Vrtají se zoubky tříletým - čtyřletým dětem?

bufina
19. črc 2011

Dcerka si už pár dní stěžuje že ju bolí zoubek. Má jet na 14 dní ke tchýni na prázdniny, tak jsem ji honem obědnala k zubařovi, ať jí na to koukne. Jdeme tam zítra. Když jí kouknu do pusinky, tak na zoubkách nic nevidím, ale nejsu zubař že 🙂 Nemáte někdo zkušenost s takto starým dítkem u zubaře jak by to probíhalo, kdyby měla přece jen nějakej kaz? Nedovedu si představit že by si v klidu nechala zoubek vrtat.

timbouctou
8. srp 2012

@lucenek ale já přece jsem v klidu 🙂

nellisek
16. srp 2012

ahoj, tak bych se chtěla přidat. Dětem se mléčné zoubky určitě vrtají, nikdy bych nenechala aby se kaz nechal jen tak být, pak jsou děti bez zoubků už ve čtyřech letech a nemají čím kousat. malá má 3 roky a na trojce měla malá kaz který jsem našla a u zubařky se hned vyvrtal aby nepostupoval dál. dávají se bílé plomby tak že je zoubek jako nový. dědičné to také je, paní zubařka říkala že větší kazivost je dědičná. existují i gely a pasty které se nanášejí na zoubky po vyčištění, ty jsou perfektní. Ale nejdůležitejší je hygiena, mi špatně čistili zoubky a to jsem si myslela jak je má vždy perfektně vyčištěné, až na kontrole nám ukázali jak čistit a ted je to perfektní.

p.e.t.u.l.k.a
13. zář 2012

Ahojte , syn má 3 roky a dnes mu na pětce našla paní zubařka kaz a vrtala a dalal mu tam "hvězdičku" , kterou všem ukazuje 🙂

terezp
28. pro 2012

Manžel je zubař, a prý má zkušenosti s tím, že dětem vrtají zoubky.Prý je u toho vždycky speciální přístup, takže se asi není čeho bát,ale tyhle případy jsou prý jenom zřídka.

hpaja
6. bře 2013

Ahoj, chodíme s dětmi k zubaři od půl roku (když jsme šli na preventivku, taky jim dr. do pusinky koukla). Syn si nechtěl zoubky vůbec čistit, navíc pil při usínání sunar a teď si rvu vlasy, že jsme to tolik neřešili a nějak ho nedonutili. Začátkem listopadu mu dr. našla 3 kazy - na obou spodních 4kách a jedné spodní pětce ☹ tenkrát ho to ale nebolelo, nic mu s tím neudělala, jen něčím potřela. Prý ty 4ky mají tak malou korunku, že by mu po vyvrtání ten zub stejně odumřel a musel se vytrhnout. Takže by ho zřejmě rovnou trhala, pokud bychom chtěli, aby mu je ošetřila. Myslím, že se jí do vrtání nechtělo, protože syn naprosto nespolupracoval. (doktorů se strašně bojí, už si toho dost zažil) Hezky mu vysvětlila, že si zuby musí čistit a od té doby si nechá čistit bez řečí ráno i večer, někdy i po obědě. Teď ho ta jedna 4ka ale začala bolet, posledních 14 dní je to stále častěji. Navíc mi přijde, že se mu začaly kazit i další zuby, má na nich takové bílé mapy. Na radu čistíme Elmexem, ale zjevně moc nepomáhá.
Moc si to ošetření nedovedu představit, syn má děsnou sílu. Docela se bojím, aby mu při ošetření ještě nějak neublížila - třeba ho nějak nepíchla nebo podobně.
Myslíte, že máme trvat na vrtání nebo nechat zuby vytrhnout?

bocinka
6. bře 2013

@hpaja u takových dětí se dává buď uklidňující sirup, nebo se v Olomouci - to je od nás nejblíže - přímo "uspává" lehčí narkózou, taky máme kazy i přes čištění dvakrát denně plus jednou poO ve školce a čeká nás to....

mufinka26
6. bře 2013

malý vrtaly první zub, když jí byly tři roky, normálně při vědomí a zvládla to líp než maminka 😉 zubařka říkala, že záleží jestly dítě spolupracuje 😉

bocinka
6. bře 2013

@lucenek naše Sofinka má uštíplou jedničku a velkej kaz na dvojce, čistíme pravidelně a správně.... prostě jednou spadla, jeden zoubek si uštípla a druhý narazila tak, že praskl a začal se kazit..... bohužel.... s tím nic neudělám, takže chodíme na kontroly, nic se s tím zatím nedělá..... jen taková poznámka, kdybys nás potkala a chtělo se Ti blejt.... 😝 😝

bocinka
6. bře 2013

@mufinka26 to samo záleží, ale naše nespolupracuje nikdy, takže mám zjištěno jak to funguje 😀 😀 😀 😀

ratatooy
6. bře 2013

@hojda tak naš malej ma taky zkaženy 3vrchní zuby a je to z pití s lahve s dudlíkem zajimavy je teda že sou to jen 3vrchní 1a dvojky přičemž druha jednička mu zustala netknutá vrtat se to už nedá protože tam ty zuby už prakticky nemá a mužu mu to čistit třeba 6x denne jemu ty zoubky hned odumřely a postupně se vylámaly

ratatooy
6. bře 2013

@hpaja bílé mapy rozhodně nejsou kazy

ratatooy
6. bře 2013

jinak naše zubařka nabízí pro deti takovy to dejchátko s lehkou narkozou nebo i pro dospely ale ještě sem to nezkoušela ja si davam radši injekci 😀

bocinka
6. bře 2013

@ratatooy já vždycky řvu už ode dveří, že chci injekci, nebo gumovým kladivem 😀 😀 😀 😀 ale vždycky jsou to jen kecy, mám jednu "poKOJÍCÍ" plombu a jinak mi jen vyčistí kámen a jdu... proto mě tak mrzí malá, že si asi ještě užije....

