Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

lenka1smejka
9. lis 2009

Skus si malu dat do svojej posteli a mozno bude spat.Mne tak mala nebutori,tiez zacala buntosit v noci aler dala som ju ku nam a spi ako zarezana a drzim ju za ruku

u2jana
9. lis 2009

ahoj
nasa mala ma uz 14mes a este nikdy neprespala celu noc, ked je lepsie, tak je hore 3x ked horsie ako tento tyzden, tak aj 6x ... u nas je to tentokrat asi fakt zubkami, vysli je 2stolicky a dalsie 2 som jej nahmatala na dasne... takze asi preto...
tiez je davam obcas Nurofen od bolesti, ale nepomaha... tak neviem...
u nas spolocne spanie nehrozi, ako ju dam k nam do postele, v momente sa preberie a zacne po nas lozit a zliezat s postele, najviac sa mi osvedcilo, ked ju uhopsam na fitlope 😖
takze ti asi fakt neporadim... snad len dufat, ze to bude raz lepsie a raz sa vsetci vyspime 😒

denduska
9. lis 2009

no my sme nespali - ale naozaj nespali od augusta do oktobra teda asi 3 mesiace..za ten cas nam vyslo asi 6 zubov, dolne dvojky a vsetky stvorky, takze to kludne moze byt tym...bolo to hrozne, naozaj kazdu noc rev a krik... od roka sa zacinaju prerezavat stolicky a tym to trva dllllho takze... vela trpezlivosti 😅 a neboli ste u dr ci su to ozaj zuby...? teda len nech sa vyluci ostatne..

prchalka
autor
9. lis 2009

lenka1smejka: Ja si ji beru do postele a nepomáhá to moc, někdy se opravdu neuklidní a s manželem dohromady spát nemůžem, nevyspal by se, mlátila by se po nás. I jen s ní mám problém se na letiště vejít ☹

u2jana: Malá spala do 11měs a jednoho týdne skvěle, pak jako když utne a každá noc je stejná, prostě brečí, někdy se i vzpíná a prohýbá, první dny jsme nevěděli co, tak nakonec po dvou hodinách řevu jsme zkusili mlíko, což jí trochu vždycky uklidnilo a spala dál v postýlce, ale mlíko do ní kvůli tomu valit nechci, někdy moc nepomohlo ani to..

denduska: Takze opravdu může lézt i stolička, i když nemá ještě ani dvojky? 😖 Já bych pochopila, že by jí to zlobilo pár dní a pak chvíli pokoj, pak zase znova, ale u nás je to fakt každou noc, je to hrozný, hlavně pro ní a pro mě už taky 😝 Někdy se mi chce jen bulit..

prchalka
autor
9. lis 2009

u2jana: Na balónu taky houpu, ale v tomhle případě jí to jen rozzuří ☹ a mohla bych hopsat hodinu, pak bych jí položila, ona by si sedla a začlo by to znova. Proto jdu s ní na postel, aspoň ležím, když už nespím..

saska.t
9. lis 2009

prchalka - sme na tom rovnako a so mna sa stala nevyspata a nervozna maminka, mala ani u nas v posteli nie je kludna a len mrnci a hadze sa zo strany na strany, do polnoci to este ide ale od polnoci nespim ani 2 hodky v kuse ale cez den mi spi dobre takze naobed spim s nou 😉 ale presne viem o com rozpravas 😖

broculka
9. lis 2009

prchalka, viem o com hovoris. u nas je to velmi podobne. vacsinou sme mali cca 2-tyzdnove prestavky ked Simi spala lepsie, ale potom opat sli zuby a x-krat sa mi budila.najhorsie to bolo pri ocnych zuboch. tiez som obcas dala nurofen, ale nepomohlo, vysledok rovnaky. jedno obdobie to bolo tak strasne, ze som sla aj k lekarke a ta mi kazala davat Diazepam. mozno nie idealne riesenie, ale aspon 3 noci som jej ho dala a aspon ako tak pospala. inak sa mi zobudila v noci so strasnym krikom hoci aj na 2 hodiny a nemohla zaspat a potom spala prerusovane, co bolo mozno aj 10-15x splakavania za noc. cez den to iste. uz nam chybaju len 4 stolicky a ja dufam, ze potom konecne budem vediet, co je to prespat celu noc 🙂

