Zubní náhrada pro 2 leté dítě. Na co si dát pozor?

daluri
6. říj 2010

Prosím o radu a taky o vaše zkušenosti.
Dcerka si o čelo postele narazila narazila pusu a zoubky. Samozřejmě tekla krev z předních zoubků..ale na druhý den už to kolem zoubků měla dobré. Jen měla nateklý vrchní ret a to až směrem k nosu. Tento otok trval více dnů, ale mírně se zlepšoval-menšil. Za celou dobu si dcerka nestěžovala na bolest, jedla normálně..tudíž jsme ani nešli k dr..Po pěti dnech řekla, že jí trochu bolí zoubky..tak jsme se vydali k zubařce..udělal se RTG a dr nám řekla, že zoubky musí ven, že je tam hnis, zoubky jsou hýbnuté..a pro zdravý růst druhých zoubků je nutné takové řešení. S tím, že až se jí to zahojí, že se domluvíme na provizorní zubní náhradě kvůli řeči..Dcerka má dva a půl roku..než porostou druhé tak to bude chvíli trvat. Má vytrhnuté oba přední vrchní zuby a ještě jsem zjistila, že co je druhý zub tak je špička zlomená, asi tím, jak ty dva trhali. Ale pokud s ním nebude mít problém, tak jí ho asi vyrvat nenechám.

Chtěla jsem se proto zeptat, zda má někdo podobné zkušenosti, jaké jsou třeba ty zubní náhrady, na co si dát pozor, kolik tak máme počítat, že to bude stát..atd.

akras
25. bře 2011

@minea tak se zubařkou to manžel konzultoval jen po telefonu a spíš z něj udělala blázna a jestli prý se nám něco nezdá, tak ať jedeme do Motola. Trochu mě to mrzelo, protože na naší zubařku nedám dopustit, i k Báře je milá, ale myslela jsem si, že aspoň řekne, když se objednával i manžel, aby ji vzal třeba s sebou 😒 , že se na to koukne.
Tak jsme se rozhodli ještě počkat, pravděpodobně tam jen prosvítají založené druhé, ale nerostou.

akras
25. bře 2011

@minea jo a bezva, že si malá tak hezky zvykla, je šikulka, snad to u nás půjde stejně dobře. 🙂

weri1
18. zář 2012

ahoj holky

obnovuji diskusi, doufám, že sem někdo nakoukne 🙂

malej dnes na motorce a museli mu vytrhnout 4 vrchní zoubky 😢 jsem z toho fakt špatná. Mezerníček taky říkali mezi 3-3,5 rokem, kvůli tomu aby spolupracoval. Ale Beníček spolupracuje už teď, fakt nebrečí, co zubařka řekne, to udělá, tak by mě zajímalo jestli je tu někdo, komu dělali ten mezerník i dřív, děkuji

akras
18. zář 2012

Ahoj, my nakonec byli někdy v březnu v Motole a tam nám primářka stomatolog. odd. řekla, že by to svému dítěti nikdy nedala 😨 , že je to zbytečné, mezera se nestahuje, protože jí drží jiné zuby (ale nevím, jestli neříkala právě špičáky, které vy asi máte taky venku), že se to dává jen kvůli mluvení, aby si děti do mezery nezvykly strkat jazyk....
No, protože jsme měli protichůdné info, někdo říkal ano, tahle ne, tak jsme mezerník udělat nechali s tím, že ho kdyžtak nebudeme nosit. Nakonec ho tedy vůbec nenosíme, protože já nebyla vůbec schopná ho Báře nasadit, permanentně vypadával - na bázi podtlaku nám to teda opravdu nedrželo a já furt slyšela tu doktorku, že ona by to nedávala, což pro mě byla taková úniková cesta a já ji využila.
Říkám si, že buď bude teď trápení s mezerníkem nebo holt pak třeba budeme trápit s logopedií, ale věřím, že logopedii bychom zvládli o mnoho lépe. Takže tak 🙂
Držím palce, ať se rozhodnete jakkoliv.

