Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

gina333
24. zář 2010

dobre rano 🙂

@matova :len s tou pracou to moc neprehanaj. 😉 Veru, to rodicovske teda ziadna slava. 😒

Tuto noc sme nespali dobre 😠 verim, ze to bolo iba splnom a dnes to bude lepsie. Stale sa vrtela, plakala, hadzala sa. Dnes by mal byt posledny pekny den 😲 tak umyjem este dve okna, ostatne som stihla vcera. 😉

lehna
24. zář 2010

ahoj,

dneska jsem u Štěpiho byla 2x vstával v 6.00. Zajímavé,že když k němu v noci chodím, vstává brzo, když spí celou noc,tak spí dýl 🙂

prchalka
autor
24. zář 2010

Dobré ráno, budíček ve 22h a v noci se prý docela mlela. Ke snídani měla 2 kolečka rohlíku s máslem 😖 Pojedem na nákup, ale až se dopere.

katzi
24. zář 2010

Dobré ránko,

i u nás zase horší noc 😖 Klasika: mezi půlnocí až 3h jsem tam několikrát byla, pak šla ke mě a spala až do 6h už v klidu. A u nás se teď taky nejí, já tohle neznám z dřívějška. U žádných jiných zubů to neměla, teď od všeho jen zobne a konec 😒

prchalka
autor
24. zář 2010

Já se jdu zahrabat! Vstávačka v 6.15, v noci motanice a snažila jsem se od 11.40 uspávat - marně. A tak mě praštila do oka, že jsem jí seřezala ruku, řvala. Pak jsem jí sebrala, že třeba půjdem na postel rovnou, 2x jsem od ní odešla. Metala se tam, vstávala, kopala do stěny. No, takže jsem šla dolů a nespíme 😠 Nevím, kdy teda půjde!!

ined77
24. zář 2010

ahojky 🙂 ,
spinkáme od 12h 🙂 .
noc vcelku dobrá, až na budík...už v 6.10 😒 ..jsem si nějak odvykla 😅 .
ráno byl matýnek opět protifka, ale měl i zvýšenou teplotku, tak možná opravdu od toho očko 😒 .
dala jsem mu léček a šli jsme na chviličku ven..bylo krásně a matýnek chtěl..tak jsem ho trošku krotila aby venku nelítal a zdá se v pohodě 😉 .teď měl jen 37 st 🙂 .
jeli jsme kolem vietnam. obchodu a měli venku nějaké oblečení se slevou...vše za 49 kč, tak jsem tam jen hrábla 😅 a vytáhla 2 kalhoty pro matýnka..jedny zateplené, černé 86, ale hodně dlouhé, takže mu ještě v pohodě budou a jedny 98 šusťáky, tak je unosí až na jaro nebo příští podzim 😉 .tak mám radost 🙂 .měli tam i dost pěkné tenisky, ale o číslo menší než bych potřebovala, škoda 😝 .
včera jsem kluky dostala ven až v 16.15 😠 ...ale mělo jsem už vyžehleno a tak abych se nenudila 😅 , jsem zrobila palačinky a ovocný koktejl-melounovo-banánový 🙂 , mňááám..mimísek dostal obr porci vitamínků 😵 .
večer klasika, ale chtělo se mi táák spát, že se mi od matýnka ani nechtělo odcházet 😀 ..já s ním snad na staré kolena začnu chodit spávat v 19.30 😀 .

včera jsem se ptala MM, jestli ''náhodou'' neví, s kým ta filipova matka z ordinace pařila, ale bezúspěšně 😎 ..jo kdyby šlo o fotbal, tak to by určo věděl 😀 .
mě napadlo, jestli ona nepálila za tím vendulčiným doktorem??? 😕 ale fakt si to prostě nemůžu vzpomenout 😅 .

