Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

prchalka
autor
27. led 2010

Bré ránko, zázrak se stal dneska, ZÁZRAK!! Ne teda až tak s čorízem, to se probudilo za 1,5h už 😖 ☹ ALE.... pokračování příště, jedem za chvíli na to očko 😠

ined77
27. led 2010

tož prchalka 🙂 ,jsem napnutá jak trenky 😀 !!!!!
jejda,vlastně to očko ☹ .tak se držte kočenky 😉 !!!

katzi
27. led 2010

Dobré ránko,

Matova: s těma sousedama - já raději držím pusu a krok, oni si s nama a Aduš taky užijou svý. Tak kdyby někdy měli řeči, já můžu alespoň argumentovat, že my jsme taky byli ohleduplní když vrtali přes oběd a nedržkovali jsme. Takže tak. A já a modeling - jo, ale to by mě někdo musel vzít nohama vzhůru a setřepat mi zadek na prsa 😀

Ined: tak to je Matýnek hodnej, že tak solidárně vydržel až po Ordinaci 🙂 Já jsem se včera rozšoupla a vyžehlila jsem u toho obě pračky.

Prchalka: teda ty nás napínáš - tak honem piš piš po očko

A naše noc: docela dobrý, ale jen díky tomu, že se poprvé probudila až v 0.00 (fakt přesně o půlnoci), já šla spát v 21.30, takže jsem v tu dobu měla na tu šichtu už přes 2 hodinky naspáno. Ale i tak celkově to bylo docela dobrý.

ined77
27. led 2010

katzi 🙂 ...se sousedama držím hubičku raději zatím i já,jen nevím,jak to dlouho vydržím 🙄 .někdy mám opravdu nutkání jít a poslat je už 😠 ....někam 😔 .
tak s tou postavou to máš dobré 😀 .
u mě by se muselo začít nejlépe od začátku a rovnou z druhé strany 😀.
já se snad budu muset jít někam zvážit 😅.ale někde blézko doktorům,bo budu mít jist infarkt 😝 .

máme navařeno,čurbes je tady jak v tanku-všude hračky a do obídku daleko 😅 .
táhne mě to ven,vylezlo sluníčko,ale to jsou jen mimikry 😀 .
na teploměru stále -15 😖 .
jdeme jezdit s bagrem 😉 .

prchalka
autor
27. led 2010

Jsme doma, ani si nevšimla, že jí ďobla doktorka 😀 Teď jen čekat, co se z toho vyvrbí.. Takže žádnej řev a byla samozřejmě v čekárně slyšet nejvíc, ty svý bláboly, jinak všechny děti zticha... 😀
Večer jí MM šoupnul čípek, protože se mu chtělo 😠 a až pak mi to oznámil!
Budíček ve 22.05 to jsem k ní šla já, protože on byl ještě dole na tv, ale za chvíli dorazil i nahoru. Myslela jsem, že je uchlácholená, zalehnem a za 10 minut znova, tak už tam šel on a za dalších 5 minut už jí nesl na postel a..... teď to přijde..... ZÁZRAK = usnula s ním a já o nich nevěděla až do 5h!! 😨 Řekla bych, že to bylo tím čípkem, ale hlavně asi zavedeme služby na víkendy, když by to šlo jako dneska. Né, že bych se tak nádherně vyspala, jak jsem zvyklá, tak se budím, ale že jsem jí neviděla celou noc mi jedině prospělo 😀
Tak my jdem něco dělat, je nějaká hodná 😅 .. pápá a hezký den 😎

prchalka
autor
27. led 2010

Dnes u nás -21 😝 😝 brrrrr

ined77
27. led 2010

prchalka 🙂 ...tak to je super 🙂 .
ta reakce na toto očko bývá až za 7 a víc dní,ne?

katzi
27. led 2010

Prchalko: tak vidíš, i zázraky se dějí 🙂 To je super nápad ty víkendové služby 😉 My máme něco trošku podobného v tom, že občas o víkendu nevstávám a je to taky bezva je oba vidět až někdy kolem 10h třeba 🙂

jj, Ined, reakce na toto očko má být až za těch 7 dní. My naštěstí reakci neměly.

