Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

kozinka
12. lis 2009

tak dneska zase noc brutál ☹ ale už máme další špičáck ostrej na omak 😵 tak ještě jedem vydržet :-P

jinak ohledně gelu, ono to nevadí že to smíchá se slinama, prostě chytit prcka, dostat se mu do pusy, i když třeba násilím, ale namazat a uvidíš ten rozdíll 🙂až bude trošku větší, sama si řekne, že chce namazat 🙂 malá mi teď už krásně mluví 🙂 tak přijde a řekne mami bolí žuby namazala??? 🙂 Ví, že jí to pomáhá tak drží i když mažu 🙂
Jinak kakání máme docela problematické, kadí co 2-3 den a když rostou zuby tak 1x denně 🙂 jsme bez plen doma od roku, takže už umí dobře ovládat svěrače, takže si řekne 🙂 (i když si chce jen prdnout a neví jestli by se náhodou nepo... tak radši zavolá 😀)

prchalka
autor
13. lis 2009

No my máme nejlepší spaní k ránu, to se dneska probrala kolem 7:30 - u mě samozřejmě 😅 Jinak v noci brečela asi 3x a už v postýlce stála. Jak jsem už totál mimo, tak jsem jí ze začátku asi neslyšela - že bych zrovna spala? 😅 😅
Dneska jsem si objednala ty homeopatika 15-tku, moc si s tím nevěděla paní v lékárně rady. Tak uvidíme. Ale jestliže se to může podávat každých 10 min, tak teda nevím... Jsem myslela, že by se mohly dát nějaký silnější, aby jí to v noci vydrželo, chci to zkoušet jen na spaní, přes den je v poho!
Kdo jste je měl, jak to fungovalo? Ono když se mi probudí za 3h, tak jí je stejně budu muset dát a bude to přerušený spánek 😖
A tu dvojku už máme fakt na prasknutí, to už nemůže trvat dlouho, no třeba už je venku 😅

jahodka11
15. lis 2009

tak maminy u nas boli noci tiez hrozne.....vedeli sme o kazdom jednom zubku....nastastie mu vzdy vysli 2 naraz a ocne vsetky....ale davali sme aj cipky proti bolesti, poradila zubarka aj detska dr....sem tam neuskodi a potrebovali sme sa vyspat vsetci 😉 tak sa drzte, skusajte aj nemozne, u nas zaberali aj tie hryzatka z mraznicky 😉

prchalka
autor
17. lis 2009

Ahoj,
tak už jsme byly u zubaře obě. Kouknul na ní jen u dveří, ani jsem si s ní nesedala. Sice nebrečela, ale jednou rukou jí držet a druhou ji ještě otvírat pusu společně s ním bylo náročný, tak jí tam kouknul jen letmo. Každopádně jí roste i ta druhá dvojka horní, stoličku asi vyloučil.
Měla třetí noc homeopatika, ale budí se stejně mezi 24-2h. Když ve 2h jako dnes, tak si můžu gratulovat, aspoň něco. Přemýšlím, jestli to opravdu budou jen zuby nebo prostě nechce být sama. Ale od těch 2 do 3h nemohla ani se mnou vůbec usnout, hodinu, než zabrala, takže si nedovedu představit, že bych ji uspávala v postýlce nebo k ní jen chodila. Jsem tak nevyspalá a utahaná, že na to v noci nemám ☹ Je to špatně? Po tom, co jsem si tady přečetla o zdravém uspávání (chodit po 5ti, 10ti minutách k postýlce a zas odejít) vůbec nevím, co dělat ☹ Ale na tuhle metodu prostě nemám žaludek!

skalnicka
21. lis 2009

prchalka, ake homeo beriete? mne dnes predali v lekarni Sedaliu ale je tam napisane, ze bez porady s lekarom by sa nemalo davat skor, nez ma baby 30 msiacov...co myslite, mam mu dat? ☹ , aj my straaaasne zle spime, druha dvojka hore ani za boha vyliezt...

prchalka
autor
21. lis 2009

skalnicka: Chamomilla 15CH https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Asi je lepší si předtím o tom něco přečíst, v lékárnách s tím asi moc zkušeností nemají. Nevím, jestli to opravdu účinkuje, ale je pravda, že tak po třech nocích to bylo docela lepší, ale střídá se to 😖 A té první naší dvojce to taky trvalo snad měsíc!!!!

