Povlak na prvních zoubkách. Co s ním?

mirin
29. zář 2008

Poraďte prosím, dcerušce se začaly asi tak před měsícem klubat zoubky, teď už má 4 ale jsou vylezlé asi jen 2-3 mm. Hned jak se jí vyklubaly, koupila jsem "prsťáček" plna předsevzetí, jak budu důsledně pečovat o zoubky hned od začátku. Dopadlo to ale trochu jinak. Když jí chci zoubky vyčistit, musím se s ní prát jak s divou zvěří a stejně ničeho moc nedosáhnu.
Výsledkem je, že dcerka má na zoubkách nahnědlý povlak, dole na obou, nahoře jí začíná na levém zoubku taky. Děsím se, že jestli to tak půjde dál, brzy se jí zoubky zkazí ☹ 😖 Včera jsem se už vyprdla na prsťáček, připadá mi, že je k ničemu, a snažím se jí to čistit navlhčenou plenkou (to jsem vyčetla někde na netu).
Prosím poraďte, jak pečujete o první zoubky vašich miminek vy??? Jsem z toho docela zoufalá... Ona u všeho ztropí strašnej vyrvál, i u stříhání nehtů, čistění oušek, je to hrůza. Takže i když jí nakonec přeperu, mám pocit, že jsem jí to stejně nemohla vyčistit nějak důkladně.

kar.la
29. zář 2008

Mirin, určitě to chce čistit 😅
My máme od prvních zoubků tento kartáček:
http://www.promimi.cz/detail.php?zbozi=92771
Chviličku čistím zoubky já a pak dám kartáček malé do ručky a ona si tam s tím šmydlá sama 🙂
Asi bych zkusila dát holčičce kartáček do ruky, ať si na něj zvyká, když ty štětinky třeba jen "okusuje", taky tím částečně zoubky čistí.
Jo a když si Adélka nechce nechat zoubky čistit, zaručeně zabírá básnička, kterou vždycky u čištění říkáme.
Máme už to takový malý rituál 🙂

kacka.va
30. zář 2008

čistit, čistit, čistit. všichni radí, že už se mají čistit i dásně bez zoubků, aby si dítě zvyklo na to, že mu někdo strká ruce do pusy.

zevina
30. zář 2008

docela fajn je sada 3 kartáčků z DM drogerie, obsahuje jeden oválný s gumovýma lamelama, ten je určený na požužlávání, kousání, pro prořezávající se zoubky (s tím si mimčo může pohrávat a "čistit" samo) druhý s gumovýma štětinkama na pidizoubečky a třetí je už opravdový, doporučený asi od 1 roku 🙂
jde hlavně o to, aby si dítě na rituál čištění zvykalo, jak píšeš Kacka, prostě aby bralo jako běžnou věc, že se mu někdo šmrdlá v puse, jinak na očištění prvních zoubků opravdu stačí gáza, plenka apod

a kolem roku se doporučuje první návštěva zubaře, tak jestli jste ještě nebyli, určitě se objednejte 😉

lenkaha
30. zář 2008

Ahoj, já jsem byla se sebou před týdnem u zubařky a ptala jsem se na čištění zoubků u malýho. Říkala, že jo, ale pouze kartáčkem s gumovýma štětinama. Klasický kartáček mi nedoporučila.

mirin
autor
30. zář 2008

No já taky četla, že klasický kartáček až když jsou zoubky prořezané úplně... A když jsem malej zkoušela s ním čistit zoubky, začala jí téct krev z dásniček, a to jsem nikterak netlačila ☹