Trhání zoubků u 20 měsíčního dítěte

luciv
28. led 2010

Ahoj holky chtěla jsem Vás požádat zda má někdo zkušenost trhání zoubků u takhla malých děti. Malou to pravděpodobně čeká ma hodně špatné vrchni přední jedničky a dvojky takže asi budou muset všechny 4 zoubky pryč. Zubní nás na to upozornoval že to brzy asi příjde a objednal nás na duben na prohlídku at ví co a jak ale malé se udelal už váček nad zoubkem tak pujdem v utery. Uplně se toho bojím. Dcerka ma panickou hruzu ze všech lékařů a bojím se že tu bolest nevydrží. Už jsem to obrečela a nevím co delat. Nevím vubec jak se to děla atd Pokud někdo máte zkušenosti prosim napište. Malé se zoubky drolí a během 4 měsiců co vylezly se ji už zkazily a přitom nepije slazené napoje ani čajiky ani sladké nejí

rehateha
28. led 2010

jazminn - problem u deti je to, že hodne napodobujou rodice a lidi kole.Malé deti nevi, ze se maji zubare bat, zvlast kdyz jim jeste nikdy nic nedelal. Musela slyset, ze u zubare to boli a takovy strasaky - deti na to samy neprijdou. Domluv se s doktorem at ji ukaze zrcatko, da ji ho do ruky at si jen tak chvilku hraje. pak at treba tebe povozi na kresle, nahoru a dolu a tak a jestli nechce taky a at te pak pofouka vzduchem, ty malou pofoukej vzduchem, ukaz že to i stríká, pujčí ji štít.. .. proste sranda. zavolej doktorovi at vas objedna na konec pracovni doby,kdy na toto bude mit cas. a neni potreba, aby ji zubar bezpodminecne prohlizel poprve v kresle. muzu to udelat i na zidli. 😉

luciv
autor
28. led 2010

womene: ja pribinačka nekupuju kupuju lipánka a nebo bobíka (ja tomu všemu říkam pribínáček)ale ja si myslím že to je asi nejaký ty špatné veci ve všem a přitom to je určeno pro deti fakt hnus

rehateha
28. led 2010

womenne! to že más trauma mě mrzí, ale pokazde zaleží na individuální situaci a ano davat tak malymu diteti plnou narkozu kvuli trhani rozdrolenych zoubku mi prijde opravdu zbytecny. Nikdo nerika, ze bych ji chtela zpusobit trauma a aby ji to bolelo. Vsak jsem psala, ze existuji specialne pro deti ruzne oblbovaci gely a tak, aby je prave nebolela ani ta injekce! 😠

mracik
28. led 2010

my sme chalanov pri trhaní zubov oblbovali dormicom, ale len vtedy, keď to bolo treba, teda keď mal zúbok hlboký koreň. Celkovú anestézu kvôli zubu by som dieťaťu nedala.

Náš Šimi má tiež pokazené dva zúbky - horné stoličky, naša zubárka mliečne zuby moc ošetrovať nechce, vraj tam máme raz za čas dať trochu elmex gélu, zúbok síce nevylieči, ale aspoň sa tvorba kazu zastaví.
Ale fakt neviem, čo s tým - trhať, vŕtať, alebo len čistiť a dávať ten elmex? Hm, to je otázka 😒
A tiež neviem, z čoho tie kazy má, cukor sa u nás neje ani len v jogurtoch, sladké je len u starých rodičov.

luciv
autor
28. led 2010

ten elimex gel mám ale snažím se ho davat max.jednouza tydne a trošku ale desím se toho taky protože tam jenapsano až od 6 let ☹

rehateha
28. led 2010

podle me zaleží na rozsahu kazu. Jestli to jsou jenom kaziky maly, povrchovy, jenom ve sklovine, tak elmex gel muze pomoct. muze sklovinu znova zmineralizivat a kaz zastavit, ale jestli je kaz uz hlubsi, tak to teda moc nevidim. No , a jestli se budou co nevidet viklat a dojde k obnove, tak je zbytecny vrtat, ale jestli ne , tak by bylo dobry zvazit lecbu.

langkofel
28. led 2010

Tak mozem sa pridat, moja dcerka sice uz mala 3,5 a trhali jej len jednu stolicku, mala na nej kaz a bol tak hlboky, ze by to nevyvrtali, proste uz to bolo az v koreni...a tak mi Dr. vysvetlil, ze v tom to pripade je jednoduchsie ten zubok proste vytrhnut, ako ju trapit, vyplnou, liecenim a naslednym plombovanim...

