Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

hancazivocich
16. zář 2010

@prchalka - tak se ti hodí příště (//) 😲 😲
Holky, ............................ale, radší nic... Já se dneska tak nějak rozbrečela - nějaká depres či co... A to mi ke všemu řekla tchyně, že jsem zlatíčko 😲 😲

gina333
16. zář 2010

@sherry28 : 😵 😵

@prchalka : no ja by som nezaspala keby ze si ho dnes nespravim. 😉

@matova : chudatko, ja si neviem predstavit, zeby Sophi nesla na obed spat. Spi sice iba taku hodinku, niekedy trocha viac, ale priznam sa, je to svetly bod dna ked trocha v byte zatichne a je klud. 😉

hancazivocich
16. zář 2010

@ined77 - u tebe je ale vše ok a dobře to dopadne - uvidíš - proto jsem jako těhule na MK radši ani nechodila..

prchalka
autor
16. zář 2010

Já stíhám dočítat, ale nestíhám reagovat.. se omlouvám.
Navečer přišel soused s flaškou - narodil se jim Ondrášek. Termín měli 10.10. ale vyklubal se dneska, má 3kg, tak asi dobrý 😉 Dala jsem si s ním paňácu, abych se tady nebála 😀 Přišel v pravou chvíli 😀
Odpol jsme tu měli na chvilku švagrovou a pak kámošku s Milánkem, byl mrzutej, měl teplotu a stěžoval si na ouško 😖 ☹ Navíc se opět bál nás. Ale byla jsem ráda, že tu byli. Poslední slova čorí před spaním byla: "teta Vlastička" a pak to zalomila 😀
Všem dobrou noc... 😔

gina333
16. zář 2010

@prchalka : teda Cori ma fakt neskutocne hlasky 😉 😀

Kedze Sophi spinka, idem pozerat Panelak. 😵

Pokojnu noc prajem. 😔 😔

matova
16. zář 2010

O tom pití mlieka pred spaním už dnes ani nebudem písať...je to ale a figu...práve som bola skľudniť malého, hrozne plakal- asi sa mu niečo snívalo 😕, celý je spotený 😒.

hanza 🙂 : začínam mať výčitky ku komentárom o tvojej svokre 😕, tak nech ju dajú čí skôr do poriadku 😉
gina 🙂 : gratulujem k negat. testu 😀 😉. K narodkám sme kúpili plastovú hojdačku- takú že ju bude mať dnu v izbe a v lete sa dá možno vonku, môžu sa tam hojdať dvaja aj sám ak si sadne do stredu. neviem či nájdem na nete, sfotila by som ju aj teraz ale sa mi nechce ísť do pivnice 😝, možno nájdem na nete ešte... 😉
sherry 🙂 : a to vraj sa príroda tak postarala aby si žena zvykla že po pôrode sa nebude vnoci spať- no diky- ešte som si nestihla ani užiť že malý konečne až teraz začína vnoci lepšie spať 😀
katzi 🙂 : uži si kľud bez seriálov, lebo o pár mesiacov máš o jeden megaseriál celodenný postarané 😀 😉 . Inak, hej, je to lepšie keď sa zub vyklube von, ale to čo som tušila a bála sa toho sa napĺňa- kôli ej zvedavosti a myšlienkam v hlave čo všetko za deň chce postíhať tak odmieta do postele 😝, napriek únave 🙄 😢. a teda aj u vás sa stihnú tie päťky, tak super 😉.
ined 🙂 : už aby ste boli v novom že? bude to stáť ešte kopu práce, dúfam že v pohode to zvládneš 😉 . A gartulujem k výsledkom 😉 , o 3 týždne-asi tu už nebudem, daj mi vedieť či chlapček či dievčatko 🤐
lehna 🙂: niekdy mám pocit že tí naši dvaja sa striedajú- raz cez deň ok, raz nespia 😕

