Uvolněný zoubek. Vytrhnou mu ho?

mamkamarketa
13. led 2011

Ahoj holky, prosim o radu ci zkusenost. mam 25 mesicniho syna. dnes vecer pri hrach s tatinkem spadl. plakal, tekla mu krev z pusinky. mysleli sme si,ze se kousl do rtu. uklidnil se rychle, prestal plakat i krvaceni ustalo, z cehoz sme usuzovali,ze je ok. ale kdyz jsem mu cistila zoubky, vsimla jsem si,ze dolni jednicka jakoby vycuhuje dopredu. nenechal si na to sahnout,ale nezdalo si,ze by se "vyklal" rano hned zavolam zubarce,ale zajimalo by me jestli nikdo nema podobnou zkusenost a popripade jak se to resi. bojim se, aby mu nechteli zoubek vythnout ☹

mamkamarketa
autor
14. led 2011

opravdu nikdo nema podobnou zkusenost? ☹

artuse
14. led 2011

ahoj,
dcera si v prosinci při pádu na bradu "zalomila" dva přední zuby...jedničku má posunutou jakoby dozadu, u dvojky jsem nic nepoznala, nicméně podle zubařky jí má také zalomenou, pokud se zoubky nehýbají, tak se s tím většinou nic nedělá, dětem se to tam prostě "usadí", jen je to nakřivo. Ale může se stát, že zoubek začne šednout, to znamená, že odumírá, to se teď děje bohužel s tou dceřinou jedničkou, nicméně zubařka říkala, že pokud zoubek drží, nevykle, nebolí, tak se tam nechává...ale určitě si zajděte k zubní, snad to bude ok 🙂

artuse
14. led 2011
mamkamarketa
autor
14. led 2011

@artuse ufff, trosku si me uklidnila 🙂 ma ty zoubky posunuty radove v mm (jak je na tom tvoje mala?). na zubni jsem volala, rikala mi at hlidam, presne jak rikas ty,aby nesedively zoubky, nebo se mu tam neudelal vacek. radsi jsem ho tam netahala. odmita spolupracovat a navic ve stredu sme byli na preventivni prohlidce a pani zubarku pokousal 😔 me zase rekla,ze pokud zoubek udumre, vytrhnou ho (cehoz se bojim uplne nejvic ☹ )

artuse
14. led 2011

@mamkamarketa dcerka má tu jedničku taky posunutou řádově v mm, ten názor na vytrhnutí šedého - tj. odumřelého zoubku se asi různí zubař od zubaře, protože nám na zubní pohotovosti taky řekli, že pokud zub odumře, trhá se, ale naše zubní řekla, že se s tím nic nedělá, pokud se zub nehýbá a nedělá nějakou neplechu...třeba vám ani šednout nebude, nám teda bohužel začíná, asi potom ještě jednou zavolám na zubní a znov se raději vyptám 😉 ale když dospělému člověku vytrhnou ze zubu nerv, tak zub taky zešedne, ale normálně zůstává v puse... jinak malá, když měla ten úraz čerstvý, tak nám na pohotovosti řekli, že cca týden na tom předním zubu nemá moc kousat (hlavně tvrdé), aby se ten zub "usadil", teď už na něm normálně kouše, i když chvílemi se mi zdá, že ho šetří a když má něco tvrdého, strká si to víc na stranu 😅

mamkamarketa
autor
14. led 2011

@artuse me taky zubarka rekla, at mu tyden davam kasovita mekka jidla. a at zkusim zatlasit zoubky zpet ☹ zkusila jsem to,ale on se brani.tak uvidime, snad to zustane u toho ,,posunuti,, jestli mu to budou trhat, tak se zblaznim ☹ ale snad se to dela aspon pri "oblbovacce" nechci aby to videl, jak mu naka cizi zenska klestema rve zoubek ☹

artuse
14. led 2011

@mamkamarketa já bych to zpět asi moc nezkoušela, zvlášť ne sama, ona by si to stejně nenechala...na té pohotovosti zubařka taky zmíňila, že se to dá dát zpět, ale že jí to nebude dělat, že by ji to mohlo dost bolet a ani by se to nemuselo povést, tak nevím, fakt co zubař, to trochu jiný názor, to je jak se vším 😒
mojí neteři trhali zhruba ve třech letech asi čtyři přední zuby v narkóze, měla je úplně zkažený, tak museli ven, ostatní zoubky jí i nějak čistili, proto byla pod narkózou...

