma kaz mezi stolickama. Tak ja uz fakt nevim, co jsem zanedbala. Proste si myslim, ze i ta genetika v tom hraje roli.
Ja jdu na kontrolu 2x za rok, a vzdy mi neco najdou. Muj manzel jde a hygienistka mu vycisti zuby. A to je vse. Zadne kazy. Neuveritelne.
Podotykam, ze Kristinka pije jenom cistou vodu. Bombon dostane jednou tydne. Sladky caj nikdy nechtela a dodnes mi babicka neveri, ze ho nepije. Ma teda rada mineralky. Jenom ciste, jemne bublinkove.

ellar
13. říj 2013

@mirkson Děkuji za reakci. Máš pravdu, že bohužel se někdy rodičw snaží a ten kaz tam je. Jsi ale docela vyjímka ☹ Každopádně malé dáš správné návyky a stálé zuby si bude umět čistit i mezizubním kartáčkem. Zkoušíte fluoridovat? Doporučila bych GC MI Paste Plus (1x týdně, při kazu potírat místo každý večer) nebo aspoň Elmex gel (je doporučen od 6 let, ale dej jí toho na kartáček jen trošku a vyčisti s tím zuby, pořídíš v lékárně). Možná bych i doporučila fluoridové tablety (v lékárně), tím bys mohla ovlivnit kvalitu stálých zubů (brát jen do 8 let). S genetikou bych to hlavně viděla tak, že rodiče špatně čistí zuby, tak to učí i své děti anebo ortodontické anomálie (křivé zuby), to se taky špatně udržuje. Těch příčin je samozřejmě víc. Držím palce 🙂