Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

hancazivocich
20. dub 2011

@prchalka - já jen doufám, že ani tchán ani kamarád není jedním z těch čtyřech pohřešovaných! Musí to být hrozné.. Ty nervy a ta téměř jistá nejistota 😒 ☹ 😢
Nejhorší je, že prostě jsou povolání, kde jedna jediná chybička stojí životy. Ach jo... Není toho v poslední době nějak moc?

prchalka
autor
20. dub 2011

@lenka112 Pokud se bude trápit, všimnete si určitě - a je to většinou jen nárazové, třeba jsou mrzutí, 2 dny teploty a když to ustoupí, tak je líp 😉 Máte stejně ještě asi čas, tak se nebojte dopředu! 😎
@anta No vidiš, když není maminka, i cizí paní se mu začne líbit 😉
@hancazivocich Táta je v pohodě doma, ale přijel prý už ve 12 domů. A s kámošem jsem si psala hned z práce. Posílala jsem mu ten čoud, že to bylo vidět a brutál slyšet i u nás. Nejhorší jsou ty diskuze na netu pod články a to jak to přibarvují lidi, co s tím nemají nic společnýho, to je hnus 😝

hancazivocich
20. dub 2011

@prchalka - jo, to já chápu, neboj! MP totiž 4roky jezdil s kamionem, tak zas miluju diskuze o nezodpovědných tirácích apod.. Kdo do toho nevidí, tak zbytečně těm druhým, kterých se to momentálně týká, ubližuje..

ined77
20. dub 2011

ahojky,
tak zase po čase všechny zdravíme 😵 .
jenže..to že jsem teď tady není náhoda, ale ☹ ...matýnek je s MM v nemocnici, asi má nejspíš rotaviry 😢 .a protože kojím, musím být s katuškou doma a aby toho nebylo málo, tak to asi chytla od matýnka 😢 .v noci a dnes měla horečku a měla i párkrát průjem...takže u nás stále ''veselo'' 😖 .sotva jsem se dostala já ze zánětu ledvin a močových cest...opravdu lahůdka, tak zase děti ☹ .
ale jinak se máme dobře...katunka roste a roste a dělá nám samou radost 😵 .matýnek se stále vzteká a vzteká 😅 , ale už je to s ním chvilkama i lepší 😵 .
co nového tady? 🙂 ...já už ani neumím psát na klávesnici 😅 ...net nestíhám, platíme ho teď zbytečně 😅 .ven chodíme 2x denně...malá doma špatně spinká 😝 , ale v kočárku chrupe jedna báseň 😵 .už jsme byli i 2x v kroužku, malá spinkala venku celou dobu jako dudeček 😵 .fakt jsou ty holčičky asi hodnější 😀 .
jinak máme 5150g a 59cm 🙂 .kus ženské je ta naše kačka 😉 .
zato já celkem hubnu..což je ale dobře 😉 😀 .

pokud se mi kačenka nevzbudí, hodím nějaké fotky 🙂

jo a troje 5 se derou ven 😝 ...aby toho chudáček asi neměl málo 😒 .ale ať už to máme za sebou 😉 (na chvilku že 😅 )

anta
20. dub 2011

@ined77 - ahojky ty holko jedna, my se báli, že jsi se nám ztratila, ale koukám, že to máte doma nějaký smutný ☹ ☹ ☹ . Ježiš, Matýnek je v nemocnici, chudinky moje Kačuš je taky nakažená? Samý lepší, držím moc palečky, ať ošklivé je pryč pryč pryč. Kačí je teda velká ženská, to bude po tobě 😉 🙂 🙂
@hancazivocich - taky mám ten dojem, že ten rok 2011 je nějakej pohnojenej, je mi velmi nesympatický 😎