V rychlosti jsem už jukla do té knížky Spánek dětí v otázkách a odpovědích, takže: hned v úvodu je že "bez pláče to nepůjde". Je to v podstatě o tom nechat vybrečet. Ale píšou,že se s tím nemá začínat, pokud se dítěti klube zub. Co mě ale docela zaujalo bylo to, co už máme všechny vypozorované na svých dětech: že když je dítě přetažené, že hůř usíná večer a i se víc budí v noci. Může za to hormon kortizol. Někdy je dítě přetažené a není to na něm ani zjevně vidět, není protivné a tak, ale je právě nadopované tím kortizolem, který působí jako třeba kofein, prostě ho nadopuje. Ideální pro dítě prý je, když chodí spát mezi 19 - 20h večer. A celkově prý děti do 10 let by měly chodit spát nejpozději do 20.30.

ined77
27. led 2010

u nás se už spinká 😵 .
obídek proběhl téměř bez potíží...jen jeden malý vztek,ale fakt netuším co mu přeletělo přes nosík 😅 .
pak ale už v klidu 😉 .

prchalka 🙂 ...u nás se toto kdysi také jaksi povedlo,malý měl tuším okolo 6-ti měsíců,ale bohužel jen jednou.při další ''zkoušce''už se vrtěl jako obyčejně ☹ .
ale pokud vám to bude fungovat,tak jen a jen dobře.už fakt jen to,že se o ni nemusíš v noci starat alespoň jednou za čas je super 😉 .
u nás se kolikrát i tatínek nabízí,ale já se bojím,že bych stejně nspala a nakonec bych tam stejně skončila 😒 .
moje blbost 😝 .
ale rýsuje se možná možná týden dovolené v blízké době a tak bych to mohla uskutečnit,že jo 😉 .

katzi 🙂 ...mě je naprosto jasné,v čem to spočívá.jako ta metoda je odzkoušená a opravdu po čase funguje,alespoň na to samostané usínání.jenže to chce být hodně důsledná,nevzít prcka z postýlky za žádnou cenu atd.to znamená...být x nocí v podstatě na nohou.a kde na to brát krupica pořád energii ☹ ?
a pak...přijde rýma,teplota,vezmeš si prcka jednou k sobě a pojede se nanovo.třeba to bude už trvat kratší dobu,a i tak ☹ .
je to možná o lenosti...nevím, je mi jasné,že takhle to nepůjde donekonečna a něco s tím budu muset udělat.bohužel je to opět jen na mě 😒 .ale v současné době se cítím fakt unavená a opravdu se mi nechce trávit noci vedle postýlky se řvoucím dítkem ☹ .
ono to přijde samo...já se vždycky ''naštvala'' a řekla dost a najela jsem na tu uspávačku.
jenže,můj poznatek...čím je starší,je to horší a horší ☹ .
a tím přetažením...to je jasné.proto i vím,že čím lépe spí malý přes den,tím lépe večer minimálně usne 😉 .
i já jsem x-krát zažila,že jsem byla tak unavená,že jsem nemohla zboha usnout.dost nepříjemné 😒 .

s tou reakcí...tak to je paráda,že vy nic 🙂 .u nás bude učitě děs běs 😅 .čekám na pozvánku,ale myslím,že dřív jak po měsíci matýnka dr.očkovat nebude.12.1.jsme byli na tu 4.hexu,tak asi někdy v únoru.
stejně je to nějaké divné,vždycky jsem myslela,že poslední hexa se dává až na 18-ti měsíční prohlídce 😅 .
tak asi ví co dělají 😉 .

