Vrtání zubu u 2,5 letých dětí. Máte zkušenost?

zanulav
26. lis 2010

Maminky chci se zeptat jakou mate zkušenost, u zubařu vrtaním zubu u dítete. Syn ma 2,5. Začli jsme s prohlídkama na začatku roku, neotevřel vubec pusu vzpíral se. Byli jsme dnes u zubaře a ma 4 kazy, na stoličkach. Tak v prosinci jdeme vrtat, da mu pry nejaky sirup oblbovak bude pry po nem ospalej, chci vedet jestli vaše dítka jak jste to zvladi a jak pusobil ten sirup. Zoubky se snažíme čistit pořadne, zubni pastou elmex, samozřejme taky rad mlsa. Syn starší mel 3 roky a zvladl to tehda ale mladší vubec pusu neotevře. a hruza trochu se toho obavam jak to bude probíhat.. Zubař není přímo detsky, je to muj zubař ale je v pohode. děkuju za nazory a zkušenosti žaneta.

berynka
26. lis 2010

@zanulav , zkušenost nemám, ale brzo nás to čeká. Dcera má taky kaz na jedné stoličce, i když zoubky poctivě 2x denně čistíme. Teď byla s manželem u jeho zubařky. Pusu si prohlídnout nechala, ale to vrtání si teda neumím představit 😅 . Jí vadí, i když jí mám ostříhat nehty natož tohle 😝 .

vlcek
28. lis 2010

Ahoj,naše moc hodná dětská paní zubař říkala,že pokud je to jen jeden kaz,tak to neřeší a nevrtá a pokud je jich víc,tak pod narkózou.Ptala jsem se na to,pře naše Nanynka je děsná histerka a jak vidí bílej plášť či chodbu kde je hodně dveří,tak vříská dopředu,natož aby pak seděla v klidu s otevřenou pusou 😉 ,hodně štěstí 4vlci

kocicinka
29. lis 2010

Taky jsem se ptala, co se s kazem dělá a Dr. mi řekla, že se u takto malých dětí nevrtá, ale léčí jinak- potírá se gelem od Elmexu. Mám z kazů docela strach, protože Jonáš si moc čistit zuby nenechá ☹
Já si vrtání nedokážu vůbec představit, i obyčejná prohlídka nebyla u Jonáše skoro možná.

romana29
29. lis 2010

máme kaz už rok....vloni to byla malinká černá tečka, moje zubařka ale na Dandu hned vyhrkla, že se bude vrtat, začala bez řečí konat a stačilo jenom, aby mu zub ostříkla a řval jak tur a odmítal cokoliv, ona na něj začala, proč řve, když mu nic nedělá...no cirkus :(. Od té doby jsem tam nebyla - jo vím, jsem hrozná matka, ale zuby od té doby čistím pouze JÁ - ne Dan sám a další kaz nemá. Ten původní už je dost velkej, ale nestěžuje, nebolí ho to.
Plánuji ( už delší dobu 😀 ), že ho přehlásím k jiné doktorce, která má podle známých dobré zkušenosti s dětmi a umí s nima mluvit. Ale ten kaz mu vrtat nenechám, prostě až ho to bude bolet, ať mu to vytrhne, ale vrtat ne. Mám hrozný strach, že ucukne a vrtačkou mu zajede kdoví kde, no prostě ne, v žádném případě. Navíc Dan je tak silnej ( má 20 kilo ), že si neumím představit, jak bych ho udržela na klíně...už vloni jsem ho nemohla držet.
Jen je mi to moc líto, protože on se k zubařce tehdy moc těšil, krásně otvíral pusu, no a ona to tak pokazila 😢

zanulav
autor
29. lis 2010

Holky dík, za nazory, uvidím jak dopadnem příští tyden. Nedokažu si to představit, uvidím jaky bude po tom sirupu oblbovaku, každy zubař jiny nazor na ty zuby. On mu ho vyvrta aby se mu tam nedostala infekce, ja radči s detma chodím pravidelne, starší ma taky kazíky vrtane a ten byl v klidu. 😒

mili.21
27. kvě 2011

@zanulav ahojky, prosímtě, tak tu čtu jak vás čekal zubař pod oblbovákem, chci se zeptat, jak to dopadlo, nás to asi taky čeká a je to teda peklo, jeden kazv vrtanej při normálním vědomí, ale hrozné trauma, jak pro mě, tak pro malého, za to co zkusil, bych ho už nedala ale chci aby měl zoubky v pořádku a bez bolesti☹

zanulav
autor
27. kvě 2011

Oblbovak tehda moc nezabral bojoval samik s nama poprve jsem byla sama ale podruhe s manželem to bylo lepši mel 5 kazu byl takovej opilej jakoby, ale ja mu držela hlavu sestra odsavačku a doktor vrtal manžel držel syna. přežily jsme to no a před mesicem ho začal bolet zub no šla jsem hned a vytrhl mu 2 stoličky 2 injekce ale zvladli jsme to každopadne řval, přijdem k doktorce kdekoliv řve. ma 3 roky. nechapu stejne čistim mu zoubky a tolik kaziku je fakt že předni dva zuby ma vyražene jeden mu zšedl no už černa tak jestli ten kaz se nerozšiřil. všude do tech zubu mam traumu co se tyče chodit po doktorech hruza at vam to dobře dopadne každe ditko je jine a oblbovak taky pusobi jinak tak pa

drzubok
27. kvě 2011

namiesto nezmyselných rozhovorom o marc.tortach, atd... pochopte... zijeme v r 2011. deti trojrocne s pokazenymi zubkami.... je to tragedia

drzubok
27. kvě 2011

kaz u deti do troch rokov je povazovaný ako nezznalost resp. nezaujem matky o oralne zdravie dietata...

