Tříleté dítě a trhání obou jedniček. Má vliv na 2. zuby?

martinka24
28. srp 2010

Chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo podobnou zkušenost.Malý si asi před půl rokem vyrazil přední zub, který mu ošetřili a zbyl mu jen základ zubu a ta druhá jednička zřejmě po nárazu se začala kazit taky.Takže malý měl bolesti, jeli jsme k zubaři a měl tam hnis.Teď už sina bolesti nestěžuje, ale po další prohlídce máme jít raději na trhání obou jedniček a já nevím , jestli to nemá nějaký vliv na ty druhé zuby, když vlastně bude tak tři roky bez zubů úplně .A ještě mě napadlo, že by bylo dobré to řešit nějakým umrtvením nebo uspáním.Má trauma z doktorů.

neumisa
28. srp 2010

@martinka24 není to úplně má vlastní zkušenost, ale kamarádčin syn měl něco podobného - jenže mu trhali najednou zubů osm (narostly mu bez skloviny a rychle se zkazily). Na nové zuby by to vliv mít nemělo, normálně mu narostly řádné jedničky, trhali mu je v celkové narkóze, neumím si představit, že by to dělali "zaživa". Rozhodně trvej na aspoň na místním umrtvení.

martinka24
autor
28. srp 2010

Díky 🙂 určitě to se zubařem ještě proberu, máme jít na trhání až v říjnu...

nesetrilek
31. srp 2010

@martinka24 Chybejici prvni zuby mohou mit vliv na narust krivych druhych zubu, tez to muze (bude) mit vliv na mluveni, s velkou pravdepodobnosti bez zubu bude sislat, nemluve o handicapu ve spolecnosti ostatnich deti 😕 . Lze to resit mezernikem, to je specialni typ zubni nahrady urceny pro deti, ktery se vyrabi v tom pripade, ze se takhle malym detem z nejakeho duvodu musi vytrhnout predcasne prvni zuby. Takze to pak na pohled ani neni videt, ze nejake zuby chybi a nenuti to k sislani. Nevim, jestli se to dava i v tom pripade, ze se jedna "jen" o 2 zuby, to by jsi musela se zubarem skonzultovat, jestli to ve vasem pripade ma smysl, ale ja si myslim ze ma 🙂.
Kazdopadne by to melo byt provadeno lokalni anestezii, popripade nekteri zubni lekari provadi vykon v premedikaci analgosedací (tzn, ze je zklidnene leky, nepamatuje si negativni zazitek, timpadem nema strach z dalsi navstevy zubare), pokud ma male dite velky strach. Celkova narkoza se dela jen v krajnich pripadech na zubni klinice, ale je to zbytecne velka zatez pro dite.

jasekd
2. zář 2010

Ja s tim mam zkusenost pracovni 😉 Pokud tam ma hnis, delaj se mu vacky a boli to, urcite vytrhnout! Kvuli 2 zubum bych CA nedelala, zbytecna zatez, a ex jednicek nebyva obtizna. Samozrejme s anestezii! Bez anestezie trhame zoubky jen hodne viklave, ktere jsou hned venku a vpich by bolel vic. Misto vpichu lze predtim znecitlivet gelem. U 3leteho ditete pocitej s tim ,ze jsou zoubky jeste pevne, takze umrtvit urcite. Ztrata dvou zubu neni tak zavazna, navic pokud tam hnisajici zuby zustanou, hrozi poskozeni zarodku staleho zubu. Mezerniky existuji, ale nektere deti je spatne snasi a nechteji je nosit, na dva zuby mozna zbytecne. Mezerniky se delaji kvuli reci, estetice, ve vasem pripade kousani ovlivneno nebude. Kdyz zoubkychybeji, druhe by mu mohly prorezat o neco drive. Riziko, ze druhe narostou krive nebo ze bude pro ne malo mista (ostatni zuby se sunou do mezery) tu je, na to je prave taky ten mezernik, aby misto udrzel, ale lepsi krive, coz se da resit rovnatky, nez poskozeny zarodek. Idealni situace je extrakce a mezernik, ale jak rikam, zalezi, jak to dite snasi. S analgosedaci nemam osobni zkusenost, je to urcite dobre, ze je tam ta amnezie, dite pak musi byt pod dohledem! Komplikaci muze byt tzv.paradoxni reakce, tzn ze lek (napr.midazolam)ktery by mel dite zklidnit, naopak zpusobi reakci excitacni, takze dite je jeste vystrasenejsi a vzteklejsi a neosetritelne..

nessik
12. únor 2013

Chci se zeptat, 6-ti leté dceři se udělal váček u čtyřky dole, zubař zub vytrhl. Řeší se nějak mezera? Mám obavy, aby se jí zuby neposunuly. A druhá věc, dá se vzniku váčku nějak předcházet? Nerada bych absolvovala toto ještě někdy znovu. Možná si říkáte, proč jsem to neprobrala se zubařem, bohužel dcera tak vyváděla, že to nešlo. ☹ Nemáte někdo zkušenost?