Robili jej to v plnej narkoze, pritom jej opravili aj dalsie 2 zubky, bola v celkovej narkoze asi 30-40 minut.

Mracik, no teda ten elmex, ja neviem... 😖 my umyvame zubky od zaciatku len elmexom a napriek tom mame kazy a taketo problemy...Tiez cukor nejeme dako prehnane...Tak tiez nechapem. 😖

mima1708
28. led 2010

luciv precitala som si par prispevkov a v jednom si pisala,ze ti mala vela pije... nechcem strasit ale moze to byt aj jeden z dosledkov cukrovky... vtedy vraj clovek viacej pije... a ak jej budu tie zubky trhat, urcite v ciastocnej narkoze... ja som ako mala chodila na strojcek a tam my zubarka trhala zuby... lebo vraj mi silno drzali a trvacne sa mi nemohli prerezat... na umrtvenie mi dala taky sprej, ktory vobec nezabral a trhala bez toho,aby sa opytala, ci to citim alebo nie... a ked som plakala a mykala sa od bolesti povedala, ze som prehnane precitlivena a prikazala sestricke aby ma chytila... dodnes den mam z toho taku traumu, ze ked idem na obycajnu preventivnu prehliadku mam hnacky, zvraciam, je mi na odpadnutie a do placu... a vzdy musim ist s niekym kto ma tam udrzi,lebo keby som mala ist sama tak tam ani nepridem... zatial mam nastastie zuby zdrave... mam 21 rokov a vrtali mi len 2x aj to este mliecne... urcite trvaj na tom, co si myslis,ze je spravne a nedaj sa odbit aj keby kazdy na teba pozeral ako na idiota... je to tvoje dieta a ostatny s jeho traumami bojovat potom nebudu... ty sa budes musiet pozerat ako trpi a ma psychicke problemy pri kazdej jednej navsteve lekara... a garantujem ti,ze zubarovi by si ju tak lahko uz nedostala a tam by si s nou pri kazdej jednej navsteve prezivala poriadny cirkus... viem to podla seba... drzim palceky, aby ste dopadli co najlepsie a s co najmensou ujmou...

womenne
28. led 2010

langkofel može to byt aj gennmy.Ja som mala a aj mam problemy s dasnami,nech čistim ako chcem občas krvacaju,chodievala som aj k dentistke a ta m dala aj pisomne že to mame rodove pretože moja byvala zubaka nechcela verit 🤐 takže tie kazive zubky možu byt aj tym.

luciv nejak som prehliadla na čo davaš ten gelik?

rehateha
28. led 2010

moje kamarádka s její tříletou dcerkou taky narazila na dost bezcitu zubare. V půli vykonu řekla, že si nepřeje dal pokračavat, nasla si pedostomatologa a jsou spokojeny obe 🙂

luciv
autor
28. led 2010

rahateha: chtela jsem se zeptat a ty zoubky se jí drolí kvuli kazu nebo proč,? ono totiž jeste než jsem poznala že tam má asi zřejme kazy tak mela zoubky normálně bíle ale jak do nečeho kousla /deti pořád neco koušou/ tak se ji trřeba kousek odštípl a tak to bylo dal a dal a pak už se objevily i to že zoubky začaly hnednout až do šeda jak je ma ted ☹

mamutka
28. led 2010

elmex gel je dobry, ale u tak maleho dietata by som sa bala prehltnutia

luciv
autor
28. led 2010

womenne: ten gel mi poradil zubní at ji ty zoubky horní jednou za tyden potíram
mima1708: mala pije dost často protože ma čaj po ruce ona ho spíše ucucava, ale je zvykla pořád s flaškou chodit ☹ je to její blbly zlozvyk ktery jsem ji mela odnaučit dříve ale ted se snažím čajích schvoavat a jen k jídlu davat nebo občas jak se mi zda že třeba hodinu nepila. A pije opravdu neslazné čaje, limonady atd nezna

rehateha
28. led 2010

luciv.. takhle ti toho moc nereknu, to by chtelo aspon videt.. ale je jasny, ze pujde o nejakou celkovou poruchu. Asi nedokonaly vývin skloviny a to zluty, sedohnedy je obnazenej dentín. a boli ji ty zoubky? nebo zamerne kouse jinde? ukousne si treba jablko? i kdyz na to je jeste moc mala, ze.. 😅 jenom na kaz je to moc rychlý. A co ta cukrovka? nemate ji v rodine? a rikala jsi, že ji vapnik, ne? proc? jak na to doktorka prisla, za by ho mela dostavat v tabletkach?

