Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

lehna
30. led 2010

ahojky,

tak naše noc - usnul v 19h, první probuzení ve 22.,pak hodina vrtění,lození, norování, kňučení,pak spánek do asi 2, se ozval,ael jen ze spaní,tak jsem spala dál, vstávačka v 5.15, takže mlíko, pak k nám do postele, usnul kolem 6.15 na hodinku, takže vstával v 7.15, protivný 😖 .
před 9 jsme jeli nakoupit, hlavně malému nějaké botičky, protože ještě žádné nemá.a pak na větší nákup, jenže jak jsme dojeli do tesca, tak ho dáváme do vozíku a on se komplet zblil, tak jsme jeli zas domů. teďka od 1Oti spí a nakoupit pojedem odpo.

Prchalko- malý lozí jak ďas, i chodí,ale zatím jen s oporou, všude se něčeho drží,a asi tak měsíc a půl. neuměl dlouho se sám z toho stoje posadit a minulý víkend,ze dne na den si sedne všude🙂. kdy začne chodit,nevím no, zatím se na to asi necítí, ani nemá pořádně stabilitu,když ho zkusím jen postavit samotného bez držení,takže jen tak brzy chodit nezačnem,

lehna
30. led 2010

matova- já prostě nevím proč nechce už usnout, někdy usne v pohodě,a někdy ne. je unavený, vidím,že se mu chce spát,ale dám ho do postýlky, on jakoby ho to nakoplo, začne se zvedat, samé chi chi cha cha, tak ho beru z postýlky a normálka do večera do 19 než jde spát vydrží. sice někdy je protiva,ale dá se to.
no pytel zkusíne a uvidíme, kdyžtak ho dám kámošce, co jí v něm malá spí.

prchalko- tak myslím, že s těmi 14ti kg vás v tom věku doženem, malý má teďka skoro 12kg 😕 😀 .
no a kamarádka co má 3,5 roku kluka,tak ten má tolik kilo co tvoje malá, je to taková vyschlinka 😀 , nožičky má poloviční jak náš Štěpi. al jí všechno, jen mu asi stačí míň, no. byl vždycky takový hubeňour.

lehna
30. led 2010

jo a té značce ABSORBA, či jak to bylo, jsem taky neslyšela 🙄

lehna
30. led 2010

tak jsem si za povykládala sama a jdu, vidím že 45 minut spánku bude za chvíli za námi, tak se mějte a hezký víken,
pa

matova
30. led 2010

ahojte, tak som tu 😎 .
u nás noc trochu horšia, nerátam koľkokrát sme boli hore ale aspoň nie nadlho a mlieko zarobené mám stále u seba 😅 , tak sa dalo 😎. Ráno definitívna vstávačka 6:45, obed sa mi vôbec nepodaril ale malému veľmi chutil, tak som si vydýchla 😅. Zúbky trápia, kakám riedke ako to hovoríte- kejdy? (no nakoniec dobre že s tým ešte nezamaszí nočník 😀). Tip na očistenie zeleniny bez dieťaťa na nohách: dať mu ohrýzavať riadne hrubú mrkvu (aby sa mu teda nepodarilos tým zadusiť 😕 . zabavil sa s tým asi 5 minút 🙂
a ťapká aj keď dnes teda vôbec nevládal - asi po včerajšku dostal svalovú horúčku, ale loziť už nechce asi za nič.
Pre pobavenie: večer sme si dali s MM trochu vínka (ešte predtým dal trochu vínka aj u suseda) a taký super nápad dostal- bežal dať malému pusinku 😀 , na čo sa z izby ozval riadny plač a mohla som ísť uspávať 😲

prchalka 🙂 vezmeš teda to pyžamko?