lenulin
9. lis 2009

no tak myslím že se můžu přidat jen mi navíc máme atopák a možná i zlozvyk že když se třeba 3hodiny v noci převaluje tak se ještě škrabe na hlavičce dávám mu ponožky na ručky zavazuju mašličkou ať není do krve rozdrásaný ale xkrát za noc mu je nasazuju už jsem z toho taky unavená nervní všechno mě vytáčí ale on chudák tím trpí ještě víc ale já už si neumím pomoct a manžel mě občas podpoří že si mám zajít na psychiatrii to je bezva pomoc když se člověk nevyspí tak nebude skákat radostí.No holt tohle chlapy nepochopí on se otočí a spí a malý je fixován na mě tak celou noc do mě buší no co už snad to přežijem a bude líp

u2jana
9. lis 2009

prchalka, kludne mozu ist stolicky, aj ked nema dvojky... aj nasej tak vyliezaju, dole ma len jednotky a dve stolicky a hore este nema ocaky uz jej tiez idu stolicky...
s tym mliekom a prehybanim a vzpinanim je to u nas to iste 😒
ale na tej lopte ju viem vzdy nejak uspat... aj ked su to desne noci 😖

denduska
9. lis 2009

prchalka, urcite to mozu byt stolicky aj ked nema dvojky...vacsine deti idu zuby v poradi 12435 ale mama je zubarka a videla uz vsetko...tak sa len drzte..akurat ti mozem povedat ze to ozaj zo dna na den preslo. raz rano sme sa zobudili s tym ze mala bola len dvakrat hore...a to bol megauspech..odvtedy sa budi len raz.klop klop klop..no ale zachvilu pojdu dalsie zuby tak som zvedava...no a potom zacnu vypadavat 😀 😅

dnada
9. lis 2009

prchalka - malej mi v noci taky cestuje po postýlce,kope do špryclů,ale nebudí se tak často,většinou tak o půlnoci,to si ho vemu na sebe,sednu si s ním v obýváku do křesla a když usne dám ho do postýlky a jdu také spát. Odpolední spaní je to samé,vemu si ho na sebe do křesla a až usne přenesu do postýlky. Je pravda že tohle není denodenně,ale cca 2x do týdne ano. První zoubky mu vylezly v 8mi měsících ,všechny 4jedničky naráz,pak 2 měsíce klid,vylezly všechny dvojky a až te%d v pátek(tzn po půl roce) sem našla venku stoličku a prožezávají se další 3 a to nemá vylezlé špičáky. No slintá jak bernardýn,taky je bez teplot,průjem nemá vůbec,ale i přes den mu dávám doma cumlíka a když ho to hodně bolí ,řekne si o prsíčko. KOlem roka sem kojila už jen ráno a večer a teď poslední 2měsíce ho kojím i 5x za den,asi ho to hodně bolí. Na doporučení Dr tu mám i homeopatika Chamomilla vulgaris 9ch(prý hooodně pomáhají,já zatím nezkoušela,nebylo to potřeba- doporučené dávkování od Dr je 5granulí rozpustit na lžičce s vodou a podávat kolem 18té hodiny) a pak tu mám Cal gel(ten umrtvuje dásně,zabere to na chvilku ale aspoň něco) . Takže můj názor je,že bych zkusila ty homeopatika než prcka cpát lékama. Ty homeopatika jsou volně prodejné a stojí cca 80kč,takže to není ani moc velká investice. Hodně úspěchů a pevné nervy přeji 😎

iloha
9. lis 2009

je to tak, zkus mazat gelem na zoubky anebo ještě homeopatické léky. Jinak u nás noční buzení a vstávání 5-7X za noc (jak píšeš po hodinách) bylo na denním pořádku téměř do dvou a půl let. Teď už dokáže spát i celou noc a jen tak 2až 3x do týdne je jednou max. 2x vzhůru - pití či čůrání

helcenka
9. lis 2009

ahojky,
víc zubů najednou může klidně lézt, většinou je to po dvou, ani pořadí nemusí být úplně stejné, jak se uvádí.
My měli zuby teda hodně brzo - první dva malýmu vylezly a bylo mu pět měsíců. Dokonce nám pak vylezly 4 stoličky najednou. Trvalo to asi 6 týdnů, než se prokousal první, ale pak během dalšího týdne měl malej všechny čtyři.
Zrovna teď nám vylezly dvě stoličky, tak nám zbývají už jenom dva zuby a máme je komplet.
Jinak malýmu nic jinýho nebylo, než že hůř spal - pořád se mlátil v postýlce, vzbudil se a plakal, ale pak zase usnul. My používali gel na dásně. Ten působí proti bolesti - trochu dásně znecitliví (zkusila jsem to nejdřív na sobě, ale to znecitlivění je minimální), ale obsahuje také bylinky, které je hojí. Mazali jsme jen před spaním a občas i během noci. U nás to zabralo. 😉

