Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

gina333
12. kvě 2010

Sophi uz tiez spi, ani to netrvalo dlho. 🙂 Idem si dat veceru, pokecat s Natalkou a pekny vecer za nami. 😵 😵

Dobru noc vam prajem. 😔 😔 😔

matova
12. kvě 2010

Tak u nás sa spí od 20:45 😕 . Nečudujem sa však že neskoro- cez obed totiž trhol rekord v spaní: 2:40 😅 . Ja som sa stade zdekovala radšej k nemu lebo psy brechali, dážď bubnoval na okno a malý vzdychal, tak som ľahla k nemu na vedľaj. posteľ, fajne sa mi ležalo a dokonca som aj chvíľočku zerimela, za ten čas sa 2x zdvihol a keď ma tam videl tak ľahol a spal ďalej.
Vzhlidla som obe strany dolné- idú mu obe spodné trojky 😉. Kakalo sa 4x- z toho ako aj včera- 3body a pančušky pokakané okolo nožiek. Tak som ešte dala prať lebo na ráno už nemám preňho veci- dúfam že to vyschne, inak zostane v pyžamku 😀.
Jednu vec som vypozorovala- keď má bolesti cez deň, vždy chce večer vaňu, sprcha neprejde. A boli sme dokonca na večernú prechádzku po dlhej dobe v kočíku 😕, chudáčik tam vyzeral ako ivalid, sedel jak 5 peňazí 😲.

matova
12. kvě 2010

Tak už som raz bola pri malom- plakal 😒
zabudla som napísať že z kočíka som ho však musela vytiahnuť pri potôčku- hádzanie kameňov si neospustil 😀 , keď som ho brala preč- jasné- rev...to tu máme všetci s týmto problém ako čítam- keď nechcú ísť preč, je plač 😲

prchalka 🙂 . prdopeč- to by ma tiež nenapadlo 😉 . My musíme staále všetko dovečera sami, max. sa večer mm pojaší s malým, ale potom všetko už len sama- sedím pri nočníku, vyzliekanie, prebaľovanie, kúpanie, utieranie a obliekanie, mlieko, uspávanie...no proste každý deň, celý deň, inak plač. Len ma to už fakt štve keby aspoň za nami prišiel a bol aspoň pritom chvíľu, nie pri tv, veď fakt ma náhodou odvezú do nemocnice a čo potom? ani nebude vedieť čo má malý rád.. 😢 . No proste musím tu byť až do pôrodu, inak to nejde- veru rada by som 😉

ined 🙂 : jejda tie vaše ranné vstávania to je hrôza 😢, hlavne keď ani vnoci nejak nespí. Ty a nervák? ty si predsa kľuďas 😉
pančušky na traky- máme troje, sú super, malý si ich stále naťahuje hlavne pred dedom-lebo ten tiež nosí traky 😀. Keď sa vonku oteplilo a začal sa váľať po kameňoch a betóne a kadečom ďalšom, tak začínajú byť všetky prešúchané na kolenách. Aj napriek nohaviciam, teplákom 😕.

katzi 🙂 : fíha, to teda muselo byť hluku- priznám sa nič pre mňa 😅, a teda čumím aj s akým bábom tam boli. Ja som dnes dostala ponuku na celodenný výlet s malým na výlet s deťmi z mater. škôlky ale po vysvetľovačkách ako často teraz kakaá a že v kočíku alebo v autobuse mi nezaspí sa mi konečne dostalo porozumenia. Totiž tá mamka čo sa ma na to pýtala má teraz tiež trápenie s malým (cca 1rok), vkuse sa jej budí...má nálady a tak, takže uznala 😉

sherry 🙂 : tak to roní aj šimonko- najradšej vbehne rovno do záhonu. Redkvičkyy aj ja milujem, chlieb s maslom a redkvičkami-pekne posoliť-mňam, už aj mne vzišli, tiež cibuľka, ale mrkvu a petržlen neviem či mi ten dážď už nevymyl.

