Syn ma zubní kazy, nevím proč. Mají je i vaše děti?

evulinkab
13. kvě 2012

Ahojte holky, tuhle diskuzi základám proto, že me zajimá, jak to maji vase deti..Muj syn má totiž dost kazů-má 3 a pul roku.Jsem normálni máma, nepřekrmuju ho sladkostma, ale ani mu je neodepiram..Proste mu je dávám tak nejak normálne.Zoubky si cisti malej pravidelne, já mu s tim pomáham(vim ale, že presto je nemá vyčištené dokonale, nedostanu se mu všude..)Má nejaké malé kazy na stoličkách, co je ale horší, má kazy na prednich zubech-řezákách.Chápala bych, kdyby se krmil denne sladkostma a nečistil si zuby, ale takhle..?Říkám si jestli to treba nemuže být i dedičné..já když jsem byla malá, tak jsem mela taky dost zkažené zuby-i ty predni.Tak se vás chci zeptat co vase deti...maji kazy nebo jen my jsme takove vyjimky??..Ted malého ceká vrtáni, čisteni zoubku ,no chudák..

pismenka
13. kvě 2012

Nevěřím tomu, že kazvost zubů je dědičné, i to říkají doktoři.

Nevím,ale dcerce jsou 4roky a při čištění zubů se jí v pohodě dostanu všude. Zatím kaz nemáme, dost jí péruju na zoubky 😀 sama mám ráda hezký úsměv,tak že jsem na zuby ujetá 😀 😀

Vím o jedné mamince, která dávala od kojeneckého věku i džus, což nechápu, i když jsou zuby v dásni, myslím, že sladké pití má na zuby vliv a nyní jsou mu 4 roky a má fuč všechny přední zuby a je bez zubů. Také říkala, že ona měla jako malá zkažené zuby,ale pak jsem se dozvěděla, že jí máma na dudlík dávala med a sirup......Do 1,5 roka dcerka byla opravdu bez sladkostí a různých nápojů, sladkých čajů apod., pak jí babičky a dědové už chtěli dávat čokoládu apod. - no tomu jsem se už neubránila. Tak třeba pijete sladké věci, strava???

timbouctou
13. kvě 2012

dědičné to není, ale geneticky dané ano. Kamarádky kluk má ve čtyřech letech dva zuby venku a dalších 6 vrtaných, chodí pravidelně na prohlídky a najednou to tam všechno měl, a to nedostává víc sladkostí než jiné děti, naopak, Pavla je na výživu docela ostrá. Ale med a sladké džusy opravdu dost pomáhají kazům, a čištění tomu příliš nezabrání.
@pismenka starší taky tak do roka a půl byl mnou ostře sledován, ale u toho mladšího už to nedáš, jakmile starší něco dostane, tak menšímu to prostě nevysvětlíš a ještě se mu ten starší vysměje když se nebudeš dívat. 😠

camelinka
13. kvě 2012

@timbouctou jaky je rozdil mez dedicnym a geneticky danym? 😅

crca
13. kvě 2012

tak já doufám,že u nás ty geny zafungujou co se týká zoubků 😀 U nás jsme měli všichni zuby krásný i z manželovi strany,já mám 6 plomb,manžel 4(vede 😠 😀 ),děckám taky neodpírám sladké a taky je ale nepřekrmuju,prostě mají svůj denní příjem a šmitec i když na nějakých sešlostech se tomu nezabrání,ale zatím(ťukťuk) mají zoubky zdravé.Kluk má teda uraženou jedničku,ale zubař ho pochválil,že si jí urazil dobře,tak snad nám tam vydrží zdravá,než mu sama vypadne-pokud si jí nedomlátí 😠 😅

timbouctou
13. kvě 2012

@camelinka dědičný znamená, že to máš po někom konkrétním, zatímco geneticky dané, že je to dané tím, jak máš poskládané geny, takže to nemusí mít vlastně nikdo v rodině, ale ty, protože máš ten a ten gen v tom a tom postavení vůči jinému, tak máš smůlu. Asi to neumím úplně vysvětlit, ale tak nějak to bude 😀

timbouctou
13. kvě 2012

jinak já jsem taky měla vrtané už mléčné zuby, i když u nás té hygieně v raném věku nikdo moc nedal a naši už vůbec ne, tak se není moc co divit. Ale třeba moje sestra nemá dodnes jediný kaz, a mě se kupodivu zuby přestaly kazit po druhém porodu, jinak každá návštěva zubaře = vrtání 😢

leiladelly
13. kvě 2012

dědičné a geneticky dané je v podstatě totéž. U zubů , pokud je tak velká kazivost, většinou se spojují chyby ve výživě s nedostatečnou hygienou. Nejvíc negativně působí například džusy, lepivá kokina, vše sladké, co působí dlouhodobě na sklovinu a rozkládá se na kyseliny, která naleptává sklovinu a ve spojení s působením bakterií dutiny ústní způsobuje zubní kaz.

