Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

gina333
30. led 2011

dobre ranko 🙂

u nas je teda riadne mrazive, mame vonku -15°C 🙂 😲 noc sme mali pokojnu, dost sa mrvila o 4:50, uz som sa bala ci neni po spani, ale nastastie to potiahla do 6:40. 😉

anta
30. led 2011

Ahojky, u nás je -3, takže taky vcelku slabota. O nocích nepíši, abyste mi nenadávaly 😀 😀 😀 Ale vstával v 5,45 hodin, to jde 😉

gina333
30. led 2011

@anta : to je strasne skoro ako ti Honzik vstava, neskusala si posunut vecerny spanok? 😲 Fungovat od rana da zabrat viem o com hovorim, na rozdiel od teba ja vstavat musim, predsa ide Nati do skoly, ale ty by si mohla kludne s nim lezat aspon do tej 7:00. 😵

anta
30. led 2011

@gina333 - já to nechci posouvat, protože bude, chudák, vstávat do školky, takže jsem vcelku i ráda, že to má takto nastavený, abych ho pak budila a byl řev, no to se mi teda moc nechce. Jsem zvyklá 😉

gina333
30. led 2011

@anta : a to ho na kolku budes nosit, ked tak skoro musi vstavat? To ranne vstavanie je pre deti, des, Sophi zatial je v pohode ked ju budim, neplace, hned ako odtvori oci je zivotaschopna 😀 ale Natali veru obcas ma aj slzy v ociach. 😲

anta
30. led 2011

@gina333 - nerozumím otázce "nosit"? Tomu nerozumím 😀 😀 😀

gina333
30. led 2011

@anta : nosit, chodit 😀 😀 😀

anta
30. led 2011

@gina333 - Jo myslíš, na kolikátou ho budu vodit do školky? No to zatím nevím, do které ho vezmou, to za prvé a za druhé, chci mít ráno s pohodovým vypravováním a ne nějakými stresy 😉
Jinak jsme si po obídku vyslechli dvě scény Honzíkovy, nechtěl obědvat brambory s květákem /nějak květák eeee/ a že půjde luxovat lednici, tak jsem si prostě před tu lednici stoupla a nepustila ho tam, já mu dám, mlsat místo oběda, teď se cpe makarónama a říká tomu "garfieldova rychlovka", s tatínkem jsme prostě neustoupili, Honzík se vyvztekal a teď vypadá dost spokojeně. Máme tak trošku pubošku a zkouší to zmeťour, jak se dá, ale má smůlu, však my ty jeho hormóny vydržíme, i když je to těžký ho nehodit z okna 😀 😀 😀 😀

gina333
30. led 2011

@anta : mas pravdu, ja tiez vstavam v predstihu aby som nestresovala. 🙂 Aj Sophi ma kazdy den maniere, skusa kolko vydrzim, a veru obcas my rupnu nervy a kricim na nu. Potom sa rozreve, maminka lubim ta a furt ma obmakci. 😉 Teraz nastastie spinka, som zvedava kedy, lebo moja suseda odnaproti zasadne vysava v nedelu od 12:00. 😲 Nechapem preco neobeduje alebo s prepacenim neserie doma pred telkou ??? 😒