lehna 🙂 : do kelu, tak ten tvoj štepi ti teda dáva 🙄 . a ty si neskúšala nejaké homeo? ono je to isto tak ako písala katzi- že keď je unavený a nezaspí v pravý čas (len to je ťažko keď decko zvedavé chce aj spať aj objkavovať svet naraz 😠 ), tak smola,nadopovaný vyplaveným kortizolom (dúfam že si dobre pamätám ten hormón 😕 ) potom ide jak motorová myš 😲. my sme mali také obdobie, kedy mi a veľkými ťažkosťami vydržal len do max 10-10:15, dal takú hodinku a poobede už nezaspal.......ťažké to bolo. tak len držím palce aby toto bolo čím skôr za vami, nech už pospí viacej!!!!
pozriem si v zošite aký dlhý čas prešiel od vtedy čo sa postavil a obhádzal.

ined 🙂 ??????
katzi 🙂 : aký bol večer???????

matova
30. led 2010

ozaj spíme od 11:15, teraz začal pes so svojím číslom 😠 😠 😠 a malý začína stonať zo spánku 😖 😖

lehna
30. led 2010

v rychlosti děvčátka,ZÁZRAK - malý spal 1.45!!!!, asi si dospal to ráno.s ním budu muset asi vstávat v 6,aby spal pak dlouho 😅

matova- homeo jsem nezokušela, nepřijde mi,že by to potřeboval. nechcu do něco něco ládovat, i když mu to neublíží. on chodí většinou spát ve stejný čas +-30 minut max., tak nevím proč někdy v pohodě lehne a usne a někdy prostě dělá tyátr.
kukni do sešitu, jsem zvědavá🙂., le myslím, že máme ještě tak měsíc čas 🙂
jééj, tvůj muž je taky akční😀, my si dali včera becherovku 🙂,ale pusinky jsme teda neběželi dávat, jsme rádi že spí😀

matova
30. led 2010

lehno, tak tvojmu tychpar minut navyše poslal asi náš 😀 😀 😀 . spal 1h.tak pa

ined77
30. led 2010

ahojky 🙂 ,
téda,vás dočíst 😀 .
u nás noc...unul v 19.20,první kňourání ve 22h,ale v pohodě,pak ve 23h,ale nevstával,jen kňoural a vypadal,že by i spinkal dál,jenže to by nesměl být pročůraný.takže přebalit atd.křiku u toho 😖 ...zůstal teda u mně.
docela i spinkal,ae chvilkama se motal a nemohl se nějak uhnízdit či co,nad ránem,opět pročůraný 😠 ...naštěstí už byl čas vstávat.se asi nedoperu ...
dopoledne úklid 😅 ,byli jsme nakoupit,obídek...v celku pohoda 😉 .
včera jme byli odpolko venku 2 h,bez kočárku,ale ťapkal teda krásně ani moc nosit nechtěl.byli jsme nakrmit kačky a labutě a procházkou jsme to dali na konečnou busu a zpátky jsme se svezli...malý nadšený,už jel jako velký chlapec 😀 .
odpoledne jedeme možná za tchánem na návštěvu do nemocnice,nebo pojedeme autobusem za labuťkama,ale zase jinam než včera 🙂 .no co už 🙂 .
tatínka máme v práci,tak se musíme nějak zabavit sami 😉 .

prchalka 🙂 ...neboj,to víš že nepomlouváme 😀 .
co ten overálek?člověk by řekl,že takovou věc snad nebude těžké sehnat a hele 😒 .
matýnek začal chodit ve 13m.v 8m začal lézt po 4,na konci 8m se postavil,asi od 9m začal ťapkat kolem nábytku a sám se pustil až ve 13m.
holky prý bývají rychlejší,ale každé dítko je jiné 😉 .
ty jo a nepřibývá malá nějak rychle?nedávno jsi psala tuším 13,5 a už má 14kg?že by jí tak chutnalo 😀 ?
ten odkaz s tím klukem byl fakt síla 😕 ...ale na konci mu to fakt slušelo...k nepozání.klobouk dolů 😅 .