ratatooy
6. bře 2013

@bocinka jo me už zubařka taky zná jen me vidí už to chystá,ja mam teda zuby hrozny věčně záněty,pak mam tu smulu že se mi dělají vnitřní kazy a ne z venku,no malej asi bude mit po mě

bocinka
6. bře 2013

@ratatooy vnitřní kazy???? to ani neznám.... 😖 😖 😖 já jsem "super pacientka" jak říká můj úžasný zubař.... za to manžel to vyžírá za nás oba.... paradentóza, drobení zubů, samej kaz a nyní došlo i na čepy a protézu.... nejen utrpení pro něj, ale taky pro rodinej rozpočet 🙄 🙄 🤐

hpaja
6. bře 2013

@bocinka díky za info, taky si zkusím zjistit, jestli je to u nás taky možné.
@mufinka26 syn právě moc nespolupracuje, měli jsme co dělat, abychom ho udržely, když mu je dr. jen kontrolovala... seděl mi na klíně, sestra mu držela hlavu. S ním to tak jednoduché nebude, měl syndrom Pfapa, horečky se mu opakovaly po 21 dnech a než se na tuhle diagnózu přišlo, skoro 3/4 roku ho léčili na opakované angíny. Takže mu neustále nabírali krev, píchali pnc, pendepon, loni byl 4x hospitalizovaný... on se opravdu hodně bojí ☹

@ratatooy kazy to asi zatím nejsou, ale nevím, jestli se mu ty zoubky neodvápňují? A Tvého syna ty zuby tedy vůbec nebolely? to mu hned odumřely?

mufinka26
6. bře 2013

@bocinka tak malá naštěstí spolupracovala a během chvilky byl zoubek vyvrtaný, dostala hvězdičku 😉 a šly sme, za to já stála mezi dveřma uřvaná jak želva 😀

mufinka26
6. bře 2013

@hpaja chudinka, to se nedivím, že se bojí ☹ tak to mu daji určitě nějakou oblbovačku 😉

ratatooy
6. bře 2013

@bocinka no to jo ja teda zatim jen ty kazy a manža ma ve 30letech jedinou plombu

ratatooy
6. bře 2013

@hpaja nene zatim ho to nikdy nebolelo

lucenek
6. bře 2013

@bocinka ad jedna neboj my se nepotkáme 😀
ad dvě můj příspěvek nezahrnoval černé zuby z takových úrazu , čti pořádně holka

bocinka
7. bře 2013

@lucenek víš, jenže do toho právě nevidíš, Sofouš bude mít ten zub asi taky černej 😝 😝 bohužel..... teda už ted má velkej hnědej flek.... 🙄

lucenek
7. bře 2013

@bocinka já psala něco o takových stavech??ne tak se nauč číst...psala jsem že když maj děcka černé zuby vlivem špatné hygieny chce se mi blejt....chápeš to zcela vylučuje to co píše, navíc reaguješ na věc třičtvrtěroku starou... 😀

bocinka
9. bře 2013

@lucenek ale jo... já neútočila, jen jsem chtěla říct, že černej zub je černej zub a nepoznáš z čeho to to dítě má... 😝

lucenek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bocinka
9. bře 2013

@lucenek jojojo 😀 😀 neřeším.... jsem asi jen piclá z toho, že malá bude mít se zuby problémy 😖 😖 a už jsem si taky vyslechla ve školce, jestli jí jako nečistím zuby.... 😕 😕 😠 proto tak reaguju..... 😝

lucie777
9. bře 2013

@bocinka 😀 Teda mě nepřestane překvapovat, jak někteří reagují, co? 😀

Nicméně já jsem přesvědčená o tom, že to jen hygienou prostě není, třeba moje ségra si zuby čistí a vždy čistila a má spoustu kazů, já si je čistím stejně a mám jen jednu plombu..

ivous1980
9. bře 2013

Naší Áně začli černat zuby hned jak jí vyrostli,asi ve třech a půl letech jsme museli do Motola.5 jich vytrhli a 4 spravili.Bála jsem se jaký budou druhý.Ale ty jsou zatim v pořádku 🙂

bocinka
11. bře 2013

@ivous1980 já z toho mám taky hrůzu, že jedničky a dvojky nahoře to u nás taky čeká 🙂 🙂 🙂

@lucie777 😝 😝 😝

ivous1980
11. bře 2013

@bocinka nooo,já jsem ráda že druhý dítko má zoubky v pořádku,už bych to absolvovat nechtěla.Když nic jinýho nezbývá,tak se nedá nic dělat.Já jsem špatná když děti marodí,a natož tohle.Je fakt že oni si to asi za chvilku nepamatujou,ale já to mám v paměti pořád