Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

anta
31. črc 2010

Ahoj holčinky, tady je klídek, Honzík usnul sám od sebe před jednou hodinou a vstával ve čtvrt na tři, jsem šťastná jako blecha kvůli němu, že se prospinkal. To nám tady ještě zvonil takovej špína chlap a prý jestli nechci nabrousit nože a nůžky, tak vylezl manžel a řekl, "ne, děkujeme", tak se špína spakovala a odešla 😀 😀 😀 Všem krásný víkend přeji a hlavně chvíli pokoj od zoubků 😉

gina333
31. črc 2010

@ined77 : rychle uzdravenie, dufam,ze Maty uz nema teplotu. 😒

anta: no taky typkovia k nam nastastie nechodia, vyhoda panelaku. 😉

Cele poo sme boli vonku, sli sme do Jasnej na prechadzku, popozerat co tam nove vyrastlo odkedy tam s MM nepracujeme. Veru neboli sme tam peknych par rokov, sli sme na kavu na hotel kde som robila, presli sme sa po okoli, no fajn dnik. 🙂 Teraz ku veceru sa prehnala riadna burka, zajtra sa chystame opekat, dufam, ze nam to vyjde. Sophi objavila BEBE TV, je to super pre take male deticky, pred spanim jej to pustam, konecne ju nieco zabavi. 🙂 🙂 MM sa este kupe, ja uz chcem Sophi ulozit, tak cakam kym milostivo vyjde z vane. 😠 😉

gina333
31. črc 2010

sherry: teda riadny detsky chaos musi byt u vas. 😀 😉

gina333
31. črc 2010

Sophi spi, idem k telke. 😉

Pokojnu noc prajem. 😔 😔

matova
31. črc 2010

ahojte,
nemám vás dočítané, idem zatiaľ len referovať 😀
Včera malý spal cez obed 1:20, ja som celý čas žehlila a nestihla k nemu ľahnúť, prebral sa s plačom....fičal do 21:10 tuším, vstával o 6:30, vnoci plakal raz. Dnes sme mali odrána tú návštevu, doo boli sami v lese, tak mi mm pomohol s malým-dozoroval pri bazéniku a len čo ho ošpliechal viac ako by mu to bolo príjemné už letel s revom za mnou... 😝 , Dnes cez obed spal 1:30 a od tej 14h kedy sa úprebudil behal do 21h povonku- boli sme aj na chate-teda vonku (dnu by nevydržal), šlapal hore kopcom ako ratrak...večer sa bláznil pri dome s mojím otcom (ja som konečne sedela 🙂 ), aj jeho povláčil kade tade po svojich obehových dráhach, tak sme sa smiali že už má zas svoju obeť- vkuse ho za ruku ťahal a volal ho mama 😀 - takže v jeho ponímaní je mama asi osobný otrok 😀 😀 😀 . Na záver si rozmázol kakanicu po bruchu a stihol aj olízať 😝 🙄 😝 . Na to jak bol vyťahaný, zaspal ale až o 21:50 🙄 . Škoda že otec nieje dôchodkár, mohli by tu pobehovať spolu...
mám však podozrenie že malého hnačka nieje už tentokrát od zubu 😢 už sa za zub ani včera nechytal a výdrž má zas poriadnu, tak asi dačo poolizoval, odvčera dávam Smectu a Hylak ale s Hylakom máme problém, nechce to dať do seba ani na raz na lyžičke ani rozptýlené vo vode (ani s medom), tak neviem, ale kaká často a chytá sa za bruško stále, takmer nič neje, vodu nechce, mlieko je nevhodné ale nič iné nepije tak mu ho robím aspoň do ryžového odvaru...Takže takto sa máme my 😉 . Dobrú noc všetkým 😉