matova 🙂 ...tak moc moc gratulujeme k rozchození 😵 😵 😵 .to je paráda 🙂 .
takové vylomeniny dělá i náš chlapeček,skáče po pohovce,leze všude možně...já jen trnu odkud spadne a co si rozbije,no jo kluci 😅 .já byla ale to samé 😎 .
fotečky moc krásné.na té první má skutečně výraz bolavého zoubku ☹ ,ale je moc miloučký 😵 .
včera v kroužku za mnou pořád chodila,no spíš lezla roční holčička,pořád se chtěla u mě chovat 😀 .ale jak ta byla lehounká 😕 ...prý má 8 kg...po tom mojem kulihráškovi to je skutečně oddech 😀 .matýnek může mít řekla bych tak 10,5-11 kg,ale to fakt tipuju.ale i ten rozdíl 2,3 kg je opravdu značný 😅 .ale jak byla hodná!!!prý je tak zlatá pořád 😕 😅.
tož jsem si tak říkala,tak že by příště holčička 😀?
jo ty nehtíky...já mu je stříhám po obědě ve spánku a protože doma chodívá nejčastěji v punčoškách a bodýnku,tak mu vždycky předtím dám takové tenoučké tepláčky a ponožky 😉 ,abych se na ty drápky dostala.
večer spinkává také v overálku s ťapkama...tesco pyžamka 😉 .já je mám ráda,matýnek je v tom jako malé strašidýlko 😵 .a hrozně moc miloučký 😀 .

a už pláče,taže končím,chjo.....
snad později,papa 😅

katzi
30. led 2010

ahoj vespolek🙂

tak jsem čekala, že tu budu číst o tom,že u všech noci super, protože naše zas stála za prd: teda do 3h dobrý, ale pak zas od 3 - 5h v kuse vzhůru, nepomohlo ani mlíko, ani když jsem ji hladila, škrabkala,.... 😠 No a já jsem po tom pokecu s kamarádkama šla spát ve 12h, takže jsem toho moc nenaspala. Ale ten včerejšek stál za to.

Matova: Ššimonek je teda opravdu drobínek, ale roztomiloučký moc. Naše Adelí se teď taky ze dne na den dost rochodila, ujde docela dost, ale když ji něco hodně naláká a chce to rychle mít, tak běží pořád po čtyřech 🙂

Ined: nepodléhej naději, že holčičky jsou hodnější. My s Prchalkou bysme ti mohly vyprávět 🙂

Lehna: my jsme taky Adélku jako malinkou stahovali do plínky, pak jak jsem psala do té zavinovačky. Tak snad vám pytlík pomůže.

Odpoledne půjde muž s Adu na prochajdu ven, tak se těším na ten klid. Ale budu ho věnovat úklidu -jak jinak 😒

prchalka
autor
30. led 2010

Já fakt nestíhám na vše reagovat 😅 a to jsem spisovatel... no spíš byla jsem...
Na overálek jsem odpověděla, tak uvidíme a taky jsem se ptala, kde se dá jinak sehnat ta značka třeba..
Holčičky a hodnější, jo? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😠 😠 To byl ftípek, že? O těch kilech ani nemluvím, ale ona jí fakt možná míň, než vaši kluci, má 2 mlíka teda 😖 a 4 jídla přes den.. Budu jí na jaře víc honit 😀
Moje máma měla 14 v roce a musím se čoríza zastat - známá má kluka 6m a prý váží 12kg (jak tu teď mamka byla, tak mi to říkala) a zubů má už asi 6 nebo kolik 😅 Trošku monstrum 😅

katzi
30. led 2010

prchalko: můj brácha měl taky v půl roce přes 10kg. Za nás se dávaly krupice na noc pomalu od porodnice.
Aďa nevím kolik má -tipuju tak kolem 12kg, ale fakt vůbec nevím. V únoru jdem na půlroční prohlídku tak uvidíme jak jsme na tom.

katzi
30. led 2010

jo hoky, prosím vás nemáte tip na nějakej fakt silnej a účinej čistič? Podařilo se mi udělat na světlé pracovní desce kuch. linky pár koleček od hrnku s čajem a nejdou ničím úplně vyčistit 😒

prchalka
autor
30. led 2010

katzi: Zkusila bych navlhčit houbičkou, posypat solí a přetřít houbičkou..