gina 🙂 : a nemáš nejaké kuchárske knihy pre deti? ja mám toho aj celkom dosť ale nechce sa mi v tom hľadať... 😀

matova
12. kvě 2010

všetkým pokojnú noc 😎

gina333
13. kvě 2010

dobre rano 🙂 noc fajn, bola hore iba raz o 0:15, potom sa este prebrala o 4:40 ale zaspinkala a este stale spi. 🙂 To ranne spinkanie pripisujem tomu, ze je vonku zatiahnute.

matova:uz aby tie trojky boli vonku. Ja aj ked mam MM doma, tiez vsetko robim sama, ci je to kupanie, jedenie. Nikdy my ani neprebalil, neokupal deti ale ja uz som si nato zvykla. 😉 Co sa tyka tych receptov na detske jedla mam ich kopu, ale Sophi vlastne chutia najviac tie nase jedla, take detske jej vobec nesmakuju. Viem, ze je to zdravsie, ale ovocie a zeleninu zje nastastie v surovom stave, sice nie vela, ale hadam jej to staci. 😉

sherry28
13. kvě 2010

ahojík 🙂
tak dnes pro změnu ve čtyři spadnul z postele, ale asi na nohy, protože jsem ho viděla už jen stát vedle postele a nebrečel a sápal se za mnou nahoru 😒 no pak mu trvalo asi 45 minut než usnul 😉

matova: také zatím nemám vylezlou mrkev ani petržel 😉 ta mrkev trvá dýl ale je mi záhadou, že ta petrželka nejde, je naťová do polévky 😖

letím, musím ještě přišít Lukymu knoflík u džín, nějak mu upadl 😅 tak všem pěkný den, dnes nemá být nic moc

prchalka
autor
13. kvě 2010

Dobré ráno,
stal se ZÁZRAK - po cca 9ti měsících! Uloženo ve 20 a z postýlky šla bez nějakých zásahů ve 4.30 😨 Asi 2x mě vzbudilo, že kníkla a už jsem se na ní chystala, ale vydržela takhle dlouho. Hlava mi to nebere 😅 Fakt super, cítím se jak ve snu stále 😅 Probrala se 6.15. Navíc se mi zdál ještě krásnej sen o tom kamarádovi 🙂 🙂
Všem stejně tak hezký den 🙂

ined77
13. kvě 2010

dobré ránko 🙂 ,
u nás noc docela šla,le budík opět v 5h 😝 😔 .
večer usnul matýnek už v 19.30 a celkem spinkal tuším tak do 23h,pak začal plakat,ale během chvilinky se utišil a pak se spalo myslím až do rána 😔 ,do časného rána 🙄 😀 .
já jsem dnes už navařila rajskou polévku na zítra,peru,ještě si musím vysušit vlasy a pak se snad dostaneme ven,pokud teda nezačne pršet ☹ .včera to tady vydrželo a bylo pěkně teplo,ale dnes už to myslím padne i u nás 😝 ..
matýnek má puštěnou KŠ z dvd,ale už mi zkoumá pc,tak mám strach že mi to vypne 😠 😀 .

jen vidím poslední příspěvek od prchalky 🙂 ...super,moc gratuluji,zázraky se přece jen dějí 😵 😀 😉
zkusím po očku dočítat 😉
zatím přejeme všem krásné ráno 🙂

ined77
13. kvě 2010

sherry 🙂 ...marýsek má moje volební sympatie 😀 😀 😀 ...
prchalka 🙂 ...to musíte mít obě zryté raz dva 😀 ...pěkná fotečka 🙂
katzi 🙂 ..pěkná pomsta sousedům 😀 ..příště sraz u nás 😀 ...ale teda chudě,ten úklid nezávidím 😅
mmch...včera večer se tu zase vyhrávalo ...to mu teda brzy otrnulo že 😠

