Syn ma zubní kazy, nevím proč. Mají je i vaše děti?

evulinkab
13. kvě 2012

Ahojte holky, tuhle diskuzi základám proto, že me zajimá, jak to maji vase deti..Muj syn má totiž dost kazů-má 3 a pul roku.Jsem normálni máma, nepřekrmuju ho sladkostma, ale ani mu je neodepiram..Proste mu je dávám tak nejak normálne.Zoubky si cisti malej pravidelne, já mu s tim pomáham(vim ale, že presto je nemá vyčištené dokonale, nedostanu se mu všude..)Má nejaké malé kazy na stoličkách, co je ale horší, má kazy na prednich zubech-řezákách.Chápala bych, kdyby se krmil denne sladkostma a nečistil si zuby, ale takhle..?Říkám si jestli to treba nemuže být i dedičné..já když jsem byla malá, tak jsem mela taky dost zkažené zuby-i ty predni.Tak se vás chci zeptat co vase deti...maji kazy nebo jen my jsme takove vyjimky??..Ted malého ceká vrtáni, čisteni zoubku ,no chudák..

leiladelly
15. kvě 2012

@lusyy Dobrý den, dětskou zubní pastu můžete používat zhruba od té doby, kdy dítě umí aspoň trošku vyplivnout. Jinak dává se malé množství, menší kulička hrášku, právě z toho důvodu, protože se počítá s tím, že část pasty dítko spolkne. Také v dětské pastě je množství fluoru mnohem menší než v pastě určené pro dospělého člověka. Co se týká fluoridových tablet, je opravdu otázka, kolik fluoru má daná lokalita ve vodě, a kolik člověk sní ve stravě a pití. Spíš se doporučuje místo tablet množství fluoru saturovat lokálně, právě používáním zubní pasty s fluorem. Negativním dopadem nadměrného užívání fluoru může být fluoroza zubů, je to postižení skloviny. Váš pediatr to určitě myslel dobře, jen bych to pro klid duše asi konzultovala se stomatologem u Vás. Já sama dětem fluoridové tablety nedávám (tedy mluvím o svých dětech). Další nevýhodou fluoridových tablet je nutnost dlouhodobého užívání v postupně se zvyšující dávce, což je poměrně obtížně dosažitelné, aby to rodič dennodenně hlídal po dobu několika let. Snad jsem Vám pomohla.

martaska78
15. kvě 2012

Nevím jak vy, ale moje malá má porušenu sklovinu (zatím kazy ne) od nočního kojení. Má je na předních 4 zoubkách nahoře, ostatní má zdravé. Náš zubař nám doporučil Elmex a 1x týdně elmex gel. Je pravda, že se to malé nezhoršuje, ba naopak se některé "dírky" zmenšily.

jasekd
15. kvě 2012

@ined77 Ahoj, jsem tady, procetla jsem zbezne a celkem nemam, co bych dodala, akorat jsem dala kolegyni
@leiladelly palce nahoru, naprosto souhlasim s tim, co pise 🙂 Zdravim 😉

S pitim mam zrovna ja maslo na hlave, muj syn ma vadu ledviny a bere leky, na ketre je treba jeste vic pit, a vodu proste nechtel, ani jako malej, kdy sladke nikdy nepoznal, tak vpdu nevypil, ani v 30st vedru, takze pod tlakem jeho nemoci jsme povolila a davam velmi slabe stavy, ted cim dal casteji se snazim vodu, jde to ztuha, ale lip nez u mimina 😅 Sladkosti nedavam, co ma sladke, je presnidavka, kakaovy Lipanek, sem tam domaci buchta, ale treba cokoladu mel jednou, kdyz mi ji ukradl ze stolu 😝
nevim jeste, zda tu zaznelo, pokud dite vypije, sni, nejakou agresivni potravinu, zejmena kysele dzusy apod, je dobre zapit vodou. Cistit ano, ale ne bezprostredne pote, sklovina je kyselym naleptana a oslabena, proto ji dat cas, aby se zremineralizovala ze sliny.
Ad tablety, opravdu nejdriv zjistit, jakou pijete vodu, zda nema fluoru moc, zda neji pastu (pouzivat az kdyz umi vyplivovat), existuje nemoc fluoroza, ktera je z nadbytku fluoru, postihuje tvrde zubni tkane. Ze by tbl mely smysl jen , kdyz se rozkousaji, je blbost, tbl se uzivaji vnitrne a jsou pro mineralizaci zakladajicich se, jeste neprorezanych zubu, zarodku, pasta a jine lokalni pripravky jsou pak na prime pusobeni na zuby uz prorezane. Ja ovsem s tabletami setrim a ani jedno moje dite je nema/mit nebude. Jak u vas @leiladelly davas je? Myslim svym detem.
@lusyy my treba se na skole ucili az od roku, ale mrkla jsem do pribalaku Natrium fluoratum a tam pisi od pul roku do 2 jednu tbl, ale opet podle obsahu F ve vode. Proc vam je dal, dava vsem?