anta
20. dub 2011

@prchalka - no to mě překvapilo,je to potvora prodejná, ten náš Honýs, co? 😅 😅 😅

lenka112
20. dub 2011

@prchalka čas ešte máme, to je pravda, ale chcem pripraviť priateľa čo ho caka a neminie v blizkej buducnosti, aby nevystresoval seba a maleho totalne
@anta Ďakujem pekne, niekedy si myslim, ze mladsie maminy to beru tak povediac lepsie, asi som dlho cakala na dieta

anta
20. dub 2011

@lenka112 - jo? Nepřipadá mi, že bych byla zrovna mladinká maminka, ale o zkušenosti se ráda podělím, neboť tuším, že by mohly přispět svou troškou do mlýna - pomoci 😀 😀 😀

gina333
20. dub 2011

@anta : no Honzulak nesklamal, je to zlaty chlapcek, uvidis v skolke sa bude citit ako ryba vo vode. 😉 🙂

@ined77 : chudak Maty, prajem rychle uzdravenie, a Kaculke nech je tiez lepsie. Ockovanie proti rotavirom som davala hned ako bolo mozne a nelutujem, daj zaockovat aspon Kacku, ked Maty pojde do skolky dotiahne domov kazdu chorobu. ☹ 😲 Drzte sa a hod uz prosim ta sem fotecky nech vidime tu vasu princeznicku aj my. 😵

U nas dnes bolo taaaaaaaaak krasne teplo, ze sme boli vonku v kratkych rukavoch a Sophi iba v triku. 😵 😵 😵 Super, vsetko by bolo fajn, keby som ja nemala tu desnu nadchu. 😲 idem si dat tabletku a spat.

Pekny vecer vsetkym. 😔 😔

ined77
20. dub 2011

tak mě to poslalo do prdelky 😠...hergot 😠
tak v rychlosti to zkusím znovu 😝

@anta 🙂 ..děkujeme 😵 .jo houby ztratila, jen nemám kdy 😅 .

@gina333 🙂 ...očko jsme nestihli...první dávka proti rotavirům se očkuje do 6ti týdnů 😒 .a malá měla rýmu od matýnka ☹ .budeme teď dávat ten prevenar 13.
katunka snad bude dobrá...doufám, že to kojení jí nějaké ty protilátky poskytne ☹ .

už se rozloučím a snad nakuknu ještě i zítra, dá-li malá 😉 .
chybíte mi ☹ ...pá a dobrou všem 😵 .

matova
20. dub 2011

jeeeeeeej, krasna je Katuska, ako sa usmieva 😵 😵 😵 😵 😵 , a ten cumlík vám závidíme, my nemáme a je to trápenie uspávať 😝. No hlavne, želáme čím skoršie uzdravenie 😉 😉 😉 😉 😉

baby, myslím na vás fakt veľmi často, no nestíham tu chodiť do témy. Naša Juli mala 10.4. pol roka a začína pomaly už sedieť...šimonko je kapitola sama o sebe, ťahá dennnodenne štrnásťhodinovky, zaspáva stále uzle a vnoci sa ešte budí, je to na mašľu 🙄. Raz, dvakrát týždenne sa mi ho cez deň podarí uspať, ale to musí byť mm doma a zatiaľ malú zabávať, lebo s ním musím aj hodinu ležať aby zaspal...ja už neviem, kúpili sme sedaliu zasa, druhé balenie, mám pocit že to s ňou bolo o málinko lepšie. Ako sa máte??? zajtra snáď nakukne čo mi napíšete o vás 🙂
a tu aj pár fotiek od nás 😉

