Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

imzadi
1. črc 2011

@hancazivocich jojo, otevirani jsem rozlustila uz pri riccinusu na kojeni 😀

hancazivocich
1. črc 2011

@imzadi - a pomohlo ti? Myslím tys ho měla na podporu mléka nebo na co? Jsem nekojící matka ☹ , tak mě to zajímá 😉

petra49
1. črc 2011

Hanco - no on se za ruce vytáhne do kleku na 2, pak si sedne na paty a jednu nohu vytáhne dopředu a druhou nechá vzadu - takovej překážkovej sed, holky ale poslední dobou je to s ním doma fakt děs- hračky ho nezajímaj, jen furt tak fňuká, leze po mě, je protivnej a uřvanej.

jkinak ty homeo na podporu kojení jsem taky užívala- asi to fungovalo, ale Tom nechtěl sát, takže měl ode mě fakt minimum a zbytek umělý

hancazivocich
1. črc 2011

@petra49 - neboj, on se to naučí! I tak udělal pokrok, ne? Budete na RHB pochválení, neboj 😵
Jojo - to známe - vím, že když bylo nejhůř, tak jsem ji nosila po bytě na zádech v nosítku 😅 , když jsem prostě potřebovala něco udělat.. I při mytí nádobí a tak.. Muž přes týden pryč, tak jak jinak - že..Protože Kikouš měla k zubům i parádní bolení bříška, takže tak...A nejhorší bylo, že to bylo pořád dokola. Nahoru - do náruče, hned zas dolů a zase nahoru..
Nevím, ale když ji to opravdu moc bolelo, tak jsme dávali nuroš i přes den.. Nebo když měla teploty.. Což u zubů měla taky dost často..

imzadi
5. črc 2011

@hancazivocich ahojky, k tem homeo na kojeni...asi bych rekla, ze pomohlo, ale dle meho to bylo hlavne psychikou, ze jsem si rekla, tak ted zeres homeopatika, tak uz to mliko potece samo 😀

jinak nevim no, myslela jsem, ze zuby zlobi par dni a pak je klid nez zase prijdou dalsi na radu, ale my jsme uz vic jak 3 tydny v noci protivny a vzdy mame minimalne jeden vystup s brekem a revem, treba dnes v noci uz to bylo v 11, takze jsem prso nedavala, ale proste ho musime vzit, chovat, pak namazat calgel a dat ho k sobe do postele...a desne se ted prevaluje v postylce, nevim, jestli to muze byt k tem zubum, ale proste nelezi chvili v klidu, bud se posouva celej, nebo mlati rukama o sprusle, apod...no horrrrorrr 😝

petra49
5. črc 2011

Imzadi, může to být k těm zubům- trvá to než vylezou. my jsme zas vzteklý - hlavně přes den - jak neni po jeho začne se vztekat a furt bojujem s jídlem, ale jinač dobrý - je zas šikovnej - to ho musim pochválit. Nejhorší je, že všude jinde je zlatej a všichni jak je hodňoučkej, ale doma je vztekloun a pak když něco někde řekneš- jako, že zlobí a tak, tak všichni tak koukaj- asi, že jsme spadli z marsu

hancazivocich
5. črc 2011

Jdu vás podpořit.. Protože u nás od minulého týdne zvýšená potřeba Mamíi, maminkooo, s prackama nataženýma vzhůru - k mé maličkosti.. Tak si říkám - sakra - co je zase? V sobotu bájo, výtlem - na dětském dni.. řádila, prostě paráda..
V neděli masakr - horečka (bez rýmy, kašle).. Panika - protože klasika - opět 39tky, dost blbě srazitelné.. Nakonec jsem zjistila, že pravděpodobně dorostla špička poslední pětky.. Dnes ráno bez teploty, tak uvidíme... 😖 😅

prchalka
autor
5. črc 2011

@imzadi U nás to bylo nemlich to samý 😝 Uspala jsem jí v postýlce a věděla jsem, že za 1-1,5h bude nástup znovu, takže jsem ani strachy nemohla usnout, kdy tmu protne brek.. Postýlka už jí byla malá, mlátila se tam, ale to nebyl ten hlavní důvod, mlátila se i na velké posteli až do té doby, než to vylezlo všechno. Ale ten tvůj je ještě maličkej, snad se zase za chvíli uklidní a bude chrupkat líp 😵
@petra49 Jasný! Matky jsou okoukaný, tak nás vysíraj, ale jinde jsou jak andílci, takže si člověk před jinýma připadá jak blbec, to taky známe
@hancazivocich Že byste si to vyžraly až do poslední špičky? 🙄 😒 Já se vždycky radovala, když už byla půlka zubu venku a bez teploty, že už to nepřijde!