timbouctou
13. kvě 2012

@leiladelly dovolím si nesouhlasit.

leiladelly
13. kvě 2012

@timbouctou prosím . Jste zubní lékařka?

leiladelly
13. kvě 2012

@timbouctou Já ano, takže o teorii zubního kazu vím dost. Ale nikomu to tady vnucovat nebudu.

timbouctou
13. kvě 2012

@leiladelly nemluvím o kazu, ale o té souvislosti s genetikou. Dědičné a geneticky dané není to samé přeci. I když je fakt, že to může přeskočit celé generace, že. Takže nakonec asi máte pravdu 🙂

berenika39
13. kvě 2012

Nemyslím, že to jde ovlivnit na 100%, ale z velké části ano. Sladkosti jo, nikdo se tomu asi v určitém věku nevyhne, ale ne od kojence a na noc....když už, tak přes den, na noc jen čistou vodu, před spaním vyčištěné zoubky....mám sousedku, které syn od mala - od pár měsíců, pil sladkou šťávu z láhve s dudlíkem asi do tří let. Pořád, na litry, před spaním tři láhve, přes den láhev nedal z pusy, běhal s ní po hřišti, na písku, zlozvyk. Dneska jsou mu necelé 4 roky (na den stejně jako je můj Petr), a má pod narkozou vyndaných osm zoubků, všechny přední....nemůže se naučit mluvit správně, náhradu nesnese, druhé zuby se nebudou mít o co opřít, porostou halabala, takže to je pro mě odstrašující příklad. Nehrotím to, petr je masový, sladké sám od sebe nevahledává, ale nebráním mu, nicméně všeho s rozumem. určitě se dají dítěti nabídnout správné návyky - pravidelně čistit, správnou technikou, dočišťovat, neodbývat to. Každý má jiné dispozice ke kazivosti, ale pomoci tomu jde🙂
Petr zatím kaz nemá, 3r9m.

weri1
13. kvě 2012

@leiladelly můžu se zeptat, malej má spodní zoubky krásně bílý a horní dvojky, tam má jakoby žluté tečky, co s tím ? čistím mu je, ale tak nějak jak dovolí 21 měs. dítě

leiladelly
13. kvě 2012

@timbouctou Já jsem spíš mluvila o vzniku kazu. Ono je to často dost výmluva: zdědil jsem to po rodičích.... Některá onemocnění v dutině ústní jsou dědičná, to ano, ale dítko se rodí bez flory v dutině ústní. Bakterie získává v průběhu života. Důležitá je skladba bakterií (takové to banální - neolizovat dětem dudlíky, lžíce, předáváme jim svoje bacily, které děti nemají a které jsou kariogenní), dále je důležitá strava. Pokud sladké, určitě dopřejeme dětem sladkosti, tak takové, které se ale nerozkládají v puse dlouhodobě a nepůsobí dlouhodobě (právě pití sladkých šťáv z lahviček je velmi zákeřné). A dále posílit kvalitu skloviny . Jednak dodáním fluoru vnitřně. (je fluoridovaná sůl - i když tedy dětem nesolíme, to je spíš info pro nás, fluor je ve vodě, je možno dodat i fluoridové tablety, ale po zjištění, kolik fluoru je ve vodě v dané lokalitě. Za důležitější se ale považuje dobrá hygiena, dvakrát denně stačí, pořádně, když dítko pastu nepolyká, tak kartáčkem s pastou s fluorem, adekvátně věku dítěte. Při velké kazivosti je možno i fluoridovat v ordinaci zubního lékaře. Ty zoubky jakoby nasaturovat fluorem. Zubní kaz je do určité fáze onemocnění reverzibilní, tj. vratné, při počáteční fázi demineralizace, odvápnění skloviny, se může kaz těmito opatřeními zastavit.