gocrazy
23. lis 2009

Prchalka-ahoj
a nezavadzala si nejaku novu potravinu?u nas bolo so spanim dobre, potom sa to totalne pokazilo, tiez som si myslela ze zuby,lenze ked to trvalo uz pol roka, tak mi to nedalo a sli sme k doktorke. Nakoniec sa ukazalo ze je alergicky na banan, po tom ako som ho vysadila, tak dieta sa obratilo o 180 stupnov. spi ako zabity, spokojne si odchrapkava. sem-tam mame noci, ze sme hore, a potom o 2-3 dni najdem novy zubok. netreba vzdy vsetko zvalovat na zubky, mozno by nebolo od veci ist k doktorke, nech vyluci aj ine moznosti. clovek nikdy nevie...

prchalka
autor
23. lis 2009

gocrazy: Díky za tip, ale myslím, že jsem nezavedla nic, co by předtím už nejedla. Jen ten večer jí poprvé dali známí do ruky hranolky na večeři a od té noci se budí. Já jí ale nic takového nedávám, takže od toho to být SNAD nemůže.
A vám se to projevovalo každý den/noc nebo jen po tom banánu, jak na to doktorka vlastně přišla?
Ony jí opravdu ale od té doby i rostou zuby a trvalo přes měsíc, než se první dvojka prořízla ☹
Už jsem tu jednou psala, že mudra nám na roční prohlídce, když jsem si jí stěžovala, že malá už měsíc opravdu špatně spí, ale že myslím, že je to zubama, řekla, že jí budeme muset vyjít vstříc, než ji vylezou (tehdy ji uklidnilo opravdu jen mlíko nebo sirup na noc). Ale po čase jsem zavrhla obojí, nedávám ani mlíko ani sirup, někdy spí líp, jindy se budí třeba 2-3x a když nejde uspat v postýlce, vezmu si ji k sobě na sólo postel. Třeba dneska jí i se mnou trvalo znova usnout asi 40 minut.. ale pak spí líp - možná proto, že na posteli má víc místa, než v postýlce (hrozně se mele a hemží).

ined77
24. lis 2009

ahojky 🙂

prchalka 🙂 ...nedočítala jsem až sem,jen tvůj první příspěvěk a mám doma naprosto to samé ☹ .matýnek bude mít v prosinci 15 měsíců a takovýto spánek my máme cca těch 10 měsíců v kuse,děs.už jsem z toho také naprosto zoufalá.zoubky máme zatím jen 4,dva horní,dva dolní a klubou se zaráz horní dvojky.já si myslím,nebo spíš jsem si vždy myslela,že je to od zoubků,ale už začínám přemýšlet,jestli není malý nějaký hyperaktivní nebo něco podobného,je to zkrátka děs ☹ .
tak a jdu dočíst nějaké ty rady 😀 .

anta
24. lis 2009

Holky, já měl dojem, že máme všechny zuby, omyl, chybí nám pětky a mám pocit, že se nám derou ven. Každou noc je malej vzhůru aspoň třikrát a přes den tomu taky chudáček moc nedá. Je to moribundus ☹ 😎

