Velká kazivost zubů u tříletého dítěte

rajecka
30. kvě 2016

Ahoj, mám teprve tříletou holčičku a už od ledna měla dva kazy, které jí zubařka vrtala. Pro mě, která měla dva kazy za celý život je to naprosto nepochopitelné. Zuby čistíme jak nejlépe umíme, sladké samozřejmě jí, ale určitě ne nějak výrazně více než ostatní děti, k pití má šťávu ze sirupu, pije z brčka. Zubařka mě neustále přesvědčuje, že tím problémem je právě sladké pití. Ale ona nepije žádné ty dětské limonády, pije to co pijeme celá rodina, Dobrý sirup, snažím se ho dělat spíš méně sladký, je to opravdu tak škodlivé? Vodu nebo neslazený čaj mi pít nebude, samozřejmě zvykne si, ale bude pít jen tak aby neumřela žízní, rozhodně ne množství, které by měla vypít. Bohužel si myslím, že největší vinu na tom má genetika, já mám sice zuby skvělé, zato manžel je má od malička děsné. Je mu 33 a už nemá tři zuby. Pomůžu něčemu, když jí odstřihnu úplně od cukru? Upřímně si to nedokážu představit, je to normální dítě, nejsme žádná bio rodina. Ale samozřejmě mě to trápí, hlavně do budoucna se bojím, že bude mít se zuby problémy jako její táta.

lv
30. kvě 2016

Podle mě nepomůže.. dávala bych pozor na čištění, aby to nepila na noc - po sladkém pití vyčistit..pokud má takové potíže tatínek, bude je mít možná po něm..

adypro
30. kvě 2016

Proti kazivosti je hodně důležitý vit. D, problém je jak ho do malých dětí dost dostat, protože Vigantol prý není moc účinný. Osobně jsem měla jeden kaz do 27 let a při kojení se najednou začaly objevovat, šla pryč osmička a bylo nějaké vrtání. Teď si dávám velký pozor při druhém těhotenství a i při kojení déčko rozhodně nepodcením, tehdy jsem nebyla důsledná.
Zaměřila bych se na vit. D a vápník a omezila bych sladké pití. Úplné odstřihnutí od cukru by bylo asi hodně kruté, taky si to nedokážu představit, ani u sebe.

bervidova
30. kvě 2016

@rajecka Co já se nabrečela vkůli synovi a jeho zubům. Jedna stolička mu rostla rovnou hnědá a podle paní doktorky je to o genetice, vznikla tak už v základu. Jedničky mu narostli těsně u sebe a ač je až úchylná na čištění (jakože 3-5x denně), tak jeden den nic a druhý se odloupl kousek skloviny přesně uprostřed. A byl tu kaz. Brečení nepomohlo, čištění vlastně taky ne, syn je statečný, paní doktorka mu to vždy vyčistí a vlastně mu tam hmotou dodělá jedničky, které vydrží do další kontroly, jen se kousáním trochu zmenší. Bude mu pět let, vypadá to, že tak za půl roku, rok už nebude mít mléčné jedničky a já jen doufám, že to pak bude v pořádku.JInak já nemám žádný kaz, řekla bych, že mám zdravé zuby, pěkné. Manžel asi nějaký kaz má,ale je mu přes 40. takže jsem si samozřejmě říkala: "proč zrovna já, která lidem nejdřív koukám na zuby" - už se z toho nehoutí (jedno mi tosamozřejmě není).

carmilla
30. kvě 2016

Ahoj. Já myslím, že genetika hraje obrovskou roli, ač se nám snaží stomatologové vštípit, že hlavní je prevence a pokud si někdo dokonale čistí zuby a navštěvuje dentální hygienistky 2x ročně, žádný kaz se nemůže objevit. Jsem přesvědčená, že to není tak docela pravda. Ano - prevence je důležitá a nepostradatelná, to je neoddiskutovatelné, ale pokud máte dáno do vínku, že se vám budou zuby kazit víc, tak tam ta větší kazivost prostě bude...Moje mamka má se zuby poměrně velké problémy a já mám celý život totéž. Zuby mám relativně pěkné jen díky tomu, že chodím pravidelně k zubaři a narvala jsem do nich už poměrně dost peněz...jinak mám bohužel v puse jen pár zdravých zubů a ostatní jsou zaplombované...Nejvíc se mi kazily asi v pubertě, to se žádná návštěva zubaře neobešla bez nějakého nového nálezu kazu, či spíše rovnou kazů...i teď mám problémy, už se mi několikrát zkazily zuby i pod výplní. 😢 Bojím se chodit k zubaři ne kvůli strachu z bolesti, na to jsem vytrénovaná už od dětství a snáším to dobře, ale bojím se, co bude za deset nebo dvacet let...případné zubní implantáty jsou totiž masakrózní záležitost co se týče peněz...Asi nelze poradit nic jiného, než vést klučinu k tomu, aby se opravdu naučil zoubky pravidelně a poctivě čistit, nepřeháněl to se sladkostmi apod., se svojí genetickou výbavou to pucování nemůže podceňovat...