leiladelly
13. kvě 2012

@weri1 to se těžko dá posoudit, takto po netu. Mohou to být usazené pigmenty, může to být třeba dopad působení nějakého léku, který dítko užívalo v době vývoje těchto zoubků. Fakt asi moc nepomůžu..... Raději se zeptej svého zubního lékaře.

pehaka
13. kvě 2012

Synek 3 je bez kazu čistíme pravidelně, sladkostem teda moc nedá nemá je moc rád, u nás ale jede sladký pití snažím se mu šťávu ředit na max., vodu mi prostě nepije 😒 takže občas džusík atd když už sladím tak medem a snažím se co nejméně . chodíme k zubaři každých půl roku uvidíme do budoucna. Moje zuby jsou katstrofa na první pohled to není znát, ale co zub to plomba v těhotenství děs mám i problémy z dásněma a to si zuby pravidelně čistím - nevím, ale přijde mi ,že mám zuby po rodičích to totiž není žádná sláva, zato moje sestra má ve svých 30 letech jednu plombu a to si čistí zuby pouze ráno!!!! podotýkám že miluje sladkosti...🙂 - nechápu stará se o ně nejmíň a má to bez problémů... 😒 manžel taky žádná sláva opět velká kazivost v rodině...já jen doufám ,že děti uvidí vrtačku co nejpozději - jsem na zoubky opravdu pečlivá mě prvně vrtali asi v 8 letech 🙄

co slýchám, že se dětem kazí zuby pokud jim nejsou čištěny , jsou až příliš dlouho kojeni především v noci, v těhotenství matka musela úžívat léky- Antíka a pod, pijí příliš dlouho z kojenecké láhve - sama s tím zkušenosti nemám nemohu soudit, ale znám pár těchto případů...

leiladelly
13. kvě 2012

@berenika39 Ano, je to do značné míry tak, jak píšete. A to, co popisujete, je horor pro stomatologa.... Pro to dítko samozřejmě také..... Sladké do lahviček vůbec. Kdybych mohla, zakážu to. Možná to někomu přijde banální, ale jak píšete, bez zubů se dítě hůř učí mluvit, nemůže rozmělnit stravu, hendikepuje ho to mezi dětmi, vytvoří se mu patogenní flora v puse (dokud tam má zkažené zuby), která pak poškodí zuby stálé.
Sladká chuť je chuť naučená. Je dobrá , takže ji děti vyhledávají. Každé dítě. U pití je ale lépe preferovat čistou vodu, ovocný čaj, ty sladké umělé džusy prostě vynechat.
A nemluvím o tom, že ošetřovat tak malé dítě v narkoze je úplně zbytečná zátěž.

tkanicka
13. kvě 2012

@leiladelly můžu mít taky dotázek? Já mám druhé zuby od počátku "nažloutlé", ale ne napovrchu, prostě sklovinu nemám tolik bílou, i po vyčištětí u dent. hygienistky jsou nažloutlé. Chtěla bych, aby malá měla zoubky bílé, dá se tomu nějak předejít?

leiladelly
13. kvě 2012

@tkanicka barva zubů je daná.Barvu výsledně ovlivňuje dentin, který je pod sklovinou. Dřív se tak moc nedávalo pozor na to, aby dítě nedostalo antibiotika, která barvu zubu ovlivní. Nyní si myslím, že na to pediatři dbají mnohem více.
Takto, jedna věc je barva daná barvou dentinu, druhá věc jsou pigmenty, které se usazují z jídla, pití, spolupůsobením bakterií. Pigmenty lze vyčistit, barvu zubů to ale nezmění, tak jak píšete. Barva zubů se může změnit pouze bělením.
U malé nic ovlivnit nemůžete, ta zuby zabarvující antibiotika pediatři nepíší a jinak nic ovlivnit nemůžete, kromě stravovacíh návyků a dobré hygieny. 🙂

pismenka
13. kvě 2012

@timbouctou noo, zatím nemohu říct, není ještě na světě 😀, ale že starší neuhlídáš, no uvidíme, ale že bych nechala toho staršího se vysmát mladšímu, to by dcerka teda dostala vyhubováno. Nejsem měkota, jsem docela přísná, né že bych dítě pérovala,ale jsou určité hranice, které se prostě nepřekročí a hotovo.
a souhlasím s názory leiladelly