matova
31. črc 2010

tak som už dočítala 😉
ined 🙂 :zuby- z päťky dole je vonku už asi 3/4, a z hornej (ktorá sa rezala teraz) vykúka jedna malá špička 😕. Dúfam že Matýnkovi je už lepšie, a čo ďalšie zúbky???
prchalka+ hanza: nebol teraz čas vyfotiť ten pupenec ale už mu to tiež pomaly bledne.
hanza: šimon máva takéto hrčky- zväčšené uzlinky po očkovaní- dokonca keď sa narodil tak nás na to upozornila dr., že môže byť taká reakcia, len sleduj aby sa jej to stále nezväčšovalo 😉
gina: v Jasnej som bola raz, cestou na Chopok- november, slnečné ráno, po lýtka sneh- paráda 😉
sherry: teda teba to mužské pohlavie prenasleduje všade a v každom veku 😀 , naozaj už to chce posilu 😉
anta, katzi: tiež mám pocit že keď zuby vylezú všetky padne potom aj to dennné spanie, mne by vydržal malý teraz fungovať odrána asi tak do 15, 16, ale čo potom s ním? hrozne som hotová keď odmieta ísť spať cez deň a večer zas keď vidím ako odpadáva a napriek tomu zaspáva 1- 1,5h 😢

dobrú noc 😎 , idem sa sprchnúť ešte...

gina333
1. srp 2010

dobre rano 🙂

@matova : veru skoda, ze tvoj tato nemoze byt so Simonkom castejsie. K tej hnacke, moja dokina vravela, ze Hylak je predpotopny liek, staci proti hnacke Smecta. Ale urcite davaj nieco na upravu crevnej flory, to je velmi dolezite pri malych detoch. 😉

U nas noc ako obvykle, s jednym budenim spala do 7:00. Zatial slnko vonku nesvieti 😠 😠 dufam, ze nasa opekacka vyjde.

prchalka
autor
1. srp 2010

Dobré ráno,
včera jsme tu měli párty i s konfetama 😀 😀 tak jsem tu nebyla. Čorí byla na hlídání u tchánů. Odjížděla, udělala nám pápá a víc jsme jí nezajímali. Měla svou sedačku a byla v autě, tak neměla problém. Vůbec je teď taková dospělejší. Přijela v 19h, ještě se půl hodinky s ostatníma pobavila, koupat jsme šli před 20h, kámoška s ní chtěla vlézt do sprchy, protože MM se coural, ale nakonec jí umyl, mlíčko dala a ve 20.25 nějak usnula, i když pod okny se povídalo, ale měli nakázáno být potichu, tak to prošlo. No a tentokrát vydržela do 2h ráno, pak si jí vzal MM a spalo se do 6.45.
Tak pádím, MM už škrábe brambory a dítě zase blbne.
Jo a před chvílí křičela bobeš (včera byly 2) a sedla si na nočník, vyčůrala se a opravdu udělala malilinkatýho bobeška 🙂

gina333
1. srp 2010

@prchalka : takze ste mali paradny dnik bez Cori. 🙂 Je dobre si oddychnut bez malej ked sa ti o nu ma kto postarat vsak? Ja som si preto uzivala dovcu v Spanielsku, lebo okolo Sophi bolo kopec ludi a ona bola spokojna aj ked som nebola nablizku. 🙂 🙂 U nas bobes nehrozi, akurat my od vcera hlasi ked je uz nalozene v plienke. Aj to je pokrok. 😀

sherry28
1. srp 2010

dobré ráno 🙂
smršť se přehnala a už tu zbyl jen děda 😉 Mára taky hlásí když už má v plíně 😅 včera byl v obýváku úplně sám u televize(nikdy nikde není sám) tak mu říkám ty děláš ee?A on se otočil a říká: "máma plyč(pryč), pápá" vyčůránek jeden 😀 a za minutu přišel a říká eee tam a začal si sundavat plínu 🙂 teď se vždycky vzdálí ode všech a jde dělat ee do soukromí jinak ho samotnýho nemáme šanci vidět, vždycky tam musí aspoň někdo vedle být 😉