imzadi
5. črc 2011

@prchalka dekuju za podporu! 😵

petra49
5. črc 2011

Hanco - tak snad už budete mít klid

Já počítám jestli nám opět něco neleze - pořád si šmejdí v puse a je fakt protivnej. Jinač holky super - dneska jsme byli na písku, houpajdách a skluzavce a fakt super- konečně jsem se dočkala nějaké akce.

imzadi a ještě nic nevykouklo, koukala jsi jestli to tam má nateklý? Já zase bojuju s tim jídlem - holky skoro do ročního dítěte dostat jeden jogurt k snídani a pribiňáka k svačině skoro nadlidskj úkon.

Jinak hezkej večer

petra49
5. črc 2011

Imzadi a lepší noc

majjjka24
6. črc 2011

dievčatá môžem sa k vám pridať??? Môjmu malému pred mesiacom vyšli dolné jednotky a pred cca 2 týždňami horné dvojky a odvtedy je malý strašne nervózny a najhoršie je to posledné 3-4dni. Nevydrží pri žiadnej hračke, len chce byť na rukách a potom ukazuje, že chce ísť na zem, keď ho dám na zem chce ísť na ruky... a neustále vrieska, ani slzičku nemá, len stále piští a kričí, myslím, že ešte pár dní a tak zachrípne, že budeme mať doma kľud..... Dnes v noci plakal každých 30 minút, ale taký strašný plač spustil, že zakaždým keď som zadriemala som takmer dostala infarkt, potom som si ho dala k sebe do postele, lebo som nebola schopná stále k nemu chodiť... ale spánok nič moc do rána... a stále sa mu nič nepáči, je mrzutý, nevie čo by chcel... Neobsedí, dokonca mám problém ho aj prebaliť, obliecť... Ďasná má celé opuchnuté, až červené, myslíte, že ten nepokoj je sposobeny prerezavanim dalsich zubkov, alebo je to len nejake ,,obdobie" maleho, kedy skusa kolko vydrzim ☹ ☹ ☹

prchalka
autor
6. črc 2011

@majjjka24 Ahoj, to asi určo zuby, když se takhle budí a vříská i v noci ☹ Já měla taky vždycky infarkt 🙄
Ironií je, že jsem tohle dřív nikdy od nikoho neslyšela, že by děti takhle trpěly, vyžrala jsem si to až já, no tak někdo z okolí musí být první 😅 A to si teda myslím, že nejhůř jsme na tom nebyly, jako některé z vás a třeba hanca - nebo už si to nepamatuju 😅 Akorát jsem vypadala jak totální pesimista a neschopa, protože jsem o našem chování a spaní nemohla říct nic dobrýho, stále jen - budí se brečí - nespím - budí se brečí.. a tak dokola! ☹