ined77
24. lis 2009

tak je v rychlosti dočetla a bohužel jsem žádnou radu nenašla,nebo něco,co jsme ještě nezkusili.i homeo jsme brali a docela dlouho...bezvýsledně ☹ .
3.12.jdeme na ko n neurologii,tak se dr.ještě jednou pozeptám.už jsem sena to ptala a tenkrt mi jen řekla,že příčin tohoto může být třeba 1000 😅 ,prý třeba i těžký porod 😒 .takže mi moc neporadila.
matýnka bych opravdu nerada dopovala nějakými sedativy nebo podobně,ale zase si myslím,že by nám oběma pořádná dávka spánku jen a jen prospěla 😅 .po takových nocích jsem opravdu jen podrážděná,unavená a protivná a on je pak lautr to samé ☹ .
jako není to u nás každou noc,teď je to zase tak už týden opravdu děs,ale předtím byla zase nějaká doba třeba jen o 4-5 vstáváních,kdy stačilo dát dudoška,pohladit,přikrýt a v pohodě.a to byl pro mě docela ráj.míváme noci i o 10-15 vstávání 😢 .
a přesně...když už to nemůžu vydržet,pořád vyskakovat jako čertík krabičky,vezmu ho k sobě a tam se pak vrtí,noruje,převaluje a já jen pak aspoň na půl očka hlídám,aby se nesvalil z postele na zem 😖 .jenže si na to zvyknul,tak běžně okolo 1-2h.se prostě v postýlce postaví a začne plakat a nepřestane do té doby,než ho prostě k sobě vezmu.(možná by i pomohlo nechat ho tzv.vybrečet,ale na to já už opravdu nemám nervy a žaludek 😅 )mě by to nevadilo,ať si se mnou spinká,ale proboha ať spí!!! 😀 😀 😀
tatínek už spinká v obýváku,zprvu proto,že chodí z práce pozdě v noci a zpravidla malého vzbudil a také proto,že docela chrápe,což malého také budilo 😀 .
jediné co jsem vypozorovala,že se malý budí převážně až po tom,co si přijdu lehnout já,cca 20 min.ležím a už začne kňárkat.takže si i začínám dost myslet,že samostatné spaní by bylo možná částečným řešením. 🙂 ...možná...
tak jsem se aspoň pěkně vypovídala a jdu si udělat další kafíčko 😀

ined77
24. lis 2009

moribundus 😀 ...to je ale hypochondrie 😀 😀 😀

anta
24. lis 2009

😀 😀 😀 Ined - myslím, že na to pořádná rada ani není, rostou nám zuby od ledna tohoto roku a zatím jsem na žádnou vyfikundaci nepřišla. Takže jediná rada zní - vydrž prťka vydrž 😒 😀 😀 😀

prchalka
autor
24. lis 2009

ined77: Já už jsem teda hotová, i když vstávám třeba jen 3x, ale teď jsem na vstávání pověřila manžela, stejně se vzbudí, tak tam prostě k ní zaskočí, nandá dudlík a když to pomůže, spí se dál. Když ne, tak ji prostě vezmu k sobě. To bývá většinou tak mezi 12-2h a docela to zatím zabírá, jak je rozespalá, tak zase usne. Taky už jsem přemýšlela, jestli si nezvykla být u mě, tak proto se budí, ale někdy opravdu vydrží v postýlce u sebe celou noc, jako dneska, jedno nandání dudlíku a pak až mlíko kolem 4h a položila jsem jí zpátky a až po 6h jsem si ji vzala na hodinku k sobě a ještě vytuhla. Takže vlastně nám se to TROŠKU zlepšilo, ostatní jste na tom mnohem hůř! Byly ale taky noci, kdy jsem nespala vůbec - asi strachy, kdy to zase začne! Vstávat 10-15x za noc, tak bych opravdu neusnula, mě to trvá třeba hodinu, než zase zaberu někdy - a to jsem unavená - nechápu to ☹
Já si zase říkám, že každým dnem jsme blíž vysvobození 😅 Jednou to snad přejde 🙂

ined77
24. lis 2009

prchalka 🙂 ...ano ano,naděje prý umírá poslední 😀 😀 😀 .nezbývá než doufat a věřit 😀 .zrovna dnes budeme mít s tatínkem debatu na téma druhé dítko,ale teda po těchto zážitcích 🙄 ...no nevím teda 😀 .

anta 🙂 ...držím prťka držím,ale u jsem nervní jako stará panna 😀 😀 😀 .

jdeme ven,raději 😀

aponchie
24. lis 2009

ja marn epremyslim jak dlouho s eprorezavaji zuby od prvniho slinani nervozity a strkani prstiku do pusy.uz to mame intenzivne dva mesice a naprosto nevidim nic v te pusince zadne natekle dasne nic jen rejdi a rejdi..nepomaha nic nerve jen knoura casto se budi vrti koji 6-8x za noc pres den nesnese cumel rve si tam vsecko az se nadavuje ,ale jinak nikdy nervala silene jen me to stve ,ze porad nic 😖