crca
28. kvě 2011

@drzubok no asi si teď trochu rýpnu protože mě to tak nějak pozvedlo ze židle ta tvoje odpověď,ale ano musím souhlasit a s tím,že je rok 2011 a sladkého mají v dnešní době nadmíru,ale za nás se zuby taky nečistili hned od prvního zoubku,nebyli žádné gelové prsťáčky apod a s manželem by jsme mohli spočítat kazi co máme na deseti prstech a to nám je 30 😅 Takže takové to"osočování,že maminka je nedbalá mě trochu nadzvedává ☹ bylo období,že jsem si zuby nestíhala čistit a po roce na kontrole ani kazík 😅 Vím,není se čím chlubit,ale myslím si,že je to dáno i tak trochu geneticky,kamarádka je šílená poctivka co se týče hygieny celkově a co půl rok,to dva kazy,zuby černý a to kafe nepije a nekouří,používá samé nitě,vody a kde jaké "sajrajty s chemií 😒 .Rovné zuby taky nebude mít dítě když jeho rodina je má křivé jak serpentýny 🤐 Takže asi tak 😅

zanulav
autor
28. kvě 2011

drzubok musim se smat nezajem o zoubky 🙂 nejaka chytračka

vojtisek2007
28. kvě 2011

holky Vojtovi taky před 1/2 rokem našel mini kazík - čistíme 3x denně - ale bral spoustu antibiotik, tak to má prej taky vliv - řekl mi, že mám koupit elmex geleé a ten obden na stoličku máznout....a na další kontrole uvidíme a kdyžtak vyvrtá, je to povrchový kazík, takže to bude šup,šup a nemyslím, že by si to nenechal udělat....sladký jí taky,ale tak nějak v normě, jdeme na další kontrolu 8.června, tak uvidíme, ale staršímu nikdy při vrtání nic nedával, žádný sirup, jak píšette...a je fakt, že od tý doby co používáme zubní pastu Elmex - pro všechny doma - tak se kazy snížili na minimum....já zase třeba nechápu rodiče, co kupují dětem zubní pastu typu perlička,zubík a pod....jo, sice je to dobrý, sladký,ale to je tak všechno, i náš zubař nás před takovýma pastama varoval....a něco na tom asi bude.

drzubok
28. kvě 2011

@zanulav staroslivost o zubky nezahrna len cistenie zubov ale je to aj o množstve a frekvencii príjmania sacharidov.... a presne takto reaguju matky deetí s pokazeným chrupom výhovorky, a hlboké nepochopenie problematiky.... chytracka

drzubok
28. kvě 2011

@vojtisek2007 a odkial to vsetci mate ze elmex je nieco tak dobre.... je mnozsvo iných kvalitných znaciek bez vlezlej reklamy

benjik
28. kvě 2011

Souhlasím s @vojtisek2007 , že pokud dítě brala nějaké léky,tak mu to může stav zubů ovlivnit,pokud toho bylo víc. bratránek to měl také,spoustu léků,když byl mimino a než šel do školky,tak musel do nemocnic en atrhání zubů,jak je měl v háji. A stejně tak souhlasím,že perlička pro malinké děti vhodná není,má vyšší obsah fluoru než by ty děti cca do 4 let měli mít,proto kupujeme jen pasty kde je do 500 jednotek.
Kazů se u dcerky také bojím,máem všichni v rodině zuby v háji,jak moje,tak mužova strana,takže se snažíme zuby nechty,aby se jim dcerka vyhnula.První zub měla ve 13.měsících,v 18.měs jsme byly prvně u zubaře a vše ok. Jezdíme k Pekárkovi na Prahu 11,i když to je pro nás hodina cesty,ale opravdu se vyplatí mít dětského zubaře a ne pro dospělé,ty dětský se přece jen k těm dětem chovají jinak.

drzubok
28. kvě 2011

@benjik lieky poskodia akurata ako sirupy ktoré musia obsahovat skvas. cukry, a su podavane bez následného zapitia cistou vodou. inac je to oblubena výhovorka, u detí s najhorším stavom chrupu

drzubok
28. kvě 2011

@benjik detský sa maju chovat inak a rodic to patricne financne odcení... 😀 😀

vojtisek2007
28. kvě 2011

@drzubok elmex nám doporučil zubař už pro prvního syna někdy před 12ti lety a jestli měl za jeho život jeden kaz je to moc, proto na něj nedám dopustit 🙂 a vůbec neříkám, že nejsou jiné kvalitní značky, ale my je nepouživáme, protože nám vyhovuje elmex 😀 😀 😀 a to, že když dítě bere často antibiotika tak mu to zuby kazí je bohužel vědecky ověřený fakt a žádná "výhovorka u detí s najhorším stavom chrupu ".....a dědičné dispozice hrají taky velkou roli ☹ ☹ ☹ ☹ bohužel.
A teda u dětského zubaře (ani u lékaře) nemusíme nic finančně oceňovat....a taky k němu jezdíme 16km....