mamkamarketa
autor
14. led 2011

@artuse ja jsem to ani nezkousela zatlacit. prijde mi to hodne drasticky 😒 a ani nevim jakou silou a verim, ze ten muj rarach by si to ani nenechal libit 🙄
hele a kdyz ji vzali 4 zoubky ma protezu? nebo je jen proste bezzuba?

artuse
14. led 2011

@mamkamarketa no byla bezzubá 😒 , ale někdy prý dávají nějaký mezerníček dětem, nevím proč jí to nedali...dneska už je sedmiletá a zoubky už má krásné nové 🙂

mamkamarketa
autor
15. led 2011

@artuse no aslespon uz byla ve veku, ze umela mluvit. No jsem zvedava jak to dopadne. drzim palce, at maly zoubky nevezmou a kdyz jo,tak at to neboli.

collette
5. únor 2011

Přidáváme zkušenost - také blbý pád, krve jako z v**a, já na mrtvici. Měli jsme štěstí, u naše zubaře ordinují dost dlouho, tak na nás počkali. Šlo o jedničky nahoře. Jen to zkontrolovali, ošetřili dezinfekcí, pan doktor řek, že se viklají, takže klidový režim pro zuby 14 dní - tedy kašovitá strava, hlídat, aby si nestrakal nic do pusy, max dudlík, ale musíme mít jistotu, že ho dudá a nekouše, a potírat dezinfekcí (nakonec jsme používali Kamistad). Po týdnu kontrola, klidový režim prodloužen o týden. Teď čekáme, co dál, už se to zklidnilo, mám pocit, že se ještě trochu viklá ten levý, také je posunutý dozadu, ale klidový režim už jsme vzásadě opustili (dostává na kousání měkké jídlo). Ptala jsem se, kdy se projeví přerušení cévního zásobení, pokud k němu došlo. Prý je to indivindi, někdy 14 dní, ale taky rok. Tak uvidíme. Náš zubař "mrtvé" zoubky netrhá, pokud nedělají neplechu, tedy neviklají se, nebolí nebo se nedělá klem nich váček. Což jsem ráda, protože ty horní jedničky bude sakra potřebovat, až se bude učit pořádně mluvit.

@mamkamarketa @artuse Jak jste dopadli vy?

artuse
5. únor 2011

@collette ahoj 🙂 dcerce zoubek drží, nevyklá se, je teda mírně šedý a posunutý dozadu, ale zatím teda neplechu nedělá, tak ho má tak...naše zubní dr. "mrtvé" zoubky taky netrhá, když nedělají neplechu...jo a šednout jí začal zhruba 4 týdny po úrazu...tak snad to u vás bude ok 🙂 hlavně, aby se zoubky nevyklaly...

mamkamarketa
autor
5. únor 2011

@collette ahoj. tak my mame ty jednicky krivy. jedna mi prijde,ze je natocena a vycuhuje dopredu (proste ty zoubky nema v jedne rovine 😒 ) trosku se mu vykla 😖 ale neprijde mi,ze mu vadi. kouse dobre. zatim je bily, coz je fajn. ale spis se bojim,aby nebyl poskozeny, ten pod nim. tim,jak je natoceny 😒 ale to ukaze az cas....
drzim palce at je to ok. malymu se to stalo tesne pred spanim ,takze jsem celou noc vstavala a rvala mu prsty do pusy a kontrolovala jestli se jeste vic neuvolnili aby je nevdechnul...psycho 😀 jestli se to stalo vcera, dej bacha jestli nema tou ranou otres mozku. Tomas se bouchnul silene a cely ten dalsi den byl hodne unaveny i spal po obede (coz nedela) a prislo mi,ze ho boli o hlava ☹ tak drzim palce at jsou zoubky ok

collette
5. únor 2011

@mamkamarketa Ne, stalo se to 11. ledna - mrzí mě, že jsem na tuto diskuzi nenarazila hned jak jsi ji založila, mohla jsi být klidnější 😕 Na otřes mozku jsem se ptala, pan doktor říkal, že v našem případě, podle toho, jak jsem popisovala pád, by ta pecka na otřes mozku musela být taková, že bychom tam ty zoubky už neřešili, protože by si je rovnou vyrazil - padl zhora na kraj krabice s hračkami. Ale i tak jsem ho sledovala a na nco dostal Nurofen čípky.