kami1984
30. kvě 2016

Syn do 4let bez problémů a během 3měsíců se mu udělaly velké katy na všech 5kách, bohužel dvě mu vrtali, ale jak neposedí, plomby povypadaly a díry jak do.. Syn vždy vyvádí, dr. ho chce dostat pod narkozu, což nesouhlasím zase já. Tak jsem zvědavá nyní po půlroce, co předvede:(( Zuby si čistí od malinka Elmexem. Manžel nemá zuby špatné, nějaké kazy, chybí mu dva. Ale já.. Bohužel krom 8ček, které nepočítám, nemám už 5zubů, trpím na kořenové záněty, takže zuby odcházejí jeden za druhám, spíše počítám, kde nemám plombu, mám oslabenou sklovinu. Tak doufám, že po mě kluci nebudou.. Nenadělám nic, jakmile jim narostou druhé, nechám jim je "zapečetit" a verim, ze to alespon trosku pomuze...

bervidova
30. kvě 2016

@kami1984 můžu se zeptat - už jsem několikrát padla na výraz "zapečetění" trvalých zubů - co to je?

kami1984
30. kvě 2016

@bervidova oni zoubek, který roste ošetří ozónem/snad se nepletu/a sníží se jeho kazivost než doroste a zesílí. Někde se uvádí,že to je až 2letá ochrana.

lajla
30. kvě 2016

Kde prosím vrtají dětem zuby? To slysim poprvé a hlavně jak to vydrží!!!? U nás má kaz jedna dcerka jeden,ale celkové se jí hodně usazuje plak,takze speciální pasty,ustni vody...zlepšilo se to dost, zubařka ji ten zoubek pouze zalepila,uz to odpadlo tak poficime zase...i ostatní děti co znám, mají zoubky zalepené...

kami1984
30. kvě 2016

@lajla jsem od Ostravy, byli jsme u dvou zubařek, z toho u 1dětské avrtají:(( On to vydrží, ale následné úkony trvají dlouho a jeho pozornost je max, 15min, pak se sekne a nic:(((
Dostal i 2x oblbovák, je celkově vláčný, motají se nohy, gesta jsou zpomalená, ale i tak se bránil na konci, že si pokousal i jazyk:(( Takže to už nechci ani vidět. Ted máme jít a pokud to nepůjdu, musím najít zubaře, z nich má respekt

rajecka
autor
30. kvě 2016

@lajla Taky jsme v okolí rarita, jiní zubaři to prý neřeší. My jsme z Prahy a chodíme přímo do všeobecné na dětskou stomatologii. Ono to vrtání netrvá dlouho, jen pár vteřin, horší je pak napatlat tam tu plombu. Když byla poprvé, překvapivě úplně v pohodě, teď podruhé už se rvala a zubařka říkala, že když příště bude zase kaz, že už jí bude muset utlumit, protože ty plomby pak pořádně nedrží, jak bojuje. Prý na to mají nějaké sirupy.

kami1984
30. kvě 2016

@rajecka ten sirup měl malý a děs:(((( Skončil 2x s pokousaným jazykem a pak nám u branky spadl, jak s sebou trhl a rozbil si hlavu.

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 my už sice nejsme z OVa ale zubarku mám furt tam, no jistě vím,ze vrtat bych nenechala...u toho se kdykoliv může stát něco horšího, a píchat do nich nějaké svinstvo ani narkózu fakt dávat nebudu,nam to zaplatovani vydrželo asi dva měsíce,ted už je chvíli bez...no už se tam musíme dokopat,je to 45 min jízdy😭

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 tak než rozbitou hlavu,tak to radši kaz😞 bobek malý...

kami1984
30. kvě 2016

@lajla malý má ty kazy velké a dr. říkala, že kor u těch 5 to je třeba opravit:((( Narkozu jsem říkala, neexistuje.

lajla
30. kvě 2016

@rajecka ty děti to nebolí? Nebo asi největším hlouběji že? To pak ale si m,slim že nemá cenu ani dělat, zalepení mi připadá stejné jen to zabere vteřinu a. Nikoho nic nebolí...vrtáním si dítě akorát vybuduje fobií že zubaře

lajla
30. kvě 2016

Nevrtaji hlouběji...to jsou ty samoopravy😭

kami1984
30. kvě 2016

Vrtání bolí, pokud to je hlubší a větší, bolí to, tak je zub nějak pod nervem nebo jak to napsat.

kami1984
30. kvě 2016

@lajla vyškubl se mi z ruky, jak jsme vystupovali z auta a bum na dlažbu:(((Vyčítám si to dodnes.