minea
21. zář 2012

@weri1 Čtyři zoubky, to je teda smůla... 😒 S tím věkem moc neporadím, nám se to stalo krátce před třetími narozeninami, mezerníček jsme nechali udělat někdy tři měsíce po. Dcera spolupracovala ukázkově, nebyl problém. Názory na mezerník se opravdu liší, museli jsme měnit zubařku i laboratoř a všude je to jinak. Takže bych spíš apelovala na rodiče, aby si to udělali tak, jak to chtějí oni sami. Dcera přišla o horní jedničku a jsem ráda, že si na mezerník zvykla, protože je to prostě i estetická záležitost.
@akras Musím oponovat, že se okolní zuby nestahují do mezery. My jsme důkazem, že se to opravdu děje. Dcera je teď cca 3 měsíce bez mezerníku (žijeme v zahraničí a výroba nového se protahuje) a vedlejší zuby má už viditelně šikmo. Až začne nosit mezerník, zase se to srovná, zuby se v dásni posunou.
Ještě jedna zkušenost - liší se názory zubařů a laborantů na to, jak by měl mezerník vypadat. Ten původní měl po stranách drátky s kuličkou, ty se jako by opřely mezi zuby a mezerník držel naprosto bez problémů. Vyrábíme teď nový kvůli změně velikosti (u jiné lékařky) a ta tvrdila, že se ty drátky tam nemají dávat, protože to pak deformuje růst kostí. Super názor, ale mezerník bez drátků absolutně nedrží a nedá se nosit. Teď čekáme na dodání drátků, tak uvidíme.

akras
21. zář 2012

@minea my ho máme bez drátků, tak nedrž 😒 , chtěla jsem to i přes názor lékařky zkusit, ale protože prostě nejde nasadit tak, aby jí to do půl minuty nespadlo, tak jsem to vzdala.
Já jsem laik a prostě jsem si nakonec řekla, že když to řekla primářka dětské stomatologie, tak na tom něco bude, je to dětský stomatolog. Já tomu nerozumím, takže se rozhodně nechci přít co je dobré a co ne a snad se nám stahování zoubků vyhne.... Ta dr. říkala, že pokud máme pocit, můžeme na chodit na ortodoncii na přeměřování mezery, ale je to prý zbytečné...no, podle tvých zkušeností ne, tak se zkusíme někam na ortodoncii nahlásit a uvidíme, co řeknou...pokud by byl problém, vynutíme si alespoň ten s drátky, aby to nějak drželo. Jenže to už asi zase pojišťovna neuhradí, protože se to snad předělává jednou za rok, tak si holt počkáme třeba na předělání zase do března...

weri1
22. zář 2012

@minea tak nejde to ....prej dítě nemusí vydržet, když tuhne ten odlitek, pak si třeba neřekne , kde ho to tlačí a tak ....☹ první konzultace ve 3 letech

minea
22. zář 2012

@akras Tak koukám, že mezerník bez drátků nedržel ani vám, asi na tom něco je... Jsem zvědavá, jak dopadne ten náš, doktorka chce do hotového mezerníku ty drátky nechat doplnit z toho původního, ještě k tomu bez otisku, který už nemají k dispozici, prý se to brzo vyhazuje, že se prý rozpadá. Našla jsem fotku toho původního, co držel.

minea
22. zář 2012

@weri1 Kdybyste na tom hodně trvali, možná byste našli i doktora, který by to zkusil o něco dřív, ale sama si myslím, že váš Beník je fakt ještě malinký, spíš by ho to nošení mezerníčku obtěžovalo. Uvidíš, jak to půjde, snad si malý na mezeru brzo zvykne.

weri1
23. zář 2012

@minea vypadá ,že mu mezera nevadí , ale já jsem teda z toho hodně špatná ☹