drzubok
28. kvě 2011

antibiotika kazdia zuby??, vedecky overene???? to odkial mate? jedine tak tetracyklin ktorý sa už 20 rokov nepoužíva. nech mi niekto vysvetli akýmto mechanizmom sa kazia:: 😨 😨

drzubok
28. kvě 2011

@vojtisek2007 skutocne dedicne dispozicie sa týkaju tvaru velkosti zubov. mam matky so skutocným záujmom o zuby svoje tak aj svojho dietata, ktorých deti netusia co je Zkaz

drzubok
28. kvě 2011

@drzubok a nepoznaju kaz v mliecnom chrupe a teda ani v trvalom

vlnkax
28. kvě 2011

@drzubok Já mám zuby úplně v pytli, chodím k zubaři co tři měsíce, čistím je poctivě - odjakživa, bohužel jsem jako dítě měla ten tetracyklin. Nicméně ani moje rodina nemá nijak skvělé a zdravé zuby a o zuby se stará. Můj syn bude mít 4 roky, taky mu je čistím, stejně jako sobě a nemá ani kaz. Naštěstí totiž zuby nemá po mě. A sladkýho jí dost. Nikdy bych si netroufla tvrdit, že když má dítě kaz, tak je hned jasné, že se matka se nestará...opravdu to nemusí být pravda.

drzubok
28. kvě 2011

nezaujem o oralne zdravie - tým nemyslim ze sa nestara, to nie je ze sa umyju zuby je to komplex cinitelov, len nehovorme o dedicnosti. tak dobre. matka ma nedostatok informacii.- od zubara aj pediatra. a to ze dieta nema kaz v 4 rokoch mi pripada normalne. a je pekne ak v desiatich rokoch vypadnu nepokazene mliecne stolicky, co je na slovensku zriedka

drzubok
28. kvě 2011

@vlnkax a verte mi nemat kaz nie je len o umyvani zubov, ale tých sacharidoch a tým nemyslim priamo sladkosti.- ide o frekvenciu príjmu akýchkolvek skvas. cukor, ktoré su obsiahnuté kde tade. vela skody narobia obycajne piskoty... 😅

drzubok
28. kvě 2011

@vlnkax ale výživove poradenstvo so zubarom nepreberate. a mnohý si chcu povedat detsky zubari... takých je vsade. ... ale dobrých detských -- ktorý beru pacienta ako komplex je ako safranu

svoja
28. kvě 2011

@drzubok ahoj, zdas se jako odbornik.....co mam delat, kdyz dcerka ma horni jednicky urazene? zkazi se? prijde o ne? cistime 1-2denne, moc se nenecha, ale snazime se. byla jsem s ni u zubarky, ktera teda moc dobry pristup nemela a mala tam mela hysterak, cili pochybuju, ze si do pusy necha nekdy dobrovolne sahnout 😖

drzubok
28. kvě 2011

len tak zo skusenosti- ked mamicka vchadza do ambulancie so slovami- spaldlo a odlomilo si zubky-- vieme kolko bije... zdravý zub hlavne mliecne sa len tak neodlomia- pri urazoch - pri skutocnom naraze dochadza ku luxaci, alebo kontuzii- teda vyrazeniu resp. pohomozedeniu-- je to skutocne skaredé krváca to a casto je aj extraoralne poranenie.. to jee u malých detí zriedka. NAJCASTEJSIE IDE o zubný kaz ktorý vznika na zadných ploskach rezakov- dojde k odlomeniu zuba. podstatné je ale obycajne je to uz neskoro - teda ochranit zbývajíci zuby- to sa vsak darí zriedka- preto výzivové poradnstvo plus dent. hygiena na prvom mieste u detí

drzubok
28. kvě 2011

@svoja a mna poteesí ak matka po rozhovore prízná chybu, vtedy viem ze moze dojst k náprave,- teda pre trvalu dentíciu, resp. pri dalsom bábatku. a cisto detkých zubárov neuznávam- na to je rodinný zubár-

drzubok
28. kvě 2011

@svoja a v zásade tak málo stací aby mali deti uplne zdravé zubky ale realita je iná o tom svedcia názory na tomto fore pocnuc hlupostami o prerezavani po zubný kaz

benjik
28. kvě 2011

@drzubok jak to myslíš,že to rodiče patřičně finančně ohodnotí? Máme dětskou zubařku,úplně super přístup,nad křesleme má i dvd pro děti,aby se zabavili při prohlídce a vše je placené z veřejného pojištění. ATB Ti můžou porušit zuby pofdobně jako můžou rozhodit střevní mikrofloru,také už jsem toto o atb slyšeli i četla v několik věd. článcích.