mamkamarketa
15. kvě 2012

je kdyz vas tady vidim... 😅 mam dotaz na
@leiladelly
@jasekd jakou pastu pouzivat? syn (3,5) plivat umi. ma na 2 zoubkach na kazdem jednu bilou tecku. je to z toho,ze ma floru moc??
diky moc

lusyy
15. kvě 2012

@jasekd ano,ano,paní doktorka dává všem-možná že je to tím, že je starší a dřív se to prý dávalo. je to velký problém,.když dceři dám pastu-strašně malinko,ale vyplivnout neumí,a tbl bych nedávala?

@leiladelly děkuji pomohla.

takyja
15. kvě 2012

@leiladelly
@jasekd Zdravím dámy, náš stomatolog doporučil, abych dceři 2r3m dávala zubní gel bez fluoru, pokud neplive... (u nás se buď plive, nebo se čistí zuby... - takže když chci vyčistit, nemůže plivat).

A ještě dotaz na pití slazené vody - ředím 1:4 až 1:5, dcera mi vodu v dostatečném množství nevypije. Jak velká jsou rizika (colu, džusy, med atd. nevedeme, ale tohle ano)? Díky 🙂

jasekd
15. kvě 2012

@leiladelly ted koukam, ze detem tbl nedavas, ze jsi to psala, no ja to jen prolitla, co se tu resi.
@lusyy pokud das pastu , urcite ty tbl nedavej. Detska pasta ma obsah fluoru snizeny, to nebezpeci hrozi hlavne u deti, co pastu vylozene jedi, treba za nas ta jahodova perlicka, nekteri to fakt jedli 😅
@takyja Velke riziko ma dzus, je sladky, zaroven kysely a lepivy, cola je extremne sladka a navic snizuje vstrebavani vapniku,, med extremne ulpiva... stava je mensi riziko, psala jsem vys, ze bohuzel syn ji pije taky, redenou asi jako redite vy. Blby je, ze aby dostatecne pil, musim mu to furt cpat, takze dost ucucava, a to je vetsi riziko, psala to uz myslim leila, lepe vypit naraz sklenici stavy, snist kus cokolady, nez tohle nepretrzite ucucavani, kdy je staly prisun cukru do ust, zuby se nestihaji slinou ocistit, kariogenni bakterie taky maji staly prisun zivin... Teoreticky vsechno vim, prakticky si ovsem s nim poradit neumim, a u nas ta ledvina dostala prednost, pit proste musi 😅
@mamkamarketa ja osobne zadnou znacku neuprednostnuji, dulezite je, aby obsahem F odpovidala veku. Bile tecky mohou byt ze zvyseneho prijmu F, musela bych to videt. Pro zajimavost zkus zjistit obsah F ve vode, co pijete.

lusyy
15. kvě 2012

@jasekd No,má ji jen maličko,ale prostě ji zbaští,ale spíš ji tím provoním jen ten kartáček. A je to ta klasická jahodová perlička 🙂 🙂 🙂 Díky.

apollo11
15. kvě 2012

@jasekd @leiladelly prosím, taky bych se ráda zeptala 🙂 Může mít na kazivost zubů u dětí vliv nedostatek vápníku ve stravě? Dcera jí velmi málo mléčných výrobků, udávaná doporučovaná denní dávka se mi zdá v jejím případě nedosažitelná, snažíme se dodávat občas vápník v sirupu, ale to je taky těžké do ní dostat. A domnívám se, že pro tělo je určitě přednější mechanismus ukládání do kostí, neb ty rostou pořád... Nebo je vápník důležitý jen při samotném růstu zubů, pak už tolik ne?
Jinak jak mi radila @jasekd dříve, zuby nekompromisně čistíme, občas se to neobejde bez "násilí" a jsme na to dva 😅 ale už si zvyká, že tak to prostě je 😉

takyja
15. kvě 2012

@lusyy Tak dávej pastu bez fluoru, nám ji stomatolog (jako neplivajícím) doporučil (balení vydrží cca 1/2 roku):
http://www.nejlepsiceny.cz/zubni-pasty/logona-z...

