Syn ma zubní kazy, nevím proč. Mají je i vaše děti?

evulinkab
13. kvě 2012

Ahojte holky, tuhle diskuzi základám proto, že me zajimá, jak to maji vase deti..Muj syn má totiž dost kazů-má 3 a pul roku.Jsem normálni máma, nepřekrmuju ho sladkostma, ale ani mu je neodepiram..Proste mu je dávám tak nejak normálne.Zoubky si cisti malej pravidelne, já mu s tim pomáham(vim ale, že presto je nemá vyčištené dokonale, nedostanu se mu všude..)Má nejaké malé kazy na stoličkách, co je ale horší, má kazy na prednich zubech-řezákách.Chápala bych, kdyby se krmil denne sladkostma a nečistil si zuby, ale takhle..?Říkám si jestli to treba nemuže být i dedičné..já když jsem byla malá, tak jsem mela taky dost zkažené zuby-i ty predni.Tak se vás chci zeptat co vase deti...maji kazy nebo jen my jsme takove vyjimky??..Ted malého ceká vrtáni, čisteni zoubku ,no chudák..

leiladelly
16. kvě 2012

@ined77 není se proč omlouvat... 😉 My jsme to tady s
@jasekd dost podrobně probraly, aby maminky se líp orientovaly, nejistota je nejhorší.
Ono to prořezávání zoubků je záhul, pro obě strany, pro dítko hlavě a i pro nás , že.... Já taky dám Nurofen jen občas. Vím, že matka se sousedkou se na mne vrhly, jestli jsem se zbláznila (mám nejraději tyto komentáře...), ale já si myslím, že než aby dítě mělo delší dobu poměrně intenzivní bolest, bylo v nepohodě atd., je lépe výjimečně podat analgetikum. Toť můj názor a i našeho pediatra, který s dětmi pracuje víc než 50 let a jeho názory byly vždy rozumné.
My už čtverky máme za sebou, teď jsou na řadě trojky 😀

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly ... 🙂 děkuji 🙂
...no, trojky byly u nás lahůdka 😔 😅 .....a budou ještě jednou 😝 .
s tím nurofenem...mě když bude bolet zub, tak si taky něco od bolesti vezmu, proč by nemohlo dítko...samozřejmě do ní nenaliju celou skleničku že 😉 .já jsem třeba i zkoušela hodně homeopatika, ale nevím no....v tomhle případě je mi ta chemie bližší, nějak těm kuličkám nevěřím, u nás nefungují 😝 .
a ještě k těm projevům u prořezávání...jsem měla před nějakým časem tady celkem živou debatu 😅 s nějakým drzubek (nick), ale možná znáš...a ten mi vehementně tvrdil, že růst zoubků nebolí, že je to jako růst nehtů či vlasů a nějaké klasické projevy u prořezávání prý vůbec nejsou spojeny se zoubkama 😝 .to bylo jasné že kecá 😠 😀 .

leiladelly
16. kvě 2012

@ined77 drzubek neznám 😀 a vidím, že jsem opravdu o nic nepřišla 😀

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly ...no maximálně by jsi se dobře pobavila, mně teda hnul žlučí, ale podařilo se mi to následně poměrně rychle rozdýchat😀.
dokonce z něj vypadlo, že je to všechno víceméně jen hysterie maminek 😲 😅 😀 ...tož co mu na to říct 😉 😅
se mu teď musí škytat 😀 ...on má snad MK sk. nějakou zubní poradnu či co...teda pokud nekecal 😅 ..neměla jsem zatím odvahu ji zkusit vyhledat 😝

leiladelly
16. kvě 2012

@ined77 to jsi mne také pobavila.... A proč chlap přispívá na Modrého koníka???? Nechci ho diskriminovat, ale přece jen s těhotenstvím a mateřstvím toho do činění přímo moc nemá....... A z podstaty věci s námi ty věci sdílet nemůže. Prostě to nikdy neprožije, takže k tomu nemá co dodat. Je to nepřenosná zkušenost.
Neříkám, že se nemůže připojit i muž , ale nějak v tom nevidím smysl, hlavně tedy v tom případě, pokud chce jen názory maminek degradovat a nic přínosného neříct. ☹

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly ...co tu hledá, to mi nesvěřil...možná to bere jako poslání 😀 .
myslím ale psal, že má snad dvě děti...samozřejmě ani jedno nemělo s růstem zoubků spojenou žádnou nepříjemnost 😝 .
no prostě nevím, už jsem tu pár mužských "zahlédla"", nevadí mi, ale tento pán to možná ani snad nemyslí zle, jen mi přišlo, že nějak neumí komunikovat 😝 .

