Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

hancazivocich
4. kvě 2011

@prchalka - no, ty se tady nervíš, jak válčíte s číštěním - co mám říkat já? Mně neotevře vůbec. Ale když jí dáš kartáček a radíš, tak se to dá.. Nebo když si čistíš s ní.. Chlap jí nakecal, že jí jinak doktorka ty zoubky vytrhá. No, výchovný to moc není, ale zabralo to. Akorát tu pastu papá a vybírá si - tuhle pastu maminko ne, ta je škaredá, tu uklidíme, vyčistíme to touhle.. Tuhle necíí, ta je kyselá, tu dáme tatínkovi 😀 😅 A táta žíkal, že eště žoubky vzadu, tyhle takhle... Néé, necí - nešahej na kartáček, já šama! 😠

hancazivocich
4. kvě 2011

@prchalka - simtebe - jak dlouho tak nějak přibližně tvrá, než dítko pochopí nebo se nechá... Prostě než si začne cíleně říkat o nočník? My trénujem asi týden a je to cca 60% : 40. Koberce počůraný, tepláčků máme dost, cvrkne a letí pak na nočník, v lepším případě s holou řiťkou si jde sama sednout a koná. Bobek teda hlásí a chodí, ale čůrání - no, mý nervy.. Když je doma MP, tak chodí čůrat fakt vzorně, se mnou je to horší..Mě se tolik nebojí 😅 Né, spíš jde o to, že když se do něčeho opravdu hodně zabere, tak je to problém..
Jo a dnes mě hryzla do ramene - do krve 😖 😢

prchalka
autor
4. kvě 2011

@hancazivocich Já jako myslela, jestli nám ten povlak zmizí - nic víc!
S cílením na nočník... no, to se neptáš tý pravý. My začaly v parném létě a dělala to všude, i když ten nočník měla před sebou. Jako to začala chápat až někdy po létě 😝 A ještě v zimě jsme venku chodily s plínou 😖 😖 No nic-moc! Ale Kiki bude rychlejší, protože už je starší, než my tehdy 😉 Dej tomu tak měsíc-dva 😕 😅 V létě už to bude vychytávat. I my chodíme na poslední chvíli někdy! Ptám se - potřebuješ čůrat - odpověď je NE! Za minutu: ČUAT, ČUAT, rychle!! 😠 😠

hancazivocich
4. kvě 2011

@prchalka - Kikouš je starší a paličatější! Ty jo, já ti řeknu, že opravdu podle mě ví co a jak, ale nechce se jí přerušit aktivitu a jít trůnit. Ale fakt jsou dny, kdy je záchyt tak 80% i víc.. Pak jsou dny, kdy to teče a teče.. Jo - chceš čůrat? néé, necíí, otočím a maminko, jsem pochcaná, rychle na nočník.. A nový gaťky 😠 Pak mě chodí kontrolovat na záchod, slyší, jak čůrám a jéé - maminko, ty jsi čůrala, ty jsi šikovná, musím tě pochválit!! Pohladí mě a letí říct tátovi, jak je maminka šikovná, že čůrala 😅

anta
4. kvě 2011

@hancazivocich - než si dítě samo začne říkat o nočník, tak to trvá cca 3 měsíce, takže si připrav nervy 😅 😅 😅 Taky se cítím rozlámaná, bolí mě záda a pravá noha 😉

prchalka
autor
4. kvě 2011

@hancazivocich Já jsem taky chválená, když se vyčůrám 😀 Moc šikovná říká 😀 Jinak jsem na ní vzala obvaz a trochu ošuchala ty zuby a pak ještě pořádně novým kartáčkem - pěkně jsem se u toho vysvětlování zapotila 😝 No držela jakž-takž! A je to lepší, sice ne dokonalý, ale lepší 🙂
@anta Klub lazarů zas 😅

prchalka
autor
4. kvě 2011

Teď jsem jí dala její první nůžky, tak se učí stříhat 😅
Seděla u tv, kouká na strop a říká: "Máte to tu pěkně prasknutý/zničený!! 😅 😀