womenne
28. led 2010

luciv mne sa po porode hrozne odlamovali kusky zubov alebo odpadavali blomby fakt des,bolo to tym že som bola vyčerpana po porode a mala som malo vitaminov,až moja nova zubarka mi kazala kupit vapnik,horčik,zinek uživala som to vkuse asi 3 mesiace ak nie aj viac a dost to pomohlo klop klop klop 😉 ja byt tebou malou sa pytam na rozne vyšetrenia.

je to sice o inom alemoja mala sesternica je dost obezna,stale tete doktory nadavali nech jej nedava sladke,nech ju ina stravuje,žema malo pohybu atd....dieta dala aj do kupelov n schudnutie...nakoniec prišli na to že ma problemy so štitnou žlazou.takže preto priberala.Tvoja može mat niečo čosa jej odraža na zubkov....

ygreen
28. led 2010

luciv:
drolení: nemyslím, že je to z kazů, drolení má holt v genetické výbavě, ale u druhých může být všechno jinak. jsou lidé se špatnou sklovinou, slabou, narušenou. Mývají žluté až hnědé odrolené zuby a fakt za to nemůžou. někdo má zase sklovinu jak mramor. Až bude starší a bude mít druhé zuby, tak od 6 let lze užívat elmex gel, kterým se jednou týdně čistí preventivně zuby aby se nekazili. A také lze zuby "obalit" průhlednou hmotou, která je bude bránit oproti vlivům zvenčí. Pokud nemá tvoje dcerka špatné i ostatní zoubky, nebude jí ta mezera vadit, já sama měla a mám hodně citlivé zuby a celé dětství jsem kousala stoličkama, jinak bych zhebla, jak mě vše studilo 🙂
osobně bych stála za tím, že u dcerky se zoubky vyvíjeli špatně už v bříšku, něco bylo prostě špatně.
Jo a kaz je "infekční" ted zuby se od sebe nakazí. Zubní kaz způsobují většinou bakterie typu Streptococcus mutans produkující kyselinu. Nejzranitelnější jsou zadní zuby, u nichž je vývoj kazu dosti rychlý. Zubní kaz začíná odvápněním skloviny zubu kyselinami, které vznikají zkvašováním cukrů v potravě působením kyselinotvorných organismů. V ústech jsou místa habituálně nečista, ta se samočištěním i klasickou hygienou nedají vyčistit.
Je taky možné, že malá má v pusince kyselejší přostředí, má málo vápníku, apod.

uspání: lze provést analgosedaci, ale nevím, zda i u tak malého dítěte, Je to koktejl na oblbnutí za přítomnosti anesteziologa.

Určitě doporučuju najít si špičkové pracoviště, i kdybyste měli jet do Prahy. Malá bude muset být hlídána a je možné že bude mít problémy se zoubkama celý život. Chce to někoho, kdo se vyzná v nejnovějších trendech a výzkumech. Osobně doporučuji velká soukromá centra se specializací na děti. Také bych si zaplatila pár konzultací na různých pracovištích, abych znala více názorů - cca 500,- za konzultačku.
www.stomacentrum.cz (tam chodí naše rodina)
www.asklepion.cz¨
a tak dále

rehateha
28. led 2010

Asklepion bych teda zrovna nedoporucovala.. myslim, ze tam neni obornik pedostomatolog a je to tam zbytecne drahe.

luciv
autor
28. led 2010

rehaneha: ona nedostava vapník v tabletách ale kapky dava se to detem do jednoho roku kvuli křivici atd a tak řekla dr když už davno nepije mlíčko at ji davam aspon tyhle kapky jednu denně krom vikendu. To mi schvalil i zubni. Mala kouše vše práve uplně normálně i předním a i jablíčko 🙂 a divím se že ji ten váček nebolí který jsem ji objevila nad dvojkou

luciv
autor
28. led 2010

rehaneha: a cukrovku v rodině nemá vubec nidko jen babička ale ta to ma pry tu stareckou co jsem ted zjistila.
ygreen: díky za odkazy a rady. Tak to asi ma kazy kvuli toho že mela sklon ke špatné sklovině kvuli které se ji zoubky drolili a tím byly i náchylnjěší ke kazu a jsou uplně spatné uff

ygreen
28. led 2010

asklepion je drahý, ale já ho doporučuju jen na konzultaci, tj. jiný názor. Kolegyně 50 let, cukrovka, vypadali jí všechny zuby a jelikož to byla právnička a randila s mladšíma, tak nechtěla klapáky. Všude že nemůže mít implantáty, že je stará a má cukrovku. A v asklepionu její problém vyřešili miniimplantátama a je móc spokojená a má ukázkové zuby 😵

