Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

sherry28
25. črc 2010

*my

sherry28
25. črc 2010

tak Mára je vzhůru a má pusu od ucha k uchu 😀 připravuju mu popcorn v mikrovlnce ten má rád 😉 vůbec si na ní zatím nevzpoměl a je opravdu nějaký veselý, dobře vyspinkaný 😵

ined77
25. črc 2010

u nás spánek 2h a matýnek je taky spokojený 🙂 .tatínek ho teď vezme na vláčky 🙂 .
já jsem udělala chlebíčky, studený dort a ještě udělám obl.mísu a můžeme pak slavit 😵 .

@sherry28 🙂 ...tak že bychom letos matýnka seznámili i s čertama? 😀
to je dobře, že si marýsek nevzpomněl 😉 🙂

sherry28
25. črc 2010

@ined77 už jo, už si vzpoměl a museli jsme ho vysadit nahoru 😅 aby se podíval, že tam už není, že jsem jí vyhodila 😀

ined77
25. črc 2010

@sherry28 🙂 ...no hlavně že už tam nebyla 😉 .chudáček malinký 😀

katzi
25. črc 2010

ahojte,

tak se mi je oba s MM ještě podařilo vyprovodit ven 😉 Máme novou zábavu - Adeli hrozně ráda jezdí na kole v cyklosedačce. Takže se jeli s MM projet. Čekala jsem, že po těch výletech na kole nebeude spát v noci, když nemá v podstatě žádnou fyzickou aktivitu, jen se veze. Ale asi jí stačí jen pro provětrání na vzduchu, spí standartně.
Jinak aklimatizace probíhá v pohodě - dnes teda ještě s MM a na oběd u tchýně, ale myslím, že i zítra samy to zvládnem. Docela se na to už i těším.

sherry28
25. črc 2010

@katzi to je fajn, že se jí tam líbí, Luky tam jezdil taky hrozně rád 😉 Máru už jsem nestihla povozit 😒

sherry28
25. črc 2010

u nás se spí 😉 já brouzdám po netu 🙂

katzi
25. črc 2010

sherry: jj, jsem ráda, že sedajdu využijem. Je to fakt zpestření programu 🙂 Já právě prožívám Ptáky v trní 😀

gina333
25. črc 2010

@katzi : veru vsade dobre doma najlepsie, ja som tiez rada, ked po navrate z dovolenky a vsetko sa dostane do normalu. 😉

U nas sa tiez konecne spi, no nehrozi , ze by zaspala skor ako 21:00, ona snad funguje na baterky ktore sa nedaju vypnut. 😀 Ale cele poo bola uplne perfektna, unavy nikde. Idem s Natalkou dopozerat Avatar, dufam, ze nam to Sophi dovoli. 🙂

Peknu noc vsetkym. 😔 😔

sherry28
25. črc 2010

tak já jsem dovečeřela makrelu 🙂 teda půlku, půlku snědl Mára 😉 a mažu spát, tak se hezky vyspěte 😔