prchalka
autor
25. lis 2009

aponchie: Naše malá začala dost slintat, ještě jí nebyly 3 měsíce, pěst v puse... a první zoubky jí vylezly dva dolní až v 7 měsíci 😝 😠 a doteď jich má 4 a půl 🙄 Ale jak už jsem psala, do 11m byla a spala v poho.. a od té doby..😖

ined77
25. lis 2009

aponchie 🙂 ...jj,dávám za pravdu prchalce 🙂 ...u nás to samé,slintání,pěstička v pusence snad od 3 měsíce a nechci strašit,ale nám první zoubek vylezl až v 10 měsících 😅 .hned za ním druhý spodní a za dva měsíce zase dva naráz vrchní.teď se klubou horní dvojky,také zaráz 😖 😅 .prostě zoubky-rovná se peklíčko ☹ .
vyzkoušej třeba nějaký ten cal gel,nebo mundisal a ještě kamistad,aspoň na chvilku to ty dásínka znecitliví 😉 .

gocrazy
27. lis 2009

Ahoj prchalka,

pokial pil maly iba mliecko, tak sme spali krasne, papali sme takmer na minutu presne, v noci sa obudil malokedy, aj to iba ked mu vypadol cumlik a on nato prisiel. potom ako som zacala davat prikrmy zeleninove, nenastala ziadna zmena,tak sme presli na ovocne, to bolo v 7 mesiaci, zacal byt taky podrazdeny, zrazu sa nam pokazilo spanie v noci, potom cez den sme spali iba vonku vkociku ako tak, doktorka ze je vo veku,kedy idu zubky, aby som to vydrzala, neskor sa namzrazu zacali vyhadzovat flaky na lickach, skoncili sme na koznom, ze atopicky ekzem, tak som si myslela, ze kvoli tomu nespavame,do toho tie zubky tak som cakala,lenze mi to nedalo, kamaratky vsade dookola vraveli, ze ich deti sa zobudia sem tam v noci, obcas maju noci, ze si poplacu, ale to len par dni, vylezie zubok a je dobre. tak sme sli na alergologiu a tam nam z krvi urobili testy, vyslo ze ma vysoku alergiu na banan, ktory som mu davala kazdy den, pretoze ine cerstve ovocie mi nechcel jest, iba presnedavky. ako som ho vysadila, tak vravim, dieta krasne spinka v noci, cez den, opat sme sa dostali do nejakeho rytmu, je ovela menej podrazdeny, uplakany a hlavne, ekzem je prec.. 😀

inak neskusali ste niektora kamistad gel na zubky? mne ho poradili v lekarni, je urceny na protezy, ale vnutri v letaku sa pise, ze sa moze pouzivat aj pre male deti, ked sa prerezavaju zubky. nam celkom zabera, maly len tak drzi pusinku otvorenu, ked mu nim masirujem dasienka....

jaaty
27. lis 2009

Prchalka, ak máte 2 mesaice problém so spaním, nemyslím si, že je zúbkami. Navyše ak u Teba v psoteli zaspí a spí lepšie, je ot o zlozvyku. Naša Hanka mala so zúbkami problémy, prvé dva jej vyšli keď mala rok, ale zlé spanie,ktoré snimi súviselo netrvlo dldšie ako 2 mesiace. Skús a zamyslieť nad tým (prepáč, nečítala som všetky príspevky) koľko spí cez deň -ako často a koľko, čo robíte pred spaním, rituály, kúpanie, čítanie, mojkanie, príprava na spánok. Nie je "prespatá", dôležité, aby sa na večerný spánok pripravila (práve tie rituály, ktoré máte určite zavedené)..... myslím, že príčina jej nespania bude inde

prchalka
autor
27. lis 2009

gocrazy: díky 😉
jaaty: IP

sylvka
28. lis 2009

Ahoj holky,martínkovi taky zase rostou zuby.ach jo,zrovna když začal taaaaak nadherně spát(12+2hodiny)nyní to vypadá takto:v noci řev,ve dne protivnej jak činže 😖 a bonus je rýma 😢