@artuse No, hlavně, že tam zůstal 🙂

Tak nám všem přeji, ať to v rámci možností dopadne dobře. Kuba má ten zub zatím bílý, i když posunutý trošku dozadu. Jinak myslím, že na ty trvalé pod nimi by to vliv mít nemělo, protože mléčné zoubky vlastně nemají kořeny a z těch trvalých tam je zatím jen základ. A i kdyby - tak holt bude chvíli nosit rovnátka, no. Stejně je to dneska moderní 😀

jasekd
5. únor 2011

@collette Jenom te musim opravit, mlecne zuby koreny maji 😉 To, co vidime, kdyz vypadnou nebo se vytrhnou tesne pred vymenou, je uz jen korunka, protoze koren zubu se zresorboval tlakem druheho zubu, ktery se dere nahoru. Ten zarodek staleho zubu je u takhle maleho decka jeste docela hluboko v celisti, tudiz by ho uraz nemel poskodit. Jen bacha na to, kdyby ty zuby zacaly menit barvu nebo dokonce kolem natykat, prave v oblasti hrotu korene, kdyz se udela vacek, muze se staly zarodek poskodit a pak je skutecne lepsi ho vytrhnout. Pokud se zoubek vikla a nejedna se o vetsi uraz vice zubu, delala jsem to normalne v lokalni anestezii, pokud se hodne vikla, tak rovnou vytrhnout, pokud je to rozsahlejsi problem a potreba osetrit vice zubu, dela se v CA, taky se da udelat osetreni po vypiti Midazolam sirupu(neco jako Diazepam) nebo tzv. analgosedace, nitrozilni, dite se "oblbne" , je pri vedomi, ale spave, melo by lepe spolupracovat a zakrok si pak nepamatuje, ale nedela to kazdej, je u toho nutna pritomnost anesteziologa a pak dohled nad ditetem.

collette
5. únor 2011

@jasekd Tak jsem se zase dověděla něco nového🙂 Ale fakt je, že si vybavuju, že jsem jednou "při hře" 😀 bráškovi vyrazila mléčnou jedničku a kořen tam byl. I když naše tehdejší zubařka taky valila oči, jaký byl velký...

jasekd
5. únor 2011

@collette Divily byste se, jak jsou dlouhe a jak to jde nekdy blbe vytrhnout, kdyz se musi trhat drive, nevikla se. Napr. u strasich deti kvuli rovnatkum, takove mlicne 5ky nebo 3ky drzej jak vztekly. S jednickama apod problem nebejva.

hancazivocich
30. bře 2011

@mamkamarketa - jak jste prosím dopadli s tím zoubkem? Já jsem docela na mrtvici, protože v pátek byl MP s malou venku - mně bylo zle (střevní chřípka), ona se tam srazila s nějakou holčičkou, obě spadly, ale ta naše trefila nějaký kus dřeva na hřišti. Byla k němu zády, tak neví, jestli přímo pusinkou, bradou... Ale hodně krvácela - rozrazila si spodní ret - zevnitř - asi se kousla, nahoře pár zubů taky zakrvácených. Zoubky jí rostou pozdě a pomalu... Ale mám strach - co a jak... Hlavně nevím, kolik těch zubů dostalo ránu. Jí bolely hlavně rtíky, i se oddudlala, otoky všude mizí...
Jinak si i trošku rozbila koleno, tak doufám, že třeba ten přímý náraz na pusu (zuby) nebyl tak strašný.. U dr. na prohlídce též nespolupracuje..
Tak nevím - mám ji tam tahnout, nebo jen v případě, že se bude něco dít?