matova
25. črc 2010

ahojte, u nás pokračujú hádzačky o zem, plač, nesústredenosť... 🙄 . Ešteže sme na neho boli dnes s mm dvaja ale i tak...Udržať ho doma bez vychádzky doobedu to stálo nervov (prší stále). Poo sme sa vybrali k mojim rodičom, vrátil sa mi brat z austrálie zas raz po 2 rokoch, takže 🙂 , len malý bol chudák fakt mimo ☹ . Ja sa zajtrajšku bojím, sama na neho...Dnes kadil 5x, asi sa mu derie prvý vrcholček z druhej päťky- tentokrát hore. Kúpili sme mu dnes gel Kamistad senzitiv (ten sme zatiaľ nemali). Hoci som dnes nikam s ním nebehala, došlo mi večer zasa zle 😝 . Inak, na návšteve bol už tak unavený, všetkým kýval že ide a potom sa do toho stavu ešte aj bláznil- kombinácia bláznovstva s únavou- spadol na kvetináč s čínskou ružou, ostala z nej 10 cm palička 😀 , ale zľakol sa riadne a hrozne mu to bolo ľúto, bežal za babičkou jej "povedať" čo sa stalo: povedAL BúM a gestikuloval rukami a vzlykal..pri odchode pusinku poslal kvietočku 😀.
ined 🙂 : svokruška je fajn, ale funguje to tak, že najprv si ona musí všetko doma porobiť, až keď nemá čo na práci tak príde zahliadnuť 😔 , nie vždy sa to práve hodí, ale aj odbehnutie v kľude na wcko je na nezaplatenie 😀
prchalka 🙂 : tak aspoň vidím že dieťa fakt aj rozprávať prestane keď ho napr. niečo bolí. Šimonko teraz len pazvuky vydáva.
všetkým pokjnú noc 😎

gina333
26. črc 2010

dobre rano 🙂

@matova : ja som len zvedava ako sa bude spravat Simonko, ked vsetky zuby budu vonku. Strasne ti prajem aby sa to zmenilo k lepsiemu, priznam sa ja som este nepocula o takom dietati aky je tvoj maly. Hlavne by si mala vacsi pozor davat na seba. 😉

U nas noc klasika ako vzdy, len rano uz bola hore o 6:00 asi sa vraciame do normalu, ani my to az tak nevadi, aspon vsetko stihnem doo spravit. 😵

prchalka
autor
26. črc 2010

Ahoj,
včera už jsem se neozvala, měli jsme návštěvu a to mám vždycky PC zakázaný. Čorí byla asi na 4h na hlídání u babi, s náma by jí to nebavilo.
Velice zkráceně: 22:30 brek, nemůžu vzbudit MM, tak nakonec vstávám sama a stěhuju se do pracovny, vyzvedávám malou z postýlky a smrdí ☹ zase bobek! Opět lomcuju s MM, ať mi jde pomoct, volání, rozsvícení... doteď o ničem neví, taky bych chtěla mít takový spaní, ale bez chlastu. Nakonec jsem si všechno podala a přinesla sama. Čorí naštěstí neprotestovala, ani když jsem si musela odskočit, nebrečela, přebalení v klidu a pak jsem si jí vzala na postel a - taky se z tý noci nemůžu vzpamatovat - spala, jen snad jednou se trochu probrala, ale jinak bez breku a válení 🙂
Tak to byla zase taková odměna a příslib do budoucna, že jednou to snad bude i v klidu 🙂

gina333
26. črc 2010

@prchalka : viac takych noci prajem 🙂

Ja mam dnes upratovaci den, vecer pride MM domov, ostane az do zaciatku septembra. 😵 😵 Nastastie varit nemusim, dnes este obedujeme u svokry. 😉

sherry28
26. črc 2010

dobré dopoledne 🙂
tak dneska je tam střídavě sluníčko a mraky 😉 máme uvařeno ze včera br.knedlík, špenát, sekaná, tak jsem jen vysála, umyla nádobí a vyžehlila, ještě pak vytřu a pak už budu mít chvilku klid 😉
@matova teda už byla doba, kdy byl Šimonek zlatý, tak snad přijde co nejdřív zase, alespoň tě může těšit, že už žádné jiné zuby Šimonkovi neporostou 🙂 ale "Julince" ano 😀 ale ona to bude zvládat určitě líp 😉