hancazivocich
6. črc 2011

@majjjka24 - vydržet - nic jinýho ti nezbývá! Ano, můžou to být a s největší pravděpodobností jsou zuby! Jedničky, dvojky - ještě jakž takž (haha - u nás 39tky cca tři dny) - vím to naprosto přesně, babička MP měla tehdy narozky a my jí měli jít popřát..
Pláč, spíš kňourání a mama, mama..... Noci právě lahodný - vrtění, cestování po postýlce - vím, že jsem celá zoufalá volala kámošce, že jsem x dní nespala, že prostě to nedávám a vůbec nevím co a jak... Vyřešila jsem to tak, že jsem postýlku prostě přišoupla k posteli a při pláči strkala ruce, přikrývala, hladila, vyndavala, přebalovala, dávala pít, dudlíka, mlíko... Pak i kolem jedný, druhý nurofen do pití.. A vím, že jsem prostě fakt brečela a říkala si - proč všem to dítě spí a já si to vyžírám? Ke všemu poslouchat chytrý řeči - to máš z toho, žes v těhu nespala (když to nešlo, že).. Máš ji prostě vykoupat, položit a jít pryč, nevstávat, nechat řvát... Dítě s bolestí, horečkou - já prostě řvát nenechám!! To by mě musela hanba fackovat (hlavně, když si vzpomenu, jak mi bylo, když rostly osmičky 😖 ☹ )
Když můžeš a je nejhůř, tak to zalom s prckem (jednou za čas se to doma nepotento..že?), zkus co bude platit na malého - např. homeo, nurofeny, čípky, cokoliv - zkusit.. To, co platilo na jedno dítko, neplatilo na druhý apod..

Já už pak po malý štěkala, protože sama na ni - celý den, celou noc.. Řev v noci, řev přes den..
Když můžeš, tak se s někým domluvit - na chvilkové hlídání, nebo tak..
A hlavně - jednou to přestane! Zuby rostou tak nějak postupně, že .. Takže noci neklidu jednou vystřídají relativně klidnější noci..

A u nás to asi teď byla opravdu ta poslední špička pětky - už jsme snad konečně bez teploty, ale fakt jsem nevěděla o co go... Neklid, chování, pořád - kde jsi? kam jdeš?Takže tak... Mp zdrhl nakoupit - aby s námi nemusel bejt doma.. 😠

A pozor - přebalit - to u nás kolem toho 10.měsíce byl otřes! šup a byla na kolínkách - prolezla eňo a pokračovala.. Ruce, nohy v pohybu, do luku, řev jak když ji vraždí... Tfujtajbl - teda...

@prchalka - já si to teda pamatuju a mám jediný štěstí, že má barva vlasů je přírodní taková téměř... No, že se prostě v tom ty šedivlý vlasy ztratí 😅 😀 😀

A říkat si - nejsme neschopné v tom, že neumíme dítko uspat, event. ho ve stavu spátnku udržet!! Od chytrých radilů odcházet středem, nediskutovat! (zbytečně plýtváte energií, kterou budete potřebovat) 😅
Každé dítko je jiné, nelze prostě zaškatulkovat všechny.. Že např. v pěti měsících by mělo přespat celou noc, že by se nemělo budit, že by nemělo tak řvát.. Apod .. Reagovat - ty k ní (němu) nevstáváš, tak nás nech na pokoji..(I když nás to sejří sebevíc, tak prostě tu hlavu zvednout a nenechat si od ostatních na ní dělat).. Tfuj - jsem se trošku rozčílila, trošku reaguju i na chování příbuzných... 😅 😅

imzadi
7. črc 2011

@petra49 mame prorizle dva spodni zoubky, tusim ze jednicky, moc se v tom jeste nevyznam 😀

@hancazivocich moc pekne napsano!! jsem se zasmala, ale mas fakt recht!

hancazivocich
7. črc 2011

@imzadi - tak to gratuluju!
A neboj - postupně se z tebe stane odborník 😀 😀 😝
No, já se rozohnila.. Ale já pořád nechápu, proč ty ostatní řeší věci jako naše vstávání, to jestli má dítě eště dudel (my už teda naštěstí ne), jestli má plínky apod...
Jestli leze, chodí... Vím, že jsem uklidňovala kamarádku, když bulela, že jí holčička nechodí a nechodí... Už jsem o ní psala .. A potkaly jsme se ještě s jednou a ta říká - ježiši, jaktože ještě nechodí? Je .. jí něco? Kamarádka slzy v očích, otočila se.. A já říkám - začíná chodit, ale je opatrná 😀 😀 , tak se radši drží... Ale brebentí parádně - co ten váš? Co už umí říct? 😀 A bylo vymalováno a byl pokoj...
Vtip je v tom, že samy jsme po těch nocích ,,na ránu z milosti" a tyhlety rádoby ,,hyeny" to tak nějak prostě vycejtí a človek v tý chvíli nemá sílu se bránit...
Já prostě ani nekomentuju děti jako - to je drobek nebo macek - protože vím, jaký to je..
Zuby jednou vyrostou, že... A ... no - najde se zas něco jiného... Třeba PUBERTA 😀 😀