dál jsem se nedostalaaaa,mám tu klíííště 😀 a uvařené kapučínko,mňam 😵 ...ale bude na stojáka 😅

katzi
13. kvě 2010

ahojte,

dnes bylo asi něco ve vzduchu - a to něco pozitivního 🙂 Adeli usnula už v 19h a s jedním malým kňuknutím na dudel kolem půlnoci spala v kuse do 5h. V těch 5h jsem jí šla dát mlíko a měla jsem dost staženej zadek, protože vypadalo, že už spát nebude. Nakonec ale usnula ještě kolem 5.30 a šla jsem ji v 7h budit 😉

gina333
13. kvě 2010

Wau, to fakt muselo byt nieco vo vzduchu ked nam deti tak spinkali. 😀 😀 😀

Ja uz varim obed, poo idem ku kadernicke, potom ak pocasie da tak zasadim tie moje burinky do zeme. 😉

ined77
13. kvě 2010

tak my jsme po svačince a půjdeme nakoupit a vybrat penízky 🙂 .
sice tam malounko mrholí nebo co,ale jen neznatelně.tak snad to stihneme a nerozprší se 😅 .
celé dopolko doma se mi být nechce 😅 😉.
tak po o pááá 🙂

sherry28
13. kvě 2010

my už máme ranní procházku za sebou, ať prší nebo ne, my musíme za každého počasí vyrazit 😖 jsme po přesnídávce, Mára snědl dvě topinky s česnekem, sýrem a salámem a ještě půl chleba s máslem, zapil to dvěma hrníčky čaje a ještě se dobouchal chrumkami a miskou chocapiků 😅 snad už bude mít dost 😖 ale do oběda nevydrží, ještě si určitě nějakou tu chrumku dá 😀 je faj, že se taky spalo dobře i jinde než u nás s matovou 😉 jdu zkontrolovat vystavené aukce, tak zatím se mějte 🙂

lehna
13. kvě 2010

ahojky,

u nás noc taky zase super. poprvé ve 21,20, pak 21,50, jsem si říakla- ach jooo, to zas bude 😢 . nemohl pořád zabrat,tak jsme dali mlíko a spal do 5,50 ,kdy už nezabral! ale aspoň,že spal od 22,20 v kuse 🙂 😵

gina333
13. kvě 2010

lehna: keby takych noci bolo coraz viac, vsak? 🙂

sherry: ja furt snorim po MMB, ale som akosi sklamana, co sa my paci je nehorazne drahe. 😠

lehna
13. kvě 2010

Gina- taky si říkám,že kéž by to vydrželo co nejdýl 🙂. taky u vás super noc 🙂

a u ostatních koukám taky dobré noci.

jéé a Prchalka má new foto 😵 . kočka 😉

sherry28
13. kvě 2010

gina: a co zkusit aukro?spousta prdejců tam prodává zboží i do ciziny 😉 http://www.aukro.cz/

gina333
13. kvě 2010

sherry: musim sa mrknut nato aukro, neviem ci sa tam nemusim zaregistrovat. 😉 😉 😉 Dik za tip.

Sophi dne konecne zjedla cely obed 😀 😀 😀 😀 to sa my nestalo ani si to nepamatam, zeby po nej zostal prazdny tanierik. Este jej dam mliecko a dufam,ze s uspavanim nebudu problemy. 🙂

matova
13. kvě 2010

ahojte, šimonko prespal celú noc od tej 20:45 (a okrem jedného mini plakania) do 6:15- čo je úplne super.
A doobedie zas úplná hrôza zas. Raňajky+ desiata- takmer nič nespapal, pobed: vôbec nič, aspoňže vypil trochu mlieka.
Obed zas v rýchlosti : na panvici zemiaky, pór, červ. šošovica (predtým uvarená), + vajce na tvrdo.
Celé doobedie bol jeden dostih- nevie chudák asi od bolesti čo so sebou, vkuse beží kamsi- všademožne, už som nevedela čo s ním tak sme boli von-pobehali sme za hodinu a pol všetko asi 🙄 , a bol tak už unavený, že zas spí už od 11:05- no keby sa zopakoval včerajší dlhý spánok- to by bolo ešte fajn ale bojím sa. MM príde zas najskôr o 18. Možno si ľahnem k nemu po hodinke, uvidím...