ined77
30. led 2011

ahojky 🙂 ,
já dnes nakukla nejdříve k nám do stejného TP a máme tam už třetí miminko 😀 .
no jinak...včerejší karneval super...až stáhnu fotky do pc, dodám 😉 .matýnek nejdřív teda až poplakával, že tam nechce..všude byly děti v maskách a on se bál 😅 , ale pak se otrkal a dokonce si podal ruku s vodníkem 😀 .
domů jsme dojeli až v 18.30, ale jeli jsme se švagrem a jejich děckama autem, takže to byla pohodička 😉 .
matýnka to nějak zmohlo, protože dnes vstával až v krásných 7.15 😀 ...neděle jak má být 😉 .
dnes normálka...venku jsme dopolko nebyli, je tam kosa jako z nosa..ráno tu bylo -14 😲 , ale odpolko aspoń na chvilku půjdeme..asi se stavíme do cukrárny pro pár zákusků a skočíme k babi na čaj 😉 .
matýnek spinká od 12.25 🙂 .
tak jdu rychle dočíst ať to stihnu 😉 ..je schopný si mě povolat jako včera už za 50 minut 😝 .
jo a dnes dostal tááák na prdel 😔 ...rovnou 4 plácance, ale teda byli zasloužení 😠 ..nejdřív si urval z mašinky kolo-zlomil, takže se vztekal a začal mě bouchat 😠 .to jsem ještě přešla s klidem, sice s důrazným napomenutím, ale v klidu..ale potom chtěl lízátko, tak teda dostal, za chvilku že ho nechce a že chce kokino..tak jsem mu řekla, že lízátko je taky kokino 😝 ..na to začal vřískat a pištět a přes x té napomenutí čím dál víc 🙄 ..a pak už jsem teda vyskočila 😠 ...smrádek malý....dostal a houkla jsem na něj ať okamžitě zmizne v pokojíku 😝 ...samozřejmě byl okamžitě zpátky a vřískal dál 🙄 ...tak jsem si ho nevšímala, fakt jsem byla už vzteklá...a pak začal, že chce pusenku a maminkoooo a maminkoo..tak jsem se na něj škaredě podívala, to už začal zase pomaličku nabékávat a pak se mi ho zželelo 😅 ..to je takový lotr tohle 😅 ...naštěstí pak už byl klid 🙂 .
mám už nachystanou i autosedačku s fusakem pro malou, oblečky které MM pak přiveze a nachystala jsem i korbu kočárku..no nelezl mi tam matýnek? 😀 ...fotodokumentaci dodám s karnevalem 😀 .
tak a jdu už opravdu číst 🙂

ined77
30. led 2011

tak to byla rychlovka 😀

@anta 🙂
@gina333 🙂 ..tak vidím, že dětičky zkouší všude co rodiče vydrží 😀 .akorát já mám občas problém to rozdýchat a hlavně...já si teď při každém takovém výstupu představuju, že už je tady s náma malá a to by mě čerti vzali, když takhle vyvádí 😔 ...já budu nepříčetná jestli takhle začne bezdůvodně ječet a třeba ji vzbudí 😠 😅 .
já se snažím kolikrát tomu jeho záchvatu předcházet, ale to fakt nejde ani po dobrém ani po zlém, on to jakoby ze sebe potřebuje dostat, pak je tu chvilka tóčo a pak je klid 😝 ...že bych dala vymrznout na balkón? 😀

prchalka 🙂 ...záhada hlavolamu 😅 .ale aspoň že jste je teda neplatili no 😒 .
my máme u babi a dědy pokrok..konečně dali ty kokina ze špajzu nahoru, tak aby na ně matýnek nedostal! 😕 ae trvalo to teda..za to pro změnu nasypou v klidu do misky na stůl třeba pistácie..však co že 😖 ...ať se synek třeba přidusí asi 😒 ..já si tam pak připadám jako debil s prominutím, protože matýnka neustále peskuju aby nejedl to a támhle to...prostě pořád něco...no škoda mluvit 😒 .