leiladelly
13. kvě 2012

@pismenka je pravda, že syn vydržel déle bez sladkostí, já jsem mu nedávala až do školkového věku, pak už se tomu nedalo zabránit. S Leilinkou je to trochu horší, jak sladké vidí, vyžaduje ho, takže jediná cesta je jí ho neukazovat.
Nejhorší je to u tchánů, kteří to sice myslí dobře, ale tedy všem třem dětem dají sladkosti na týden do zásoby. To taky moc neovlivním, ale tak, zase to není tak často.
Já osobně si myslím, že mnohem horší jsou právě ty sladké šťávy, to protrahované dlouhodobé působení. Než si vzít čokoládku, jednorázově sníst a hotovo. Optimální by bylo si po té sladkosti jít vyčistit zuby, ale to musím říci, že v běžném životě bych na tom nekompromisně trvala pouze u dítka s rovnátky, jinak tedy nejsem nějak tvrdě zapálená stomatoložka 😉 Samozřejmě, každý máme jinou kvalitu skloviny, ten, kdo má sklovinu horší a kazivost větší, musí dbát více než ten, kdo to má naopak.

berenika39
13. kvě 2012

@leiladelly proč to vykání? 😉

leiladelly
13. kvě 2012

@berenika39 ále, tak někdy vykám, někdy tykám 😉 Úpřímně řečeno , v běžném životě to tedy dlouho trvá, než si s někým začnu tykat. Ale ten virtuální svět je jiný......
(jinak razím zásadu , že "Vy vole se říká mnohem hůř než Ty vole", i tady to platí, anonymita a tykání někdy vedou k "prima" výlevům 😀 )

pavly
13. kvě 2012

Tak já byla pedant na malou od narození. Do dvou let se nenapila ničeho jiného,než vody. První sladkosti měla taky až kolem druhého roku, většinu vyzkoušela poprvé až kolem tří let. Nikdy nedudala, neměla nikdy lahev, lžičku jsem neolizovala, ale pokaždé omývala, zuby jsme čistili....... a přesto jí už v 17 měsících uštípl kousek dvojky a do měsíce i druhé 😖. Postupně se jí dvojky začaly ztrácet před očima, prý s tím nešlo nic dělat......U dásně pak chytly i kaz. Prý byly zoubky špatně založené a můžu se stavět na hlavu. Nebo prostě opravdu mohla dostat nějakého bacila.....
V okolí přitom vidím případy laxního čistění zubů, pití limonád a pod. hnusů na hektolitry, pojídání pytlíků bonbónů.....a přesto dětí se zoubkama jak perličky.......
Myslím,že něco se asi bohužel fakt ovlivnit nedá a někdo má prostě štěstí.

leiladelly
13. kvě 2012

@pavly Pokud se malé odštípávala sklovina "bez příčiny", tak to je opravdu neovlivnitelné, to je podmíněné geneticky. Jsou určité skupiny nemocí, kde to tak je a bohužel rodič ani výborná péče moc nezmůže ☹ (jmenují se Amelogenesis hereditaria imperfecta a Dentinogenesis hereditaria imperfecta - tím neříkám, že to tak bylo u Vaší malé, ale toto jsou nemoci podmíněné geneticky).
A je fakt, že někdo má zdravé zuby "zadarmo", bez velké péče. Ale nic to nemění na tom, že stravovací návyky a dobrá péče mohou ovlivnit poměrně hodně.
🙂

lusyy
15. kvě 2012

@leiladelly Dobrý den,mohu se Vás zeptat,zda je vhodné používat zub.pastu Perlička od jednoho roku? Dítě určitě tu pastu ještě zbaští,ale píšou ,že je už od prvního zoubku a dcera si nechce nechat čistit zoubky bez pasty.
A ještě dotaz na flouridové tablety: nám je pediatr napsal od 6.měsíců aniž by předem zkoumal obsah flouru ve vodě,stravě a genet.dispozici-dávkování 1 denně tbl.5 dní v týdnu-není to nějak hodně? Díky za Váš čas.

sona_sv
15. kvě 2012

@lusyy To je zvláštní, mě zase pediatr řekl, že fluoridové tablety mají smysl, pokud je dítě těmi zoubky rozkouše, takže v jednom roku je to bezpředmětné. Doporučil mi ostatní způsoby dodávání fluoru...

lusyy
15. kvě 2012

@sona_sv a jaké jsou další způsoby?

ined77
15. kvě 2012

jasekd prosím 🙂
zkusíme zavolat odborníka přes zoubky 😉 , taky mě tohle téma zajímá, i když u nás naštěstí není aktuální (zatím) 😔

ined77
15. kvě 2012

chybička 😅
...nejde mi sem zkopírovat 😒