mirri
9. lis 2009

prchalka-to co jsi napsala,je jako by se odehravalo u nas.zacalo to koncem zari,co malemu zacli rust zuby.ted uz ma 3 jednicky a vidim na dasnich,ze se tlaci dalsi.do te doby spal docela dobre.ted,jak pises se i me budi co chvilku s placem,nebo se prevaluje knuci.kdyz breci moc davam nurofen.ikdyz ho mam v posteli tak se budi s placem,uklidni se jen kdyz si ho polozim na bricho a pohupuju.to za chvilku zabere a ja trochu pospim s nim.doufam,ze ty zubiska brzy vylezou...zacala jsem chodit i trochu do prace a jsem jako matoha.. 😝
mazu dasne baby dentem,ale moc nezabira.... 😖

kutcher
9. lis 2009

Kdyz uz neco na zuby, tak lepsi jen nurofen, ma narozdil od panadolu protizanetlivy ucinky a nekde jsem cetla, ze kdyz uz jsou rodic i dite velmi unaveni, tak doktor muze podat mirna sedativa, ktera pomohou diteti prekonat bolest a neublizi

dygab
9. lis 2009

Ahoj Prchalko, jsme na zuby experti🙂🙂.-)🙂. Nikdo nám to nevěří, ale u nás růst zubů způsobuje totální změnu osobnosti naší dcera. Tak je velice temperamentní a energická, ale jakmile začnou zuby, je to naprosto neukočírovatelný ¨drak, který v noci špatně spí, přestane poslouchat, nedá se s ní nic dělat, má ukrutné průjmy i měsíc v kuse. Téměř každý zub s sebou přinesl 2 dny 40stup. horeček.

Hanně je přes 2 roky a čekáme jako na smilování na poslední horní stoličky. Jediné, co zabírá, bohužel (nejsem příznivcem léků), je Nurofen. Nejde ani tak o jeho protiánětlivé účinky, ale jde o to, že obsahuje jako základ ibalgin, který je na bolest účinnější než paracethamol v Panadolu.
Nurofen je to jediné, díky čemu se aspoň trochu vyspíme a Hanna je aspoň trochu použitelné dítě.

Gely u nás nikyd nezabrali. Co také pomáhá, je do ruky kus mrkve, který hryže jako králík.

kozinka
9. lis 2009

ahojky... u nás byl ten samý problém, hlavně když se prořezávaly dvojky :-/ Zkus Calgel a nebo Kamiskad gel a kombinuj to s homeopatikama a masírujte dásníčka nějakým tím gumovým kartáček (my měli z DM), koupila jsem taky v kaufu kornouty na zmrzlinu a nechala je zamrazit a pak jí je dala žužlat 🙂
Určitě doporučuju vydržet a pokud nechceš aby se ti malá naučila na vaši postel, tak těch pár nocí přetrp, ale nevyndavej prcka z postýlky... přesně jak jsi napsala, poohladit, pomuckat a zase položilt a spinkat 🙂 Jakmile se zoubky prořežou bude klid, než zase porostou další a další... :-P ale můžu tě uklidnit více jak 14 dní by tohle brutus nespaní trvat nemělo a zase bude pěkně spinkat celou noc 🙂 😵

luc22
10. lis 2009

ahojte, tak som rada, ze nieco take neprezivam sama....mojmu synovi vykukli prve dva zubky v deviatom mesiaci....vtedy sa budil tak 2,3krat v noci...ze pohoda... no teraz po roku....mu idu jeden po druhom pekne za sebou..a ja mam niekedy chut vyskocit z okna...co su tie noci take katastrofalne.....ked sme hore 7,8krat...aj na to so si zvykla...ale uz ked sa zobudi kazdu hodinu, resp. kazdu polhodinu a ja vstavam aj 13,14krat...tak som zufala....idu stolicky...a asi aj ocne, alebo co...place jak odtrhnuty z retaze...pisti, krici.... ak si vypyta prsko, lebo este kojim, tak som cela dokusana...zaspi mi ledva na rukach...dam ho do postielky..lahnem si...zaspavam a znova!! az kym nie je rano....cez den spi maximalne dve hodiny....ale aspon v kuse....tak to mozno dospi...a vtedy je tu takeee ticho... ja dufam, ze to prestane, lebo chcela by som aby uz spinkaval dobre :(