matova
27. led 2010

tak ahojte,
my sme mali dnes zas horšiu noc, stále sa mi motal po posteli...od 2h do 3h nevedel zspať, nadránom zas bol hore, nakoniec pospal do 7h- ešteže tak. Doobedu som už myslela že sa zrútim, navariť bolo takmer nemožné, mal úplne zlú náladu aj pri hre ☹ aspoň trošku si potrsal pri pesničkách od ined 🙂 a naplnil mi práčku špinavým prádlom....o 10 už som nevedela čo sním ]-nechcel nič piť ani desiatu- asi tri druhy som skúšala....potom už som na neho nakričala a potom som sa zase rozrevala a prosila ho nech mi prepáči ☹ ☹ ☹hrôza-des 😢
- no a potom som mu dala polievku- teda dnes len zo skleničky a on ju hltal ako blázon 😅. V poslednej dobe sa mi zdá že nechce desiatu a obedoval by už o 10h 😕hlavne že ma nenechá navariť 😠. potom sme sa nejak ešte pohrali, o 11:15 obed (ten som zvládla ráno) a zapal o 12h. tak uvidíme dokedy. 😕

katzi:s tým kortizolom-presne takto frčal môj malý v lete-nevedel večer zaspať lebo stále ešte pozeral do okien že vonku je svetlo, unavený bol totálne a prehuplo sa to vždy do takých stavov, že smanželom sme len čumeli čo robí ten chlapček....frčal ako besný, vôbec nás nevnímal...a mňa kopu ľudí presviedčalo že sa mu predsa vôbec nechce spať, čo blbnem, prečo ho chcem dať spať.......strašné obdobie, aj sa bojím čo bude zas keď sa dni - svetlo večer predĺži... 🙄

prchalka: super, tak len tak ďalej, ideálne by bolo malú naučiť zaspávať len s manželom, to by večer kričala : táto, táto....a ty bi si mala konečne fajront 😉

prchalka
autor
27. led 2010

Tak jsem tu, uspáno cca ve 20. No, doktorka nám to píchla ve dveřích a říkala něco o 8.dnu, tak uvidíme..
S tím usínáním - já to naučení vyřváním fakt nezvládnu! Leda bych se už nedokázala zvednout, což u nás proběhlo asi před 2 měsící, jen jsem ležela na posteli a ona vedle v postýlce. Ale je fakt, že pak usnula a spala až do 4 ráno.
Taky jsem si říkala, že je to lenost, jenže u nás už to asi lenost není, je to fakt vyčerpání a to se těžko shání energie ☹ Já když už usnu, tak rozespalá fakt nedokážu stát u postýlky dýl jak 10 minut.. Jsem mrtvá! A vlastně líná poslouchat nějaký brečení v noci. My nemáme problém s usnutím, vypije mlíko a za 5 minut spí, ale pak s tím buzením.. V půli noci jí asi nebudu učit spát samotnou.. 😖 Jsem srágora, ale fakt si jí radši vezmu k sobě 😔
Tak ať se do toho radši nezamotám.. 😅

matova
27. led 2010

ined 🙂 : plne súhlasím s tým uspávaním. ja si nemyslím že je to o lenivosti, jednoducho dieťa nechať do fialova vyrevať v postieľke- podľa mňa si to ten malý veľmi dobre zapamätá. ono tie deti asi potom radšej zaspia ako by mali zažívať zas tú hroznú beznádej-nechané tam iba tak....mne sa toto vidí brutálne, určite sa to niekde na dieťati odrazí (a možno až niekde v podvedomí). ako som spomínala 2-3X SOM SKúSILA hoci len chvíľu, a oľutovala ☹.
raz sme ho vôbec nijak nevedeli uspať už sme nevedeli čo robiť lebo síce totálne nevládal ale zakaždým sa na posteli obrátil a chcel zliezť dole. tak som ho vtedy šupla do postieľky- strašne plakal a ja som si ľahla na posteľ a tiež som revala (tak aby nevidel), nakoniec odkvecol v tej postieľke celý spotený, rozpálenýý. a čo som urobila???chudáčika vzala k sebe spinkať ☹ 😉 ležal tam ako keby bol ničí chlapček sirota-no komu by srdce nepuklo...a ako píšeš ty-príde choroba, zúbky, nádcha a zas sa tráp. stvura je živý príklad. takže ja som vlastne takto spokojná 😀