jdu vás dočítat 🙂

jo a matýnkovo očičko je už v pořádku! 😵

hancazivocich
24. zář 2010

@ined77 - já mám taky pocit, že milovala dr. Čížka - a dost mu nadbíhala... Ale jistá si fakt nejsem...
Vím, že milovala toho araře - dr. Pavlis - jak se mu zasebevraždila žena... Ale tou dobou jsem na to moc nekoukala - taky tu její postavu těžce nesnáším...

ined77
24. zář 2010

@prchalka 🙂 ..ale tak jestli je to vše k zoubkům, tak je to ještě to fajn, to zase přejde 😉 .
držím palce ať ti zabere! 🙂

@katzi 🙂 ..i u nás se teď jen zobe... ☹ , přitom je jako lund 😖 .a to ke všemu žádný zoubek nevidím, ale to chování je teda až neúnosné 😔 ...čím víc se snažím po dobrém, tím víc vzdoruje, ale já už ty cirkusy prostě psychicky nedávám..tohle mě fakt nebaví ☹ .
a vám jdou ty pětky? jdou už i vidět? 😕
noc byla zlá určitě i úplňkem 😒 ...snad to po o dospinká(te) 🙂

@lehna 🙂 ...jj, u nás je to také tak..čím horší noc tím dřívější vstávačka..nerozumím 😅 .

@gina333 🙂 ...nati vyfoť! 🙂 no jo, za chvilku už budete nahánět ženichy, ale se sophi si ještě dlouho užiješ 😉 .
každé období má myslím své 😉 .
okna..to jsi šikulka... 🙂
já už bych za normálna taky měla umyté, ale rozhodla jsem se, že už na to tady dlabu 😎 a nechám si síly až na nové 😔 😀 .stejně tu dělají kousek od nás další rekonstrukci baráku a z toho se práší ažaž 😖 ...a noví po nás ty okna stejně budou mýt 😉 .no jsem trošku vyčuraná, ale co už no 😅 .

matova 🙂 .jste šikulky s julinkou 😵 .určitě do šimonkových narozeninek vydržíte a pak hurá do toho 😵 ...ty stejně budeš ještě přenášet...snad se to takhle krásně podaří i u nás 😔 😵 .
to byl šimonek kus chlapíka 🙂 , ale on je taky narozený o něco dříve ne?já myslím, že kdyby se matýnek narodil normálně v termínu, bude mít také hrubo přes tři kilečka 😉 .takhle mu ty 3 týdny chyběly asi 😅 .ale hlavně že byl v pořádku 😉 .

sherry 🙂 ..vy jste asi zrovna u úkolů 🙂 .
tak snad ti vyjde čas sem zaskočit 🙂 .

jo jinak s rodičákem se i u nás předvedli 😠 ...a hlavně teda s porodným 😖 .no hlavně že že zůstane pro ''sociálně slabé''...víme koho že 😖 .
jen doufám, že u toho toho rodičáku nějak upraví čerpání, jinak mě asi klepne a nejmladší snad bude muset jít do jeslí a já do práce 😢 .ale ne, do jeslí bych prďolku nedala, to ne 😨 .

sherry28
24. zář 2010

tak já jen podám zprávu, že jsem ještě stále 2v1 😉ruce dost špatný, přidala se levá v plné parádě 😅 no počkám na to vyšetření 😉Luky ve škole super, nosí samé jedničky, včera ho učitelka chválila prý před třídou, říkala, ať se všichni podívají na Lukáška, jaký je to drobeček a všechno umí 😵 no jasný hned mi stouplo sebevědomí 😀 to potěší každou mamku, jen doufám, že mě brzy nepřekvapí i obráceně 😝 😉 jinak Mára usnul v půl jedné a já nás balím k ségře, jede se pracovat, teda já ne, já jen odpočívat a slavit 😉 🙂 tak se tady všechny mějte krásně a doufám, že až přijedu tu bude Matova taky ještě celá 😉

sherry28
24. zář 2010

jo a k ordinaci, neměla něco s hercem Přeučilem?už ale nevím co tam dělal a kdo to byl 😅 😕 😉