sherry28
1. srp 2010

@prchalka: šup šup na nákup a koupit do zásoby dost makových buchet 😀

ined77
1. srp 2010

dobré ránko 🙂 ,
kluci jsou venku, já peču sekanou, pračka pere, tak jdu chvilku lelkovat 😀 .
noc celkem šla, večer měl sice matýnek ještě zvýšenou teplotku, ale dnes zatím nemá 🙂 .akorát zoubky ho bolí, pořád ukazuje na pusenku a naříká ☹ .
tak uvidíme jak mu bude po spánku a snad se dostaneme aspoň na menší procházku 😉 .koupák jsme zavrhli, raději 😉 .
jdu kuknout jak u vás 🙂

kadlecova.misa
1. srp 2010

ahoj..u nás byla zas noc 😝 ..malé leze 3 stolička..mrchy se domluvily a lezou zaráz 😢 ..takže Nelinka měla telpotu,topila jak kamna,včera se nechala skoro celej den vozit v kočárku !! a to už je co říct,protože jinak v něm nevydrži ani minutu,leze ven a chce chodit..v noci jsme ještě blinkaly...takže tak. ráno už vypadá o hodně líp, už tak nehajcuje..včera jsem zahlídla tu "zlou" stoličku jak leze zakvácená z dásně..tak už možná bude klid. všem krásnou neděli. 😀

zvedavamt
1. srp 2010

maminky, moze byt aj horšie. moja Lala prespala celu noc pocas prvych 2 rokov "az" 12x, aj to som furt kukala ci dycha. tiez to najprv boli zubky - slinila od 3 mes. a potom neznasanlivost kravskeho mlieka, na co som musela prist sama aj napriek ignoracii DDr.
na ZUBKy sme pouzivali homeopaticke čipky viburcol , a
homeopaticke guličky Chamomilla 15 CH 5 guliek 3-4x denne - pre detičky nervozne, plačlivé,mrzuté,
-//- Phytolacca 5 CH - 5 gul 3x denne ked ma dieta potrebu stale hryzt neco tvrde
-//- Rheum officinale 9 CH - 5 gul na hnacku pri prerezavani zubkov po kazdej stolici
kupite v lekarni - ja nerada tisnem do malej chemiu, tak radsej vyberam troska zdravšie alternativy.
a na lička som jej natierala olejček Kajeput - je to jemnejši druh Tea Tree Oil .
a ked uz bola vačšia tak žuvkala mrkvičku ochladenu v chladničke , len pozor aby nezabehlo!

ined77
1. srp 2010

@sherry28 🙂 ...taky '¨toho'' v bříšku jsi ani počítat nemohla, neboť je to určitě ta 😀 .
tak máš už aspoň trošku klid 🙂
makové buchty, proč? 😕 😀 ...mám krátké vedení 😎 😀

@gina333 🙂 ...děkujeme, snad už to přestane 😨
pěkný den jste měli 🙂 .
no vidíš, sophi začíná hlásit a za chvilku už bude chodit na nočník ani nebudeš vědět jak 😉 .super 😵 .
říkáš bebe tv...no my snad na staré kolena tu kabelovku pořídíme 😀.zatím jsme se obešli, ale poslouchat pořád dokola fíka a hurvínka je už i na mě moc 🙄 😀.
ať vám počasí na grilování vyjde 😉 🙂!

@prchalka 🙂 ...u vás vidím idylka, paráda 🙂 😉 .
co TM a jeho zranění? 😨

@matova 🙂 ..šimonek je jako elektronek 😀 .super, že si taky poběhal s dědečkem 😉 .
u nás zoubky pořád jen dva spodní, už má pěkné špičky.ale jinak nevím..jestli ty teploty jsou právě k těm spodním, nebo snad horním?...jsem z toho jelen 😝 😅 .každopádně pokud bude teplotkovat ještě dnes, tak s ním zajdu zítra raději k dr. ať na něj mrkne, přece jen...už má teploty 3 dny 😒 .ale jinak na něm fakt nic není vidět..létá jako létavice 😀 .
hylak ani do matyho nedostanu...naše dr. tvrdí, že stačí i actimel 😉 .to by možná šimonkovi chutnalo 😉 .
nebo ty laktobacílky či co to je? 😨 hylak je pěkný sajrajt 😝 .

