První plomba - dá se dát bílá? Jak pečovat o zuby?

pavla72
6. lis 2013

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit od někoho kdo tomu rozumí. Před nedávnem jsem založila diskuzi "Jak mám zabránit příbuzným aby dávali dítěti neustále sladké" a bohužel jsem i po všech těch radách nebyla dost tvrdá a důsledná - dnes jsme si odnesly od zubaře první plombu. Já mám na sebe takovej vztek. My sami máme s přítelem zuby příšerný, protože jsme v dětství a pubertě byli laidáci, tak jsem dceři chtěla dopřát ten luxus zdravích zubů - taky informovanost a péče je lepší Doktorka měla ale dnes strašnej skluz a tak se s náma moc nemazala, mázla tam stříbrnou a ani se neptala, myslíte, že se dá dítěti dát také bílá? Nevím proč jsem jí chtěla - asi to fakt beru jako svoje selhání a nechci aby mi to ta stříbrná furt připomínala - no budu se s tím muset smířit. Na čištění jsem dost důsledná, ale tomu sladkému jsem nedokázala zabránit - měla jsem bejt tvrdá (myslim hlavně příbuzný - nechtěla jsem se hádat a tady to mám). A teď k těm mím otázkám:
1) Někde jsem četla, že se nemaj hned po sladkém čistit zuby, že je to horší než kdybych jí je nevyčistila - je to pravda nebo blud? A popř. za jak dlouho jí je mám vyčistit (někdy tomu člověk nezabrání tomu sladkýmu)
2) I když Kačce sebelíp vyčistim zuby, cítím z ní jakoby sladké (takhle je mi cítit po piškotech) - nevíte jestli existuje nějaké vyšetření na kyselost prostředí v ústech?(Četla jsem, že při přemnožení bakterie Candida je jí možné nalézt ve zvýšeném počtu i v ústech a to má pak vliv na kazivost). Letos jsme se braly celá rodina včetně Kačky s vlekoucím se zánětem průdušek a stejně jsme nakonec skončily na antibiotikách (Kačka dokonce měla před nimi ještě nějaká taková prý na půl cesty - něco mezi normální a antibiot. léčbou a pak stejně ještě ty zmíněný antibiot. - ale jen cílená). Pak se nám objevil ten kaz. Sice jsem jí dávala ty laktobacílky, ale dost jsem ve víru těch ostatních medikamentů zapomínala. Budu ráda když mě poradíte, protože myšlenka, že jí udržím bez sladkého (to se např. na oslavách nebo mezi ostatníma dětma nedá) a ani nechci jí ze života dělat nějakej lágr. Sami občas něco sladkého máme - jak bych jí to vysvětlila, nebo bych to do sebe měla ládovat na schodeh do sklepa?
3)Koupila jsem v lekárně ještě takovej gel Elmex - nevyplachuje se a používá se 1x týdně - je ale doporučený až od 6 let. Zubařka kamarádčinýho kluka ale tvrdila, že to tam píšou jen proto, že testy na mladších se nedělají a že to klidně synovi mohla dávat od prvních zubů. Mě ale dnes lékarnice řekla, že je to od 6 kvůli obsahu fluoru a musela bych potom skutečně hlídat aby to nepolikala a radši to za cca 20 min vypláchnout. Tak nevim co je teda pravda.
Snad se v tý mí patlanici vyznáte a poradíte mi. Díky předem a hezkej den.

bledulka
6. lis 2013

zkus se obrátit na @leiladelly
věřím, že dobře poradí 😉

radka8888
6. lis 2013

Spis se zamyslete nad tím, zda dcera nepije někdy sladké piti, mléko na noc atd. Par bonbonů kaz spis neudělá...

leiladelly
6. lis 2013

V krátkosti. Základ je pravidelné čištění, ráno a především večer, po čištění již nic nejíst, nepít, pouze vodu, má-li dítě žízeň. Čistit pastou adekvátní věku, liší se obsahem fluoru, čím starší dítě, tím méně pastu polyká, může tedy mít pastu s vyšším obsahem fluoru.
U podávání sladkostí je důležité, aby je dítě nejedlo neustále, to výrazně snižuje pH v ústech , kyselé prostředí ve spolupráci s bakteriemi pak způsobí kaz. Velmi důležité je také omezit až vyloučit sladké a kyselé pití , v zásadě já jsem nejraději, když děti žádná dětská pitíčka nedostávají.
Elmex gel je koncentrát fluoru, který je dobrý, ale dávala bych až od věku, kdy s jistotou vím, že dítě ho nepolyká. Fluor je obsažen ve vodě, v soli , v jídle, těžko se kontroluje množství příjmu.
Děti se mohou ošetřovat jak plombami amalgámovými, tak "bílými", jsou to výplně skloionomerní, které také působí antikariogenně, proti vzniku kazu, tím, že uvolňují fluor 🙂

kaccenaa
6. lis 2013

co zajít na dentální hygienu? Mně čeká návštěva za týden, takže přesně ještě nevím, o čem to bude.. ale řekla bych, že na všechny otázky, které jste položila, by měli odpovědět a hlavně poradí, jak opravdu dobře čistit zuby....