prchalka
autor
24. zář 2010

Do postýlky šla ve 13h! Ta mě zmasírovala zase 😝 Jestli by tohle měl být odteď standard, tak jsem rozhodnutá na podruhé neuspávat! Bude spát, co bude spát a hotovo, smůla...
Škoda, že jsme se sousedkou nevyrazily do Globusu na nákup mimi věcí ☹ Mají tam fakt krásný oblečky, co jsem dneska tak okoukla. A koupili jsme čorí aspoň teplé bačkůrky - důchodky s pejskem, radši 25tky, tak mám radost aspoň z toho.

gina333
24. zář 2010

@prchalka : ja tiez trpim pri kazdom uspavani kedy to pride, ze odmietne obednajsi spanok. ☹ Zatial je vonku krasne tak spi v kociku, horsie to bude vo vnutri. 😝

@sherry28 : aj ja sa vzdy tesim, ked Nati pride ze ju pochvalili. 🙂 Teraz je to ine, lebo chodi do vyberovej triedy a tam uz je kazdy fakt dobry, takze sa musi snazit a nepolavit. Dufam, ze jej to vydrzi. 😉 Tak si oddychni cez weekend. 😵

@ined77 : ty vzdy tak dobre nakupis. 😉 A veru taky kokteil by som si dala aj ja. 🙂 Tak Nati som vyfotila este vcera, tu je fotka.

Ja som akurat s nou prisla domov, spala vonku 1:20, idem sa najest a pojdeme von.

ined77
24. zář 2010

tak se mi to celé smazalo 😠 ..to už je v poslední době po několikáté 😠 .

@gina333 🙂 ...moc to nati sluší, opravdu je kočka!!!! 😵
no na dobré nákupy myslím moc štěstí nemám, ale dnes se zadařilo 😉 .

@sherry28 🙂 ...hezký víkend i vám a doufám, že se také vrátíš ještě 2v1 😀 .
lukášek je fakt šikulka 🙂 .to by byla pyšná každá maminka 😵 .
přeučil?hmmm, no fakt nevím 😅 .

@hancazivocich 🙂 .no vidíš a já si nevzpomněla ani na to jméno čížek 😀 .
pavlis? kdo ho hrál? jen vím, že mi byla ta postava nesympatická 😅 ...mám v tom fakt hokej 😅 .

@prchalka 🙂 ..tak hlavně že usnula 😉 .
ty bačkůrky musí být krásné! 🙂
s tím uspáváním....já matýnka vždy ještě vezmu, sednu s ním a buď usne anebo ne..už to nějak nehrotím 😉 .
dnes teda ještě usnul, ale dospává se na pohovce, na bříšku (na klíně)už mi to nedělá dobře a mimískovi asi nejpíš taky ne, protože začne vždycky kopat 😅 .

jinak teda spinká dnes dohromady už 2,5h 😕 ..to by mohl raději vstávat ať je večer v pohodě uspatelný 😅 .
a já tu ťukám potichoučku jak trdlík abych ho nevzbudila 😀 .

a jinak se raději už loučím...pak už bude svačinka a nejvyšší čas se vypravit ven..pokud teda bude bez teplotky 😉 .
večer uvidím..nevím co je v tv 😉 , ale pro jistotku...všem krásný zbytek dne a super klidnou noc 😵 .

sandy80
24. zář 2010

Ahojte, som tu "nová" a dúfam že sa môžem pridať, ste tu taká dobrá zohratá partia ako vidím a rada by som sa stala jej súčasťou 😉 . Prečítať si všetky príspevky na 384 stranách to fyzicky nezvládnem a pri mojom "náročnom dieťati", nezbedníkovi Samkovi by som o tom mohla aj tak iba snívať 🙂 Trochu som sa ukludnila že aj iné mamičky bojujú s neustálou nespavosťou a neviem naozaj, či je to spôsobené tými zúbkami - verím že áno. Aj keď malá mojej švagrynej zatiaľ nepocítila rast ani jedného zo zúbkov, je vždy kludná a od prvého dňa ako sa narodila (je o 4 mesiace staršia ako môj) spí sama vo vlastnej izbe a prespí celú noc, od 20.00 spí ráno do 9.00 a cez deň ešte 3 hodiny - takže mám úplne opačný prípad pred sebou a dosť mi náš "stav" vadí. No malý sa zobudil, musím ísť ale potom popíšem ako to vyzerá u nás, majte sa 🙂