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 právě proto že to tak bolí...já mám pár plomb tak vím, a nedokážu si představit že by to mé děti vydržely...tak jsem myslela že u dětí to nejde tak hluboko,kor když to nedrží...takže bolest a stejně plomba naprd,super kombo😭
My už chodíme pouze na pasty atd do profimedu, elmex u nás neobstál...jak trpěla na ten plak,vubec nepomohl...teď má zoubky mnohem lepší,a je vidět že fakt i v pastách pro děti jsou rozdíly a hlavně kupuju bez fluoridu

kami1984
30. kvě 2016

@lajla můžeš mi dát odkaz? Ráda se kouknu,jsem z těch zubů na nervy. U mladšího vyčistím a v noci se 2-3x kojí, takže naprd:(( Tak se bojím, co bude...

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 tak hlavně že už je v pořádku,takove věci se bohužel stávají...ani nám se to nevyhlo😞
Asi bych zkusila na více místech vysondovat jak na opravu těch kazů...přece mu to nemůžou pořad vrtat, to nejde ...to může opravdu vyústit pouze v to,ze až bude větší tak nikam chodit nebude...se nedivim že tolik lidí má strach chodit k zubaři😞

kami1984
30. kvě 2016

@lajla a kam chodíš s dětmi ty? Děkuji
Koukám, že jsi někde od FM, což by problém nebyl, mám tam gyndu🙂)

klara.t
30. kvě 2016

Mám dvě dcerky 4 a 6 a naštěstí mají krásné zoubky. Ale jsou naučené se po vyčištění zubů nenapít ničeho jiného než vody. Kamarádka má stejně starou dceru (6) a před měsícem byly v Praze pod narkozou trhat 3 stoličky. Vše proběhlo v pohodě, pokud mají děti takové problémy, že musí pod narkozu, nebála bych se toho.

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 prodejny profimedu mají v OVa v Karolíně a shopping parku, my používáme pastu biorepair, deckam moc chutná😉 rady si je čistí a je od 0 -13 let, kartáčky tepe, taky tam...ale paní určité poradí
S kojením si hlavu nelamu,nejmladsi má přesně 2 a pořad kojim xkrat za noc...s tím nic neudělám

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 my máme právě zubarku pořad v OVa, jednou za půl roku mě to nezabije...ale hledám už blíž...jak je náš tolik, zabere mi to celý den...skoro😉
Vím že je hodně zubařů ve F-m na poliklinice a nabírali, ale neměli smlouvu s VZP, zatím...jak je to teď nevím..

kami1984
30. kvě 2016

@lajla super, zajdu tam, máme cestu do Karolíny a kam chodíš k zubaři v Ově, že má takový přístup?
To věřím, naštěstí na gyndu chodím 1x ročně, ale prostě dr. Lorencovou si jen tak vzít nenachám, rodila jsme tam obě děti, i když mám porodku 10km od baráku:DDD

lajla
30. kvě 2016

@klara.t to je samozřejme že po čištění pouze voda...
To s tou narkózou...vím co obnáší ,co se musí vše podstoupit aby se narkóza vůbec mohla provést...a jak se dítě chová potom...a jaký efekt to má na mozkové buňky, malý si tím prošel v 10 měsících...narkózu ano, ale pouze ale pouze za předpokladu že je opravdu NEZBYTNA

blondynka400
30. kvě 2016

@lajla dceři vrtala 2x. Jednou v 5,5 a teď někdy v 6,25 roku. A snašela to úplně bez problémů. Říkala, že to ani nebolelo. Prý lepší jít k zubaři, než sníst držkovou polévku 😀 Za mne hrozně může přístup doktorky a pak jak se to díěti vysvětlí... Ale souhlas,jak ti někdo psal, horší než vrtání je ten čas, než tam dají výplň. Ale bílá je relativně rychlá.
Osobně mi přijde divné, nechat zkažené zoubky v pusince, ovlivňuje to i pak druhé zuby. vím, že někteří zubaži nevrtají, ale já s tím osobně nesouhlasím. A doktorka, kam holky chodí byla 25 let primářka na dětském zubním, tak předpokládám, že ví, o čem mluví :-ú)

@rajecka za mne je část genetika. Ale to sladké pití může za většinu problémů. Je to mnohem horší, než čokoláda, bonbony a pod. Sladkého se zříkat nemusí, ale jednorázově a pak naučit zapít čistou vodou. Může si dát i sladké pití, ale vypít hned a opět zapít vodou. Určitě ne brčko, protože tím spíš to je k zubům. A je úplně jedno, co dáváš za sladké pití, vyjde to nastejno. Nejhorší je kombiance sladkého a kyselého. A zásadně po sladkých a kyselých věcech nečistit zuby, pusu pouze vypláchnout.

kami1984
30. kvě 2016

@lajla souhlasím..

lajla
30. kvě 2016

@kami1984 jezdime na polikliniku v Hrabůvce , myslím Sýkorová? 😂 Vždy to hledám na googlu😂😉