prchalka
autor
30. led 2011

Čauky,
my měli neděli úklidovou, takže jsem tu až teď. Zaklaply jsme dneska až 13.10. A ty protesty, hned poo už hlásí - "Nejsem unavená, nebudu spinkat"!
@gina333 Já bych takové ranní vstávání (a noční spaní) jako má anta brala, v 6 kdyby byla vyspalá. Protože odpol je pak jednodušší jí zlomit! Ovšem oni chodí brzo a spí celou noc 😖 My dnes do půl 7 a ve 13h ještě straší a vyhrožuje 🙄
@ined77 Puboši malí!! Já bych vám holky tak přála, abyste to jednou viděly u nás. Když jí chci něco vysvětlit a jí se to nelíbí, tak krom jiného...postaví se, otevře pusu a ječíííí ááááááááááááááááááááá. Věříte, že z toho strašně bolí uši?? A ty nervy...!! Ale otočím se a nevšímám si jí. Jakákoliv reakce jí jen vyprovokuje! Teď jí nechávám prostě vyřvat a vyvztekat a nevšímám si jí! Ona pak sklapne. Ale zavřít jí někam vedle, tak z toho má amok, to u nás nefunguje 🙄 😖
@anta No to ranní vstávání taky nevím, jak budem řešit, pokud nás teda vezmou! MM mluvil něco o tom vstávat v 5 🙄 😖 No tak to bude fakt válka nervů! Vždyť ona u každýho vstávání řve ☹
Tak valím, budem mít návštěvu.. pá

anta
30. led 2011

@ined77 - je to možný, že ti haranti vyvádí ve stejnou dobu? Oni snad mají klíčky na zádech a zapnou se v nejnevhodnější okamžik. Správně jsi udělala, ono to třepnutí přes prdelku občas nelze vyměnit za nic jiného. Si pamatuju, že ve středu mě chtěl Honza uhodit, tak jsem mu tu ruku zadržela a řekla jsem mu, že ruka je taky na hlazení maminky, tak mě tak hladil, až mi málem plešku vyhladil 😀 😀 😀 Taky mě napadlo vystrčit mu holý zadek z okna 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Také jsem Honzu poslala do pokoje, ať se vybouří, jenže on se jaksi jal shazovat židli na zem a vůbec shazovat vše, no fakt na přes prdku a manžel tam ještě za ním lezl a to dobře neudělal 😀 😀 😀 Dostal seřváno taky 😀 😀 😀
@prchalka - ano, věřím, mám jeden bubínek umělý (naštěstí), ale i tak to jedno ucho trpí 😅 😅 . To je stejný jak u nás, když je Honza v amoku, nemá smysl na něj mluvit, za chvilku si k němu vždy kleknu a vysvětlím mu, co se mi nelíbí, jak zlobí a že to nemá opakovat z toho a toho důvodu 😉
Jinak se musím pochlubit, že Honzík umí pěkně spojovat různé tvary geometrické. Nakreslila jsem mu dva čtverečky, dva trojúhelníčky a dvě kolečka a on je na můj pokyn "musel" spojit, povedlo se mu to na jedničku. Má rád logické úlohy, ale to má tak trošku smůlu, protože mě logika jaksi nic neříká 😀 😀 😀

anta
30. led 2011

Ještě jsem si vzpomněla, že když má Honzík šílenou náladu, tak se ho vždycky zeptám, než přijde amok, jestli nechce obličej opláchnout studenou vodou a on vždycky řekne, že jo a jde se 😀 😀 😀

katzi
30. led 2011

ahojte,

tradičně zdravím na konci víkendu 🙂 Měli jsme sobotu dopol. pracovní - už máme předělanou ložnici a nachystaný místo na postýlku, pak v 15h odjel MM hrát na ples, takže jsme s Adeli zbytek so válčily samy. Vrátil se ve 4h v noci, takže v ne dopol. vyspával. Ined, gino, myslela jsem na vás jak býváte často s děckama samy - máte můj obdiv. Časem bych si taky zvykla, ale teď to byl fakt nezvyk a to šlo jen o jedno odpoledne, večer a část noci.

Jinak noci pořád nic moc, Adu je ale pořád nachcípaná, takže mám naději že se to po vyléčení zlepší 🙂 Jo a na vztekance u nás pomáhá posílání uklidńovat na chodbu, pořve si a vrátí se na udobřovačku 🙂

anta
30. led 2011

Tak šoupla jsem nové fotečky do albíčka, jukněte, když nebudete mít co dělat 😉

gina333
30. led 2011

@anta : to Honzik zjedol plnu misu spagiet? Ten ma ale apetit, ved tolko nezjem ani ja 🙂 🙂 🙂 🙂 Krasne je ostrihany, strasne spokojne vyzera na kazdej fotke. 😵