prchalka
autor
21. dub 2011

Dobré ránko,
u nás se teď budíme nějak kolem 3.hodiny pravidelně. Dneska asi ve 3.30. Tak jsem k ní šla, MM se k tomu neměl a znovu začala v 5.30 a od té doby jsme vzhůru 🙄 😝
@lenka112 Já měla první taky ve 28, tak to máme tak nastejno. Ale ty mladší to fakt asi berou sportovněji 😅 😅 Docela mě mrzí, že jsem první neměla dřív a není už odrostlejší. Chtěla jsem víc, než jedno nebo dvě a myslím, že víc jich fakt nedám ☹
@ined77 Teda chuděrky!! Ale .... tatínek konečně polevil v práci, že a uvidí tu celodenní péči o batole. Jak to vůbec zvládají? A ty máš chvilku Kačku jen pro sebe! Fotky super, už je to kus 🙂 Jak tam sama pase - celý Maty!!!!!! Při "chybíte mi" jsem se málem rozeřvala!!! Vy zasloužilé matky NÁM taky ☹
@matova Ahojky! My doteď stále uspáváme a docela to jde, ve 13h nejpozději většinou vždycky spí, Snažím se jí teď utahávat venku, to jí prospívá 😉 a hlavně už je to veselejší na vzduchu. Teda Šimi 14h v kuse ☹ ☹ Ostatní už by byli dávno k.o. 😔
Čekáme na poslední zub a ty 2 poslední 5tky zatím bez velkých problémů 😕 což čumím! Ale 1-2x se taky budíme, ale to je oproti vám pohoda! Juli má teda páááááááčo 😅 😀

gina333
21. dub 2011

dobre rano 🙂

@ined77 : Kaculka je krasna, okate smejko. 🙂 🙂 🙂 a Maty je velky chlapec natom bycikli. 😉 Tak nech ste cim skor zdravy, moc vam drzim palce. 🙂 🙂

@matova : ako to leti,teda Juli uz ide mat pol roka, je zlata , vlasata babika. 🙂 🙂 Ja som si myslela, ze so Simonkom ste uz za vodou 😲 to je skoda, ze ti neda vydychnut, ked vam nezabera Sedalia skus Lycopodium clavatum, aj u hanci to zabralo. 😉 Ohlas sa nam castejsie nech vieme ako bojujes. 😉 😵 😵 😵

U nas noc krasny, spinkala do 6:15, dnes uz ma Natali prazdniny, poo sa chystame ku kadernicke, treba mi aj na postu tak budem mat celkom akcny den. 🙂

gina333
21. dub 2011

matova: ja som sa pomylila, ten lycopodium je na nechutenstvo 😀 😀 😀 to homeo na ukludnenie som zabudla, ale keby si mala zaujem zistim. 😉

anta
21. dub 2011

Dobré ranko holčiny, dítě je vzhůru od 6,10 hodin, zatím se tváří v pohodě, tak snad mu to vydrží. Dnes má mm narozeniny, koupila jsem mu mobil a šampon, dobrý, ne? 😀 😀

lehna
21. dub 2011

dobré ráno,

jééé, ráda vidím,že tu byli @ined a @matova 🙂. Holky, teda já na vás myslím každou chvíli jak to zvládáte a vidím,že teda nic moc ☹
@ined- chuďátko Maty. ale jak říká Prchalka, taky si ho aspoň užije tatínek a ty máš víc klidu na Kačku. Je to ale krásná prdelka usměvavá 🙂. U nás se taky pořád kvůli něčemu vzteká. a poslední dvě pětky nahoře vůbec nevím jestli už je mánebo ne, nedá si nechat podívat. ale spí v noci krásně, celou noc, budí se kolem šesti a spí bez plíny už 14 dní a bez nehody 🙂

@matova -taky krásné fotečky, Juli vypadá jak panenka,jak má takové háro 🙂. a ty oči, krásná 🙂. Šimonek pořád stejný, ach jo. tak zkus jiné homeo než sedaliu, třeba tu chamomillu . já bych už dávno odpadla a ty ještě zvládáš miminko. tyjo,už půl roku má Juli,toto letíííí.
Já Štěpi už neuspávám dlouho, zaleze si do postele a sám usne někdy za chvíli, někdy za půl hodiny,ale nejsem tam s ním. a večer tak samo, o půl 8 do postele a o víc se nestarám, až usne,jdu ho přikrýt a zapnout chůvičku.

