Vypadávání zoubků u 4,5letého dítěte, je to normální?

curdibilka
9. kvě 2014

Ahoj holky, dneska jsem zjistila, že se dceři, která bude mít v září 5 let, poměrně dost kýve dolní jednička (visí už na vlásku). Je to normální? Zoubky má pěkné, bílé, dbáme o hygienu, i když má asi už dvě malé plombičky - náš dr. plombuje všechny kazy. Ale zdá se mi to na vypadávání dost brzy, když jí ještě není 5, i když vím, že u nás v MŠ už stejně starým i mladším dětem nerž je naše Torka, zoubky padají, ale přecijen... Budu ráda za vaše zkušenosti. 🙂

adeel
9. kvě 2014

Dobrý den, jsem zubařka, tak snad vás uklidním. Je to normální 🙂 Můžete být v klidu 🙂 Hezký den.

curdibilka
autor
9. kvě 2014

@adeel Děkuji moc, mezitím jí už stačil vypadnout, zatím je to čerstvé, takže není vidět, jestli se něco bude už klubat. 🙂 A propos - také plombujete všechny zoubky i mléčné? Děkuji

janapavlik
9. kvě 2014

Starší dceři taky se měnily zuby v necelých 5 letech. Ani mě nenapadlo to nějak řešit.

adeel
9. kvě 2014

@curdibilka Myslím, že zoubek se začne brzo klubat. Mléčné zuby vypadávaj tehdy, když už se tlačí ven nahoru ty dospělácké. Když vypadnou, jsou jakoby bez kořene, ale i mléčné zuby kořeny mají, ale jak se tam tlačí ty dospělácký zuby, tak kořen zrezorbuje(zmenší se či se v podstatě ztratí). Jinak většinou plombuji všechny mléčné zuby, protože přecijenom zkažený zub je zdroj bakteriíí, ale někdy to nejde-v případě absolutně neošetřitelných dětí(někdy se člověk rozhoduje, zda je větší riziko nezaplombovaný zub či psychický šok dítěte) nebo když už se zub kýve či to brzy vypadá, že vypadne, tak to neplombuji-zbytečně se snažím děti nestresovat.

zana21
9. kvě 2014

@adeel Dobrý den, můj dotaz se týká také zubů, ale není přímo k tomuto tématu. Tak se snad zakladatelka nebude hněvat. Chtěla jsem se zeptat, dceři je 14 měsíců a stále jsme bez zubů. Už začínáme mít trochu strach, zda tam má základy. Je to běžné? Z okolí nikoho takového nemáme, naopak jim zuby začaly docela brzo, už kolem půl roku. Obvodní dr říkal, že máme vydržet do roka a půl a pak bychom mohli případně zajít k zubaři na rentgen. Neublížilo by ji to? Děkuji moc za odpověď

lv
9. kvě 2014

@zana21
@adeel většině dětí se mění spodní dřív, dceři vypadly spodní jeničky snad v 5,5 a narostly hnek nové, horní se jí kývou, ale uvidíme, jak dlouho to bude trvat..
- nebyly jste na preventivní prohlídce? dcera má v 23m už 3 za sebou, na první jsme byly ještě před rokem, právě, aby se zkontrolovalo, jestli je v puse vše v pořádku, i jen dásně, patro atd..

adeel
10. kvě 2014

@zana21 Dobrý den, nemít zuby ve 14 měsících není sice tolik běžné, ale není to neobvyklé. Osobně mám v ordinaci rekordmana - první zub v necelých 2 letech. Daleko častější jsou případy, kdy první vyrostly třeba až v roce a půl. S vaším obvodním souhlasím, počkejte a pak se udělá RTG. Osobně jsem se nesetkala s případem, že by dítě nemělo mléčné zuby založené, ale už na škole nám říkali, že takové případy existují(raritně). Ovšem druhé zuby normálně vyrostly. Zatím se nestresujte, myslím, že spíš se zoubkum nechce, než že by tam nebyly. A rentgen jí určitě neublíží. Předpokládám, že by se dělal ten na křesle, tzv. intraorální. Tam jsou ty dávky zanedbatelné-v stejnou dávku načerpá, když bude pár hodin lítat venku🙂 Pokud se nebude dělat denně, není se čeho bát.

len.dl
5. říj 2014

@adeel Mohla bych se Vas zeptat, zda je dobry postup, když zubar vyvrta mlecny zub, ale nezaplombuje ho?

adeel
14. říj 2014

@len.dl Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Ano, i to se dělává. Někdy je to vyloženě nutnost, např. když se v zubu hromadí plyny, to samozřejmě velmi bolí, tak se vyvrtá otvor(tvz. udělá se trepanace volně), aby plyny mohly odcházet a bolest polevila. Nicméně není to trvalé řešení, zub by se po několika dnech, max. event.týdnech zaplombovat, protože samozřejmě do otvoru se může dostávat jídlo apod a může to být zdroj infekce. Nicméně když vím, že dítě už je ve věku, kdy mu tento dotyčný zub má vypadnout, tak zub již dál neošetřuji, netřeba dítě více stresovat. Snad jsem vám pomohla. 🙂

len.dl
19. říj 2014

@adeel děkuji moc za odpověď. Před týdnem jsme absolovovali vrtani zoubku-něco tak hrozneho uz doufam nezazijeme-syn byl na vse u zubare pripraveny, se vsim smireny, vedel co se s nim bude dit.... diky naprosto hroznemu pistupu pani doktorky vrtani probehlo v hroznem placi, kriku pani zubariky.... no vice nebudu popisovat. Mame jiz jiného zubare-je to andel prevleceny za zubare..... 🙂

michaelacervenkova
17. kvě 2015

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat memu synovi 5 let se kejve spodni jednicka. Trochu se děsím zda mu nemuže zoubek vypadnou sam a on by ho pripadne vdechnul ?? 😲 😝 dekuju za odpovědi...