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly ...dokonce se mi to podařilo i najít, tak když se budeš chtít pobavit začíná to někde ke konci stránky 😔
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/rust-zou...

petaov
16. kvě 2012

@leiladelly Dobrý den, taky mám na Vás dotaz. Proč tolik vadí noční kojení na zoubky? Spousta dětí je dlouhodobě kojených. Některé děti mají plnou pusu zubů již do roka a to se kojit přece má. Syn má zatím jen 4 přední zuby a já stále v noci kojím. Padlo tady, že nejhorší je to právě na ty přední zuby, tak mě to dost vystrašilo. Taky bych se chtěla zeptat, jestli vadí, když mu začnu čistit zuby až od dvou let, kdy bude mít trochu rozum. Já jsem tak byla naučená, do té doby jsem kartáček neviděla, šťávu jsem pila pořád a nemám jediný kaz. Dětský kartáček už má, ale žmoulá jeho opačný konec, proto mi to teď přijde brzy (má 13 měsíců). Děkuji 🙂

leiladelly
16. kvě 2012

@petaov Ono je to tak, že v noci se tvoří méně slin, pokud si člověk nevyčistí zuby, zuby nejsou omývány slinou, cukry z jídla mají mnohem větší možnost na zuby působit, rozkládají se na kyseliny a ty naleptávají zubní sklovinu.
Zvykat na vatovou tyčinku , pak malý kartáček se doporučuje od prořezání prvních zoubků. Formou hry.
Takže čistit bych doporučila, od dvou let je dost pozdě. Noční kojení samozřejmě neovlivníte a je jasné, že nebudete po kojení v noci čistit zuby (úpřímně, také to nedělám, to bych malou probudila... a nevyspaly bychom se žádná). ale tak když večer vyčistíte, minimálně do toho kojení máte jistotu, že do kojení má zoubky čisté 🙂

leiladelly
16. kvě 2012

@ined77 díky, ale po dnešním náročném dnu už nemám sílu číst nějaké náročné texty 😉

jasekd
16. kvě 2012

@petaov souhlas s @leiladelly cistit rozhodne ano, od prvniho zubu 😉 Ono ani v tech 2 letech spousta deti neprijima cisteni zrovna nadsene, a nemuzem to kvuli tomu odkladat, proste jsou urcite veci, ktere je treba delat, i kdyz nejsou detem dvakrat prijemne.
@ined77 Drzoubka jsem cetla, neni ve vsem mimo. Uz si to nepamatuju, mozna myslel, ze se na zuby svaluje vsechno, s tim ja souhlasim a taky nejdriv hledam jinou pricinu, nez to odmavnu jako zuby. Malej mel nedavno pres 39, k zubum se mi to uz zdalo vysoke, vzhledem k vade ledvin jsme i moc odevzdali, cista, celkem nic mu nebylo, mozna tedy zuby, mel i trochu prujem, tezko rict, zda nejaka gastroenteritida... Proste ne vsechno jsou zuby, tak to asi myslel. Ja jsem na nej i reagovala, jeho komunikace je dost neomalena a obcas dela z lidi voly a tim si skodi, protoze nektere jeho rady jsou fajn.