všetkým dobrú noc a lepší zajtrajšok 😉

prchalka
autor
17. zář 2010

Dobré ráno,
my jsme se vzbudily už ve 22h, ale bylo by všechno ok, spaly bychom krásně celou noc (až na občasný válení ve spánku a jedno nahození dudlíka), mně se taky chtělo moc spát jenže.... od půlnoci jako když to na mě hodí - rýma, kýchání, teklo mi z nosu... Bolí mě čelo a dutiny pod očima 😖 To mám z toho větru včera, furt chodíme ven a tak jsem to odprdla asi po 3 letech! Tak snad to nebude nic horšího. Stříkla jsem si v noci ten Rhinostop a mám myslím ještě nějaké homeo, tak to budu muset začít léčit ☹ Ale mrzí mě to, mohla to být fakt prospaná noc!

gina333
17. zář 2010

dobre rano 🙂

@prchalka : u nas sa tomu hovori, na chudaka aj hajzel spadne. 😉 Ale to myslim bez urazky samozrejme, prajem rychle uzdravenie. 😵

My sme mali paradnu noc bez zobudenie, 🙂 🙂 sice o 5:00 sa tvarila, ze uz je vyspata, sadala si, vrtela sa asi 40 min. ale potom este zaspala. Ja samozrejme uz nie. 😝 Vonku leje, MM by mal dnes cestovat do Italy, takze uvidime. 😉

katzi
17. zář 2010

Dobré ránko,

u nás noc zas na prd 😒 V 2.15 jsem si ji už brala k sobě do postele, to jsem dlouho neudělala - takto v noci, když už tak až nad ránem jde ke mě. Dnes to už ale nešlo, už jsem neměla sílu za ní pořád chodit 😖 Ještěže ty pětky jsou poslední....

Dnes po o už nebudu a asi ani celý víkend: jedeme na víkend k mojí mamce. Brácha měl narozky, Adélka bude brzo mít taky, tak to budeme slavit 😵 Chystám se dělat nepečený dortík a mamka bude dělat pečený. Po o nás budu balit.

Mějte se tu všechny krásně a fajn víkend.

ined77
17. zář 2010

dobré ránko 🙂 ,
u nás noc také na prd ☹ ...popíšu po o..jdu jen na skok vás pozravit 🙂 .
my jsme doma, prší ☹ .tak snad to nějak do obídku doklepeme 😉 .
uvařeno už mám, tak si budeme hrát 🙂 .

@katzi 🙂 ..aha, jedete pryč?tak pěkný víkendík a moc si to užijte 😵 !

jdu se věnovat prďolkovi 🙂

ined77
17. zář 2010

teda ale musím ho moc pochválit, protože si dnes už po 3x řekl o čurkání!!! 😵

gina333
17. zář 2010

@katzi : tak pekny weekend vam prajem a este krajsiu oslavu. 🙂 🙂

@ined77 : sikovneho chlapceka mas doma. 😵

Tak MM odisiel 😒 zase som zostala na moje potvorky sama. ALe stihla som uz navarit, povysavat, Sophi sa cely cas hrala, no hrala, snazila sa obliect na seba muzove plavky. 😀

lehna
17. zář 2010

ahoj 🙂

my dneska noc taky na prd ☹. poporvé sice až v 1.30, pak ve 2h,pak 4.45 a 5.50 vstávačka. A mi se tááák nechtělo s postele, že jsem se vyhrabala někdy po sedmé. Štěpi si mezitím chvilkama hrál, chvilku u mě ležel. Ráno jsme šli na poštu, do lékárny, pak chvíli ještě venku na písku.
je unavený, protivný, ospalý, ale spát nebude 😠 . chvilku ležel, vypil kakao a teďka je v pohodě,tak nevím kdy jako půjde spát ☹ .