berynka
30. bře 2011

@hancazivocich, naše malá měla dvakrát podobný úraz 😉 . Asi v roce a pů přeletěla přes plastovou motorku na silnici. Prokousla si ret, takže všude dost krve a nedalo se ani moc zkoumat co zuby 😅 . Za nějakou dobu jí bohužel horní jednička ztmavla, takže už je to asi odumřelý zoubek 😒 .
A nedávno ve školce nějak nešťastnou náhodou spadla na hranu stolku, měla modřinu na bradě, otok rtu a evidentně zaražený zub. Tak jsme hned naklusaly k zubařce. Ale ta jen zkontrolovala, jestli se zoubky nekývou a šly jsme domu. Teď jí ale ten zub taky ztmavl (horní dvojka), takže už můžeme jen čekat, dokud nevypadnou.

hancazivocich
30. bře 2011

@berynka - mě to tak štve, ani nevíš jak! Nejhorší je, jak se dívají lidi kolem - jak kdybysme ji týrali nebo co. Jenže Kikouš je živější, ke všemu ztřeštěná, k neuhlídání. Chlapovi to vyčítat nemůžu, ani nechci, ale prokrvácený a oteklý to bylo snad všude. V první chvíli se mi zdálo, že si upálila horní špičák - byl v krvi a vypadal ulomený, ale pak mi došlo, že byl vylezlý zatím jen kousek a otokem se ještě opticky ,,schoval". Mně přišlo, že si trošku i trhla uzdičku, ale může to být jen pocit. Fakt to se mnou málem švihlo, protože sama jsem si přerazila oba přední zuby ve 14. Sice zůstaly na místě, ale jsou popraskané. Ke všemu skřípe zubama!! 😖 To mají dědičné - skřípe i MP (ze spaní)

mamkamarketa
autor
30. bře 2011

@hancazivocich ahoj. u nas to dopadlo,tak,ze zoubek je podle me zivy (ma bilou barvu) ale je vytoceny dostrany (neni rovne) a vycuhuje. ale uz jsou to temer 3 mesice, tak verim,ze to tak i zustane. Drzim palce, at ste na tom minimalne stejne 😉 nevim jak mate stary uraz,ale zadny tvrdy jidlo, zezacatku kase a pokud dudlate, tak dudu pryc...

carodkaa
6. kvě 2013

Ahoj,obnovuji toto téma malá si před chvilkou zarazila horní zoubky tak o necelou půlku 😢 😖 řev hroznej krev všude do pusy si odemně sahnout skoro nenechá,konzultovala jsem to s naší DR. a pokud to bude mít nateklý,nebo jí poteče krev ,jedem do Motola a zubní pohotovost ☹ 😖

evcounek
6. kvě 2013

hmmmm to slyším poprvé ale já bych asi počkala co se s tím bude dít. nám synek (10m) zakopl o nohu a rozrazil si dáseň (to ještě neměl zuby) a za 2 dny jsem jeli k zubařce protože se mi zdálo, že mu smrdí z pusinky a dr. říkala, že je to v pohodě. že se to stává dost běžně prý max. vyroste černý zoubek a druhý by měl být v pořádku. a teď mu jsou 3 a kouše do všeho jako divý 😀

czechzuzanaba
16. bře 2014

@carodkaa Prosim Te, jak ste s tema zarazenyma zoubkama dopadly? Nasi male dvoulete dneska pri padu jednicka nahore zalezla uplne cela do dasne..Ma to i opuchnute. Na pohotovosti nam dali ATB, ty sme ji ale nedali, a prej jinak s tim nic nemame delat. Jeste chci zitra zkusit normalniho zubare, ale i tak se ptam, nevim co mam ted cekat...

carodkaa
17. bře 2014

@czechzuzanaba Ahoj v Motole nám pomohli,měla zhmožděné horní patro,DR jí to srovnala,zároveň srovnala i zoubky,to teda řvala hodně,a řekla nám že máme stupeň vyklání 2. za 3 možných a že je to 50% na 50% zdali se uchytí zpět,ale nakonec dobrý doubky se chytli a je to Ok,ale když na to vzpomínám byla to hrůza,držim palce!! 🙂

czechzuzanaba
17. bře 2014

@carodkaa a ten zarazeny ji povytahli? Nam zatim dva zubari rekli, ze to tak mame nechat...Nasa to ma zarazene ale skoro cele dovnitr do dasne.

carodkaa
17. bře 2014

@czechzuzanaba jojo,vytahli jí to na úroveň jak to měla předtím možná o trochu méně,ale ona to měla zaražené o polovinu,tak to je třeba trochu jiné