bublinkajasminka
10. lis 2009

ahojte - nasa mala skvele spinkavala od narodenia sa naucila zaspinkat sama a to aj plati stale ale budi sa teraz ked jej ide ocny.uz jej ide posledny, ked isli ocne horne to bolo oki ale spodny prvy bolel a budila sa trochu a teraz pri poslednom spodnom ocnom sa tiez budi....boli ju to , davame nurofen a tak spinka aj celu noc, obcas sa raz v noci zobudi a natrieme gelikom a spinka dalej.....takze ocaky su hnusoba 😝

prchalka
autor
10. lis 2009

Děkuju za příspěvky, tak v tom nejsme samy!
Jen si postěžuju, tak to na dnešek bylo lepší. Nechala mě v posteli až do 4h (mezitím byla sice vzhůru, ale zase pak spala v postýlce dál) a od 4h ležela se mnou a spala v klidu až do 7.15 - konečně v klidu! A odpol celé 2h v postýlce, tak uvidíme, jestli to byla jen vyjímka..
Jinak ona vlastně noci neprobrečí, jen někdy zanaříká, jen to spaní není prostě kvalitní a klidné ☹
Panadol taky nedávám ráda, to radši opravdu budu spát s ní. Až ho dobereme, tak zkusím ten Nurofen, už jsem četla, že má být lepší. A asi zkusím ta homeopatika, když to ještě bude trvat dál.
Gel jsme měly a nic moc. Taky s ní chci zajít co nejdříve k zubaři, už to máme vyjednané, jen se tam dostat.
Očné zuby jsou 3jky? Už jsem to tu četla, ale úspěšně zapomněla..
Jo a naší dětské doktorce jsem to říkala na roční prohlídce, že už se (tehdy měsíc) budí a tehdy pomohlo jen mlíko, aby spala dál a doktorka mi na to řekla: "Musíte jí vyjít vstříc, než jí ty zuby vylezou". Nemá cenu tam chodit, víc by mi asi neporadila. Na malé přes den nic vidět není a stěžovat si, že v noci kvůli tomu špatně spí, s tím doktorka nic neudělá 😖

kutcher
10. lis 2009

Ty homeopatika chamomilla maji uplne stejny ucinek jako hermankovy caj a hermankovy masazni olej na dasne nebo to muzes zkombinovat, ale ja bych uprednostnila radeji tohle nez homeo.

nadad
10. lis 2009

prchalka- náš malej se taky při růstu zoubků budí, od konce července do půlky října - necelé 3 měsíce - se nám klubaly všechny 4 stoličky najednou!!- spal hodně špatně, budil se mi třeba 5x za noc- teď už jsou venku a spí mi celou noc (někdy se probudí třeba jenom jednou ). Stoličky byly úplně nejhorší- ostatní zoubky snášel daleko lépe, ale tyhle ho fakt potrápily. Občas jsem mu dala na noc Nurofen, ale v té nejhorší fázi, těsně před proříznutím, mi po něm spal 3-4 hodiny a už byl zase vzhůru. Ale teď už to snad na chvíli máme za sebou, než zas porostou další... 😉 😉

dnada
11. lis 2009

kutcher - a tvůj malej si nechá sáhnout na nateklou bolavou dáseň ??? Nebo to děláš násilím??? Můj brouček teda ani neotevře pusinku ☹ Dnes ráno se vzbudil s takovým pláčem ,až mě vyděsil co se děje.Ručičkou se placal do tvářičky,jak ho to bolelo,ale nenechal si sáhnout do pusinky,nemohla sem mu to vůbec namazat(když mu bylo 8-10měsíců nechal si to namazat gelem na zoubky ale teĎ už si to namazat prostě nedá) ☹ Tak dostal jen prsíčko a homeo,jelikož sice pije čistou vodu a všechny možné ovocné i bylinkové čaje,heřmánek nechce,k tomu jen čuchne a zdrhne. A toho mám nutit? Holt dnes ráno dostal homeo které jsou podle mě stejně ''škodlivé'' jako bylinky a pořád lepší než Nurofen nebo jiné léky které nejsou podle mě potřeba když nemá teploty a homeo zabírá,no ne?