ined77
30. led 2010

tak jsme vzhůru.spinkal 1.45h,nějak to ubývá,ale i tak to jde 😉 .
jednou jse potávala paní se dvěma dětmi...chlapeček,tenkrát 4 měsíce vážil 9 kg 😕 .plně kojený,tak pak je to prý v pořádku 😅 .
také nestíhám reagovat...není tolik času 😅 .

katzi 🙂 ...co to zkusit cifem?já ho používám často a většinou vyčistím vše 😉 .ještě citronová šťáva 😉 .

prchalka 🙂 ...s těma kilama...já to nemyslela zle,to proboha ne 😉 .tak co,každý je jinak stavěný a hlavně že je zdravá a že jí chutná 😉 .

jdeme svačit 🙂

katzi
30. led 2010

holky, díky za rady. Zkusím oboje.

prchalka
autor
30. led 2010

ined: Já vím, vždyť si z toho taky nic nedělám 😀 😀

ined77
30. led 2010

prchalka 🙂 ...to je dobře 😀 .
katzi 🙂...snad něco z toho zabere 😉.
lehna 🙂..super.vidíš i zázraky se dějí 😀.
matova 🙂...manžel ať raději abstinuje 😀 😀 😀.

my se jdeme chystat,v 15h vyjíždíme,tak papa a pěkný zbytek soboty všem 🙂 .

prchalka
autor
30. led 2010

Dnes není problém s dočítáním 😀 My spaly poo 1,5h a dneska večer jsem asi fakt na ní už viděla únavu, hlavně posledních 20 minut s tatínkem, mezitím co já se sprchovala, prořvala a ve vaně už taky bečela.. vypila mlíko a zalomila už ve 20.15 😉 tak hlídám..
K overalu mi paní psala, že je asi z Anglie nebo odkud a že ho má taky z MMB.. už jsem si ho objednala, lepší něco, než nic!
katzi: Už ti to pustilo?

matova
30. led 2010

ahojte,
ďakujeme za gratulácie 🙂 k ťapkaniu a fotkám a očakávame gratulácie k ďalšej plne prerezanej štvorke hore (v poradí tretia) 😀 😀 😀 . keď sa darí tak sa darí 😀
ale nie aby ste závideli!!! 😎 malinký je dosť ubolený, aj od chôdze aj od zubov(bodaj by aj nie keď ich ide toľko naraz 😖 ), stále sa totiž dorezáva posledná štvorka 🙄 , sliny sa valia z pusinky, hryzie vsetko čo sa dá,masochista 😅 😒
Po obede spal dnes len 1h a to do 12:15, myslela som že bude chcieť ísť spať príliš skoro, ale zas zaúradovali jeho vnútorné hodinky a všetko prebehlo v tých istých časoch. Tiež sme boli von, dosť kosa, snežilo.........................
Spí od 18: 45, dala som už však Panadol 😒, a už bol aj hore o 20:45 😲

prchalka 🙂 : no nezávidím ti vôbec, ja mám čo robiť s deväťkilovým, tvoju by som určite nezvládla. a ako ďalšiu ti teda prajem také poslušné dievčatko aké stretla ined. a nielen tebe ale nám všetkým. alebo chlapčeka,to už je jedno, len nech je bez problémov 😀
ined 🙂 : aj my tesco pyžamka 🙂 a kupujem tam aj zn. cheerokee- a podľa číslovania nám sú tie veci dobré, ktoré sú pre deti mladšie o 3-6 mesiacov 😀. ale s kvalitou som spokojná,ujde.