speedygon
6. lis 2013

@pavla72 Odpovím jen na něco: čistit nejdříve půl hodiny před jídlem, dříve je sklovina náchylnější na poškození(snad to píšu správně)...a ani ústní vody nepoužívat dříve, než alespoň po 30ti minutách od čištění. Je to kvůli složení pasty a vody- může tam být kontraindikace....

mysicka_lb
6. lis 2013

Ahoj, kaz není způsobem sladkým, ale činností bakterií. A ty se do pusy nedostanou z dortíku nebo bonbonu, ale většinou z pusy maminky. Pokud máš ty sama špatný chrup a olizovala jsi dceři dudlík, lžičku apod., prostě jsi jí tam ty své agresivní bakterie zanesla. Kamarádka zubařka mi vyprávěla, že byla na exkurzi v ústavu pro mentálně postižené. Všem dělali prohlídku a objevili tam dohromady celkem 0 kazů. Prostě ani jeden z nich neměl v puse ani jeden kaz. Víš proč? To nebylo proto, že by si čistili tak pečlivě zuby (zubního kamene tam měli naopak požehnaně). Ani proto, že by v životě nesnědli nic sladkého. To bylo proto, že v sobě neměli ty bakterie - od malinka žili v ústavu, žádná maminka jim lžičky neolizovala, nikdy od nikoho nedostali pusu..... Přijde mi úplně absurdní vyloučit z jídelníčku všechno sladké s tím, že to určitě ochrání před kazem. Vážně si myslíš, že když si člověk dá bonbon, má automaticky zaděláno na kaz, a když si dá dejme tomu mrkev, kaz mít prostě nemůže? Můžu tě ujistit, že jsem jako dítě spořádala kvanta sladkého, s ústní hygienou jsem to taky nepřeháněla, rodiče oba mají chrup v příšerném stavu.... a první plombu jsem měla v 25ti letech. Překvapivě to nebylo poté, co jsem si dala svůj první koláč, ale poté, co jsem políbila přítele, který měl v té době zánět zubu. Ať si dcera dopřává sladkého, co hrdlo ráčí, ale nikdy spolu nepijte z jedné lahve, nelízejte stejnou zmrzlinu, nejezte stejný jogurt apod.... A samozřejmě, jakmile tam už jednou ty bakterie jsou, je potřeba zuby čistit, čistit a čistit. Bez ohledu na to, jestli si zrovna nějaký příbuzný dovolil přinést malé čokoládu.

jasekd
6. lis 2013

Zubni kaz vznika soucinnosti nekolika faktoru: plaku (cili bakterii), sacharidu (potravy pro ty bakterie, ktere je metabolizuji na kyseliny a tak vznika kaz) a casu, tzn. cim dele ty faktory na povrch zubu pusobi, tim spis kaz vznikne. Neni - li plak, neni kaz. Stoprocentne dokonale si nevycisti zuby nikdo, takze je potreba omezit i dalsi faktory, jak pise @leiladelly nejist zejmena to sladke kontinualne, na zuby je fakt nejhorsi to prubezne uzobavani.
Spravna hygiena je jasnou podminkou. Na noc po vycisteni uz nic, krome vody.
@mysicka_lb zubni kaz je infekcni onemocneni, zpusobene bakt Streptococcus mutans, s tim olizovanim lzicek a dudliku je to stopro pravda. Casem se dutina ustni osidli, ale je potreba to co nejvic oddalit. Na druhou stranu s tim sladkym, co hrdlo raci, nemuzu souhlasit, jak jsem psala, je treba omezit tech faktoru vic.
S temi postizenymi, nevim, ja co jsem mela tu cest, byla to vzdy katastrofa. Nevim, v jakych podminkach ty prohlidky delali, zda jen nekde v tom ustavu nebo primo v zubni ordinaci, s odstranenim tech nanosu kamene, pripadne se zhotovenim rentgenu zamerenem na odhaleni kazu, tzv. bitewingu? Protoze to se obcas clovek divi, co vsechno se pak da najit a chrup zdanlive zdravy je najednou samy kaz 😅