kozinka
11. lis 2009

tak jsem to asi zakřikla a teda dnešní noc nebyla moc klidá ☹ Naše malá spící princezna, která jinak spinká celou noc bez buzení, se budila od 20:00 do půl noci skoro co půl hoďky.. ☹ a to měla v sobě čípek nurofen a namazala jsem mí dásníčka Kasmikad gelem... o katastrofa budila se s pláčem a říkala, že "zuby bolí moc ☹ " za poslední 4 dny jí vyrostly dvě trojky vrchní a teď se jí prořezávají spodní trojky... ale už jsouo nakrajíčku, tak počítám že max ještě dneska a bude klid, jinak se jí k tomu přidala i rýma (měly jsme rým zatím 4x a vždy byla u zubů ☹ ale už to vypadá že rýma je na ústupu)

lila794
11. lis 2009

My tiez nespime dobre, ked bolia zubky. Teraz idu ocaky, tak je veselo. Nastastie staci ho trochu pomojkat a ked nepomaha a ukazuje si na zubok, natriem Mundisalom a nejako zaspi. Treba len vydrzat. Ale Nurofen by som zbytocne nedavala. Ale neviem, mozno to u nas nie je az take zle. Ale budime sa kvoli zubkom aj 5-6x so strasnym palcom. Cez den je to lepsie.

zuzana154
11. lis 2009

Ahoj, môj malý má už vyše 2 rokov a od kedy mu začali rásť zuby ešte neprespal v kuse celú noc. Len keď je extrémne unavený sa zobudí len raz. Občas keď vidím, že ho to veľmi bolí mu podám nurofen a aspoň kľudnejšie zaspí. Detskú postielku som zrušila lebo v nej sa len udieral. Má už vlastnú veľkú postel, ale zatiaľ spí medzi mnou a manželom a je o poznanie kľudnejší.

prchalka
autor
11. lis 2009

Já si teda taky neumím představit mazat gelem dítě, co neposedí, myslím, že to moc nejde. Dospělý si to mázne a vydrží, než to trošku zaschne nebo začne působit, ale dětem se to smíchá se slinama a účinek v podstatě žádný - aspoň u nás by to tak bylo.
Dnes jsem jí uvařila heřmánek a pije ho o 106, tak aspoň něco a ty homeo asi zkusím, to neublíží..
Chudinky děti ☹

prchalka
autor
11. lis 2009

Ještě mě tak napadá - kakání! U nás je to třeba 4-5x denně, taková měkká kejda. Asi to může souviset i s těmi zuby, že? Jindy teda taky kaká tak 3x, takže málo to teda není. Už jsem magor, jak furt kontroluju plínky. Navíc od 9m chodíme na nočník, ale teď to teda nějak nevychytáváme 😖
Myslím, že ji nepřekrmuju, má tak 2 mlíka a pak 4 jídla cca po 140-190 gramech.. 😕 A teď i docela jí, před měsícem tomu taky moc nedala.

dnada
12. lis 2009

prchalka - tak malej kadí taky o trošku víc,sice to není nijak řídký,ale častější ano. A spíše se mu to rozházelo na celý den.Než začli zoubky,tak kadil každé ráno,hned po probuzení jednou a pak cca půl hodiny po snídani znova a občas(ale to málokdy) se mu povedlo ještě jednou před obědem,ale to když měl ke sváče ovoce,tak to ho trošku prožene,což je normální. A v noci se nepokadil od cca 3měsíců a předevčírem se mu to povedlo v noci.Ale tu bude určitě k zoubkům. JInak teda malá je šikulka,když ti začla tak brzo na nočník,malej mi na něj ne a nechce chodit.Sedne si,ale neudělá nic,dám mu plínu a vyčůrá i vykaká se do ní. A jídla sní pomalu jednou tolik co Tvoje malá 😀 A vůbec nevim kam to dává,je to hroznej hubeňour,narozdíl ode mě 😎 Ale je fakt,že teď když ho bolejí zoubky i přes den,tak moc nebaští,alespoň ne tolik co normálně,když ho nebolejí

prchalka
autor
12. lis 2009

dnada: Tak naše malá je zas pěkně oplácaná, má kolem 12,5 kg, žádný hubeňour a nechci jí moc cpát teda, doufám, že jí to jídlo stačí! Ale ještě nechodí a nelítá, pak snad shodí. Nočník u nás v poho, ale když je tu návštěva nebo jsme jinde, tak protestuje a nechce si tam sedat, nejlíp v klidu doma, ale taky jak-kdy. Jako včera. Nechtěla si na něj sednout a za 5 min to pustila do plíny radši 😠