matova
13. kvě 2010

jej, tak pozerám že v podstate sa takmer všade dobre spalo a
teeeda Prchalka 🙂 : veľká gratulácia ku konečne fajn noci 🙂

gina 🙂 : aj aukro.sk funguje, ale teda hrozne veľa času také čosi žerie, včera som sa tam zabudla do 23:30 🙄
mne by tie všetky práce okolo malého nevadili, len som už z toho nervózna že malý si stále na mm nezvyká a bábätko sa blíži. Ja mám jedni kuchárku: Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti - a tam sú práveže sjôr také klasucké jedlá- alebo ich imitácie pre deti- a u nás zas toto veľmi nefrčí.- ja robím samé improvizácie a som skôr na takú južanskú kuchyňu- len malý bude mať v škôlke problémy asi s klasikou 😀
sherry 🙂 : veru za každého počasia, inak už nevedia čo so sebou že? 😒 Dnes sme došli dokonale mokrí - mokrá tráva a blato z nočnej búrky.....Stretli sme nášho mini kamoša s mamkou- teda ten počúva ako hodinky- ten môj bežal kade sa mu chcelo 😉

prchalka
autor
13. kvě 2010

matova: MM by se měl zapojit a nějak ti asistovat, aby ti pak nevolal do porodky, jak se dělá čaj.. A hlavně, aby si na něj Šimon zvykal. Myslela jsem, že pomáhá aspoň někdy, ne že u toho kouká na tv! Oni vždycky všechno ví, všechno mají v paži, ale když pak mají udělat něco sami, tak najednou neví... 😖
gina: U vás taky ani přebalení?? ☹ 😝
Ovšem já si nemůžu stěžovat, přebaluje, koupe, vše bez problémů 😕
Znám teda kluka, který říká, že přebalovat je ee! No on se asi neposrával 🙄 Chlapa s tímhle přístupem bych fakt nechtěla. Snad se mu to pak rozleží a pomáhat bude. Zatím mu vadí plíny a uslintaný upatlaný děti, ale měl by to přehodnotit, protože už se na to chystají... 😅
sherry: Ten toho teda zbouchnul 😅 Kam se hrabem my? A jak stál vedle postele, to mě pobavilo 😅
To je dobře, že se u všech dneska spinkalo docela.. 🙂

matova
13. kvě 2010

prchalka: no aspoňže nakupuje- to áno a tiež má za úlohu večeru- včera frflal že chcem zas pizzu tak som sa zas raz zarmútila...
veď práve hlavne nech si malý zvyká, veď o to mi ide- proste ja mu to každý deň hovorím že nech sa mu aspoň kúsok večer povenuje- on je úplne kdesi mimo- pozará si správy, čumí do novín...Ale musím povedať že na začiatku do 5 mesiacov mi statočne pomáhal, ako sa rozbehlo konečne to kojenie, tak kaput. Situácie keď je malý realtívne v pohode-napr. v nedeľu poobede a dám mu malého na chvíľu, bežím dnu čosi porobiť---tak to zvláda bravúrne- vystrčím hlavu a zistím že s malým pobehuje svokra a ten moj chlap si sedí 😠 . Ja viem že toto nieje poradňa kurnik ale už mi fakt hrabe z toho, čím som viac tehotná.