anta
4. kvě 2011

@prchalka - no Honzík mě teda nechválí, ale naopak, jakmile začnu čůrat, tak hned hlásí, že chce jít čůrat na velký záchod, takže to je fajn 😀 😀 😀 Jo a ještě hlásí "máma kaká", no to je děs 😅 😅 😅 Byla jsem dnes u zubaře a dobrý, ale příští návštěvu nebo až tu další vyblajznu nějakých 7000 Kč, tý voe, asi půjdu šlapat, ale zas na druhou sbírat peníze po jedné koruně? 😀 😀 😀 😀 😀

anta
4. kvě 2011

@prchalka - Honzík stříhá už nějakou dobu a prdí mě tím, protože stříhá líp než já, pěkně rovně 😉 🙂 Jen ať se učí, to je správný 😉

bufina
4. kvě 2011

@katzi Neboj, dočkáš se a užiješ si s nima ještě hodně srandy 🙂 Já sem měla a mám pocit že mně malej snad ani nepotřebuje. Jakmile víc vnímal svět kolem sebe, tak ho stačilo položit na deku, vedle něho si hrála Nikolka a byl klid. Se na ni koukal a byl spokojenej. Nikolka ještě schválně před ním dělala blbosti aby se smál atd. Takže mně dvě děti ani nepřijdou jako větší zátěž, se zabaví navzájem. A teď je třeba malej ve věku kdy si nedokáže hrát ještě dlouho sám. S jedním dítětem je to těžší, to musíš být skoro pořád u něho ale malej teď pořád chodí za Nikolkou a vyžaduje pozornost od ní. Za mnou dojde třeba až s řevem že si někde natloukl 😀 Až si teď říkám co bude, když půjde Nikča v září do školky... Bysme mohli dát někde sraz, až se trochu zaběhnete, nebo zajít na prochajdu. My se dostaneme kamkoliv 🙂

gina333
4. kvě 2011

ahojte 🙂

ale ste toho tu dnes popisali. 😉

@prchalka : co sa tych zuboch tyka, tak Natali mala na zubkoch take zlte ciarky, strasne ma to trapilo, nicim to neslo dole, ani zubar nam nic nepradil, ale uistil nas, ze to bude mat iba na mliecnych zubkoch, ze trvacne jej urcite take nevyrastu. 😲 Tak sa aj stalo, ma krasne biele zuby, nema kazy, nepotrebuje rovnatko. 🙂 Sophi bude opacny pripad, u nas sa zuby neumyvaju. 😠 Jednoducho mi to nedovoli, ona iba sama, a to len zuzle kefku, olizuje pastu a nic. Ked uz vidim, ze ma skarede zubky,doslova zlte, tak ju chytim a nasilu umyjem. 😝 Nechcem to extra drhnut, ved su to iba mliecne zuby a hadam dostane rozum ked v skolke vidi, ze aj ine deti si umyvaju. 😉

@anta : aj u nas sa vystrihuje vo velkom, dokonca raz si sadla za Natalku a cvakala jej pri cope, no skoro ma porazilo ked som to videla. 😲 😀

U nas dnes tak strasne fukalo, ze sa nedalo ani chodit. Na horach napadol sneh, uz ked vidim tie biele kopce dostavam amok 😲 😲 slnko svietilo krasne, ale co z toho ked fukal hnusny severak. Sophi uz spinka MM sa uci s Natalkou a ja si sadnem k hokeju.

Pekny vecer prajem. 😔 😔

prchalka
autor
5. kvě 2011

Dobré ráno,
noc ani nevím, byl tam asi jednou MM. Vrznu jednu fotečku ze včera do alba.
Jsem zvědavá, co budem ty 2 dny dělat. Včera jsme šly aspoň dopol i odpol do krámu. Dítě mi připadá nějaký rozežraný. Minule k večeři: 2 tousťáky namazaný a se salámkem a pak ještě 1,5 bramboráčku a včera 2 knedlíky s půl vajíčkem a koprovkou, poté ještě půl jablka 😕 😕 🙄 Když se poo vzbudí, tak chce hned svačinku, jinak řve.. 🙄

gina333
5. kvě 2011

dobre rano 🙂

@prchalka : Cori pekne papa, ved dva knedliky zjem ja. 🙂

Som nejaka dolamana, Sophi spinkala, ale dost sa vrtela, je najvyssi cas aby sme ju prestahovali do detskej, lebo sa na kazde jej suchnutie zobudim. 😝 Vonku je slniecko, dufam, ze uz nebude taky vietor ako vcera. Moja Natali ma dnes 11 rokov, leti to neskutocne rychlo. 😵 😵