ined77
27. led 2010

matova 🙂 ...jejda,no také to nemáš s tím šimonkem jednoduché ☹ .
a co mu zkusit dát na desátou polévku a na obídek pak to druhé 😉 .třeba jen potřebuje změnu 😅 .
já také někdy vyteču a pak je mi to líto.je to všechno nahromaděné,do toho ty špatné noci a s člověkem to pak mává 😢 .ale zase bude lépe,neboj 🙂 .
mě matýnek dnes vyházel skříňku s oblečením,ale to jsem se fakt musela řehtat s jakým zápalem to stále přehazoval ze strany na stranu 😀 .
no aspoň jsem ji přerovnala,už to chtělo 😉 .
se spánkem...prostě blbost,že se mu nechce.dítko by mělo chodit denně spinkat ve stejnou dobu.za prvé to batolata potřebují,ba přímo vyžadují - řád.
ví co kdy bude následovat atd.jsou klidnější a za druhé je to i o zvyku.jak dojde k přetažení,už je to špatně.samozřejmě je někdy těžké dostat prcka do ležící polohy,to je jasné...ale chce to přijít,jak na něj
😉 .
já matýnka ukládám plus mínus vždy ve stejnou dobu.včera mě dokonce vzal večer za ruku a sám táhl do pokojíčku 😀 .
prodloužení světla,toho se také děsím,ale hlavně brzkého světla ráno.v létě chtěl vstávat i ve 4h 😕 .nakonec jsem o většinou ještě aspoň do 5.30 uhrála,ale i tak 😒 .

prchalka
autor
27. led 2010

matova: Taky jsem měla takový stavy, že si člověk musí zařvat, aby si ulevil nebo s ním někde praštit, ať si teda řve, ale ona mi začala brečet ještě víc a já pak s ní, že jsem na ní byla hnusná a nejradši bych si nafackovala ☹ Skoro jsem se u toho, cos psala rozbrečela taky!
V létě natáhněte temný, neprůsvitný závěsy, ať má pocit, že je tma. Já je mám koupený z Ikea, ale ještě nemám na co pověsit, ale snad už brzo budou viset! Taky už jí do pokojíčku zase svítí 😖 i přes žaluzky, i přes zatím natažený povlečení na oknech...

ined77
27. led 2010

jj,holky právě ☹ .
já se teď v noci taky třeba moc nevyspím,ale když se vrtí,tak ho nechám...trošku spoléhám,že nespadne.on jak začne třeba viset...tak spustí pláč 😅 .tak ho mám čas chytit.a ikdyby...vysoko to není,tak by se max.leknul.což samozřejmě nechci,ale chtěla jsem tím jenom říct,že se prostě vyspím víc,než kdybych měla zase 20x za noc vstávat,malého hladkat a utěšovat,zkoušet si po 10 min.lehnout s tím,že ho probere šustění peřin atd.
na to už fakt po takové době nemám ☹ .a navíc mi z toho fakt už tekly nervy a nechci být na něho ještě nedejbože v noci zlá,protože ho něco bolí a nemůže spinkat😢 .
já pevně doufám,že se to prostě věkem spraví.určitě se mnou spát do 5 let nebude 😉 .teda snad 😅 .

ined77
27. led 2010

prchalka...já mám na postýlce pořád ještě nebesa 😅 .
ale ty závěsy zní zajímavě 😉 .