@pavla72 1, nema se cistit hned po poziti kyseleho apod, sklovina je jakoby narusena a oslabenejsi.
2, uzivani antibiotik muze narusit rovnovahu v ustech a ovlivnit slozeni bakt. flory ve prospech "zlych" bakterii, navic jsou podavany ve sladkych sirupech... Na druhou stranu muj syn byl na zajistovaci davce ATB pres dva roky (prevence infekce ledvin pri vrozene vade) a kaz nema 😉
3, ad Elmex. 3letemu decku bych ho nedavala, nevyplivne to poradne. Nadmerny prisun fluoru skodi zubum, muze dojit k fluoroze, fleky na zubech, osl.sklovina atd. Navic fluor neni uplne neskodny. Lokalne na prevenci kazu super, ale celkove podavani muze skodit. Elmex v tomhle veku jedine kdyz by mel nejaky zoubek s pocinajicim kazem, tak bych mu to misto obcas vycistila jednosvazkovym kartackem namocenym v elmex gelu.

leiladelly
6. lis 2013

@kaccenaa Malé dítě opravdu ošetření u dentální hygienistky nezvládne. To je určeno spíše pro dospělé.
@speedygon sklovina já náchylnější na poškození v případě, že člověk jedl něco kyselého. kyselina obsažená v jídle "otevře" sklovinná prizmata a určitou dobu trvá, než se opět zavřou. Vyčištěním po kyselém jídle by si člověk mohl vyrobit citlivost zubů. Odezní, ale není příjemná. Především v oblasti zubních krčků to může být nepříjemné.
@mysicka_lb uvádím na pravou míru, zubní kaz je způsobem součinností bakterií v ústní dutině, jedná se o bakterie kariogenní, jak správně uvádíte, velmi doporučuji dětem neolizovat dudlík, lžičku, děti tuto patogenní floru v puse po narození nemají a získají ji od dospělých, kteří ji mají, tedy jde o součinnost těchto patogenních baktérií a sladkého v puse, které je bakteriemi rozkládáno na kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu. Je to proces v první fázi vratný, při omezení sladkostí, sladkého pití a dobré hygieně se může zubní kaz tzv. zastavit. Dopřávání sladkého co hrdlo ráčí rozhodně nedoporučuji, pokud kyseliny budou působit dlouhodobě, zubní kaz tak jako tak vznikne, i když je to u každého jedince indviduální. Je dobré dítěti dopřát, ale ne protrahované, tzn. v praxi aby necucalo bonbon az bonbonem. Při vyšší kazivosti sladké dopřát , zuby vyčistit. Omezit až vyloučit sladké pití, není dobré ani ze stomatologického ani dietetického hlediska. Omezit cucavé bonbony, lepivé bonbony, to, co, v puse na zuby působí dlouho a dlouhodobě snižuje pH.

leiladelly
6. lis 2013

@jasekd než jsem odeslala odpověď, sama jsi napsala vyčerpávající , souhlasím 🙂

jasekd
6. lis 2013

@leiladelly s tou hygienistkou asi @kaccenaa spis myslela instruktaz maminky a zodpovedet dotazy, u nas hygienistka male deti skoli a rodicum vysvetluje. Jsme se nemusely obe namahat, staci, kdyz napisem jedna a druha ji to odlajkuje 😀 😀 😀

leiladelly
6. lis 2013

@jasekd aha, tak to ano. My vysvětlujeme maminkám v ordinaci, ale samozřejmě to může dentální hygienistka suplovat, pakliže je dostupná místem

speedygon
6. lis 2013

@leiladelly aha, já myslela, že to platí pro jídlo všeobecně...a to o té ústní vodě mi psala ségra a potom potvrdila má zubařka

leiladelly
6. lis 2013

@speedygon hlavně to platí na to kyselé 🙂 já osobně nejsem moc příznivce ústních vod, tak nějak za sebe "čím méně chemie, tím lépe" Ono, jak byly úžasné názory na Listerin původně, nyní už tak přesvědčivě pozitivní nejsou, podle informací z posledního semináře, co jsem byla.

saminomimino
6. lis 2013

tak má zubařka tvrdí že je to genetické a můžu se stavět na hlavu a nezměním to,pokud máte oba s mužem zuby ve špatném stavu je 100% jisté že děti na tom budou stejně možná i hůř.. ☹
Naše děti tedy nepijí sladké,výjmečně ale sladkosti,hlavně nejstarší často,od babiček od nás,to k dětsví v normální míře patří a zuby má nádherné, my oba s mužem máme chrup velice kvalitní,můj chlap má ve 30 letech 1 plombu a to si piš že na ústní hygienu celý život kašlal,návyky má hrozné,vyrůstal na cocacole a další lahůdky,rodiče na to kašlali a má zuby jak nové,zubařka vždy jen kroutí hlavou a říká že můžeme počítat že naše děti budou mít kvalitní zuby,jinak dětské zubní pasty s těmi sajrajty a fluorem,aby jsme byli hodní a poslušní bych vypustila a šla jinou cestou,mimo to se zuby nemají čisit hned po jídle,po jídle probíhá v ústech proces,který sám zuby chrání,povlak,který čištěním odstraníme,takže i na to bacha

jasekd
6. lis 2013

@leiladelly u nas taky tak, taky delam instruktaze, muzu si hubu umlit a stejne dost casto marne. Ale je par lidi, co vezmou deti i khygienistce, aby si to vyslechly z vice zdroju a od vice autorit.

