Vrtají se zoubky tříletým - čtyřletým dětem?

bufina
19. črc 2011

Dcerka si už pár dní stěžuje že ju bolí zoubek. Má jet na 14 dní ke tchýni na prázdniny, tak jsem ji honem obědnala k zubařovi, ať jí na to koukne. Jdeme tam zítra. Když jí kouknu do pusinky, tak na zoubkách nic nevidím, ale nejsu zubař že 🙂 Nemáte někdo zkušenost s takto starým dítkem u zubaře jak by to probíhalo, kdyby měla přece jen nějakej kaz? Nedovedu si představit že by si v klidu nechala zoubek vrtat.

kaleilah
19. črc 2011

@bufina já jsem synovi našla kaz, ale taky netušim, jestli se mléčný zoubky vrtají. kdyžtak písni jak to probíhalo, jsem taky zvědavá a držim palce

bufina
autor
19. črc 2011

@kaleilah jojo, určitě dám zítra vědět 🙂

fim
19. črc 2011

Znám tříletého chlapečka, kterému zoubek vrtali. Mají i barevné plombičky pro malé pacienty, že si mohou sami vybrat, kterou chtějí. 😉

vojtisek2007
19. črc 2011

@bufina Vojtíkovi taky vrtali - je to měsí zpátky - řekla jsem mu, že si opravdu stěžuje na bolest, kouknul a řekl, že aby mu to tam nechal než mu zoubky začnou padat je dlouhá doba, že by se mu kaz mohl rozšířit, tak mu vyvrtnul, bylo to pár vteřin, má tam plombičku - hvězdičku a všude jí ukazuje 🙂

bufina
autor
19. črc 2011

@fim
@vojtisek2007 Díky 🙂 Kdyby to malé vrtal, tak myslím že by vydržela sedět, je kliďas a doktor je taky super, tak to snad zítra nějak zvládnem.

ia.
19. črc 2011

@bufina tak náš malý měl dva kazy, ale zuby ho nebolely. Dr se do vrtání nechtělo, že se to u mléčných zubů moc nedělá, ale my jsme byli neoblomní a trvali na tom. Malý byl moc šikovný a v puse má hvězdičky 😵 trvalo to jen chvilku.

denousek
19. črc 2011

tak to jsem zvedava jestli bude drzet my jsme byli loni u zubare taky je malej klidas ale nechtel tu pusu ani otevrit.. 😀

bufina
autor
19. črc 2011

@denousek No Nikolka má doktory celkem v oblibě. Když jdu s malým na očkování, tak hned že doktorce ukáže všechny bebinka co má atd. A když měla taky mít jedno očkování, tak byla úplně nadšená že dostane včeličku jako bráška 🙂 Asi mám v tomhle trochu jiný dítě 😀

andrissek
19. črc 2011

Naší Denisce také vrtali když jí bylo něco kolem 3,5 let. Byla to chvilinka a ani se nepohnula a prý ji to vůbec nebolelo. Potom všem ukazovala hvězdičku 😉

denousek
19. črc 2011

@bufina tak to je mazec 😀 nas malej byl loni sam v nemocnici na kapačkách takže z toho ma trauma ☹

bufina
autor
19. črc 2011

@denousek Tak to se nedivím že doktory nemusí, pro tak malý dítě to musí být hrůza.... No jsem zvědavá jak to zítra zvládnem... Pusinku otevře, o to se nebojím, jen jestli bude potřeba vrtat, tak aby to vydržela. Snad jo.

denousek
19. črc 2011

@bufina tak jsem ted malimu rikala o zubari a uz jsme objednaný 😀 byli jsme poprve pred pul rokem a nechtel ani pusu otevrit kdyz vzala ty nastroje do ruky ted jsem mu to vysvetlila a pristi patek jdem 😀 tak uvidime 😀

aemmi
19. črc 2011

Mně teda když jsem byla malá mléčný zub vyvrtali, vůbec to nebolelo (narozdíl od pozdějších zákroků na druhých zubech). Ale to bylo asi tak před 20 lety 😀

jasekd
19. črc 2011

Jasne,ze ano 😉

bufina
autor
20. črc 2011

@kaleilah @vojtisek2007 @ia. @denousek Tak máme zubaře za sebou. Malá byla moc šikovná, hezky otevřela pusinku a držela. Měla tam kaz, ale doktor to nevrtal. Jen jí tam dal nějakou pastu.

neu.sona
20. črc 2011

Od kamarádů jsem se teď dozvěděla, že jejich 3,5 holčičce vytrhli zoubek vepředu, protože zubařka před tím to nechala být půl roku. Naprosto se jí zkazil, nedal se zachránit a ještě nakazil ostatní dva, které musí vyvrtat. Takže já bych asi kaz nenechala jen tak být. Děti mají naprosto většinou kazy malé a během pár vteřin je hotovo.
Chudák holčička si takhle vytrpí mnohem víc, než kdyby to "chytrá zubařka" před tím řešila a mohlo být hned po starostech ☹ .

musko
20. črc 2011

@bufina - náš Petrík chodí od 4 - rokov
Zúbok treba opraviť, kým je kaz malý
A naozaj to zvyčajne netrvá dlho - hlavne treba na to dieťa pripraviť, neklamať a u nás je teda vždy "oslava" , že je zúbok opravený a že to vydržall statočne, takže si može vybrať niečo v hračkárni, a od p. dr tiež vždy dostane zo šuplíka nejaké zvieratko :o) A dobré je využiť službu zubnej hygienistky - naučí čistiť zúbky a može urobiť - vačším deťom - 5 ročným fluoridáciu pastou

hojda
6. srp 2012

@bufina Můžu se zeptat na tu pastu, co vám tam dali? Máme kazík na zadní stoličce, nebo zubní kámen, já nevím jak se to pozná.