sherry28
26. črc 2010

@prchalka no vidíš, že i Čorí to umí, ona na to přijde 😉

ava
26. črc 2010

zabrousila jsem mezi vás pro pár odpovědí : malému se za posl.3 týdny proklubaly 2 horní stoličky (předtím měl jen přední zoubky 4+4) - prořezané je má jakoby jen na jedné straně. Dotaz zní : dělá mu to pořád neplechu, dokud je zoubek celý neprořezaný? Jak dlouho se prořezává?
Mezitím mu roste 1 stolička dole (pod kůží je vidět úplně bílé hrboly) a všchny 4 špičáky. V noci NESPÍME. Jsme trosky, ale snad to zvládnem.
Máte nějaou zkušenost, co bolí nejvíc - to, když se zoubky pod kůžičkou chystají prořezat nebo samotné prořezávání ven?
Máme už za sebou takové průjmy, že za týden zhubl celé 1 kg 🙂

hancazivocich
26. črc 2010

ava - my máme období, že než se proklubou celý zoubky, tak noci otřes - vstávám i 16x! Kňučí, brblá, pláče, volá, chce ččččajjjjj, pití, Ťávu, rozhrabe a vyháže celou postýlku - neklid totální... TeĎ mám pocit, že pojedou trojky - aspoň podle těch nocí!! odpověď u nás - prořezávaly se 4 na etapy, u každý části nespaní..

Prachalka : já tě fakt žeru, dneska jsi mi zachránila život!! Vzpomněla jsem si na tvojí stříkačku do prdelky. Dnes to bylo třetí den, co nekadila, nepomáhalo vůbec nic, při čípku mi málem vykopla zuby, tak jsem prostě dneska natáhla stříkačku - 5ml, nasadila rektální rourku (tu dětskou - proti prdíkům) a šoupla jí to tam.. Celkem v klidu - zuby mám všechny. Na nočníku nic neudělala, dala jsem jí plínku, slezla na zem a bylo to tam!! Chtyla se za zadek a řekla : Pošlalll pínka ... 😅 😅

prchalka
autor
26. črc 2010

@ava Já jen v rychlosti, myslím, že zuby dají zabrat ještě pod dásnem a určitě, než celé vylezou - můj dojem z našich zubů! Protože takhle více-méně přežívám už 10 měsíců, buzení, motání po posteli, neklid, kvílení, spaní tak napůl... ☹ Jelikož nám dorostou jedny a začnou další, tak dny a noci relativně skvělýho klidu bych napočítala na prstech obou rukou ☹

@hancazivocich Teď jsem četla o kakání JEN do plínky a fakt mi z toho není dobře, mám strach.. Kupa případů, že jak dítěti plínu vemeš, začne mít blok a nevykaká se kupu dní.
Člověk jim chce pomoct od plínky, aby větraly, a spíš jim zavaří ☹ Je fakt, že některý popis tam na ní seděl, ale zase byla schopná udělat bobek třeba do trávy a tak, tak já vlastně nevím, co tohle zapříčinilo a kde je jádro problému (začalo to máminou čokoládou, pak hned zuby, teploty, chození bez plínky...)
My taky použili stříkačku a rourku. To je dobře, že to pomohlo 😉 A ona má jen zácpu nebo i blok, netušíš??

gina333
26. črc 2010

@hancazivocich : zlata mala, aku hlasku dala 🙂 🙂 🙂 hlavne, ze je to vonku. 😉

@ava : veru, neviem co boli viac, v tom ti neporadim, a co vravi doktorka nato, ze maly tak schudol? 😒

U nas sa spi, idem si dat obed aj ja.

sherry28
26. črc 2010

a my přii trojkách spali jak zabitý 😅 jenom přes den strašný protiva a tři dny silný průjem 😕

katzi
26. črc 2010

ahojte,

my máme období klidu - mezičas před pětkama. Takže noc OK, uspána v 20h, poprvé až v 4.20, chvíli jsem u ní postála, hned zas usnula a budil ji MM v 6.15 (aby šla spát po o nějak rozumně, jinak ji nemůžu uspat 😖 ). Jak je jí doma teď všechno vzácný, tak za CELÝ dopoledne nebyl ani jeden řev, to byl balzám na uši i duši 😀 Jinak je tady od rána zataženo a prší 😖

matova: je mi vás se šimonkem obou líto 😖 Snad to trápení s posledníma zubama budete mít rychle za sebou a nastane vám dlouhé období klidu.