Odpo chcem jít s kamarádama zahárt badminton, tak snad naši pohlídají Štěpiho na 2h🙂.

dneska dělám bramboroé placky, mám chuť a i mamka, tak budu dělat pro celou rodinu, tam strávím půl dne u toho 😝 😀 , ale celkem mi to nevadí, halvně aby Štěpi byl u toho v klidu 🙂

gina333
17. zář 2010

@lehna :placky plnene s masom sme mali vcera, mnamka 😉 To mas super co sa tyka hlidania, ze mas rodicov v baraku, urcite ho postrazia.
My dnes ani neviem ci pojdeme von, tu stale prsi ale treba my na nakup, tak dufam, ze ked sa Sophi naspi bude sa dat ist aspon na chvilu.

lehna
17. zář 2010

@gina333 - my je budem mít bez masa. Zas tak růžové to s hlídáním do teďka nebylo. To až teďk jak se dá se Štěpim domluvit,tak jim nevadí,že by ho hlídali. ale je třeba ať si taky Štěpi na babičku s dědou zvyká,ne? pořád jsme na něho byli sami, i když bydlíme s nima v baráku. za celých 20 měsíců si vzali kočár a šli na procházku jen jednou a to byl ještě miminko a pořád spal.
tak už toho teďka tak trochu využíváme ať si taky trochu odpočinem 🙂

lehna
17. zář 2010

@gina333 - a vidím, že už ti TM odjel za prací. já bych tohle nedala, aby byl dlouho někde pryč ☹. a byla bych sama na děti. to on tak jezdil pracivat od začátku co jste spolu?

lehna
17. zář 2010

prchalka- A´t tě brzy přejde ten bacil. No škoda, mohla to být fakt suepr noc po dlouhé době.

Katzi- hezký víkend přeju. a mamka už to ví?? že jsi těhu?

Ined- matýnek je šikulka.že si tak říká o čůrání 😵

Holky jak to teda dlěat s tím posazováním na nočník či záchod. Na nočníku mi neusedí, chce spíš na záchod.
Mám ho nechávat bez plíny a každou chvlíli ho tam dávat? nebo mu pokaždé sundat plínu,posadit ho,pak zas mu plínu dát-to mi přijde na zblbnutí 😅 😀

gina333
17. zář 2010

@lehna : Natali mala rok ked odisiel, takze takto fungujeme uz 9 rokov. 😉 Zvykli sme si nato, mam doma uz svoj rezim aby som vsetko postihala, takze sa to da. 🙂 🙂 Sme si ovela vzacnejsi, kzdy den si skypujeme takze sme neustale v kontakte. 😵 😵 S tymi rodicm to mas asi tazke, ja si neviem vynachvalit svokrovcov, oni fakt pomahaju ako sa da.

ined77
17. zář 2010

ahojky 🙂 ,
dnes jsem se zakecala jinde 😲 😔 ...ó já nevěrnice 😎
tak ta naše noc probíhala tak, že se matýnek o půlnoci začal mlet a kníkat, natahovat nožičky a fňukat ☹ .
4x za noc jsem mu je masírovala..to držel jak hluché vrata a nakonec jsem mu dala nurofen, ale nějak moc to nezabralo ☹ .že by růstové? 😕
dopolko jsme dobojovali dokonce téměř v klidu, ale před 11h už byl fakt protifka, tak jsme dali obídek a sám si zavelel a šlo se hajkat v 11.30 🙂 .
odpoledne a přes víkend máme doma tatínka, konečně zase 😅 ...tak asi zajedeme do tesca...já potřebuju nějaké trika s dl. rukávem, MM rifle a taky něco matýnkovi...ponožky, punčošky, možná pokud natrefíme tak i zimní bundičku 😉 .ještě mě láká kuknout do HM...říkaly holky, že tam mají pěkné těhu věci, ale to bude určitě drah jak cosi 😒 .i když kalhoty bych ještě jedny uživila 😉 , ale možná zkusím kuknout spíš na MMB 😉 .ale tam se zase bojím, že mi nebudou sedět no 😒 .
jo a ještě...o čůrání si říkal celé dopolko!!! 😵 takže to umí, jen chtít že 😅 .
a jdu vás honem dočítat, snad vydrží spinkat ještě nějakou dobu...já jsem z té noci jako přejetá, ale bojím se lehnout, že mě pak bude bolet hlava a budu otravná až do večera 😀 .