lehna 🙂: tak ten spací vak nech pekne zaberie!
a čo sa týka pohybu: plazenie- v 9 mes.,lozenie po 4 + sedenie+vytiahnutie sa do stoja v 11.mes., obchádzanie popri nábytku-12mesiac, stoj bez držania sa niečoho- až na konci 15mes, prebiehanie medzi nábytkom na krátku vzdialenosť (také 4kroky) 16mes, no a teraz presne na konci 16.mes sa púšťa chodiť sám 🙂
katzi 🙂:už máš vyčistenú linku, ak nie, tak ďalší typ: fixinela- môže sa použiť na plastové povrchy, ale nie na kameninu- neviem akú dosku máš. a je to teda už čistič brutal 😕

ženy, a máte tam u vás aspoň nejakú kamošku - hoci len občas- s dieťaťom v podobnom veku? u nás tu sú asi tri maminy, s jednou by sme si možno aj rozumeli, ale nestretávame sa vôbec, hoci je to pár metrov. jej chlapček je síce starší o polrok ale prítulný, tak by môjho hádam nezavalil. ale keďže chodí spať dvakrát za deň 😠 tak nám to vôbec ani nevychádza. a hlavne má už všetky zuby 😠 ále nie, proste to nevychádza tak to neriešime už.

giovanina
30. led 2010

Mile mamicky.Ja zatial nemam velke problemy so zubkami. Dcerka ma 7 mesiacov, je obcas nervozna, ale poradili mi gel na zubky. Vola sa Dologel a da sa kupit v lekarni. Ked zacne byt nervozna, potriem jej nim dasna podla potreby a celkom to zabera. Dieta by som nedupovala liekmi proti bolesti.Tiez pomaha ked si dieta date k sebe do postele a drzime ho za ruku. 🙂

prchalka
autor
31. led 2010

KUK 😕 brzo, co? No u nás se totiž teď usnulo po mlíku 😖

prchalka
autor
31. led 2010

Tak nic, spala asi 3 minuty 😖 Až bude čas, tak vám napíšu pohádku, kterak se nám vyplatilo jít spát ve 20.15 😖 Předpokládám, že u katzi se dneska spalo ukázkově 😅

matova
31. led 2010

ahojte 🙄
-tak ja tiež predpokladám že dnes noc u katzi Ok, lebo u nás veľmi zle, zrejmä ako u prchalky? 😨
-do polnoci ok-teda 3x bol hore, a v noci-neviem odkedy dokedy ale teda hrozne dlho boli motačky,presúvali sme sa z jednej postele na druhú a nazad, krútil sa chudáčik ako ciferník, nedala som mu ale nič už len gel. no a o exémoch ani nehovorím, už asi mesiac sú dosť zlé ale odvčera... ☹ ,nakoniec ešte zaspal do 6:40, ale po raňajkach že by zaspal ešte-no ani náhodou, hoci kýval že ide spať 🙄.
tak všetkým aspoň pekný deň! 😉
giovanina 🙂- tiež nie som zástancom liekov pri akejkoľvek malinkej bolesti, ale s babami čo si tu píšeme teda niekedy nezaberá už vôbec nič, nieto nejaký gel, či držanie za rúčku- tvojej malej idú asi ešte len prvé zúbky, to sa ešte dá, počkaj kým prídu nejaké stoličky 😖 ....ale nie, nechcem ťa strašiť, sú aj deti ktoré zúbky zvládajú relatívne v pohode a zas deti ktoré majú s týmto veľké problémy-nielen nespavosť, nervozitu, ale aj teploty, silné zahlienenie, a hnačky....tak držím palce.

katzi
31. led 2010

ahojte,

fakt to funguje přesně na opak než u vás: u nás byla noc super (šla jsem tam 1x jen na dudel kolem půlnoci a pak až po 4h na mlíko, vstávačka po 7h). Teda to je schizofrenní -všem vám vždycky přeju upřímně dobru noc, ale na druhou stranu když vy všichni máte dobrou, tak my blbou.... 😅

Jinak to čištění - zatím jsem zkoušela jen tu sůl, je to o dost lepší, ale ještě to tam pořád vidím (běžně by si člověk ale asi už nevšiml). Matova: díky, za další tip.