lusyy
15. kvě 2012

@takyja díky,mrknu na to.

leiladelly
15. kvě 2012

@jasekd Ahojky, taky zdravím kolegyni 🙂 Já myslím, že se to má dělat všechno s mírou, ne abychom měly - my maminky - pokaždé špatný pocit, že se dítě napije trochu sladké šťávičky..... To s ledvinami chápu, myslím, že jsme si psaly v jiné diskusi, moje Leilinka měla ve třech měsících těžkou pyelonefritidu způsobenou pseudomonas aeruginosa, takže tam pití také dostalo přednost.
Jak jsme to tady obě dvě zmiňovaly - nejzrádnější jsou džusy (kombinace kyselého, které sklovinu naleptá a sladkého, které vede ke zmnožení bakterií a naleptání ještě podporuje rozkaem na kyseliny), takové to trvalé upíjení - dítě s pítkem neustále u pusy a v něm něco sladkokyselého. Lepivá kokina často, nebo neptřetržitě. Med na dudlík (no, to snad nikdo nedává....!)
Jinak bych řekla všeho s mírou, čistit s mírou, jíst sladké s mírou.
Jak ses ptala, tablety dětem nedávám, myslím, že ten přísun zevně je dost velký , spíš tlačím na čištění.
Dříve to možná pediatři dávali paušálně , ale ten názor set trochu pozměnil.
Pokud by měl někdo horší kvalitu skloviny a už to dítko umělo vyplivovat, raději bych zavedla čištění zubů jednou až dvakrát týdně koncentrátem fluoru, který se jmenuje Elmex gel. Ani fluoridace v ordinaci bych se nebála, je to i cesta, jak si dítko zvykne na lékaře a prostředí, je to nebolestivý zákrok, prostě jen aplikace gelu s fluorem na zoubky, v suchém poli. Dítě dostane "syslíky", válečky do pusy, zuby se potřou, nechá se to působit.
Haha, já tady ten elaborát píšu Tobě, ale je pro Ty ostatní maminky samozřejmě, teď jsem si uvědomila......

leiladelly
15. kvě 2012

@takyja je pravda, že pasta s fluorem se má zavádět, až když dítko plive. Což může trvat třeba do dvou let minimálně, i víc. Napřed se čistí vatovou tyčinkou namočenou ve vodě, pak kartáčkem ve vodě. pak se přidává pastu, vždy adekvátní věku, čím pro menší dítě, tím menší obsah fluoru, právě kvůli tomu polykání.
Jinak, psala jsem výš , já tedy vůbec nezavedla džusy, koly, umělá pitíčka, která vypadjí chemicky už na metr daleko 😀 ale slabou šťávičku malé někdy dám, do čaj někdy dám trochu medu, prostě s rozumem. Děti nemají žádný kaz.

leiladelly
15. kvě 2012

@mamkamarketa já konkrétně kupuji Elmex pro děti, adekvátní věku. Leilince ještě pastu nedávám.
U těch bílých teček se to nedá posoudit, pokud to člověk nevidí. Fluoroza se právě projevuje bílými fleky a jakoby jinou kvalitou skloviny. Ale tak u dočasných zubů netřeba řešit, obecně ale velkému přívodu fluoru zabránit (pokud by někdo pastu "jedl", tak zabránit).
Jinak si myslím, že v pastách zas tak velký rozdíl nebude. Obecně kvalitnější jsou pasty, na které nejsou nikde reklamy a naopak..... 🙂