prchalko: fajn,že ses taky trochu dnes vyspala

ava: já bych řekla, že u nás nejvíc zlobí až fáze těsně před prožíznutím: když už je dásno hodně nalité a červené, jakmile se na dásnu udělá tečka se špičkou zubu, tak přichází úleva a s ní i dobrý noci. Ale Adeli nemívá průjmy, ani teploty. A trvá to různě dlouho - když rostly čtverky, tak jsme nespaly pořádně asi měsíc. Teď u trojek to bylo řekla bych rychlejší.

hancazivocich:jsi žena činu 😀 Jak píše gina - hlavně, že je to venku 🙂

ined77
26. črc 2010

ahojky 🙂 ,
spinkáme od 11.50 🙂 .dnes teda byl matýnek ale protifka 😝 😅 .
noc taková všelijaká, brzy nad ránem se snad hodinu vrtěl a převaloval...chjo... 😔
ráno nám pak trošku nečekaně tatínek odjel na barák...už začínáme vyklízet a něco stěhovat.tento týden by to mělo být hotové..konečně, aspoň to bude za námi ☹ .
ve čtvrtek tam jedeme oba, matýnek bude s babi 🙂 .já teda nic tahat nebudu samozřejmě...jen potřebuji vytřídit nějaké dokumenty, fotky a prostě věci, které si necháme.ale mám z toho pořád hlavu těžkou...hlavně že se nemůžu pořádně zapojit 😒 .každá ruka je dobrá.
no, jinak dopolko jsme byli nakoupit a v lékárně.jinak se ani nic nedalo, cestou zpátky už kapalo a sotva jsme došli domů, spustil se liják, tak ještě že jsme to stihli 😅 .
no jinak nic...počasí na dovču nám moc nepřeje, ale uděláme si ve středu výlet do aquaparku 🙂 .a víkend snad už má být lepší 😉 .
jdu vás dočíst 🙂

anta
26. črc 2010

Ahoj holčinky, tak nám rostou pětky a povím vám, je to moribundus. Zatím je to první pětka a už mě to leze na nervy, přes den nemůže spát, když ho dám v normální dobu, jak byl zvyklý, tak najednou nemůže zabrat, tak ho dávám do postele 6x až 10x. Večer usne v 19,30 cca a otvírá pusu stejně jako oči od 5,15 do 5,50, takže deficit spánku se také projevuje ve své nebývalé kráse 😝 Vůbec nevím, jak to přežít, protože i když mám manžela doma, tak kluk, jak má ty bolesti, nechce u něj být, takže věčně visí na mě a jsem z toho celá uondaná ☹ Snažím se malému vyjít vstříc, ale občas už toho mám taky plný pětky 😀 😀 😀

hancazivocich
26. črc 2010

gina : 😀 My máme hlášek, že z toho kolikrát taky měním plínku
katzi : 😅 žena činu? No, nevím - mně se nechce nechat ji trápit, aby to ze sebe za každou cenu dolovala sama - to jsou pak masakry... Když můžu, pomůžu (jak říkal kámoš - bývá to heslo i nájemnejch vrahů 😔 😅 )
prchalka 😔 😕 já ti nevím, jednu dobu to bylo s nočníkem fajn - až do dov., tam neměla na nic čas, když lítala bez plínky, tak si dvakrát dotáhla nočník, vyčůrala se, řekla šikovná holšišta a zas letěla, jenže teď se to zas nějak seklo, na nočník si sedne, hned se zvedne, koukne tam, zabodne prst a řekne Niš, pak tam narve plyšáka, přikáže mu čccůůůůůl, zvedne, řekne - Niš, strčí ho tam zpátky, letí pryč a v kuchyni mi počůrá lino 😎

sherry28
26. črc 2010

@anta nám taky leze pětka, ale Mára je mnohem lepší než při trojkách 😉

ined77
26. črc 2010

@hancazivocich 🙂 ... 😅 ..chudák malá, no hlavně že to pomohlo 🙂 .
ta hláška 😕 😀 ...já pořád říkám MM ať před malým nemluví sprostě, že dítě je jako houba 😀