Matova: gratulace k dalšímu zoubku, zas jste o krok blíž ke klidu. No závidím, to jinak nejde 🙂

Jinak Adu teď v posledních asi třech dnech prožívá období vzteku jak vyšitý, mlátí to s ní o 106 😠 To je furt na všechno : ne, ne, ne. Řev každou chvíli a dnes ráno se dokonce ohnala po manželovi v podstatě kvůli ničemu. Je to o nervy. Ona má takový vlny - vždycky to s ní chvíli mlátí pořádně, pak zas je chvíli relativně klid. Začínám studovat různě po netu co s tím, nechci ať nám to přeroste přes hlavu 😖

ined77
31. led 2010

dobré ránko 🙂 ,
zatím velice nemám čas,jen napíšu to,že to asi fakt funguje,u nás noc hrozná a finále?v 5.30 totálně pročůraný,pak už neusnul 😖 .
zkusím postupně dočíst,ale matýnek je dnes opět závisláček 😅 .

ined77
31. led 2010

matova 🙂 ..velká gratulace k další 4 😵 .u nás žádný velký pokrok,děs 😖 .nějak to roste pomalu ☹ .
u nás v noci také děsná motanice a norování,pořád ☹.

prchalka 🙂 ...overálek ještě užijete 😉 .
to mi teda řekni čím to je,že se nám ty špatné noci tolik shodují 😒 😅 .

katzi 🙂 ...no jasnééééé,už nad ránem jsem na to myslela,že vy spinkáte určitě jako růženky 😀 .a my prd 😝 .

giovnina 🙂 ...jj,tak jak píše matova 🙂 ...u někoho růst zoubků nejde pomalu zpozorvat a u druhého je to děs na x měsíců 😒 .moc ti přeji aby to u vás probíhalo v poklidu 😉 .

matýnek dělá naschvály...vypnul tv,hrabal v koši 😠 ...no jo,mamince naschvál,nemám co psát 😀 .

ined77
31. led 2010

matova 🙂 ...ještě k těm kamarádkám...já mám tady 2 s dítkama podobnéh věku,ale přesně jak píšeš...njsme schopné se nějak sladit,takže se potkáváme spíš náhodně.s tou jednou teda víc,byly jsme párkrát i posedět v cukrárně...má holčičku přesně o den a měsíc starší,ale taky nic pravidelného.
já jsem zkrátka vždy dávala především přednost tomu,aby se matýnek vyspal,aby bylo vše tak jak je zvyklý 😅 .
nedá se... 😉 .
samozřejmě je to i o tom chtění jak se říká...ale já zrovna nejsem takový ten návštěvní typ...co by denodenně u někoho někde vysedával či naopak 😀 .
a už zase musím jít 😉

katzi
31. led 2010

Já tři kamarádky - maminy vídám pravidelně. Jednu tak, že Adeli u nich spí přes poledne (alespoň doteď spala), druhou kamarádku až po vyspání odpoledne a třetí vesměs jen v baby kavárně, protože s její stejně starou holčičkou se Adélka tahá o hračky, v baby kavárně se nám to minule osvědčilo a i jsme si docela popovídaly 😉 Takže každý týden máme alespoň na jednu návštěvu. Tento týden se to ale tak sešlo, že uvidíme asi všechny tři (postupně) a to teda zase bude dost stagnovat domácnost a chudák muž bude večer chodit kolem prázdné lednice 😅

ined77
31. led 2010

matova 🙂 ...ještě jsem zapomněla...dnes jsem dělala tu zapékanou brokolici,tak jem zvědavá,jestli to matýnek spapká 😅 .mě to ale chutná hodně 😉 .

katzi 🙂 ...jj,vše má své oběti 😀 .musíš tatínka pořádně psychicky připravit a dát mu tu čest starat se o výplň lednice sám 😀 .

já se teda ještě občas setkávám z maminkama tady z koníka ze stejného regionu,ale teď přes zimu to trošku vázlo 😅 .