Zubná poradňa. Dá vám Váš stomatológ dost informácií?

drzubok
5. črc 2011

Dá vam vás pediater, stom, dost info co a ako robit aby vase deti boli bez jedného kazu????????? 😒

evena
7. črc 2011

ahoj, zajímalo by mě, jestli je velký problém, když večer vyčistím zuby dceři (21 měs.) a poté jí dám na noc kaši (nepřislazovanou), ona u ní usíná ...
pak by mě taky zajímal názor na pastu Perlička, je výrazně levnější než třeba Elmex, takže nyní kupujeme tu, jestli je kvalitní ...

lucajdak
7. črc 2011

@evena Ahoj Evi, koukám, že to máš stejné jako my.Kupujeme pastu Perlička, nebo Odol, a čistím mu většinou zuby ve vaně a pak jde s mlikem do postele.Myslím, že by to nemělo vadit, my ještě k tomu dáváme prásky na zuby, Zymafluor, napsala nám to doktorka, že ty dětské pasty nemají moc fluoru tak na výživu zoubků.

berenika39
7. črc 2011

Ahoj,ráda bych se zeptala, co se děje, když syn nemá pořád poslední stoličky? Dolní ano, ale horní kde nic tu nic. A má to za pár, budou mu tři roky, to už by měla být dentice u konce, ne? Díky.

drzubok
autor
7. črc 2011

@berenika39 tri roky su na papieri, tak ako prve zuby okolo 6 mesiaca. dockas sa

svoja
7. črc 2011

@drzubok Zdravim, uz jednou jsme spolu mluvili. Dcerka me zrejme urazene horni jednicky. Cistit zoubky si moc nenecha, ale snazim se dvakrat denne. Alespon co dovoli. Od naseho posledniho hovoru se snazim mnohem vic 😀 Zajima me, porad se tady mluvi i o vyzive a podobne. Bylo by mozne vypsat alespon zakladni pravidla? Co a kdy jist? Mluvite tady o nejakem spravnem poradi a podobne....dost me to zajima. Dekuji.

berenika39
7. črc 2011

@drzubok doufám, díky za odpoveď. občas vidím dva tři dny, kdy nechce jíst, ale nic. jak je to s teplotami při prořezávání zoubků, někde se píše, že to s tím nesouvisí, ale maminky píší, že děti teploty mají?

svoja
7. črc 2011

@drzubok ja jeste teda...to me taky zajima- ty zubni pasty. vetsina maminek tady pise o elmexu a vy vzdy jen, ze elmex neni vsemocny a jediny. kterou pastu tedy doporucite pro male deti, ktere ji rady polykaji?? co ta perlicka? me se zda "sladka"... 😒

kalo
7. črc 2011

@svoja Já myslím, že je možné používat i středně drahou řadu zubních past, že Elmex není zárukou zubů bez kazu (jako u dospěláckých past...pro sebe taky nekupuji ty nejdražší, ale střed a pilně čistím) Důležitější je, aby dítě nejedlo sladkosti (nebo hned potom čistit- říká náš zubař) a čistit 2-3x denně. Co víc?

kalo
7. črc 2011

My značky past střídáme, ať má změnu v chuti a víc jí to baví. Jednou Odol, Elmex, Vademecum....Perličku neznám. Ale sestra jednou koupila nějakou strašně levnou pastu synovi, s čokoládovou příchutí 🙂 Ovšem, když jsem se podívala na složení, byly tam nějaké umělé sladidla, ale pasta hrozná!!! Zoubky po ní byly jak nevyčištěné, šedivé..Takže ty superlevné pasty radši nekupujte.

drzubok
autor
7. črc 2011

@svoja take dieta ma mat urcite dávky jedla co do kvality aj kvantity, v závislosti od veku ranajky desiata obed olovrant vecera. medzi týmito jedlami ma byt pauza, ked by dieta nemalo príjmat nic, max. tak vodu. Problémom nastava ked medzi tým dieta dostáva, ci si ziada kadeco co mu na zaciatku niekto ponukna- piskoty, tycinky, rozne drobnosti ktoré obsahuju sacharidy v roznej forme. jedlo nema byt nieco na ukludnenie. dieta krmene tak pomedzi potom odmieta prirodzene plnu davku obeda a natupuje kolotoc ked je v podstate neustale hladne, pH v ustah pod krit.hranicou a nastava postupna demineralizacia skloviny, v tomlepsom prípade. v horsom je to rýchla destrukcia. a to hovorim o piskotach a iných naoko nevinných veciach, nehovorim o lízatkach, dzusikoch, jupikoch ai.