@hancazivocich -Haníku,tobě jsem ještě nestihla pořádně napsat. Holka,tobě se to taky všechno se*e jak má. Co to je za rok tohleto. posílám hodně sil 😉

lehna
21. dub 2011

@anta - Honzulák je šikovný,že to s paní tak zvládl. oni si ty dětičky na to zvyknou,že ta máma nebude pořád s nima. u nás je to podobné.
TM narozeniny,jo? moje mamka taky 🙂 a kolega z práce a bráchův spolužák a mamčina kamarádka ,je toho hodně 🙂). a taky Štěpánek má svátek, měl být Sašenka 🙂
a nechtěla sis koupit mobil ty ?

prchalka
autor
21. dub 2011

A třeba se přidá i katzi 😅 😀

lehna
21. dub 2011

@prchalka -jo vlastně, už má taky termín 🙂.
a u vás je taky někdo,ne??

hancazivocich
21. dub 2011

@lehna - děkuji! U nás je to opravdu vše do .................. Septiku. Dvě úmrtí, další babičku sice pustili z nem., ale no horší se jí Parkinson a lítá tlak, za chvíli tam nebude moct být sama. A děda přišel o dva prsty, teď mi volala teta, že se mu to nehojí, dostal antibio atd..

Šílený vztahy v rodině - holky, mně je z toho blivno! Máma dělá dusno na všechny strany. Včera s námi byli venku - na klouzačkách. Kikča má podobný styl zdolávání jako Čoríí. Sice se kousek musíme projít, ale stojí to za to. Chodím tam ráda - málo lidí a bezva atrakce - Kikouš tam leze a řádí sám. Pořád obíhá a jak někde vidí nějaký dítko, tak letí za ním.. Minule se tam předváděla nějaká holčička, nechtěla jet dolů, tak do ní Kikouš strčil a řekl - uhni. Podotýkám, že jí byly tak čtyři roky 😅 😅
Má ráda i starší i mladší děti, ale hlavně.. hlavně ty divočejší. Ty ,,hodný" ji neba 😕 😅 😀 😀

@prchalka - už jsem zaúkolovala bráchu, shání mi foťák, tak třeba brzy taky ulovím něco kloudnýho z hřiště
Podle mě se Katzi ozve s mimískem

@ined77 - parádní fotečky. Teda - vám se to taky pěkně pokakalo... Ale dost to řádí. Snad je máš brzy doma a Katuška ti nepadne. Jo, chybíš tu dost!

@matova - na tebe taky myslím, hlavně, když má Kikouš Duracel období a jede a jede.. Tak si říkám, že ty jsi na tom mnohem hůř!
U nás - už bez dudla - cca měsíc - spadla na hřišti, rozbila si pusinku, to bylo krve, řevu.. Chjo. Cumlat to nešlo, přesto MP dal dva dudlíky do postýlky - kdyby si to v noci náhodou ,,rozmyslela" 😖 😲 Večer vrčení a oba letěly obloukem z postýlky. Něco jako nemůžu dudlat, polibte mi... 😝 😲 😀 Ale nebýt úrazu, dudláme pořád. Jo a do toho jí začly růst poslední pětky - tak jsem nevěděla, co se děje. Jestli úraz, zuby, choroba...
14tky nám dala dva dny po sobě a ten poslední jsme třískali hlavou o zeď s chlapem oba. Něco jako - proboha, vraž jí roubík, ať už zmlkne!! Kecá a kecá a pusu nezavře...
Jednou v noci dělala plyšový veverce ve tři ráno Vařila myšička kašičku, dostala se ke třetímu prstu a nevěděla, jak dál - tak to asi pětkrát začala znovu. Dusila jsem se smíchy pod peřinou. Pak to přeskočila a když se myšáček napapal, tak to zapíchla...
Jinak zdi popsaný, pak vytáhla chlapovu manikůrku a nůžkama vydlabala těsnění kolem balkonových dveří...
Prostě mé dítě je notorický průšvihář...