jasekd
16. kvě 2012

@elephant tak jsem to prelouskala, jasne, ze kazdy je jiny, nekdo je odolnejsi, nekdo min, plati to i o zubech. Na druhou stranu mi tohle pripada, jako kdybychom popirali, ze koureni je pricina rakoviny plic, jen proto, ze na ni umrel clovek, ktery nikdy nekouril, coz se samozrejme muze stat, ale je to mene pravdeopodobne, nez kdyz kourim 40 denne.
Kaz je infekcni onemocneni a kdyz to reknu polopate, kde nejsou bakterie (plak), neni kaz. Vznika pusobenim bakterii, ktere metabolizuji cukr na kyselinu a ta lepta povrch zubu, cim dal hloubeji, az pronikne k dentinu (zubovina, vrstva pod sklovinou), to uz je tkan ziva, organicka, s zivymi bunkami, prunikem bakterii se infikuje a kaz pokracuje az k nervu, az zpusobi jeho zanet a zub se musi umrtvit (toto se stane, pokud se vcas a radne neosetri). Na vzniku kazu se tedy podili bakterie, slozeni potravy a cas, cim dele jsou zuby nevycistene, tim samozrejme hur. Samozrejme ma na to vliv i dalsi veci, jako mnozstvi slin atd, ale takhle to zjednodusene funguje. Pak jsou i leze tvrdych zubnich tkani jineho puvodu, napr. pusobenim kyselin, tzv. eroze, pretizenim, abraze, ale to vypada jinak. Proste KAZ JE INFEKCNI zalezitost a tak je treba k ni pristupovat.
Ad hygiena, mezizubni kartacky jsou na cisteni mezizubniho prostoru u dasne, nejsou uzpusobeny na protahovani od dasne nahoru jako nit. Jejich vyhoda je v tom, ze poberou vice plaku a zaroven namasiruji dasen, coz je treba taky. Kam se nevejdou, je ta nit. Schvalne si kupte tablety na detekci plaku, pry maji treba v DM, peclive vycistete zuby a pak rozkousejte tabletu a uvidite, jak peclive cistite, treba budete ne/mile prekvapeni.
No a na lidi, co si zuby necisti a maji je OK, taky dojde 😉 Existuje dalsi velmi rozsirene onemocneni, a to je parodontitida, zacinajici jako zanet dasne, prechazejici na kost a zavesny aparat zubu, a zpusobi to viklavost, zapach z ust, bolesti, abscesy, .... a ve finale ztratu zubu. Zuby cistime nejem kvuli kazu, ale i kvuli zdravi dasni 😉
Uuuuuufffff, koncim s osvetou, boli me ruce 😀

ined77
16. kvě 2012

@jasekd ...přesně to mám na mysli....já se nesnažím vše házet na zoubky, i když přiznám se u staršího jsem téměř vše tomu přičítala, dnes vím, že je to hodně povahou a taky vším ostatním, nicméně mladší má projevy u prořezávání hodně podobné...ale už se to snažím přežít s nadhledem a hlavně vím, že je to naposled, tak proč si to neužít😅 😝 🙂

leiladelly
16. kvě 2012

@jasekd ano , ano, souhlas. A s tou teplotou, to máš pravdu, u zubů by tak vysoká neměla být, spíš jde o to, aby člověk něco nezameškal a nesvedl to na zuby. Zrovna obě víme, o čem mluvíme.... teploty při potížích ledvin...

leiladelly
16. kvě 2012

@jasekd Ta Tvoje osvěta je úžasná, napsala jsi to dokonale. Je to přesně tak. Souhlasím se vším. 😉

jasekd
16. kvě 2012

@leiladelly My jsme akutne odebirali zatim asi 3x a tuk tuk, vzdy ciste 🙂 Ale on je Martin vzhledem k VUR IV.-V. stupne na zajistovaci terapii Sumetrolimem, tak je krytej, i kdyz to samozrejme neni stopro 😝 Ale tim, ze se na to prislo uz prenatalne, tak delame vse proto, aby IMC nebyla. U vas to ale nebylo na podklade vady, ze? "Jen" blba smula? Kdyztak IP 🙂

jasekd
16. kvě 2012

@leiladelly Ooo, se tady cervenam, napodobne 😉 a mely bysme se uz odmlcet, aby to tady nevypadalo, ze se jen placame po zadech, jak jsme dobry 😀 😀 😀

kamila297
29. kvě 2012

Někde jsem četla, že zuby nejvíc kazí sladké pití na noc. Moje neteř to tak má. Zuby se jí snaží čistit pravidelně a pak to zabijou sladkou šťávou na spaní, protože čistou vodu by nepozřela.