@katzi : vsetko je o zvyku, keby si musela zvladat deti sama urcite by ti to slo. 😉

My sme poo boli iba u svokry, potom zas svokra prisla k nam lebo som bola na zumbe. 😵 Sophi veceria, uz asi druhykrat, kazdu chvilu jej musim povedat dobru chut Sophinka 😀

anta
30. led 2011

@gina333 - nene, jen půlku 😀 😀 😀 Dělám si legraci, snědl ale aspoň čtvrt a cpal se tím třičtvrtě hodiny 😀 😀 😀 Nenech se mýlit, on sice na fotkách vypadá spokojeně, ale to nás ještě před focením stačil dvakrát naštvat pekelně 😀 😀 😀 Díky za pochvalu stříhání, přiznám se, že si taky myslím, že nevypadá jako bych se mu pomstila, že? 🙂

anta
30. led 2011

Tak jsem si dala super véču, dva chlebíky (žádné malé kusance nejím 😀 😀 ), rohlíček, na to tubu pikniku, toho sladkýho mlíčka, jak se dává do kávy, pak rýži v kelímku, tak a jsem spokojená 😀 😀 😀

gina333
30. led 2011

@anta : nerob my chutky prosim ta, takto na noc 😀

Sophi spinka, konecne je na Markize super film, sice som to uz videla, ale pozriem si ho rada este raz. 😵

Pekny vecer prajem. 😔 😔

prchalka
autor
31. led 2011

Dobré ráno,
u nás děs-běs celkem..
Před koupáním jsem rozbila mističku asi na 1000 kusů. Celou noc jsem zase nemohla spát (nj, ty pondělky, minule to bylo to samé)! Čorí 3x vzhůru, motanice, frkání (už jsem nás viděla s rýmou), fňukání (jak kdyby předtím brečela nebo se jí něco hroznýho zdálo) 😖 ☹ Já ve po 3.hodině trochu bolest břicha k MS 😖 A MM pálila žáha. Když už jsem na poslední hodinku ráno usnula, tak strašný sny 😖 😠 😝
No, nemám slov 😖

anta
31. led 2011

Dobré ranko, holčiny. Tak dneska Honzík vstával až v 6,30 hodin. To je super.
@prchalka - teda to byla noc, fuj 😝

katzi
31. led 2011

Dobré ráno,

u nás po dlouhé době fajn noc - ale měla Nurofen čípek. Večer měla zvýšenou teplotu, tak jsem jí ho šupla. Čekala jsem, že to zas bude děs, ale byla jsem tam jen 1x v 1h, chvíli jsem tam s ní poležela, vrátila jsem se do ložnice a pak spala až do rána v kuse. Dnes dopol. nepůjdem ani do cvíča, Adeli je dnes už sice relativně dobrá, ale ještě ji raději mezi děcka nevezmu, ať na někokoho něco neprskne.

anta
31. led 2011

Teď tedy ale řádí nemoci, to je děs běs 😒

gina333
31. led 2011

ahojte 🙂

Ja som bola s Nati na koznom, tie choroby uz aby boli prec, fuj, chudatka deti, akosi nam ta zima dava zabrat. 😲 Noc sme mali uplne perfektnu a to som jej dala iba Chamomillu, dokina vravela, aby som po tyzdni vynechala to druhe homeo takze uvidime ako to bude dalej. 😉