Jo a noc na dnešek - od jedný do půl šestý trága - pořád vykřikuje ze spaní. Chlap tvrdí, že to jsou následky výchovných pokusů od mojí mámy. Po dnešku bohužel souhlasím........ Po tom, co vykřikuje ze spaní...
Jo a minule se malá po a ona před ní řekla - hodila bych tě pod ledovou sprchu, příště bys to už neudělala!! A od tý doby příšerný řev, když se pokadí - necíí, bojím - maminko, pomoc, nedávej mě do sprchy, necíí studenou vodu - maminko milovaná.... Snažím se jí vysvětlit, že jí to neudělám, ať se nebojí (ona se bojí i normální sprchy - mytí hlavy je za trest). Proč mi to ta máma dělá?
My trénujem nočník - snažíme se, ale teď je to zas krok zpět. Prostě my máme najetý svůj režim a jakýkoliv nabourání je problém... Malá už mi řve jen ji vidí... A máma ji dráždí, ať si zvyká....
Holky - co mám dělat? Já jsem kaput!! Podotýkám, že nechci bránit v návštěvách, příčí se mi to, ale asi to budu muset nějak redukovat! Máma dělá dusno na všechny strany, ani se mi nechce psát o tom, co řekla nebo provedla babičce, má i problémy v práci.. Co já dělám špatně??!!

prchalka
autor
21. dub 2011

@lehna Švagr teď 16.4. a brácha 25.4. Budem mít slavící víkend - v SO švagr, v NE brácha a v PO přijdou tcháni.
@hancazivocich Jsme byli včera chvilku na kolách a pak na pivku. Mají tam klouzajdu, takový ten dřevěný domeček, zná ji z minulého roku, už na ní jezdila. Ale teď... lezla na to jak válečnej invalida, div jsme jí nepodpírali 😝 a když měla jet dolů, tak to vzdala a že bojí, ani za ruce nechtěla, posera! Přišla tam pak holčička asi 4letá a začly spolu jezdit o závod. Párkrát jsem jí držela za ruce, ale ona ta větši do ní nahoře totiž strčila a už jezdily 😅 😀 Akorát byly holky tak stejně velký 😝 Už si začínáme s MM říkat, že se takhle před lidma stydíme, že si fakt musej myslet, že máme tatara. Jsme jí asi překrmili nebo co 😝 🙄
Tak snad půjdem chrupat a pak bych měla něco vyžehlit taky po 100 letech!

anta
21. dub 2011

@lehna - už ho mám ten bebil 😀 😀 😀 Tak vše nejlepší tvé mamině 😉

lenka112
21. dub 2011

@anta Ďakujem za pomoc, som na to odkázaná 😀
@prchalka Ja som vždy dávala na prvé miesto kariéru a až potom rodinu a teraz to poriadne ľutujem 😢 .Aj ja by som chcela viac detí, ale keď stihnem dve, aj to bude uspech. Zbytočne som čakala a odkladala niečo tak krásne, ako je materstvo.

prchalka
autor
21. dub 2011

Spíme už 2,5h - no to jsou vždycky výkyvy 😕 😎

prchalka
autor
21. dub 2011

A asi se spaním ještě nekončí..... 😖
@matova A jako Šimon dudla má a Juli ne, jo?? 😅

ined77
21. dub 2011

ahojky 🙂 ,
jen nakukuju...kačka je navečer už neklidná a nejraději se nosí, jinak je křiku ažaž 😝 😀 .
moc děkujeme za pochvaly! 😵

info z nemocnice:tatínek zvládá nezvládá...matýnek totiž říká, že pít bude až s maminkou, jíst bude až s maminkou...takže tak 😖 .včera po tom přijmu jak jsem odjela prý přes 2h brečel a pořád maminka maminka 😢 .pak usnul vysílením ☹ .ani nevíte jak mi to trhá srdce když tohle vím 😔 .
navíc tam s ním nic nedělají...dali mu jen probiotika a šlus 😒 .to jsem mohla doma taky že...ach jo..ani si tu malou nemůžu nějak užít...mám náladu pod psa 😒 .