prchalka
autor
17. zář 2010

Kap... kap... kap... jestli něco hodně nesnáším, tak je to rýma. Pálí mě nosohltan a v krku a co já vím co ještě. Chvílema dobrý a pak mě přepadne takovej záchvat kýchání, že bych s tím nejradši praštila. Dnes jsme teda venku nebyly a to je tam krásně 😖 No jo, co jsem si navařila... Akorát by mě zajímalo, jestli už to třeba 2 dny ve mě bylo nebo jsem to chytla včera, protože až do večera mi nic nebylo!

ined77
17. zář 2010

@prchalka 🙂 ...to říkal MM ráno...rýma, věčná rýma ☹ .
tak ať jsi brzy fit a hlavně a nepřidá se k tomu ještě něco dalšího 🙂 😉 .
teta vlastička 😀

@gina333 🙂 ..to jsi mě teda dostala s tím těhu testem..já úplně trnula a tak nějak tušila, že tam budou dvě čárky 😲 .
ale moc ti přeju, že nejsou 😵 .
to jsou ty večerné vínečka 😝 😀 .
TM držím palce ať dobře pochodí!!! 🙂
a děkujeme..matýnek šikovný je, když teda chce
😝 😀

@lehna 🙂 ...je to na zblbnutí 😀 .
normálně..nakup slípky a začněte 🙂 .co chvilka se ptát (zbytečně) a posazovat na záchod 😉 .jinak to asi nepůjde..zlatá doba plínek 😀 .
jj, jen ať si na babi a dědu pipa zvyká 😉 .
užij si sportovní zážitek a hlavně si neubliž 🙂 .

@matova 🙂 ..to víš že ti dám vědět 😵 .
tu houpačku dostal matýnek k 1.narozeninkám 🙂 .přes zimu ho chvilkama pěkně zabavila 😉 .
no s bytem toho ještě bude dost..ale jdeme do svého..to už je čirá radost tohle zařizovat (aspoń doufám teda) 😀 .
taky jsme se stěhovali před necelým 1,5r., tak nemáme žádné zbytečné krámy, zatím ještě, nebo aspoń jich nemáme moc 😉 .
šimi šimi..ale teda budík v 9.15 😀 ...to zase není každý den takovéhle vyspávání 😀 , ovšem po tom... 😖
a žáha..fuj, ta mě trápí od začátku ☹ .už se těším až to zase porodem přejde 😅 .
mě začala poprvé pálit a to jsem ještě nevěděla ani že jsem těhu,teda jako teď...ale cosi mi tak říkalo, že se asi něco děje 😅 😀 ...a just že jo 😀 .

@hancazivocich 🙂 ..jejda, a copak tě tak rozesmutnilo? 😨
no vidíš...ono možná to té tvé tchýni prospělo 😅 ...teda ne že bych jí něco špatného přála, ale taková ta bezmocnost člověku leckdy otevře oči 🙂 .

sherry 🙂 ... 🙂 ...pěkně jsme se tu sešly 😵 .
a ještě něco jsem ti chtěla a zapomněla 😅 😔 .
jo už vím..s tím chozením..no právě..já když řeknu ahoj a že odcházím,tak matýnek buď leží dál anebo si jde v klidu na opačnou stranu😀.má mě tzv. na háku asi 😀.možná kdybych se mu schovala-p...ale to se zase bojím, že třeba vběhne na cestu nebo tak☹.