@anta 🙂 ...no neříkej 😕 ...usnul sám dobrovolně? 🙂 to je super 😉 .
a jejda, nožééé, brousíme nožeee 😅 ...bůhví co je to zač 😨

sekaní nějak prudce zavoněla, ale naštěstí je v pořádku 😲 😀 .

ined77
1. srp 2010

sekaná zavoněla 😉

@kadlecova.misa 🙂 ...jejda, chuďátko malé 😨 .tak snad už bude opravdu klid 😉 .
hezkou neděli i vám 🙂 .

@zvedavamt 🙂 ...ahojky 🙂
vždy může být hůř 😉
homeo jsme také samozřejmě zkoušeli 😉 .teda u nás krom reuhm... 😉
u vás nějak výrazně zabraly?
12 prospaných nocí já nepamatuju, vím o dvou 😀 .a také jsem chodila kontrolovat jestli dýchá 😀 .u nás tahle nespavost atd. trvá cca od 4-5 m ☹.ne teda že by do té doby spinkal nějak ukázkově, to v žádném případě, ale bylo bolení bříška, časté kojení atd..prostě jako z novorozenečkem 😉.pak ale začal hodně slintat, vše ohryzávat a prstíky měl pořád v pusence. navzdory tomu mu první zoubek vylezl až v 10m 😅.
ta intolerance kravského mléka je teda ale nezáviděníhodná ☹ ...také jsem měla u matýnka podezření....pořád mi nešly do hlavy ty jeho nekonečné prdíky 😒 .trpěl na ně v podstatě do roku...a kolikrát i dnes v noci se šponuje a kroutí ☹ .ale prokázáno nic nebylo.
předpokládám ale, že dnes už malá spinká pěkně celou noc 😅 .

kadlecova.misa
1. srp 2010

Ined:děkujem!! sekanou jsme měli včera..takový kuličky. dneska máme kuře na grilu. 😝 dobrou chut.

anta
1. srp 2010

Zdá se, že nás zoubečky na chvilku pustily. No před chvílí si hrál s balónkem a spadl na ruku až to křuplo, tak jsem se vylekala, že si zlomil malíček, který již měl jednou zlomený, ale naštěstí ne 😅 Dobrou chuť k obědu, díky za tip, zítra bude štěkaná éééé sekaná 😉

prchalka
autor
1. srp 2010

@gina333 Jj, je to paráda, a ještě, když odjíždí s úsměvem 🙂 A je fajn mít kolem sebe kopec lidí, protože potom to dítě má zábavu už jen z toho, že je tam někdo jiný.

@sherry28 Děda přežil 😀 Zajímavý, jak už jsou děti vnímavější, že nějak nechtěj dělat toho bobka s publikem 😖 Včera mi ji tcháni přivezli, chvíli lítala po zahrádce a pak přišla, že "bobeš" a byla celkem v pohodě. Jak tu byl větší hluk a pozornost nesměřovala jen na ní, tak se jí to asi taky tvořilo líp a bez velkýho kňourání. Jak bych se zmínila o makových buchtách, bude jedna i druhá babička píct o 106 😀

@ined77 Jo teď 2 dny-nebo noci docela super 😉 Totiž jsme na tom jako vy - vylezlé 2 dolní 3jky 😅 Je to až neskutečně krásný, že se nebudí po hodině a půl 😎
Makové buchty - to máš tak. V sobotu měla u našich a následující noc spala do 4h a dnes do 2h 😀 😀
MM a zranění dobrý, v sobotu ráno už byl jako srnka - večer to byla asi nějaká slabost nebo co, že musel jet. Jinak jsi nic neprošvihla, řidičák nemá, dělá ho až ve ČT, ale zkouší si to na ní, aby se to naučil.