kiva23
30. lis 2009

Ahojte zienky! Som tu viac menej staronova. Dlho som tu nebola, akosi som nemala potrebu sem chodit. Ziatal sme nemali ziadny vacsi problem. Zacali nam rast zubky. Ma 6 mesiacov, a dva spodne uz vykukuju. Zacala akosi zle spat. proste si otocila rezim. V noci spinka pekne, ale problem je v tom, ze zaspi az pred polnocou. Vcera napriklad bola hore v kuse 11 hodin. Neplace, len zacala tzv.: knucat. 🙂 Mrnka a ja sa bojim aby z nej nebola rozmaznana baba. Pretoze doteraz bola velmi pohodove decko. Mohla som s nou kdekolvek ist a bola v pohode. Nemam dost info ohladom rastu zubkov. Bolia deticky zubky (dasienka) aj ked su uz zubky von? Ci len pri predierani? Mam totiz pocit, ze zacal trosku spekulovat. Ked ju vezmeme na ruky ja alebo manzel, tak sa velmi dobre zabava a smeje. Chce sa stale hrat, ale nie spat. Tak mi prosim poradte. dakujem. BOjim sa ci nie je hyperaktivne dieta. Ale zacalo to len teraz. Zuri, hneva sa, zlosti... Ale zacalo to odrazu. AKo zacala viac vnimat svet okolo seba. Uz viem kde jej dobre, tak to patricne vyuziva... 😅 😅 😅 uziva si to

zuzula20
22. pro 2009

Cavte baby, mna by celkom zaujimalo, do kedy sa budu tie zuby prerezavat, teda kedy vyjde posledny, viem ze je to individualne, ale uz sa neviem dockat, kedy sa konecne vyspim.
Teraz sa jej prerezavaju spodne ocne a ostali uz "len" posledne 4 stolicky.

renuliq
22. pro 2009

zuzula, my sme na tom rovnako, tiez uz "len" 4 posledne stolicky..ja som niekde citala, ze cely mliecny chrup by sa mal ,prerezat do dvoch rokov..takze tak 😉 uz to musime nejak vydrzat🙂)

murinka
22. pro 2009

moja dcera nema este ani jeden zubok a trapime sa tiez-pusinku ma oliatu a zubok nikde.v nici ju davam spat k nam pretoze inak by som sa vobec nevyspala

prchalka
autor
22. pro 2009

zuzula a renuliq: Holky, závidím! Poslední zuby! My ve 14,5 měsících máme 5 zubů venku, to je děs! A budíme se stále.. třeba 2x v noci na dudlík a pak na mlíko, poslední dny už kolem 3.hodiny, to je taky dost brzo, no ale co mám dělat.. dám jí ho a pak jde ke mně, trvá jí zaspat, motá se a když usne, před 6h se zase začne probouzet a motat a už to fakt nestojí za nic 😖
Sakra, kde ty zuby jsou? To do dvou let fakt nestihnem. A takhle blbě spíme už od 9.9. 😖 ☹

lojzina
22. pro 2009

ahoj holky,muzu se nektere z vas zeptat:malej mel v cervenci 2 roky,a nema ani 1 stolicku...dr.me uklidnuje ze toje normalni...jakou mate zkusenost vy?

leka323
23. pro 2009

Ahojte. Mojim chlapcom vyšli prvé zuby okolo 7. mesiaca rovnako. So starším neboli žiadne problémy, ani menší náznak nekľudu pri prerezávaní zubov. Zato mladší mi to vynahradil dvojnásobne. Čo nový zub, to kašeľ, totálne zahlienený tak 4 až 5 dní. A v noci hotová katastrofa, hlavne s tým dýchaním a nekľudom. Pri druhom zube sme skončili na pohotovosti, pichli mu až hydrokortizon. A posledná stolička sa mu prerezala, keď mal už 3 roky.

ined77
23. pro 2009

prchalka 🙂 ...to je přesně jako u nás 😅 .malý má 15 měsíců a má venku teprve 6 zoubků ☹ .ikdyž dnes v noci poměrně překvapil,vstávala jse k němu jen 3x,ovšem napotřetí se už soukal ke mě,kde bylo taktéž vrtění a norování,nakonec ho to ale zmohlo 😀 .
už se začínám smiřovat s tím,že si nijak nepomůžu,že prostě budu muset vydržet a počkat až z toho vyroste 🤐 .
jenom nevím,jesti nevyrostu dřív já 😀 .

holky,všem přejeme moc krásné vánoce a hodně štěstí v novém roce 😵