andrisek07
3. čer 2012

Určitě je to i dané pitím,pokud třeba pije na vyčištěné zuby v noci sladké..Naše malá má taky šílených kazů,ale ona za těch 3,5 roku brala tak 20krát atb a ty taky právě dost ničí zuby :( čistíme pravidelně,dokonce cizí lidi ji chválí že má krásné bílé zoubky ale já zblízka kazíky vidím,už sme i vrtali.Syn tak nemocný nebývá,čístí jak ona a má je bez kazu zatm 🙂

l.u.c.i.e
20. lis 2012

Holky, včera jsem malému při čištění našla na stoličce černou tečku, která se nedá vyčistit. Mám pocit, že je to kaz? Jak probíhá u malého dítěte vrtání? Malýmu je 2 roky a 4 měsíce. Navíc se šíleně bojí doktorů. Hned se roztřese a má hysterák. Před necelým rokem prodělal angínu, chodil každý den na injekci a od té doby se bojí! Naše zubařka se mu ještě ani pořádně nepodívala do pusinky, protože řval a řval. Naposled jsme tam byli před 3 měsíci. Chodíme pravidelně po půl roku.

vec01
4. říj 2013

Zdravím Vás maminky a žádám o radu. Naše 3 letá dcera má několik kazů, u zubaře jsme byli přibližně před půl rokem, ale od té doby se jí vykazily asi 3 zuby a už si stěžuje na bolest na jedné straně, vysvětlujeme jí, že jí paní zubařka vyvrtá zoubek a nebude bolet, ona má ale hysterický záchvat, že k zubařce nepůjde (od malička se lékařů bojí) a teď k dotazu, doporučujete spíše dětského stomatologa nebo chodíte k normálnímu Vašemu? Máte zkušenost s dobrým přístupem (Zlín, Brno a okolí), není problém případně dojet. Děkuji moc za zkušenosti.

lusyy
7. říj 2013

@vec01 my chodime k nasemu,ale maji tam i plysaky pro deti,takze tak trochu na deti je zamerena a mame velice prijemnou pani doktorku.

ratatooy
7. říj 2013

@petaov tak mi jsme nekojily ale syn mel zuby brzo a v noci je zvyklej hodne pít a přední zuby obe dvojky a jedna jednička ale jen horní se mu zkazily a uplne vydrolily takže je tam prakticky nemá,a je to z pití tech štáv jinak zoubky čistíme od roka,te duž se mu začíná kazit u ta druhá jednička tak čistíme co to dá aby jsme aspon ten jeden zachránily jinak si neukousne ani rohlík

ratatooy
7. říj 2013

@l.u.c.i.e luci to mu pravdepodobně vrtat nebudou to se jen vyškrábne a zamazne takovou bílou pastou

ratatooy
7. říj 2013

@vec01 mi chodime taky k mojí dělá jak dospelý tak děti,mi teda mame jak už sem psala vykaženy 3zuby až k dásním,zatim ho to teda nebolí,ale kdyby začlo musely by se ty kořeny vytrhat což by asi vyžadovalo narkozu,jinak nekteří zubaři používají analgosedaci takový rajský plyn,má ho i naše zubařka,ale nejsem si jistá jestly je toto dobrý používat bez anesteziologa

marrei
7. říj 2013

@vec01 - doporučuji paní Dr. Filipi, je z kliniky Sorriso Dental v Brně. Dcera si se zoubky taky bohužel užila svoje ☹ , a na tuhle doktorku nedáme dopustit, je skvělá 😉

vec01
7. říj 2013

Děkuji moc za názory, my teď čistíme třeba 4x denně, ale vím, že už to nezachráním. Sladké už nedáváme, jen tedy trošku přislazený čaj, to se přiznám, ale snad se už ty kazy nebudou příliš šířit, mám z toho takové špatné svědomí, začali jsme také brzo čistit, to ano, ale je pravda, že jsme občas to sladké dávali. Podle názory naší obvodní dětské za to ale údajně může spíše genetika, než to sladké, které nebylo přehnané.

ratatooy
7. říj 2013

@vec01 me teda pediatr řekl hned že sirupy jsou svinstvo a ještě kor z lahviček,jenže co už ve 3letech mi čistou vodu pít nebude a čaj taky nechc neslazenej spíš vůbec,ale co no u druhyho budu chytřejší

vec01
7. říj 2013

@ratatooy Přesně tak. Už si na to dávám také pozor, ale kazy již vznikly, na cukr je již zvyklá, jen dávám méně a méně a snad si postupně úplně odvykne od slakého.

ratatooy
7. říj 2013

@vec01 jj nekdy je to těžky ale je to fakt o zvyku,ale uplně bez sladkeho stejne se nevyvarujem asi