Jinak - neplatí to, že děti při zoubcích mají mít teplotu max. do 38-38,5 (u nás to bylo i 40, u sherry tuším i 41), neplatí to, že u zoubků se kadí řidší stolička, ale tak jednou, max dvakrát (znám holčinu, co přabalovala a přebalovala, že myslela, že je šoupnou na infekční a byl to JEN 😠 😠 zub..
U zoubků bývá i rýma, kašel, šestá nemoc, cokoliv..

imzadi
7. črc 2011

@hancazivocich SOUHLAS!!! tohle by melo cist vice matek...hlavne tech super matek, kterych je tu nejak plno 😀

hancazivocich
7. črc 2011

@imzadi - ale, ale... že bych snad z tvé nevinné poznámky cítila... jemný náznak ........ ironie? 😀 😀 😀 😀

drzubok
7. črc 2011

@hancazivocich u zoubku jo, ale ne pro zoubky___

hancazivocich
7. črc 2011

@drzubok - aha, pardon...Teda - jestli jsi reagoval na špatný slovosled, nebo na tu ironii?

drzubok
7. črc 2011

@hancazivocich teda nic z toho nema nic so zubkami

hancazivocich
7. črc 2011

@drzubok - já to myslela tak, že při růstu zubů jsou děti náchylnější k těmto nemocem.. A že to jde dost často špatně odlišit.. špatně jsem to napsala!! Omlouvám se

drzubok
7. črc 2011

@hancazivocich ale no 🙂 pozri aj https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/mate-dos... hlavne tie posledne

imzadi
7. črc 2011

@hancazivocich 😀 no jsem poprve matka, ze vseho vyjukana, ale snazim se vse brat s rozumem a normalne, ale to, co tady nekdy ctu, tak si rikam, ze se divim, ze ten muj synator uz nevzal nohy na ramena k nejake lepsi, ekologictejsi, klidnejsi, neustale kojici a vzdy vse spravne rozvijejici matce...ale to odhybame od tematu ... jsem zvedava, jaka bude dnesni noc...a kdy tak zacnou lezt dalsi zubaky? a budou to ty horni ???

seeweed
7. črc 2011

Ahojte, pomoooc, je to normalne, ze 2 rocne dieta zaspava kazdy vecer dve hodiny vecer? ☹

ined77
7. črc 2011

@seeweed 🙂 ..já už si myslím, že s dětmi je možné naprosto ale naprosto všechno 😅 .
je to možné....moc zážitků, blížící se nemoc....kdo ví....jak to bývá (bývalo) předtím?

seeweed
7. črc 2011

@ined77 Postupne sa to horsi uz asi dva-tri mesiace...dovtedy suer, zahajala sama o 20tej a spala celu noc...od svojich 3 mesiacov....neudialo sa ani nic mimoriadne, ani nic, nechapem. Teraz travim s nou v posteli min.1,5 hod kazdy vecer.

ined77
7. črc 2011

@drzubok 🙂 ...ano, máš pravdu...my jsme taková sekta, co jsme se našly abychom se v tom mohly vyžívat 😉 .
mě to teda opravdu strašně moc bavilo 😉 ....je přeci super se 2,5 roku nevyspat jednu noc v kuse, že?
znáš to?
polemizovat se dá o lecčems....to máš jako z očkováním...opravdu způsobuje takové ''katastrofální následky''???

že já jsem sem zase jednou takhle večer lezla 😝 😀 .

ined77
7. črc 2011

@seeweed 🙂 ...to je těžko posoudit, možná jen vnímá víc to, že později tma 😨 ....je starší, má třeba i menší potřebu spánku...u nás to uspávání taky kolikrát zabere času a času 😒 .

drzubok
7. črc 2011

@ined77 ak sa mliecne zuby prerezavaju od 5 do 30 mesiaca to akoze mozu za vsetko co suvisí s nepokojom teplotou a soplami?