hancazivocich
24. zář 2010

@sandy80 - ahoj, klidně se přidej - a pokud víš o leoně Hrubé a jejím mrtvém přiteli, tak huš, huš 😀 😀 Tak nějak zjišťuju, že ten mozek na tý mateřský poměrně dost chátrá 😀
No, to je nejlepší - takový to moje dítě svý od porodu celou noc, proč ne tvoje a dívají se na tebe jako... 😠 😠 Ono je to trošku i o povaze toho dítěte. Kikouš je lotr - kouká jí to z očí, chlapeček matova též, ined ...mnoo - s dovolením asi taky - pokud jsem se spletla, tak se omlouvám! Prostě některý dítě nemůžeš odložit do vedlejší místnosti a doufat, že se zabaví samo 😅 😅 Ta naše se teda zabavila, ale pak jsme hasili časákem hrací deku 😅 😕 😅
Jo a prchalka má doma taky ,,kliďase"
A ty lotry jsem nemyslela zle - prostě jsou temperamentní - ano - to je to správné slovo!! 😀 😀

hancazivocich
24. zář 2010

@ined77 -http://www.osobnosti.cz/jiri-stepnicka.php - Štěpnička, já si zas nemůžu vzpomenout na jméno herce, který hrál Čížka.... Potměšil?

gina333
24. zář 2010

@sandy80 : vitaj, pridaj sa k nam, bude veselsie. 🙂 🙂 To tvoja svagrina si cim zasluzila take dobre dieta prosim ta? 😀 Ja to nechapem, ze aj take deti su, no moja Sophi od narodenie mozno prespala 5 noci bez zobudenia a v posledne dni je to zase sami nocny plac, brekot a motanica. 😲

Sophi ma nadchu 😲 mala Nati tak samozrejme to dostala aj ona, to zas bude noc. 😝 Esteze mam Koalku, ale neviem ci to pomoze, sopliky su zatial take vodnate ani vytiahnut sa nedaju. 😒

hancazivocich
24. zář 2010

@gina333 - to je mi moc líto!! Ta koalka je opravdu tak dobrá? Jinak Naty vypadá starší, než na 10 let? Nebo se tak aspoň tváří 😅 😅 😕
My byly včera navštívit tchyní - na místě jsem zjistila, že má opar, kašle a pusinkovala malou!! 😠 😠 😒 😖 😝 😲 ☹ Uznávám - není jí dobře, ale mohla by mít rozum, ne?

gina333
24. zář 2010

@hancazivocich : zda sa, ze sa jej lepsie dycha ked je namazana s tou Koalkou. Chudatko, cely nostek ma upchaty, vyzera to na zlu noc. 😲 😝 Natali je herecka, ale ako pozeram aj ostatne jej spoluziacky vyzeraju dospelejsie ako my v ich veku. 😉 🙂 No ta tvoja tchyne, no komment. 😒

Idem na chvilu k telke a spat.