gina333
17. zář 2010

@ined77 : no s tym vinkom si trafila klinec po hlavicke. 🙂 TM chodi na tyzdnovky prec? Zda sa my ze tiez ste casto sami. 😒 HM u nas bohuzial alebo nastastie 🙂 nie je, to by som tam bola v kuse, ale na deti sa daju pekne veci kupit aj v Tescu. 😵

matova: veru, hojdacku uz mame, je to este po Natalke, ale v lete sme nan akosi pozabudli. 😉

@prchalka : to sa bojis ist s nadchou von, alebo ti je tak zle, ze nevladzes? Chudatko, to je des, vonku je pekne a tebe je blbo. 😝

U nas stale leje a to doslova, treba my ist do obchodu tak to bude zase otras s dazdnikom a kocikom sa motat. 😠 Sophi uz bola pred chvilkou hore, nastastie este zaspala, bola by som rada keby si pospala co najdlhsie, potom nam rychlejsie ubene cas do vecera ked uz nikam nemozme ist. 😅

matova
17. zář 2010

ahojte, noc v pohode, teda po 2h ten veľký plač-asi zlý sen, a o 4:30 mlieko. Mala som hrozné bobky aby malý spal cez obed a spí- ufff 😉 , nevyzeral na to tak som mu dala na obed polievku a keď sme vyšli hore nabehol k mlieku 😲 , nevedela som či to nasilu preťahovať, aby ho bruško potom nebolelo ale na druhej strane som trnula aby sa teda nejak neprebral zo spaacej nálady (teda myslela som si že mal spacu náladu lebo smädný byť nemohol, a mlieko chcel-čistý rituál uspávací). Takže očakávam kakanicu ako svet poo.
Inak sme boli celý čas len dnu,lebo vonku prší 🙄 .
gina 🙂 :šťastnú cestu tm. A máš pravdu, ja tiež čakám na ten svetlý okamih cez obed kedy zalomí...
ined 🙂 : šikulka Maty- môj šimi protestuje už aj keď sedím na wc ja 😠 🙄
prchalka: nádcha-ak je to chytené od niekoho tak sa prejaví po 2 dňoch, ak si prechladla tak asi skôr. Želm nech čím skôr prejde, tiež to neznášam-z nosa sa leje a očami mi pritom škube... 🙄
katzi 🙂 : pekný víkend 😉
lehna 🙂 : milujem zemiakové placky- robila som predvčerom- síce len 5ks, aj to bol s malým mm vonku, inak by som sihla sotva to cesto 😝 😀.

ined77
17. zář 2010

@gina333 🙂 ... 🙂
MM je živnostník, mají s bratrem hospodu...takže je tam prakticky pořád..když má směnu, odchází v 8h ráno a vrací se po půlnoci.když má ''volno'', odchází ráno a vrací se tak po 15h. 😒 .dvě soboty a neděle v měsíci je doma.na vánoce jen 24,25 a 1.1. se střídají..jeden rok dělá MM, druhý švagr. 😖 .jinak praktikují tzv. krátký dlouhý týden, ale v upravené verzi.
no moc ho doma nemáme, ale rozhodně víc než vy ☹ ...ačkoliv..dovolenou má 1 týden za rok... 😅 , to je hodně chabé.letos byl teda 10 dní...
jj, na matýnka kupuju věci převážně v tescu 🙂 ...já chtěla mrknout do HM jen na ty těhu věci 😉 .
tady se nám to trošku trhá, ale pořád je nějak šedivo 😒 .
jj, jen ať si dětičky pospinkají 😵

ined77
17. zář 2010

@matova 🙂 ...hlavně že šimi spinká a je napapkaný 🙂 .
😀 že protestuje i když jsi na wc ty 😀
holky s těma bramborákama toho okamžitě nechejte, nebo se neudržím a dnes je uklohním 😀 .
hmmmmm, táák bych si dala 😀 ...ale musím se držet..teď po těch oslavách jsem přibrala 1,5kg 😲 .
takže pěkně polehoučku a zdravě 😀 .