jasekd
15. kvě 2012

@leiladelly Jj, psaly jsem si na ledvinach a na lekarkach 😉 Ten elaborat jsem pochopila, ze neni pro me 😀
@apollo11 obecne plati, ze nedostatek vapniku ma vliv na kosti i zuby, jejich mineralizaci, vapnik je jedna ze zakladnich stavebnich slozek, takze je li ho malo, zvysi se i riziko kazu. Nevim, jak ti dcera ji, ja ty denni davky nejak presne neresim, abych se priznala 😅 Co se tyka metabolismu vapniku, jeho zasobarna a uloziste jsou kosti, je li ho nedostatek na vsechny mozne metabol. pochody v tele, uvolni se z kosti, ne ze zubu, jak si lidi casto mysli. Zub se mineralizuje a vyviji jako zarodek, po prorezani do dutiny ustni pusobi ionty (ze slin, z pasty atd) i lokalne (neustale probiha demineralizace a remineralizace skloviny a zalezi, na jakou stranu se rovnovaha vychyli, pokud na demin., vznika kaz), a tam prave nejvic nastupuje ten fluor jako prevence kazu. Mne obe deti piji UM, dcera se ted odstavuje, koncime s kojenim kvuli me lecbe, a je uz stejne prevazne na UM. K tomu nejaky jogurt, sem tam tvaroh, syr, maji radi brokolici...

leiladelly
15. kvě 2012

@jasekd jj, vím... , že jsme si psaly 😉 Jen o těch o ledvinách, že jsem psala, už jsem to skoro zapomněla, člověk ty těžší věci časem vytěsní.. A jak se daří Tobě a dětem? Moc jsem diskuse nečetla, nemám čas, jen teď jsem doma, tak občas koukám 😉

takyja
15. kvě 2012

@leiladelly Díky. Já dávám dětskou biošťávu /100% ovocná šťáva/, je to jemnější než klasické džusy, ale sladkokyselé to prostě je... a občas mléko v noci 😅 To jsem přiznávala u stomatologa s rozpaky (no ale lhát nebudu že...) Postupně odbouráváme zlozvyky, tak snad se všech letos zbavíme.

leiladelly
15. kvě 2012

@takyja víš, co , ale to já považuji za normální. Leilinka také v noci chce mléko, většinou jednou , a neumím si představit, že bych ji ve tři ráno budila čištěním zubů....... Takové ty biošťávičky jsem dávávala Alexovi, ředila jsem to ještě tak 1:3, Leilinka to nepije. Ještě jednou jen pro jistotu zdůrazním, aby dítko nemělo pítko u pusy permanentně. To je problém. Jinak si myslím, že to je v pořádku. 🙂

marrei
15. kvě 2012

Dcera má teď taky dost trápení kvůli zubům. Jsou jí 3 roky, 2 zuby už má vrtané, další 2 ji čekají, u dalších dvou zubů byly kazy asi povrchové, bo jí je doktorka nevrtala, jen "leptala". Naštěstí to zvládá krásně, k doktorce se těší 😅 , za prvé si pamatuje, že jí Dr. vždycky pomohla od bolesti, za druhé vždycky dostane hračku z Kinder vejce za statečnost 😀 Vím, že je to (z větší části) moje vina - dcera cca od roka špatně jedla, byla drobek (i teď má ve 3 letech 11,7 kg 😕 ), takže jsme byli rádi, když si vzala aspoň sušenku / Brumíka, mívala často lentilky, lízátka... Nikdy mi ale nepila nic slazeného (dodnes neslazený čaj nebo nejraději voda), čistili jsme vždy ráno, a snažili jsme se i večer, ale občas jsme zapomněli - to byla chyba... Dr. nás poučila, že stačí čistit jen 1x denně, ale hlavně večer před spaním. S tou genetikou si myslím, že na tom něco prostě musí být, bo znám děti, který taky mají furt lízátka, sladkosti, pijí zásadně jenom džusíky a na zuby si nenechají sáhnout, takže nečistí vůbec - a nemají kaz jediný!!! Taky nám Dr. řekla, že se prokázalo, že bakterie způsobující zubní kaz je přenosná, což jsme asi taky zanedbali (občas jsem olízla venku dudlík, pokud spadnul na zem), a taky jsme dlouho v noci kojili (do 1,5 roku), potom jsem zuby nečistila.
Naštěstí můžeme začít znovu, samozřejmě si to ale vyčítám, bo jsme už 2x skončili na pohotovosti a ta bolest u vlastního dítěte je hrozná ☹ Takže držím pěsti mamkám, které prožívají to samé...