prchalka
autor
27. led 2010

Ještě chrupem, ale čtu trochu bulváru a tak.. 😅

matova
27. led 2010

ined 🙂 , prchalka. presne tak!!!! tiež verím, že sa to samo upraví a jednoducho sa jedného dňa od nás z postele dobrovoľne odsťahuje ako dobrý chlapček- to on má rád keď mu takto hovoríme- že je už veľký a dobrý chlapček a on prikyvuje dôležito hlavou 😀
u nás zabrala čierna roleta na strešné okno, závesy na ostatných oknách sú tiež tmavé ale presvitá svetlo zboku, tak tiež chcem kúpiť ešte žalúzie!!! manželovi sa to nepozdáva....musím ho zlomiť nejak.

ined. s tým ťahaním do izby- krásne 🙂 , mne minule vzal zo stoličky pyžamo a podával mi ho 😀 .Zvykol si že keď ide spať tak už aj ja som v pyžame, a tak potom v pyžame behám pomaly už od 17:30 😀 😀 😀
tiež sa to tak unás vyrysovalo samé- väčšinou to tak vychádza že časy uspávania sa opakujú- až na tie pravdaže výchylky so zubami, alebo narušním režimu návštevou ...tak to nemám rada.

Ozaj , chcela som už minule napísať čo som spravila pred 4 mesiacmi so zvončekom- vypla som ho- nefunguje 😀 😀 😀 Pošta chodí do schránky, manžel kľúče má a návštevyy keď už chcú prísť tak nech sa naučia ohlásiť telefonicky vopred 😠 😠 😠 😀 už som nemala nervy že pri uspávaní mi niekto vyzváňal kôli nejakej blbosti a s malý bol potom do večera neuspateľný. tak to teda nie- rázny koniec som tomu spravila 😎

prchalka
autor
27. led 2010

Hledám vhodnou skříň a je toho tolik.. a hlavně takovou, jako si představujem... nikde! No nic, pokračuju!
Jo, já měla přes léto na dveřích napsáno - ťukejte na okno, neměli jsme zvonek ještě a když už jo, buď jsem ho zabalila do utěrky nebo vyndala baterky! Taky mi tu nikdo nebude zvonit, když už se mi podařilo uspat!!! 😠
A pan stavbyvedoucí dneska přijel s jedním papírem a je hodnej, zvonil na mě telefonem (ale já už o něm dávno věděla) a pak říkal, že radši volal, aby mi ji nevzbudil 😉

matova
27. led 2010

prchalka: 😉 😎

katzi
27. led 2010

já dnes trávila spací dobu s Adelí v posteli - nad nama rachot a bugr 😠 Vzbudila se mi už po půl hodině, tak honem honem uspat (naštěstí se povedlo) a raději jsem tam s ní zůstala. Už je vzhůru, spala 2 hodinky.

No s tou řvací metodou - oni to tam i píšou,že to vyžaduje strašnou důslednost - dítě nesmí být jednou nechaný řvát, pak zas někdy ne, někdy řvát jen chvíli,...z toho je akorát zmatený a brečí ještě víc. A já takovou důslednost a výdrž nemám. A i kdybych se i nakrásně rozhodla, že Áďu nechám brečet (při usínání i pak v noci), tak by na mě myslím sousedi poslali sociálku. Psali tam, že než se to naučí může to trvat tak týden a že vydrží v průměru tak něco přes hodinu v kuse.

katzi
27. led 2010

já taky věřím, že se to spaní jednou ty naše zlobidla jednou naučí samy. Doufám, že nejpozději s nástupem do školky, tam budu mít jiný režim, budou muset ráno brzo vstávat,..to půjde. Vrátíme jim to v pubertě. Až budou po nějakým flámu, vytáhnem je z poslele za svítaní (pokud teda v tu dobu teprve nepřijdou domů) 😀 😀 😀

prchalka
autor
27. led 2010

katzi: To říkáme taky, že jí budem chodit pravidelně budit, až jí bude -náct 😀 Tak my dáváme skoro hodinku a půl už 🙂

katzi
27. led 2010

prchalko 😀

Tak my jdem ven. Svítí tady krásně sluníčko, k tomu ten sníh, ...docela se tam fakt dnes těším. Pa pa večer

ined77
27. led 2010

holky,tak u nás se spinkalo 2.20h,hodinu v postýlce 😅 .
tatínka už máme doma,tak se jdu konečně najíst 😉 .