už se mi zdá, že matýnek kňučká 😕 ..no však spinká taky skoro 2h, ale klíďo by ještě mohl 😀 ..bych se nezlobila 😝

gina333
17. zář 2010

@ined77 : takze tiez je viac v praci ako doma. 😒 Co uz, ked peniaze hybu svetom 😉 neda sa bez nich zit, tiez by som bola radsej keby MM robil kratky dlhy tyzden, alebo aspon tyzdnovky, lenze u nas by nezarobil ani tretinu toho co vonku. Este par rokov moze robit barmana, potom uz bude stary 😉 a kto je zvedavy na stareho casnika, ze? 😀

@matova : na buduci tyzden aj u nas hlasia babie leto, len co dovtedy? 😝 Ja v pohode davam Sophi aj na polievku mlieko, nastastie ona hnacky nemava. My uz asi druhy tyzden v noci nepijeme, dufam, ze to aj tak zostane. 🙂 Mliecko jej dam pred spanim a potom az rano okol tej 7:00.

sherry28
17. zář 2010

ahojky 🙂 já vás už tady nestíhám, Mára chodí spát kolem půl jedné a o půl druhé už je vzhůru(v tom lepším případě) 😉 a už tu nejste 😕

matova
17. zář 2010

gina 🙂 : ty si teda šikulka, koľko si toho doo stihla 😉 - a že sa sofi pri takej činnosti zabavila aj sama 😀. My sme s malým celý dom prekutrali, každú hračku, obrali sme suché lístky z kvetov, sotva som riad umyla, navarené aspoňže zovčera 😒. Keď sme v meste, do obchodu s malým už radšej ani nechodíme, chytá záchvaty, nechce byťvo vozíku ale chodiť a samozrejjmä od všetkého ho treba nasilu ťahať preč...
Inak ženy, ja už neviem čo s vysávaním fakt, hoci už máme tichý (pomerne) vysávač, on sa ho hrozne bojí, vysávam keď je s malým mm v inej izbe, keď som sama tak hrozne plače- totiý minule nechcel aby som vysávala ale bolo už fakt treba tak som aj tak a zas má asi traumu z toho na pár mesiacov...hlavne že keď pozerá napr. na mm ako s motorovkou reže strom- tak to mu nevadí 😲
ined 🙂 :to fakt tm nemá toho voľna takmer nič. Môj tento rok už vyčerpal všetky paragrafy na ošetrenie člena rodiny, keď ideme k lekárovi už ťahá z dovolenky...Ale to je iné, iste je ých dní viac ako u vás. Oveľa je to lepšie keď už teraz nechodí poo aj do tej druhej práce. Aj tak než pricestuje domov tak je obyčajne cca 16h (ak zbehne na nákup tak 17h).

sherry28
17. zář 2010

@lehna Štěpi je ještě malý na učení nočníku 😉 teda podle mého 😕 u Máry to taky ještě nehrotím, sestry Kája na to přišla během jednoho týdne, těsně před druhýma narozkama a ségra ji nijak nočníkem nezatěžovala, jen jí to pokaždé říkala že se to dělá do nočníku a ona jednoho dne prostě taky přišla a už plínu vůbec nechtěla a když ji dostala na cestu, tak se stejně nepočůrala a řekla si, že chce čůrat 😵 😉 oni to děti chápou nejlíp kolem druhého roku 😉 naši kluci jsou ještě mrňousové 😉 Mára se občas na záchod vyčůrá, ale je to zřídka 🙂

gina333
17. zář 2010

@sherry28 : s tym nocnikom mas pravdu, ja som to vravela dokine, ze mala to absolutne ignoruje, a ona ma ukludnila, ze to netreba hrotit, vyvola to potom opacny efekt. 😲 Takze u nas nadalej sa kaka veselo do plienky najradsej do cistej. 🙂 Aj dnes to spravila doo, prebalila som ju z precuranej plienky a za 5 minut natlacila do cistej. 😨

@matova : u nas vysavac v pohode, az na mixer moze vsetky rusive zvuky. 😉