kaccenaa
6. lis 2013

@jasekd ano ano, tak jsem to myslela 😉

leiladelly
6. lis 2013

@jasekd ano, také děláme a ano, také je to často marné. Kdo chce, ten si z toho něco vezme. A také naopak.

speedygon
6. lis 2013

@leiladelly já taky slyšela nebo četla dokonce něco o škodlivosti Listerinu...myslím...já tedy ústní vody mám, ale používám minimálně...mám ALL DENT z Penny....nevím, na kolik jsou tedy kvalitní, jelikož stojí pár korun, ale ta zelená, co teď mám, má velice příjemnou chuť...bylinky nějaké a hřebíček myslím...musela bych juknout...modra¨á je na mě dost silná, ale ještě jednu tu mám

leiladelly
6. lis 2013

@speedygon All Dent neznám. Obecně to považuji za reklamní trik a tahání peněz z lidí. Neříkám, že nemají vůbec žádnou roli, ale prostě já za sebe nemám moc té chemie ráda….Člověk nikdy neví, na co může být alergický, co mu může dělat zle atd. nevidím v nich velký přínos, byť reklamy a i odborná veřejnost dlouho mluvila naopak

speedygon
6. lis 2013

@leiladelly naprosto souhlasím, že tj jen o ždímání peněz z lidí(jako u spousty jiných věcí, bohužel)...ten All Dent je za pár korun a byl brán na vyzkoušení...a hlavně kvůli mým potížím s nepříjemným odérem z úst....nemám ještě ani všechny zuby v pořádku, takže ten odér může být i tím...já měla potíže vždy a ta ústní voda pomáhá...ale třeba příteli doporučila zubařka zubní pastu i ústní vodu Meridol...pastu používá, voda je prý příliš silná...tam ale nevím, jestli tím, že toto jsou již speciální věci, to nestojí za to vydržet....dcerka ústní vodu nemá, je ještě malá a ani jí ji pořizovat v budoucnu nemíním

leiladelly
6. lis 2013

@speedygon ano, určitě , kvůli pocitu svěžesti ústní voda je dobrá, samozřejmě je dobré vyřešit příčinu toho nepříjemného pocitu, jak právě píšete, že řešíte, při opravených zubech, dobré hygieně, by se to mělo výrazně zlepšit, pokud není příčina jiná (mandle, potíže v trávicím traktu). Dcerce bych opravdu ústní vodu nedoporučovala….
Ano, souhlasím, že v mnohém z nás tahají firmy peníze, zbytečně. Chce to sednout, zapojit selský rozum, co ano, co ne. 🙂

speedygon
6. lis 2013

@leiladelly hledala jsem na netu, jestli nenajdu bližší info o té ústní vodě All Dent...ale nenašla...jen čemu zabraňuje...je to tato: http://www.atmarket.cz/bramboracekmz/eshop/10-1...
Mám dojem, že přítel ji v Penny bral v akci ještě levněji....

pavla72
autor
7. lis 2013

Ahoj,
vsem moc moc dekuji za rady - na cisteni rano i vecer si davam pozor - po tom uz nic neji, pije jen vodu, ani sladke piti ji nedavam - jen na oslavach a nekdy stavu pred snidani - cili i pred cistenim zubu - ale je fakt ze kdyz byla ted nemocna s temi antib. tak me 2x usnula bez cisteni a asi jsem ji dala i vic sladkyho nez jindy. S tim olizovanim lzicky jsem to vubec netusila - diky za info. Jen bych se jeste chtela zeptat, zda na ten vznik kazu maji vliv i ostatni sacharidy? Ona ma ted takove "suche" obdobi - suche testoviny, brambory, knedliky - dostat do ni maso je temer zazrak - tata rika, ze by byla ted vyhodna do valky 🙂. Nasadila jsem ted prisnejsi rezim, snad se to uz nebude opakovat. Je ale zvlasni, ze ja jsem urcite nabyla rodicema tak kontrolovana jako ja dbam o Kacku a zuby urcite nemam kvalitni a presto jsem na prvnich zubech kaz nemela. Jeste jednou moc dik - zrovna nam privezli novy kartacek na zuby (detsky rotacni od Ety) - tak si tady s nim hraje - doufa, ze to bylo dostatecne varovani i pro pribuzne. Jo jeste bych se chtela zeptat jestli ma na ten vznik kazu take vliv snedene mnozstvi cukru, jednoduse receno jestli dom. babovka s mene cukrem udela mensi zlo nez preslazene laskominy z obchodu? Diky moc vsem a hezky den.