potom je hygiena.........

drzubok
autor
7. črc 2011

@svoja a k paste: pastu primeranu veku - ci elmex, lacalut ma tiez peknu radu - obsahuju aminfl.obe, pricom lepsia ucinnost aminfluoridov je podlozena výskumami elmex 🙂 , iné azda nezavislé nevidia rozdiel medzi aminfl, resp.fluor.sodnym. podstata je ako zub vycistíme, aby tam nebol plak, lebo srz neho dochádza ku demineralizacii skloviny a následne ku kazu ktorý v ml. zube ide veeeeelmi rýchlo

drzubok
autor
7. črc 2011

@berenika39 jasom to uz viackrat rozoberal tie teploty. mam tiez deti a na teploty, hnacky a sople som sa nepozeral cez okuliare ktorými su mnohé mamicky vybavene od ich mamiciek, babiek, kamaratok- zee zubky- no tragediu cakaju. asponze v mamic.casopisoch sa uz objavilo to je 38,5 nie je od zubkov, inac aj doteraz niektorý pediatri su schopny povedat ze 39. je od zubkov. tak dochádzalo ku fatalnym omylom. tak prto aspon 38,5.

drzubok
autor
7. črc 2011

@berenika39 a ked si otvoris tému co tu na mk je ze prorez.zubkov- tie matky sa priam v tom vyžívaju ze aka teplota, ako v noci nespia aké je nervozne hororove opisy.rozprávky jednoduchých ľudí, ktorí nevidia celú komplexnosť problémov a uvažujú schematicky

drzubok
autor
7. črc 2011

@drzubok a podotýkam bohato podporované nasimi pediatrami

drzubok
autor
7. črc 2011

@evena ak vycistis zuby a na to das kasu, kazis dost. kasa nemusi byt prisladzovaná, obsahuje ci mlieko so sach, ci obilniny kde su tiez sacharidy plus dalsí faktor ktorý je lepivost kase- dokonale adheruje na zuby vzniká gélový film a.... radsej to nerob a zmen rituály

drzubok
autor
7. črc 2011

@drzubok preco uz bylen hnacky ci sople s teplotou mali byt koli zubkom

berenika39
7. črc 2011

@drzubok ok, jsem stejného názoru, ověřovala jsem si to z více zdrojů - a pokud to byli pediatři, tak se shodli, že horečka a ostatní - průjem a rýma spol., nemají s prořezáváním zoubků nic společného. téma s katastrofickými popisy jsem tu jeden čas viděla,děti o zubech možná ani nevěděly, ale maminky konaly🙂. farmaceutický průmysl si může mnout ruce 😀 . ale to je jedno, věřím, že může být dítě nervozní, mrzuté, že to je nepříjemné, jen jsem si chtěla ověřit ty horečky, že to je nesmysl.

drzubok
autor
7. črc 2011

inac ceský hlavne mladí ped. su na tom super oproti tým slovenským ci mladým ci starým. najcastejsie tie symptomy sposobuju - no cela plejada vírusov - stací lahké prekrvenie sliznice so seceernaciou hlienu, ktorý zateká- babatko nespi, place je nervozne - crp neg, moc neg- uz len zubky 🙂 . len jedina obj. studia je kde info nezberali od matiek ale 400 detí chodilo kazdý jeden den na kliniky a tam bolo vysetrene, plus report matky- výsledkom - pricinnost nebola potvrdena

svoja
7. črc 2011

@drzubok diky moc! ano, ty chyby s jidlem delam a delam je porad. porad mam pocit, ze musi hodne a porad jist. chyba. chyba. chyba. dokonce ve me ted nahlodalo, zda ty jednicky nema zkazene:( ale vazne ji "zmizely" hnedka kratce po tom, co vyrostly. no....zatim jsou beze zmeny. jinak s tou teplotou potvrzuju. nam dr dokonce rikal, ze zoubky jsou az to posledni, co by to mohlo byt. my jsme byli u dr dvakrat a pokazde z toho byla nemoc a ne zoubky. takze urcite nepodcenovat! jo a jeste bych mela jeden dotaz....co elektricke kartacky? pro dospele i pro deti?