lucenek
6. srp 2012

s malou chodím od roku, velmi dbám na to, aby si dcera čistila zuby pořádně, den hygienistkou mi bylo doporučeno 1x týdně elmex geelé a přečistit po vyčištění, nemá žádný kaz
eliminuju sladké pocickávání šťáviček a tak
když vidím nděti s černými zuby chce se mi s promiutím blejt, je to vše chyba rodičů a nedostatčná hygiena zubů.

lucenek
6. srp 2012

otázkou je jestli zčernalé zuby jsou výsledkem sladkostí nebo přemíry ATB

hojda
7. srp 2012

@lucenek Přípravek elmex geléé se nedoporučuje používat u dětí do 6 let , je to i v návodu. Já ho používám, ale malému ho dát nemůžu.

lucenek
7. srp 2012

@hojda mám doporuč doktorkou zubařkou, dcera to nepolyká , plivat umí, kloktat taky

hojda
7. srp 2012

@lucenek Nevím, ale já taky umím plyvat a kloktat a v těhu mi řekla dr. nepoužívat, jak je uvedeno v letáku.....tak nevím. Něco se sliznící určitě vstřebává, tak fungujou třeba homeopatika.

timbouctou
7. srp 2012

@hojda to asi bude pasta, co si připravují v ordinaci, taky mi na takový malý kaz dávali v těhu, pochopila jsem to tak, že tam ten kaz "chcípne" a dál se nešíří. Ale u stálých zubů je pak potřeba to řešit, zatímco mléčný zub pak vypadne.

@lucenek kamarádky chlapeček ,teď mu bude 5, má 7 vrtaných zubů a 2 mu trhali, čistí si zoubky pravidelně od prvního zubu a atb měl snad jednou. Prostě to má po mámě, ta má každý zub vrtaný hned po tom, co se jí vyklubal. Takže jsou i jiné důvody pro špatné zuby, nejen vina rodičů či atb.

hojda
7. srp 2012

@timbouctou Tak to bych tu pastu potřebovala domů, zítra se na to naší zubařky zeptám, jestli jí tedy vůbec po dnešku rozdejchám.....

Byli jsme s malým u naší zubařky, tak ho na to připravuju, prohlížíme knížku, jak to chodí u zubaře, včera jsem si jako hráli na zubaře, jednou byl zubař on, podruhé já. Ráno tam šel s tím, že tedy necháme zoubek opravit, fakt byl dobře naladěnej. Pak otevře dr. a hned vidím, že tam dneska nemá sestru, takže nestíhá.....a už to jelo, no šla na něj jako na dospělýho, malej se zajímal o náčiní atd. ale ona otevři pusu a strčila mu tam tu sondu ( to jsme trénovali, že mu bude háčkem klepat na zuby) a zrcátko na to jsem si vůbec nevzpoměla, kdyby mu ho před tím aspoň ukázala, řekla co mu bude dělat atd. prostě nějaký povídání pro děti...nic vůbec nic, takže se mu v puse dotkla tím zrcátkem, on se seknul a už s ním nebylo nic. A ona jen, co mi to tady hraješ, nic ti nedělám.....tak já říkám, že ho raději necháme, aby z toho nebyl nějakej divokej, no tvářila se divně, asi měla představu, že ho tam budu násilím držet nebo co... Při odchodu mi řekla, že občas pomůže, když jde s dítě s někým jiným, než s maminkou, se kterou smlouvá......No přece mu nevyrobím trauma, aby mi už k žádnému zubaři ani doktorovi nechtěl, všude to čtu, jak se má na dětí jít u zubaře opatrně...... Přitom všude jinde u dr. krásně spolupracuje, dokonce nám to napsali i do zprávy pro naší dětskou, když jsme chodili na kýlu. No nic budu muset pohledat nějakého dětského zubaře asi......to bude asi nadlidský úkol.....Kamarádka mi vyprávěla, jak taky byla s malým u dr. a ta mu krásně povídala, že si v zoubku uděla červík bydlení, a ž se musí vyhnat a malej si v pohodě nechal vyvrtat zoubek a ta naše ježibaba udělá tohle! No a zítra ráno k ní jdu se zubem já!

lucenek
7. srp 2012

@hojda ti to neberu, ale funguje, já si fakt myslím že je to jen o důkladnosti hygieny, to "dědičné" je snad 1 z milionu je to gen onemocnění slinných žláz, kdy sliny něco neobsahují a jen u této vady se zoubky kazí ať si je myješ nebo ne

hojda
7. srp 2012

@lucenek ale já tady nic o dědičnosti nepíšu??? U nás to asi vzniklo z nočního pití mlíka, malej trpěl na opakované vysoké, ale opravdu vysokéte teploty tj, 39 každý měsíc to měl 3 dny, trvalo to tak rok a pořád se mu to opakovalo... v noci jsem do něj k pití nic jiného než mlíko nedostala☹, ale nějak ochladit jsem ho potřebovala, takže dostal meducínu zapil mlíkem a hned usnul....takže si myslím, že to má z toho ☹

hojda
7. srp 2012

@lucenek Mě třeba hodně se zubama zahýbalo těhu, pokaždé mě šíleně palila žáha rennie vůbec nezabiralo, měla jsem to pořád, ve den i v noci, to bylo nejhorší a ty kyseliny pro zuby opravdu dobré nejsou......

timbouctou
8. srp 2012

@hojda to asi mělo být na mě 😉

@lucenek miluju rychlá odsouzení, zvlášť, když ty lidi neznáš. To se skutečností pak nemá nic společného 🙂

lucenek
8. srp 2012

@timbouctou vyjádřila jsem svůj názor takže klid holka 😝 😝