hancazivocich
31. led 2011

Dobrý den, noc na včerejšek jedna z nejhorších - kňučení, kňápání, řev a nespaní...
@gina333 - to homeo vám fakt tak pomáhá? Help - nebo mě fakt odvezou!! Ráno jsem prostě usínala i na wc, posledních 14dní mi prostě dává zabrat.. Přiznávám, že nezvládám....A noc na dnešek - jedna z těch lepších - do jedné jsem o ní nevěděla, ale... 😠 😠 😠 V jednu se nějakýmu autu pořád pouštěl alarm - ale pořád - jen pár vteřin a znova, už jsem prostě brečela vzteky, než mi došlo, že ten neschopnej de**l, kterýmu to auto patří chrápe v ložnici 😅 😅 😕 Ehm - prostě řvalo služební auto MP - tak jsem ho mileráda vzbudila aby s tím do**dele padal něco udělat, jinak že za sebe fakt neručím.. No udělal, ale žaloval, že už neusnul 😔 😲 Ale mně.. mně!!! se spalo táák krásně... Kikouš v noci čůral a statečně pokračoval až do rána bílého..
Před chvílí dofutrovala nudle - jak jí panečku chutnalo a půjde pinkat. Já to tady poklidím zítra je kremace a bude hlídat chvilku tchyně...

Dnes má Lehna ten zákrok, že? Tak držím pěsti, ať jsi co nejdřív doma...

A nám začíná ,,sladké" beztatínkovské období - snad se uvidíme aspoň občas - třeba v noci cestou na wc.. Páč jedna ze zakázek je na Slovensku - u Košic

ined77
31. led 2011

ahojky 🙂 ,
tak jak tak čtu, blbá noc byla skoro všude 😝 .u nás se bečelo snad 3x a pak ještě 2x nějaké kńouranečky 😨 .i kopanec jsem dostala..nevím co má matýnek za zálibu rotovat jako saturn 😠 ...jak se v noci proberu, mám věčně jeho nožky někde za krkem 😅 .takže jsem taky vyspinkaná opravdu do růžova 🙄 .
dnes jsem nás konečně objednala k té zubařce 😅 , ale má tam volno pro nás až 9.2., tak jen abych byla ještě celá 😀 .kvůli MM můžeme až odpoledne a ona má zase jen do 15h a pak až od 17.30 😒 a sama tam s matýnkem jet nechci, zprvu že bych chtěla ať si ho už na klín vezme MM, přeci jen 😅 a pak, kdyby mi něco měla dělat, tak už minule ''naznačovala'' abych přišla buď sama nebo ještě s někým 😠 ..si asi někoho vyčaruju 😝 .no a taky, samotného MM tam prostě nemám šanci dostat 😀 ...on se zubaře bojí jako čert kříže a teď ještě víc, protože má asi kaz 😅 .
no a včera..byli jsme odpoledne v cukrárně pro pár zákusků, zpátky jsme šli pěšky.cca 1,5km, takže jsme docela pěkně vymrzli.pak teda k babi.a večer fajn...matýnek usnul celkem brzy, jen v tv bylo totální hovínko 😠 ...
a dnes dopolko jsme byli raději doma, venku celou dobu -9 😒 a matýnek ven nechtěl, tak jsme spolu umývali chodbu 🙂.pomocník jedna radost 😀.ale zvládli jsme to za 45 minut 😉, akorát mě to teda celkem znavilo 😕.zpívali jsme u toho mámo táto v komoře je myš 😀...se divím, že na nás někdo nevyletěl, neboť matýnek spíš řičel a při napomenutí pochopitelně ještě víc 😝.
jo a včera dostal pěkně babičku 😅 ...přišli jsme k nim, babi ho vyslékla a matýnek jí říká...mám uunka jako tyčinku 😎 😀...zase si ho tahal 😀.babi byla mrtvá smíchy 😀.

jj, na lehnu jsem dnes myslela 😔 ..snad to proběhne vše hladce a bude brzy doma.

@anta 🙂 ...mě aspoń ''těší'' že je to téměř všude stejné 😅 .
matýnek je schopný mi udělat takovouhle scénu i 10x za den a to už pak prostě neznám fakt jiné řešení 😒 .na něj tohle někdy platí víc než 1000 slov ☹ ..radost z toho nemám, ale co už 😔 .
na fotky kuknu 😉 .