gina333
13. kvě 2010

matova, prchalka: tak ten moj my doma urobi tieto veci: nalozi a vylozi umyvacku riadu, to iste s prackou, obcas navari, uci sa s Nati, chodi na nakupy, hra sa s detmi. Ked potrebujem varit, zehlit ide so Sophi von, no akurat neprebaluje, nekupe, ale je pri mne pred kupanim ked Sophi santi v spalni. Asi to je vsetko. 🙂 Mohol by robit aj viac, ale takto to mame zauzivane uz roky a stareho psa novym kuskom asi nenaucis. 😉 😉

matova: no asi by si sa s tym TM mala pozhovarat, nechcem ta strasit, ale ked sa Simonko tak na teba zaviaze tazko mu vysvetlis, ze treba sa ti aj druhemu mimcu venovat. 😒 Ja to vidim teraz, ked sa Nati ku mne prituli, tak Sophi ju niekedy normalne odstrkuje a to Natalka je uz velka kocka a tiez je jej obcas do placu ked nemoze ku mne.

U nas sa uz spi od 11:30, idem rychlo pozehlit. 😉

sherry28
13. kvě 2010

my spíme 😝 byla jsem ve vaně, z města tady sekají olem bytovky trávu a příští týden tady budou stavět hřiště, přímo pod oknama Máry(naší ložnice)takže tady budou bagry a různý stroje ☹ ale zase jsem ráda, že tu bude aspoň něco pro kluky 😉

beisis
13. kvě 2010

Ahoj, tak včerejší uspávání bylo po dlouhý době jedno z nejhorších. Malýmu se povedlo usnout až v půl devátý. Ale spal v kuse až do sedmi. Což jsem celkem uvítala normálně sem tam v noci ze spaní kňourne, že chce dudlíka ale dneska byl hodnej. A po krmení semnou ráno ještě usnul a spal semnou skoro do jedenácti. Tak doufám, že bude hodnej dneska až do večera a nechytne ho zase ta jeho mrzutost.

sherry28
13. kvě 2010

matova: i tak, že když se něco děje je klidnější, ale já myslela, že jezdím do tý školky, takže ráno musíme, ale zaplať za to, doma by se mi snad zabil jak sebou vztekle hází na zem 😅 takže pro mě je to denní ježdění vysbození a Mára už je zvyklý, o víkendu je nevrlý, dyž ráno nikam nejedu 😀

prchalka: no to ráno jsem byla překvapená, že tam stojí a nebrečí, myslím, že spadnul, ale je možný, že normálně slezl dolů 😖no dnes poprvé se pořádně nadlábnul po dlouhý době, řekla bych, že ty největší bolesti má už za sebou 😝

gina: tam se musíš registrovat u většiny prodejců nejde nakoupit inkognito, ale čeká se 14 dní na kód, po ověření adresy 😒

ined77
13. kvě 2010

spinkáme od 12.10 🙂 .
byli jsme venku,alezrovnazačalo drobně pršet,tak jsem matýnka navlékla s mírným protestem do pláštěnky a jelo se 😉 .měl n vběr...buď do kočárky pod pláštěnku nebo s pláštěnkou na motorce 😉 😝 .
nakoupili jsme,penízky nevybrali,neboť ještě nedošly 😠 ,pak vláčky,potkala jsem kámošku,tak chvilkový pokec,pak vydyndaná jízda busem(4 zastávky) s následnou scénou u vystupování 🙄 😝 ...dobře mi tak 😅 .
chvilku jedno,druhé a následně vydyndané třetí hřiště 😀 ,odchod opět s řevem 😎 .bohužel jsem s nuvědomila,že j stále nahoře na klouzačce a oznámila jsem poslední jízdu 😀 ,to jste měli vidět 😀 ...chlapeček-cca 4 roky nestíhal zírat 😀 -vyhrála jsem.sice se mi pak ještě poválel po chodníku,tak se počítalo dlooouho do 3 😎 (na tři by dostal plácanec na zadek 😉 ).naštěstí byl rozumný 😀 .ale teda,dělá si se mnou ten můj ogara v podstatě co chce 🙄 😅 .
mám i dočteno 😉 ,takže...