ined77
27. led 2010

tak kluky jem vyexpedovala na chvilku ven a jdu upratovať 😝 .
už jsem si pustila rádio,příjemná změna 😀 .
tak papa 🙂

lehna
27. led 2010

ahoj holky,
jen v rychlosti, v noci dneska celekm dobrý. vzbudil se asi 3x nebo 4x,nějak jsem to dneska nevnímala. a spánek jen jeden po obědě 35 minut 🙄

dočtu asi večer,papa

prchalka
autor
27. led 2010

Tak my nakonec 1.40 a bez buzení, super! Ještě se ozývám, za chvíli přijde návštěva a pak ta naše babí.. 😅 Možná už mám i tip na skříň z MMB.. no uvidíme, co řekne taťka

katzi
27. led 2010

ined: tak to moc s upratovanim moc nehroť, stejně to Matýnek za chvíli zas upraví po svým 🙂 Raděj si užívej samoty, hoď nohy nahoru a relaxuj

lehna: to musí být fuška jen s jedním spánkem 35 minut, přeju rychlej konec dne a večerku 😉

prchalko: a jakou skříň sháníte? Jakou máš představu?

Jinak kamarádce se dnes narodil syn, tak jsem z toho byla odpol. celá naměkko a i si zavzpomínala. Funguje u mě vzpomínkový idealismus -mám ty začátky s Adelí ve vzpomínkách vesměs už růžový 🙂

matova
27. led 2010

ahojte 😎,
tak my už spíme- od 18:30! On má v sebe zabudované hodinky, chceli sme to natiahnuť trošku dlhšie, ale nie, zas si vydobil večeru, rýchly nástup do kúpeľne k vani, kniha, a hajde tam. 🙂
Inak večer sa síce chce kúpať, ale snaží sa dostať do vane oblečený, v papučkách... bez rozmýšľania, zlostí sa pri vyzliekaní a neskutočne plače pri pyžame zas...je to úplne presilovka ☹ Ešteže večer chce ísť spať sám od seba. Ale cez deň napriek únave- to je umenie uspať ho (dnes spal 1:30! super! až na krátke prebudenie v polčase, ale zrejmä je ubolený od zubov, lebo zas sa nezvyčajne ešte nechal uspať 🙂 ). Dnes sme po dlhom čase neboli von, dosť mu tieklo z nosa a situácia do večera bola celkom zvládnuteľná. No keby manžel neprišiel tak by som ho uspávala asi už o 17 😅.
Je to proste moje malé zvieratko 😵 chodí spať so sliepkami a vstáva len čo uzrie svetlo - takže žalúzie, rolety...!!!! 😎
lehna: no teda, musíš mu začať dohovárať nech ťa nechá trochu aj vydýchnuť! 🙄 😀

katzi: tú stratégiu so susedmi chápem, ale je to teda o nervy 😒 psovi fakt môžem aspoň klobásu hodiť 😀 ako mi písala ined 😉 len hrozí že bude štekať že chce ďalšiu..... 😲

prchalka: tak pekný večer s mamkou! ja by som tú moju aj chcela u nás aj nie 😅 to asi každá z nás pozná. už mám rada svoj režim a kľud,keď sa dá 😉

ined: ty sa s tým upratovaním nezaprieš! 😵

ale dobre že o tom baby píšete- o upratovaní a žehlení- núti ma to nezaostávať 🙂

PS: inak dobrý klub sa tu z nás vytvoril, keď túto tému na koníkovi niekto otvára tak radšej aj zatvára 😀 😀 😀