sante81
5. kvě 2011

ahojte maminy, čítam vás už nejaký ten den a chcem vás poprosit o radu, aj ked to s touto témou nesuvisí, ale s učením na nočník, Maroško bude mať v septembri 2 roky a už ho pomaly učím vycikať sa do nočnika. ale s nočníkom nikdy kamarát nebol, takže to nejako nejde. Nenutim ho do ničoho, ani nesílim, len už rozumie že ked sa mu dá dole plienka, robím tak každé 2 hod, tak sa vycika vždy, všimla som si to pri umyvaní vo vani, ked bol dokakany, ked skušam aby cikal do nocníka, tak sa trafí vedla (: Ked sa chce prebaliť ,tak si začne chytať plienku a tahá ma rovno do kupelne. Viem že máme na pytanie sa ešte čas, ale teší ma ,že už rozumie. Neviete poradiť nejaku fintu aby sa nočníka nebál? hrá sa s ním ako s autíčkom, ale sadnuť si nan nechce, dakujem za rady./ a čo sa týka spánku, tak som bola v noci hore asi 7x 🙂

prchalka
autor
5. kvě 2011

@gina333 No nevím, jestli se je s tím jídlem čím chlubit 😅 🙄 Papá hezky, to jo, ale pak nemá tak vypadat, že! 😒
5.5. - to má hezký, všechno nej jí přejem 🙂 My jsme 5.5.2005 přivezli domů nové autíčko, tak se to taky dobře pamatuje 🙂 Jo a ty zuby - docela nám to pustilo, tak fajn 😉
Dneska mě ťuklo, že už se začíná ptát. Teď většinou na všechno: Kdo mi to koupil? Ráno prý:"Kdo mi koupil sedátko?". Říkám že já a ona: "Díky mami"! 😅

lehna
5. kvě 2011

dobré ráno,

u nás noc v klidu a spínek do 6.45 🙂, tak to se dneska po o opět spát nebude 😅

@sante81 -malý byl přesně jako ten tvůj, nočník měl na hraní. 2 roky měl v lednu a 4 dny před narozeninama si najednou sedl na nočník a vyčůral se, to bylo radosti 🙂, pak asi půl hodiny si každou chvíli sedal a učrnul,měl radsot že mu to tam jde a my ho chválíme, od té doby na ten nočník chodí. sem tam byla samozřejmě ještě nějaká nehoda,že si čurnul do gatí,ale od toho ledna chodí . a asi měsíc už bez plíny i spí, ve dne i v noci. takže my jsme plínám už dali sbohem 😉. Nezoufej, oni ty dětičky na to přijdou a v létě mu to určitě venku půjde 😉

lehna
5. kvě 2011

@gina333 - Natálce přejeme vše nej 😉

lehna
5. kvě 2011

@prchalka -co bych za to dala, kdyby snědl aspoň ten jeden knedlík ☹. nechápu z čeho roste. asi z toho ranního a večerního sunaru 🙄

anta
5. kvě 2011

@gina333 - ahojky, Natálce vše nejlepší, krásné datum narození. Ať se holce daří, hodně zdravíčka, pohodičky a úspěchů ve škole 😉 🙂

hancazivocich
5. kvě 2011

@gina333 - jojo, taky přeji vše nejlepší Natálce!

@sante81 - Nám byly dva v lednu a začla jsem s nočníkem ,,na vážno" po Velikonocích, protože prostě v úterý přišla a řekla, že ji v prdelce tlačí bobek, že chce ven - do nočníku. Tak si sedla, vykadila se, nalepila dvě nálepky atd. Bobek víceméně hlásí, někdy i trošku se zpožděním. Čůrání podle nálady. S holou řiťkou čůrá relativně ok, oblečená...no comment. Jen hlásí nehody.
Jo, na hraní ho máme taky. Házela do něj kostičky a dělala z něj klobouk 😅 😅 Pak z něj měla křesílko a četla si na něm. Koupili jsme ten hrací - jakoby s kolečkama a ten má úspěch.. Akorát z tý melodie šílíme..