Pokojnu noc vsetkym. 😔 😔

hancazivocich
24. zář 2010

dobrou vsem!!!

prchalka
autor
24. zář 2010

@hancazivocich - /pokud víš o leoně Hrubé a jejím mrtvém přiteli, tak huš, huš/ - co to znamená?????? Už jsem asi mimo, ale fakt nechápu 😕
Tak nás opravdu trápí poslední trojka ☹ Usnula ve 13h a za 50 minut vzhůru, tak to bylo málo, takže šla na postel, kde byla hned tuhá. Dohromady teda 1,5h a pak velkéééééj řev, rozmrzelá 😖 Jogurt necííííí, kaši necííííí, tak ze všeho zase jen 2 lžičky. Odpol u švagrové (MM mi jel se švagrem do Prahy pro sedačku), navečer jsme šly pěšky dom, páč nám bohužel nejel bus, sama jsem koupala, mlíčko a usnula v limitu. MM mezitím přijel. Večer zase nálož v plínce, ještěže jí měla. No tak budem bojovat, snad to brzo vyleze 😔
Dobrou všem 😔

matova
24. zář 2010

Ahojte, mne sa to s nádchou a hrdlom už polepšilo, malý je v pohode až až 😲 . Čumím že ste preberali či ešte druhýkrát uspávať pri skorom prebudení či nie...No, a ja akurát ticho závidím. U nás sa totiž zas nespalo vôbec. Vnoci bol chlapec hore raz na mlieko, vstával 6:30, no a zaspal o 20: 00 🙄 . Nemať doma tieto extrémy tak fakt budem prenášať...a keď to doklepem až do 39tt tak to je už len zázrak- to moje extrémistické dieťa ma položí úplne 😔 - hlavu mám ako melón 🙄 . Inak dnes nám aspoň došiel konečne náytok- montovali ho tu, tak im bral šrúby a dával do dierok 😀. Odišli o 17h, tak sa mm s malým vybrali ešte von, spravila som večeru, povysávala....Večer malý behal cez izby ako blázon, hádzal sa po posteliach- posúvali sme už postele (prezliekalaväčšinu už necháme na zajtra, nedá sa to bezhlučne, lebo nové stoja v strede a po bokoch samé kopy vecí čo treba preukladať...

sandy 🙂 : vitaj, to čo píšeš o švagrininom dieťati mi pripadá fakt ako scifi. 😕
ined 🙂: super že očko je v poriadku, sná))ď aj teplotka už bude fuč 😉
gina🙂:teda Nati už je riadna kočka a Sofinke zosvetleli vlásky? 😵. Nati sa veľmi na teba podobá 😉
sherry🙂: Luky je šikulka 😉. A keby to bábätko tvoje bolo predsalen chlapček, aspoň budeš stále pre tých svojich chlapov doma jediná ženská 😉

držte sa 😎

matova
24. zář 2010

a nemyslite si že večer chodímmalý s mm na vychádzky kočíkom, riadne šlape po svojich, ja už ani nepamätám kedy bol kočíkom niekde. Zajtra bude síce sobota- mm by mi ho dokázal tak vyničiť možno, že by chcel spať cez obed, ale.........on by chcel ísť do mesta na takú akciu-skúšobné jazdy na autách.......a mne sa nechce zas tam s malým niekde popri naťahovať kým sa on povozí 😔

hancazivocich
24. zář 2010

@prchalka - no jako rychle., rychle sem s tím 😅 😅
Nechtěla jsem se nikoho dotknout - jen, že jsem zvědavá a řešíme to tu... Tak že by to třeba mohla vědět 😅

prchalka
autor
25. zář 2010

Dobré ráno,
tak já uspala, viděli jsme se s MM ještě dole u telky a v posteli už jsme se nepotkali, jak se šel umýt nahoru, tak už si ho volala 😝 😝 Já v chůvičce nic neslyšela, nechápu 😕 Pak tam s ní prý strávil asi 20 minut, ale pak se naštval a šel do koupelny, na to spustila strašnej řev, kterej jsem nepřeslechla už ani dole, letěla jsem tam a pak si jí vzal už na postel.
To je hrozný, to zdlouhavé uspávání hlavně poo, buzení za hodinu 😠
@matova Já tu rozebírala, že jak by mi začla chodit spát pozdě (12-13h) a bude spát hodinku a půl, tak už prostě uspávat nebudu, aby mi nechodila zase spát až někdy ve 22h 🙄 😝 Teda ten Šimon - myslíš, že už nebude chtít spávat?? 😕 Na to, že je takovej pavouček, tak nechápu, že tolik vydrží ☹
@hancazivocich Aha, jo tak to jsem totál mimo 😖
@sandy80 Ahoj, klidně se přidej a svěř 😅 My tu o takových spavých dětech strašně rády slyšíme, pro mě je to taky sci-fi. Nechápu, jak dokáže spát celou noc a přes den ještě 3h a pak jde ve 20 zase spát 😨 😨 😨 😨 😨 😨 🙄 🙄