drzubok
autor
7. črc 2011

@svoja doporucujeme ich manualne nezrucným - teda s urc. druhom tel. postihnutia. Do zdravých ruk skor nepatria. a ak tak so super instruktazou niekym kto vie ako tým cistit lebo vela skody sa dá spravit - vid klinovité defekty a iné defekty v sklovine. A pohyb ktorý vykonávaju stále nesimuluje metodu roll - teda 45stupnov od cerveneho k bielemu

drzubok
autor
7. črc 2011

@svoja a malu by mal vidiet zubar aby ti radami zachranil co sa da

svoja
7. črc 2011

@drzubok zubar videl....pry je ma urazene, mam je cistit, po vycisteni vecer nedavat nic krom vody. nic vic. no...i dospelym takto skodi? mam pocit, ze me lepe vycisti ty elektricke, hlavne osmicky, neni potom na nich zadny plak....coz klasickym kartackem tak dobre nevycistim.

bertica.h
7. črc 2011

naša dcéra ktrej sme od pol roka čistili pravidlene zuby elemx pastou a fakt poctivo mala v neceých 6rokoch 5kazov!!!
najprv mala 3 kazy a ako postupne chpdila dat si ich opravit lekárka našla dalšie dva 😒
nechápeme doteraz,sladkosti naše deti maju naozaj málo,zuby umývame.

ale zvládla to krásne,vždy ju počkala domena🙂Zubárka povedala,že tak dobre dievčatko tam ešte nemali a fakt ona držala ani sa nepohla ani slovko,zvuk nevydala.

tie tablety na zistenie správneho umytia chrupu vyrába GUM.

drzubok
autor
7. črc 2011

@svoja ono ku skutocným urazom ak dojde ked vobec dojde ku frakture zuba lebo castejsie dojde ku uplnemu vyrazeniu - su casto spojené aj s intra a extraoralnymi poraneniami. castejsie sa odlomi zub postihnutý ECH caries , flasovým resp. caries rampans - vsetko pomenovania pre kaz ranného detstva. pozri obrazky na nete

drzubok
autor
7. črc 2011

@bertica.h gum aj curaprox. evidentne niekde bola chyby. to je pekne ze zubarka plombuje, ale dobra zubarka vycvičí aj mamku tak aby nebolo nutné nic opravovat a zuby boli bez kazov. preto rodinný zubári, nie detský preto prehliadka od roka a mama 2x v tehotenstve

bertica.h
8. črc 2011

nie vždy je všetko len v čistení🙂
aj dedičnost hraje rolu,sme s manželom zdratovníci,takže vieme.
preto s malou sme chodili od roka k zubárke,preto som v tehotenstve bola 2x na prehliadke.
kojila som ju do 2rokov,aj druhú dcéru,v noci som k nim vstávala pravidelne miimálne 5-7x do 2rokov,ku koncu trochu menej.
samozrejme som im zuby po nakojení nemohla čistit..takže príčinou može byt aj dlhodobé dojčenie.som zvedavá ako na tom bude mladšia dcéra.dojčené boli rovnako,zuby umývame rovnako..možno bude v 5rokoch bez kazu

bertica.h
8. črc 2011

@drzubok zázrak to nieje,ale popravde si povedzme že lepšej zubnej pasty nieje.ako pre dospleých tak pre deti.a dovolím si tvrdit že je to hlavne o tom AKO

drzubok
autor
8. črc 2011

@bertica.h preco myslis ze lakalut nie je pasta na takej istej urovni ak nie na vyššej??

drzubok
autor
8. črc 2011

@bertica.h kazivost je dedicna?? preco? kaz je infekcne ochorenie - mozme tak povedat ze skor to od rodicov dostanu ako zdedia

bertica.h
8. črc 2011

@drzubok pokial to tak je,prosím o opísanie tej vyššej urovne.
kazivost dedičná nieje ale ako inak si vysvetkit pri fakt pečlivej hygiene od najutlejšieho veku že moje dieta mala v 5,5roku 5kazov?Zubárka mi sama hovorila,že zuby má pevné,že vidí,že hygiena je dobrá..neboli to velké kazy,ale aj tak tam boli.
takže bud to bolo kojenie alebo ja neviem.
nikdy som jej dudel s manželom neolizovala,fakt sme v tomto starostlivejší ako mnoho iných rodičov,ktorých deti nemaju kazy a to im ani zuby neumývaju..neviem no.pre mna je toto s manželom fakt velká záhada.