@katzi 🙂 ...tak to je fajn že byla adélka spokojená 🙂 .tak že bych matýnka poslala někam tak na 3 týdny na tábor 😎 😀 ...dnes jsem ho málem vystřelila na mars 😝 😀 ...to dítě prostě asi blázní 😅

@ava 🙂 ...tak u nás se špatně spinká od 4-5 m 😅 .a co matýnka nejvíc bolí říct nedokážu...ale myslím, že když už je zoubek alespoň malinko nad dásínkem, přijde úleva 😉 .první stoličky nám lezly celé 4 měsíce 😔 .teď bojujeme se 3 😝 , ale taky mi přijdou malinko rychlejší než ty 4.
.na pětky raději ani nepomýšlím 😀 .
to hubnutí je teda síla 😨 ...i když teda já malého nevážím, váhu nemáme, ale pravda je, že když zrovna něco akutně leze, moc toho taky nespápne 😒 .

@matova 🙂 ....tak to jsi si ani neměla kdy s bratrem popovídat ☹ .
ta vaše babi....a kdyby jsi ji požádala? třeba na to jakoby čeká 😅 ...no nevím, ale je pravda, že máš pomalu před porodem, TM je hodně v práci, máš malého čiperku a babi za rohem. tak snad by jí nějaká ta domácí práce neutekla 😝 😅 ...já jsem teda taková, že si nikdy o nic neřeknu, pokud to není nevyhnutelné. ale v zájmu zdraví mimíska i tvého bych to asi zkousla 😅 ...protože ty se musíš opravdu aspoň maličko šetřit ☹ ...být těhulka musí být náročné s průměrným dítětem, natož pak s takovým dráčkem jako je šimonek 😅 .ale hodně si slibuju od prořezání posledních zoubků 😉 ...pamatuju na to zklidnění po 3...to bylo až neuvěřitelné 🙂 .tak snad to vyjde i tentokrát 😵 .

@gina333 🙂 ...jj, moje řeč..všude dobře........ 😉 🙂 .

@prchalka 🙂 ...já si nemyslím že by čorí měla nějaký blok. vždyť jsi psala že se venku x krát vykakala 😉 .
spíš bych dávala pozor na stravu a tak.každopádně ta čokoláda jí akorát přitíží a jestli je na to citlivá, což asi ano, tak by ji vůbec neměla 😒 ...to by bylo fajn aby tohle rodina pochopila 😉 .
jinak pít asi pije dost...možná přidat do stravy více ovoce a snad jí to pomůže 😉 .
ale ten nápad se stříkačkou si zapamatuju 😉 ...matýnek sice zatím takové problémy neměl, ale co není může být že 😅 .

anta
26. črc 2010

No to si pamatuju, jak nám lezly dvě trojky a čtyři čtyřky, tak to teda byla síla. Myslím si, že tohle je taky docela lepší 😅 Možná do toho přišel i vzdor a zdá se mi, že nám kluk roste jak z vody, no, takže asi možná všechno najednou. Jak tomu vlastně čelíte vy, holčiny? Rozčilujete se či jak reagujete? 😉

ined77
26. črc 2010

@anta 🙂 ..no jo...my jsme zatím jen u 3, ale je to podobné 😔 . až teda na ten po o spánek,to usíná pořád vcelku rychle.
no a nějakým gelíkem to malému mažeš? co nějaké homeo, nezkoušela jsi?ono to sice asi na tu celkovou náladu těch drobečků moc nepomůže, ale aspoň uleví od bolesti na ten spánek 😅 (někdy)