gina333
25. zář 2010

dobre rano 🙂

@matova : no teraz ako ma tu ofinku konecne sa ne mna Nati zacina podobat. 🙂 Ja tiez nechapem ako Simonko nemoze spat, my mame tak naucene, ze vypije flasu mlieka ide do kocika a veru nastastie este stale zaspala. 😉 A ked nie do kocika tak ju trocha ponosim a spinka.

U nas noc veru nic moc, chudatko nevedela dobre dychat, nic sa jej neda odsat ale spinkala do 6:40. Dufam, ze z toho sa nic horsie ako nadcha nevykluje. 😒

zuzanka26
25. zář 2010

Ahoj holky,
jdu vás zase pozdravit.
Debaty o dětech, co prospí celou noc, ty miluju! Sárince budou dva roky v listopadu a ještě nikdy NIKDY!!! neprospala celou noc. Vím, že když jí bylo pět měsíců a já byla už fakt unavená ( a to jsem netušila, co mě čeká), tak jsme se viděly s holkama z práce, které měly miminka spolu se mnou, bylo nás 5 těhotných stejně, a vím, že po tom setkání jsem si připadala jako z jiný planety, protože všem 4 dalším miminka spaly celou noc a jenom mě ne. A vzpomínám, jak na mě divně koukaly, jako co dělám? a jak jsem se cítila jako kretén. A pak za pár měsíců, kdy jedna holčička z těchto 5 dětí slavila první narozeniny, tak my před tou oslavou měly asi úplně nejhorší noc, pořád plakala, my nevěděli proč, tak jsme jeli na pohotovost, kde jsme strávili v noci 4 hodiny lítáním po různých doktorech. Vím, jak jsme přijeli v 6 ráno zpět a Sárinka už byla naprosto hotová, po té celé proplakané noci a jak jsem si říkala, tak fajn, usne a bude spát dlouho. Jo a prd, v 6:45 byla vzhůru a už neusnula, a já byla tak hotová z té noci, že jsem odmítla jít na tu oslavu. Tak si asi dovedete představit, jak mi bylo.
A tady, kde bydlíme, máme 4 klučičí kamarády, podotýkám, že jsme opět jediní, kdo se budí. Jeden kluk dokonce spí v noci 13 hodin a pak přes den někdy hodinu, ale někdy i 3 hodiny.
Takže jsem si na to už úplně zvykla, nic neříkám, protože buď všichni kecají a nebo jsem se zbláznila.
Tak jsem se vykecala,ale doufám, že to může pomoci těm, co jsou zoufalí, že jim dítě nespí a všechny kolem ano.

😅

prchalka
autor
25. zář 2010

U nás ráno stěží jedno kousnutí do chleba a jinak řev, řev, hysterickej řev... Ještěže je víkend a nejsme tu samy 😝 Je absolutně nešťastná 🙄
Taky jsme mazali Koalkou, ale jestli to mělo nějaký účinek.... nevím!
@ined77 Nevím, jak u vás, ale u nás se momentálně vitamínky po chvíli vyplivují nebo ho taky nechtěla vůbec 😖 ☹
Posílám naše důchodky a kuk ze včera..

prchalka
autor
25. zář 2010

Tak to nechápu, proč je to tak velký a rozostřený... zmenšovala jsem to, omlouvám se!! 😕