U nás noc naprosto šílená - od půlnoci do čtyř ímrvére vzhůru.. Nevím, jestli na to má vliv poslední pětka - měla venku jen jednu špičku, k tomu prdy, nebo paprika, kterou jí včera nacpala moje máti.. A nebo to, že na sebe u našich vyklopila noční stolek a třískla se dvířkama do pusinky.. No, mý nervy!
Vyklízíme byt po babí a vzhledem k tomu, že je dvě patra nad našima, tak jsme se tam museli na chvíli stavit a takhle do dopadlo.. Chjo
Ke všemu má táta asi na pěti místech léky na žáhu, malá je pořád nosí, furt jí je beru, ale bylo mi řečeno, že by vůbec nevadilo, kdyby ho snědla, že je to JEN na žáhu 😲 😲 😝

anta
5. kvě 2011

@hancazivocich - dobrý bezpečí obzvlášť s léky na žáhu 😅 😅 panebože, jak někdo může takhle blbě argumentovat, že se dítěti vlastně nic nestane, když to spolkne?! 😠 😠 😠 Fakt na prd 😝

hancazivocich
5. kvě 2011

@anta - taky jsem pěkně nas...., to mi dávají pořád kázání, proč jim jí nechci půjčit samotnou, ale chodím pořád s ní. Do toho šla s tchánem na hřiště - kolem jejich okna!! Tak čekám i výčitky na tohle téma. Ale chtěla jsem jim tam pomoct, malá chtěla s dědou na hřiště, tak šli..

gina333
5. kvě 2011

@hancazivocich : u nas s liekmi je tak, tak len spomenut, ze boli hlava, a mlada uz leti pre tabletky, podava, ale vzdy sme pri nej a samozrejme hrat sa nimi nemoze. 😲

Dakujem vssetkym za gratulacie, odovzdam. 🙂 Poo ked pride Nati zo skoly tak pojdeme do novej kaviarne na kolacik, je tam krasny detsky kutik, tak dufam ze sa tam Sophi pohra a my si mozme dat v kldku kolac. 🙂 🙂

hancazivocich
5. kvě 2011

@gina333 - u nás jsou léky ve výšce, z dosahu. Jen když řekneš, že bolí hlava, táhne ke knihovně a říká - tady máš lék maminko..
Já, protože znám Kikouše a vím, že mně žaludek kdysi kvůli lékům pumpovali, tak já zastávám názor léky totálně mimo dosah.. Výhledově asi půjdou i pod zámek..

prchalka
autor
5. kvě 2011

U nás se to zabalilo "až" v těch 13h!
@lehna Sis smazala Š. z pasu? 😕
@hancazivocich Paprika jí nedělá dobře? U nás se konečně jí i se šlupkou a jsme s tím v pohodě.
S lékama nou koment 😒
@gina333 Vy tam máte pořád něco nového, krásného a účelného 😀

anta
5. kvě 2011

@hancazivocich - my ty léky taky máme tam, kam Honza nedosáhne, tak to máme i s prostředky na mytí podlah apod.. Nebudu spoléhat na to, že není zvědavý, že? 😉 Vše co je nebezpečné pro dítě je z jeho dosahu, člověk má přizpůsobit byt dítěti a ne dítě bytu. Ale musí se to brát tak, že nebudeme kvůli hárošovi žít v holobytu 😀 😀 😀 To aby se člověk bál to dítě někde nechat, koukám 😝

hancazivocich
5. kvě 2011

@prchalka - nevím, když ji sní v osm večer.. To by položilo i mě. Ale asi to bylo k tomu zubu...

@anta - ehm my máme byt ,,normálně" zařízenej, akorát trošku víc opojistkovanej 😅 😀 Byt vyklízíme po babičce MP, jak zemřela.. Čistící prostředky mám pod linkou - s pojistkou 😅 Nechci, aby mi něco ochutnala nebo vypila... Já problémům radši předcházím.. Než to pak řešit..

anta
5. kvě 2011

@hancazivocich - máš recht, jasná věc, my ženy myslíme na všechno 😉 I když je fakt, že občas taky myslím jako chlap 😀 😀 😀

lehna
5. kvě 2011

@prchalka -néé, já nic nemazala 😕 . on tam není? ale já ho tam normálně mám.

u nás se zas nespí, tak vysávám a uklízím ....

hancazivocich
5. kvě 2011

Já ho tam taky mám.. U nás se spí, já půjdu za chvíli budit