gina 🙂 ...velká gratulace konečně k pořádnému napapkání sophi 😵 .
ale teda...nic??? 😕 vůbec žádná pomoc 😕 ???tak to bych nesnesla 😒 ...ano,jsme často sami,ale když je mm doma musí holt pomáhat.naštěstí on se tomu nijak nebrání 😅 ,tvrdí že to má jako relax 😉 .fakt je,že při svém vytížení ani na nějaké koníčky čas nemá,takže se v tom málu co je doma drží domova 🙂 .
neříkám že by doma gruntoval to ne(stejně bc to dělala asi po něm znova 😀 ),ale nádobí umyje a přebalování a koupání je automatické(ale až tak od půl roka,dřív se asi bál) 😉 ..prostě když je doma,koupe on.no všude to funguje nějak jinak,chápu 😉 .záleží jak vám to vyhovuje 😉 .

matova 🙂 ...nikomu nepřeji nedej bože nic zlého 😲 ,ale u vás by snad opravdu pomohlo jen to,že by jsi někam musela odjet(sama) nebo by jsi musela ležet v nemocnici ☹ 😖 ...to mu fakt nedochází,že budete mít brzy děti dvě a už je nejvyšší čas se nějak zapojit? 😠 😨 ..ach jo 😢
vaše noc krásná 🙂

lehna 🙂 ...taky super 🙂 ...někdy to nevypadá a dítka překvapí 😵 😉

prchalka 🙂 ...ten známý by mě opravdu začít trénovat 😅 ...to jsou názory některých lidí 😒 ....bože.

sherry 🙂 ...tak k tomu marýskovému menu chybí už jen pivko 😀 😀 😀

gina333
13. kvě 2010

sherry: no idem sa na to aukro pozriet 🙂

katzi
13. kvě 2010

spíme. O co lepší noc, o to déle trvalo uspávání. No ale tak nevadí, alespoň jsem se po obědě taky chvíli s ní natáhla 😀

prchalko: super foto. Ty jsi na rozdíl ode mě fotogenická 🙂 Já včera na fotkách nefiguruju, protože jsem byla fotograg akce 🙂 A u vás teda noc snů 😅 To asi jak čorí ryla s tím rýčem na zahradě. Tak na ně - zapřáhnout je 😀 😀

matova: jj, včera u nás byli i dva tříměsíční prcci. A musím říct, že ti byli ze všech nejhodnější a nadělali nejméně hluku a nepořádku 🙂 Obě dvě ty mimča jsou od mamin, které už jedno dítě mají a obě říkaly, že ty druhé děti jsou pohodovější. Takže se opravdu máme na co těšit 🙂 A musím říct, že to bylo včera fajn, ale zas na dlouhou dobu stačilo v takto velkém počtu 😉 A tvého chlapa fakt odchyť a promluv si s ním někdy v klidu, že tě to už zmáhá takto. Taky že mu to samotnému není líto, že šimonek se drží pořád jenom tebe.

ined: jj, sousedi včera museli nadávat jako špačci 😀 Ale tak zas - taková akce tu ještě nebyla (bydlíme tu skoro rok), teď jsem celý dny s Adélkou venku, chodíme se domů skoro jen vyspat a najíst, takže tu mají celý dny ticho jako v hrobě 🙂

katzi
13. kvě 2010

ined: dobře to s Matýnkem mlátí 😀 S Adélkou taky 😖 To je nechci vidět až se dostanou do puberty, když už teď mají svoji trvdou hlavu 🙂 Jo a kde jsi koupila pláštěnku? Já ji jdu odpoledne někam koupit taky + ještě i gumáky. Ale potřebujuju to koupit někde rychle, Adeli nechce už moc dlouho sedět v kočáru a bez něj si s ní ještě do města netroufnu 😒 Zkusíme první zajet do Tesca a snad to tam pokoupím všechno..