@prchalka 🙂 ..věřím, sirénu máme doma..ten když spustí, tak musí být slyšet i v přízemí 😅 .je neuvěřitelné jak takhle malý tvoreček dokáže ječet 😕 😅 .
a s tou ignorací...já nevím jak u vás, ale já se můžu točit kamkoliv pryč a on mi stejně hned vleze před obličej 😝 😅

@hancazivocich 🙂 ..noo, tak hlavně že tatínovi ten alarm nevadil 😕 😅
už zítra? 😔 ...tak přeji ať vše proběhne v klidu ☹ .
já jsem dnes vařila matýnkovi takovou omáčku s kuř. masem a kolínkama..předem smířená, že to nejspíš jíst nebude 😝 a totálně mě překvapil..baštil to krásně 😲 🙂...a za asistence koníka a kravičky, pravda notně zmáčených polévkou snědl skoro celou i tu 😀.dnes měl opravdu najezený pupík 😀.

@gina333 🙂 ...copak, zhoršil se jí ten ekzém? 😨 ten mráz tomu taky asi nepřispívá že ☹ .

@katzi 🙂 ...no však už se ti to taky pěkně krátí 🙂 .já si vždycky říkám, táák, a mám už myslím všechno a stejně ještě na něco přijdu 😀 .
tak snad bude aduš dobrá 😵 .já jsem měla pocit včera večer že na mě něco leze..bolel mě celý člověk 😨 , ale naštěstí v pohodě.akorát od 18h mi asi do 20h tvrdlo pěkně břicho a i to docela bolelo 😨 ..tak jsem zase čekala, jestli se něco vyvrbí či ne... 😅 ...pochopitelně sama doma 😝 .
tož tak no 😀 .

gina333
31. led 2011

@hancazivocich : vazne to zabralo, Sophi prespala celu noc, bez zobudenia. 🙂 To homeo sa vola gelsemium sempervirens 15CH. Dava sa 5 guliciek pred spanim. Ja sa priznavam, ze nie som samovrah, rada v noci spim a potrebujem byt fit a mat cistu hlavu cely den aby som mohla fungovat. Nedavam dietatu ziadne analgetika, ani lieky na ukludnenie, ved homeo je na bylinnej baze. Davala som to 7 dni, vcera uz nie, dala som jej Chamomillu a spinkala. Mozno, ze potrebovala napravit iba spankovy rezim, fakt neviem, ale som rada, ze to zabralo, a keby sme zase mali pekelne noci tak jej to dam znova. 😵 Drzim palce aby to aj u vas zabralo ked sa to rozhodnes vyskusat. 😉 😉 Tak alarm v noci potesi. 😝

gina333
31. led 2011

@ined77 : u koznej sme boli koli vyrazkam, Nati uz je dost v puberte 😀 ma take tipicke 😀 vyrazky na cele, okolo nosa, tak som chcela aby to dokina videla, predpisala nam tonik, krem, ja som kludnejsia ked to vidi odbornik, nechcem jej patlat na tvar obycajnu kozmetiku za drahe peniaze. 😉

ined77
31. led 2011

@gina333 🙂 ...jo táák..no to jo, vždyť už je to velká slečna 🙂 .
s tou kosmetikou je to pravda, na to má čas a ta lékařská myslím stejně pomůže lépe 😉 .
to homeo si zapíšu 😉 ...přeci jen nás čekají ještě ty 5 a kdo ví..myslím, že po nich sáhnu ještě ráda 😅 😉.

přihodím vám pár těch fotek z karnevalu atd. 🙂 ..nejsou teda bůhví jaké 😅 ..náš foťák než spustí, tak dítko je pryč 😀 .a taky tam byl děsný mumraj 😉 .
do toho je přidán matýnek kutil tim s novým nářadím a matýnek miminko 😀 .
ta čertice je matýnkova sestřenka šárka 🙂 .
jo a matýnek byl sice za piráta, ale z bezpečnostních důvodů mu byl odebrán jak meč, tak i pistole 😀 .
a královi na kolenou by seděl asi dodnes 😀 .
za to z vodníka byl tak konsternovaný, že měl tu ručku nataženou jako ze dřeva 😀 .