@kadlecova.misa Vydržet, vydržet! Nám se nakonec stoličky vylouply docela rychle, i když to všechno snad trvalo 4 měsíce..ale pak povyskočí a je od toho pokoj 😅

ined77
1. srp 2010

@kadlecova.misa 🙂 ...gril.kuře jsme měli také nedávno, mňám 🙂 .
prý štěkaná 😀

@prchalka 🙂 ...jo tááák, tak už vše chápu. nějak mi ty buchty unikly 😀 .a kolik jich čorí spořádala?když matýnek je takový rýpaneček..jinak bych ho jima nafutrovala taky 😀
jo tak TM trénuje 😀 ...tak držím palce (pěsti) ať mu to vyjde 😉 .
a jak moc máte venku ty 3?matýnek tam má zatím jen malé ostré špičenky...nechce jíst ani oblíbené rajčata, asi ho to na těch dásínkách štípe 😲 ☹ .

prchalka
autor
1. srp 2010

@ined77 Pravou má vylezlou víc, nevím... tak 2mm a levá se teď prodrala - ostrá špička. Ale teploty byly jen, než vylezla. Pokud máte prořízlo, tak už by snad k tomu mít teplotu neměl 😕 😖 Vy už jste měli tu 6.nemoc? Nějak se v těch dětech už ztrácím.. 😅

prchalka
autor
1. srp 2010

@ined77 A buchtu snědla jednu velkou kynutou cihlu 😀 😀 A její oblíbená rajčata mi taky při těch zubech nechtěla - plivala to 😒 ☹

ined77
1. srp 2010

@prchalka 🙂 ...šestou jsme měli 😉 .ale to měl skoro 40 C ☹.teď měl nejvíc 38,6..no stačí že ☹.
tak nevím, možná se derou i ty vrchní 3 😨 .
aha, tak jednu by možná taky stlačil 😀 ...s těma rajčatama jsem ''ráda'' že to není jen u nás, asi to opravdu nechce kvůli zoubkům..blbosti by jedl pořád, ale teď nechce moc ani ovoce ani zeleninu (leda v polévce a v jídle to sní).jogurty 0, mléko 0 ☹ ...asi si půjdu postěžovat dr. 😅 .

sherry28
1. srp 2010

tak děda je s nima venku, Mára spal hodinku, ale aspoň večer zalehne snad dřív, i když teda v pátek na to, že spal těch 40minut, tak šel spát v 21:30, no jo, byla tady dětská návštěva a kluci řádili, tak nemohl být pozadu 😉
@prchalka co se týká kadění, tak Mára velice rád chodí na záchod, ale jen tam sedí a směje se a pak sleze a většinou to udělá přesně ve chvíli, když sleze nebo když dostane plínu 😀 no naschválník drží si to do plíny 😎 ale ono to přijde časem 😉
@ined77 no myslím, že to bude chlapeček, stejného názoru je i většina žen z listopadovek 😉 teda podle bříška 😕 necháme se překvapit 🙂 a dej nové fotky svého bříška, ať vidíme jak vyskočilo 😉

ined77
1. srp 2010

@sherry28 🙂 ...no ono je stejně nejdůležitější aby bylo mimi zdravoučké, ale stejně bych ti tu holčičku moc přála 😵 .
moje bříško..já mám dojem, že je pořád stejné 😅 ..spíš podle toho jak se najím 😀 . ale jo, už bych ho mohla zase blejsknout 😉 .
u nás se na záchodě nesedí 😅, ale kdyby měl tu redukci, tak by tam snad vydržel 😉.nejsem nějak schopná ji koupit 😎.ale máš pravdu, ono to přijde 😉.