luciv: ano to si myslím, může se jí hůř vstřebávat vápník a mít kyselejší prostředí v pusince a problém je na světě

luciv
autor
28. led 2010

luciv: no desím se toho ale nesmím malé ukazovat nervoznitu a strach jinak tam asi ani nedojdu nastestí manžel pujde s nama ale myslím si že v takových vecech je bačkora a bude mít dříve slzy na krajíčku než ja ale uvidíme. Tak jsem byla stastná že je zdrava za celou dobu nebyla nikdy nemocna(klepu na dřevo) a ted tohle

rehateha
28. led 2010

ygreen : 😀
luciv: držte se a budto v poho! hlavne malou jeste vic neznervoznujte 🙂

rehateha
28. led 2010

luciv : Vyzkumny ustav stomatologicky. Dopurucuju pani Duškovou. Vylič ji problém a ona ti určo poradí a do kontakt. http://www.vus.cz

luciv
autor
28. led 2010

rehateha: kdyby to šlo nebyt nervozní ach jo

rehateha
28. led 2010

ja vim.. ale porad ver v ty nelepsi variantu. Vsak nikde neni napsano, ze to je neco joo vaznyho. Opravdu, skrz net nejde poradne poradit a uz vubec ne udelat diagnozu 🙂

luciv
autor
28. led 2010

Já vím že ne ale ja se spíše bojím te bolesti a strachu co bude mít mala,ona tak prožíva očkování a to je kraval pak cely den jen plač atd. Navíc ten řev jak plakala jak se ji zubař díval do pusinky a přitom ji nic nedelal je hrozný a rve mi to srcem. A to opravdu jeste nic nedelal....

luciv
autor
28. led 2010

Jetse jsem se chtěla zeptat zda někdo neví kdyby došlo k trhaní zda se i dětem dají dat jakoby nahradní zoubky aby nemela problémy s mluvou jídlem a také at ji pak rostou normálně i ty druhé a jestli nekdo víte tak jak to pojmenovat

mamka19
31. led 2010

Ahoj j mam 2rocnu dcerku a tak isto ma pokazene vrchne 4 vlastne rozsypane zubky a aj prve 2 stolicky ma zlomene,strasne slabe zubky ma a zubarka nam povedala,ze je to z kojenia,tiez nam s nimi nic nerobi a vraj sa jej pomaly aj rozsypu.vlastne ten jeden uz nema.Tiez mam strach co sa s nimi bude robit a mala je strasny placko pri lekaroch.Tiez jej zubky vysli ked mala1 rok a po pol roku sa jej zacali kazit 😖 a umyvame ich od prveho zubka 😖 ......a vraj to ste moze byt aj z neakych antibiotik to mi povedali dvaja zubari,tak ja uz tiez neviem.Aj a mam strach co bude dalej drzim palce

konja
1. únor 2010

luciv: já bych se poradila o té narkóze. Já jsem jako dítě měla se zubama velké problémy - cysty pod zuby, které ztenčovaly čelist - museli mě je vyndat ven i se zubem a přitom zbrousit čelist. Úžasný pak doktor v nemocnici mě dal na výběr zda zákrok provedou v narkóze nebo pouze v lokálním umrtvení. Chtěla jsem tenkrát nerkózu, ale naběhlo x doktorů a sestřiček, které mě přesvědčily, že jsem už velká a že to zvládnu. Horší zážitek jsem nikdy nezažila, od té doby mám hrůzu, kdykoliv musím otevřít pusu. Nikdy více bych takový zákrok nepodstoupila a pokud by měli dělat něco v pusince mého malého dítěte tak bych si uspání vydupala, zákroky v ústech jsou bolestivé a podání ĺokálního umrtvení dítě také bolí. Šla bych do narkózy.

mravcica
1. únor 2010

ahoj luciv, je mi velmi luto, ze mate taketo problemy s malickou. necitatala som uplne celu diskusiu, ale toto, co popisujes, podla mna vobec nie je ani zo sladkosti, ani z nedostatocnej ustnej hygieny. Mam kamaratku, ktora ma synceka, teraz ma 5 rokov a jemu trhali skoro vsetky zuby kvoli tomuto. A to je ukazkova mamina, za ktoru by som dala ruku do ohna. Povedali jej, ze to ma nejaku chorobu, ktora sa vyskytuje velmi zriedka, pri ktorej sa zubky hned takto kazia. Skusim jej zavolat, aby ti poradila, co a ako.