leiladelly
15. kvě 2012

@marrei Tak, víš, kde se stala chyba, důležité je, že malá se nechá ošetřit, to není samozřejmé v tak malém věku. Jinak pokud chceš, pročti příspěvky
@jasekd a moje, napsaly jsme tu asi téměř vše, co se k tomuto tématu dá. Držím pěsti, ať se zuby dál nekazí. 🙂

anta
15. kvě 2012

Náš Honzík už má také vrtaný jeden zoubek, stoličku, jinak plomba na přední levé jedničce, fakt děs. Plomby i na stoličkách, takže fakt bezva. O zuby se fakt staráme, i starosti si děláme, osvětu Honzíkovi dáváme. O zuby se také rád stará, má je velké jak kůň, ale bohužel špatné. Ale znám holčičku, tak má místo zubů černé vylámané ošklivé fuj a to jí je asi 5 let, fakt hnus, vždyť to ty děti musí bolet. K zubaři chodíme pravidelně, Honzík ošetření vydrží, nepláče, nepere se, nebrání se. Paní zubařka ho dokonce použila jako učební pomůcky nějakých arabských studentů se slovy "pojďte kluci, tady to půjde"😀 😀 😀 😀

knobloska
15. kvě 2012

@evulinkab poraď se s dr co s tím, popř u zubního hygienisty. Od 6 let je možno potírat Elmex gelem, možná by to bylo možné i u vás, zkonzultuj to s odborníky. Džusy opravdu nadělají větší paseku než sladké. Večer po vyčištění zubů už jen vodu. Jak jí? Má pestrou stravu?

sona_sv
15. kvě 2012

@lusyy Už se tady o tom psalo...voda s obsahem fluoru, zubní pasta s fluorem nebo sůl s fluorem 🙂

elephant
15. kvě 2012

@jasekd
@leiladelly
Ja mám bohužiaľ skúsenosť inú. Neviem síce, ako je to s genetikou či predispozíciou, ale tvrdím, že odolnosť zubnej skloviny voči zubnému kazu je u každého iná. Najviac kazov má najstarší syn, asi 4, ktorý sladkého odjakživa jedol najmenej. Do 2 rokov nedostal nič sladké (nekupujem ani len sladené jogurty), potom len domáce buchty, kupované sladkosti až od 3 rokov, ale i tých zje minimálne. Tak 1-2 malé sladkosti za týždeň. Pitie som mu nesladila snáď nikdy, maximálne, keď bol v zime chorý, tak dostal čaj s medom. Ostatné deti to majp podobne, akurát k tomu sladkému jedlu sa dostali o niečo skôr, druhý má snáď 2 alebo 3 kazy, dcérka 1. Takže ani oni sa kazom nevyhli.

Ja sama som si ako dieťa zuby poriadne nečistila, takže kazov som mala dosť, počas strednej a vysokej som si ich dala opraviť a odvtedy chodím na pravidelné prehliadky, napriek čisteniu sa u mňa ale zakaždým nejaký malý nájde, som zo toho nešťastná. Zašla som i k zub. hygieničke, tá má na úvod vysmiala, že si medzi zubami čistím len niťou, po polhodinovej prednáške a premeraní medzier ale uznala, že sa tam fakt ničím iným nedostanem, maximálne do posledných dvoch medzer vopchám tú najmenšiu veľkosť, ale to je i tak naprd, pretože tým to prešuchnem akurát pri ďasne, a zbytok medzizubného priestoru zostáva nevyčistený. Ja sama mám zuby strašne "nahusto", takže kazy mám hlavne medzizubné, ale čo s tým? Nití míňam celé kilometre, takže ma štve, keď niekto so zubami ako notami na bubon poučuje... A deti bohužiaľ asi na tom budú podobne, pretože začínali práve malým kazom medzi jednotkami. ☹

elephant
15. kvě 2012

Ešte podotýkam, že sa snažím vždy po sladkom jedle hnaď deti umyť si zuby, pokiaľ možno i dočisťujem...
A mmch, k tomu, že na sladkú chuť deti naučíme... ano, ale - ochutnali ste už materské mlieko? 😉 To je sladunkéééé