já jsem si navařila na zítra, matýnek šel s tatínkem na chviličku ven, dát kačkám chleba 🙂 .zase měl 37,4C ☹ , tak šli jen na chviličku, na zdravotní procházku 🙂 .
já dnes pořád jen vařím a umývám nádobí 😝 😅 ..mi přijde 😅

jinak všem přejeme krásný zbytek neděle, klidnou noc a fajn start do nového týdne 🙂
pááááááááááá 😵

ined77
1. srp 2010

tak tady to je 😅

zítra začínáme 12tt 😵

hancazivocich
1. srp 2010

matova 😉 😵 : díky moc za info o bouličkách.... Spadl mi šutr ze srdce..

k těm pupencům - už jsem měla i podezření na molusku, ale snad ne, fakt to vypadá jako štípanec, ale mizí to.. A je to hrozně pravidelný..
Ještě se chci zeptat - co máte pupenec. Nemůže to souviset se zvířátky? Pejsek, slepice, apod? Pevně doufám, že ji nehryzla blecha od psa na chalupě.......

Jinak Ined 😵 krásný pupík...

Mně se udělalo včera zle, tak si malou odvezl chlap k tchánovcům na chatu.... Potřebovala jsem pořádne generální úklid, napsat něco k registraci, a tak různě... Za chvíli přijedou, tak jsem zvědavá, jak to spolu zvládli (přebaluje asi tchyně)

Jinak naše malá už má číro střižený - nevydržela jsem brek u česání, cuchalo se jí to, culíky u ní nehrozily, tak jsem udělala šmik a celkem se mi povedl i střih 😀 😀 I tchyně mi to pochválila - že si myslela, že jsem s malou byla u holiče 😲 😲

Akorát mi teĎ Kikouš chodí a snaží se ukrást nůžky a střihat si vlasy 😅 😕 😖

hancazivocich
1. srp 2010

Spaní radši nekomentuju, páč naše batole tu pusu nedrží a v noci pořád slyším různý pokyny jako : Dudu! Kváka! (má mazlíka od malička - žabáka z Ikey), pikejt, pak zas kope do peřiny, rve se za gatě a řve - dej to pyč, tak jí ve tři svlíkám kaťata, páč se madam přehřívá.. 😠 😀
Pak ze spaní jmenuje početné příbuzenstvo, sedne si - oči zavřené, něco mele, pak sebou třískne a chrní dál 😅 😅

K jídlu - noo..... Rajčata nejí vůbec, ale miluje okurky - nakládaný... Takže se bavíme s chlapem asi tímhle stylem : Chceš k tomu ty zelený kyselý nebo radši ne? A on - radši ne, nebo bude jíst akorát je a zbytek ne!!
Včera jedla brambory - napichovala a dávala si vidličkou do pusy, pak se pokaždý pohladila po vlasech a řekla - šikovná holšišta, máma pusu, táta pusu - takže to bylo za každým bramborem!! 😀 😀
anta 😀 už máš to číslo na Chocholouška? 😀 😝

hancazivocich
1. srp 2010

Jinak jsme byli na chalupě - krmila zas psa piškotama a na babičku (její prababičku) - pikot, pikot - peš papat. šajyku (Šaryku), papat pikot....... Chudáka zas nacpala k prasknutí.... Pořád se jí líbil ten jeho zahnutej ocas, chlap jí odchyt akorát ve chvíli, kdy se chtěla povozit - šajyku, koník, ....to by chudák asi nerozchodil - toho našeho drobka 😅
Nebo jí babička dala takovej mikrokýblíček a šly spolu pro vajíčka - ajíko kokodák 😀 😀 . Jenže madam se vajíčko v kýblíku nelíbilo a než se babička natáhla pro další, tak ty první vyhodila 😔 😅 Pes měl hody 😅

sherry28
1. srp 2010

my spíme, ale bylo přemlouvání 😉 🙂
@ined77 ty hubeňoure 🙂 ale jo je vidět, že se děloha pomalinku zvedá 😉 já to měla taky tak ve 12tt 😵