tak se jdu zase věnovat té prdelince 😵 .za chvilku ji vyčmáchám ve vaně,v 19h se napapká a pak doufám zalomí 😉 😎 😀 .potřebuju vyžehlit 😒 ...i když bych nejraději sedla k pc 😎 , ale nedá se...no uvidíme 😅 .

@matova 🙂 ...krásné fotečky 😵 .julinka je mooc šikovná jak už se sama zvedá atd 😕 😵 .
a šimonek... 😅 .je to nezmárek.jo a dudla má matýnek taky pořád 😠 ...a teď zase po té nemocnici ho bude chtít určitě dudlat celý den, ale to teda néééé 😝 .jinak spaní u nás celkem v pohodě...u usínání musí být někdo u něj, ale usíná většinou rychle a když jsme sami a vzbudí se, tak většinou stačí u něj chviličku pobýt, otevřít dveře a spí spokojeně dál.aspoň tak 😉 😅 .


@lehna 🙂 ...pipa je bez plen i v noci??? 😕 bomba 🙂 ...to je šikulka 😵 .

jinak vše jsem nedočítala, tak se omlouvám...snad ještě bude příležitost 🙂 .
pápi 😵

jo a jak sherry? 🙂

gina333
21. dub 2011

@ined77 : viem si predstavit MM keby musel ostat so Sophi v nemocnici, on okolo nej nevie urobit absolutne nic, takze by ich poslali domov. 😉 To je normalne, ze malemu ziadne lieky nedali, ked ma silne hnacky ani sa nedava. len sa sleduje asi jeden den, keby bolo zle dostal by infuziu. 😒 Oddychuj s Kaculku a na zehlenie sa vykasli, to ti neujde. 😵

Ani neviem kto vsetko oslavuje, ale kazdemu prajem hlavne vela zdravia. 🙂 🙂

Tak poo nam dnes ubehlo strasne rychlo, Sophi bol s dedom na ihrisku, ja s Natalkou konecne u kadernicky. Som v podstate spokojna, mam trocha tmavsiu farbu na aku som zvyknuta, ale je to fajn, Natalku tiez trocha ostrihala, ma ofinku, jej to velmi pristane, je z nej krasna kocka. 😵 😵 Cely den bolo krasne teplucko, Sophi som dala iba triko s kratkym rukavom, normalne letne pocasie. 🙂

prchalka
autor
21. dub 2011

Spalo se nakonec 3h!!! 😝 A to už jsem otevřela dveře, okna, spláchla záchod, zapla pračku, tv a ...... NIC! Já nemám žaludek na to jí budit jako sama! No prostě dnes spala od 12 do 15 😅
@gina333 Měli jste vzít nakadeřit taky Sophi, aby nebyla jak ta jezinka 😀 Já už se na ty naše vlasy fakt nemůžu ani podívat a všechno rve hned dolů. Musí na krátko, ale jak a kdy... prostě brzy!!

anta
21. dub 2011

Tak holčinky, teda dneska byl odpoledne pěknej šrumec kvůli Honzíkovi, přišel zvenku a že chce nějakou motobrndu, kterou tam viděl, no řval jak kráva, do toho nerves manžel, no co vám budu povídat, naštvali mě fakt oba, panč si na mě oba otevírali hubu naprosto neprávem, tak mi z toho bylo smutno a to dítě to korunovalo tím, že řeklo, že mámu nemá rádo 😔 To teda děkuji pěkně 🤐

anta
21. dub 2011

@ined77 - moc držíme palečky a malou teda chválím, je kukatá po tobě, prdelka 😉 🙂