leiladelly
15. kvě 2012

@elephant No, poučovat Vás určitě nechceme. My jsme zubařky, tak jsme to napsaly tak, jak to je. I to tu zaznělo od mne výše , že odolnost skloviny je individuální, někdo to má trošku "zadarmo", zdravé zuby, někdo se musí starat mnohem víc a přesto vrtání vrtačky neujde. Každopádně vše, co jsem tu já a
@jasekd napsaly, to platí. I když někdo má třeba individuální zkušenost jinou.
Je pravda, že jak se zub jednou zkazí, je tam vždy pravděpodobnost sekundárního kazu, další vrtání, větší plomba a je z toho takový uzavřený kruh. Pomůže jen hygiena, hygiena, v podstatě vše to, co jste popsala. Sklovinu posílit fluroem. Hlídat konzumaci sladkého, kyselého.
No, že děti na sladkou chuť naučíme, to je ale pravda.... 😉 Je to chuť, kterou každý preferuje, i my dospělí, děti jakbysmet. Mateřské mléko jsem tedy neměla nikdy potřebu testovat, ale řekla bych, že do čokolády má daleko 😉 V rozumné míře sladké nevadí. Nesmí ale převažovat.

luciina
15. kvě 2012

Tak já se přiznám, že jako malá jsem taky čištění zubů moc nedala a naši mě je tedy nečistili a jedla jsem co bylo a do 15ti jsem neměla jediný kaz! Pak jsem šla s novou školu k zubaři a a niž bych věděla, že mám kaz tak mě Dr. začala vrtat a maskrrr! Našla jsem si novou Dr. a ta je naprosto super a ta mi řekla, že vlastně jak jsem začla být v pubertě a jak jsou horm. změny v těla atd. tak mi to začalo dělat neplechu se zuby. Mám další a další kazy a to svým zubům věnuju!!! Určitě se věnovat zoubkům, aby na tom nebyly hůž než "jsou".

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly
@jasekd ...moc díky za informace 🙂 .
ještě bych měla malou otázku a to k prořezávání zoubků...co ty gelíky od bolesti a podobné "pomůcky"? jak se na to díváte?
synek a teď i dcerka s tím mají/měli docela velké potíže...tedy pokud ty příznaky jako buzení, nevrlost a častější stolička opravdu patří k projevům prořezávání 😅 .
synkovi jsem v zoufalství matlala dásínka vším možným dostupným, u dcerky už jsem rezignovala a řekla si, že to prostě půjde i bez gelíků...stejně jsem nikdy valný účinek nezaznamenala 😔 .
ale zoubky má matyášek pěkné, bez kazů, na zubní chodíme pravidelně od jeho roku a zatím je vše v pořádku.
tabletky mu nedávám, sice nám je zubařka předepsala, ale po zjištění nejrůznějších informací jsem došla k závěru, že nejsou nutné.
předem díky! 🙂

leiladelly
16. kvě 2012

@ined77 ahojky, rádo se stálo . Ano, nevrlost, buzení, častější, řidší stolice, jiné kvality, kyselého zápachu, teploty, to vše patří k prořezávání zoubků.
Za mne osobně, když je dítěti dost zle, dám mu Nurofen na zklidnění a od bolesti. Jinak kousátka , kousátka, která jdou nachladit, to určitě pomůže, ono dítě si samo pomáhá, ryje v puse rukou, kouše , co může, dříve se dávala prostě tvrdá kůrečka chleba.
Já gely nepoužívám, osobně s nimi zkušenost nemám, ani u jednoho dítka jsme nedávali. Malé rostou zuby teď, včera tři současně, zvládáme v klidu.
Jak píšeš, mně se nejeví, že by gely měly nějaký velký účinek, ale nemohu říct z osobní zkušenosti. Ono by to trochu anestezovat asi mělo, ale nechtělo si mi nic dětem patlat do pusinky.

ined77
16. kvě 2012

@leiladelly ...moc děkuju 🙂 .
holt nezbývá než vyčkat až prořežou všechny 😅 .a ano, když bývá nejhůř, občas ten nurofen taky dám, ale opravdu jen občas.
maličké teď vylezly čtverky a snad bude chviličku pauza...sice se teda v noci budí pořád, potfůrka 😠 , ale aspoń ne tak moc 😉 .
a ještě jsem se chtěla omluvit 😔 , já jsem tohle téma včera přeletěla jen tak v rychlosti a ač vím, že jsi lékařka, tak se přiznám, že jsem nevěděla že zubní, proto to povolání jasekd 😔 🙂.tak se opravdu velice omlouvám a už mlčím, už mlčím 😀