1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.

cuddle
27. čer 2011

ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉

tina74
4. srp 2012

@xavera My jsme se na příkrmy vzhledem k řevu po očkování (i když nakonec opět jen relativně krátkému) úplně zapomněli zeptat☹ Takže to budeme řešit až na konci srpna - to nám budou právě 4 měsíce a bude to aktuální.
A jakou brožurku Ti paní doktorka dala? Není to něco, co by se dalo najít v PDF na internetu? Pořád přemýšlím, jak to budeme dělat a váhám mezi vařením doma (což by bylo částečně z kupované, tj. možná nadměrně hnojené zeleniny) a lahvičkami. Asi bychom pak kupovali HIPP. Jak už upozorňovala @babka, v HAMI jsou různá zahušťovadla☹ Dívala jsem se na internetové stránky HIPPu a docela mě překvapilo, co už se od 4. měsíce všechno může dávat, hlavně ty masové příkrmy nebo menu. Některé ty kombinace zněly velice lákavě, klidně bych si to taky dala, jen samozřejmě v nenamixované podobě🙂 Ale nevím, jestli na to opravdu jít hned tak zhurta, takže to budu opravdu podrobně konzultovat. Příště se zeptám paní doktorky raději hned, před očkováním, abychom to v klidu probrali...

babka
5. srp 2012

@xavera Takže se taky vrhnete na příkrmy? A jakou máte brožurku? My jsme dostali brožurku od hami. Zatím jsme zkusili mrkev, brambor, pastiňák a dýni. Kristýnce zatím šmakuje všechno vcelku stejně. Kupované skleničky baští s větší chutí než moje domácí vaření, ale nevadí. Zatím jí max. 10 lžiček, takže ono se s tím vařit nic moc. Včera jsem vařila brambor s dýní (tu jsem vytáhla zamraženou) a i když jsem měla úplně maličkatou bramboru, tak jsem toho nakonec stejně víc než polovinu vyhodila ☹ Když koupím tu maličkou skleničku, tak to za 2-3 sníme a nic se nevyhodí.
Líbí se mi (a chutnají) skleničky od hipp a z dm babylove a alnatura. Nejsou v tom žádné další nesmysly jako v hami (např. v první lžičce brokolice jablečná šťáva - na co???).

bugee
6. srp 2012

@babka Jak to tak vidím, tak budu pokračovat v nakupování v DM 🙂 Výrobky od Babylove a Alnatury mám vyzkoušené a jsem s nimi opravdu spokojená. Vařit nebudu, když vidím, jaké s tím máš zkušenosti... Navíc domácí zeleninku nemám a u kupované nikdy nevím, co v ní je...

xavera
7. srp 2012

ahoj holky, takže zkušenosti s příkrmy:
máme za sebou 3 dny snahy dostat do Violky mrkvičku. Naprosto bez nadějné, vše vyplivává ven, nic nespolkne. Nakonec už zavře pusinku úplně a dokonce vtáhne rty, a pevně sevře, abych jí to tam ani náhodou nestrčila. Je to celkem roztomilé.....ale já si začla krapet zoufat.
Dnes nastala změna k lepšímu, protože jsem zkusila bramboru a to Violce zašmakovalo. To jsem se tedy dost divila, protože jsem čekala ještě horší fiasko, když nesolená brambora nijak narozdíl od mrkvičky nechutná. No nic méně, Violka celkem obstojně začla otevírat pusinku, převalovala a polykala...SUPER!!!
Ještě dva dny dáme bramboru a pak zkusím brokolici, nebo něco jiného. Mám pár skleniček od HAMI ale to mě tady
@babka trochu zarazila, tak asi koupím raději ty jiné značky, nebo budu vařit.
Taky jsem před tou bramborou dala Violce na lžičce jen vodu, kterou tak miluje, aby si zvykla, že se s tím dá papat a není to nic zlého. Papala pěkně s chutí. Už když viděla, jak se se lžičkou s vodou blížím, otevírala dokořán pusinku. Asi k ní dostala důvěru a proto nám to pak tak šlo i s bramborou. Každopádně k mrkvičce se asi vrátíme až někdy později, až si na to celé zvykne.

Tu brožurku máme od Dr. Maxe a je o kojení a krmení všeobecně. Je rozdělena do jednotlivých kapitol a mě přijde celkem fajn. Jen tam píší, že kojené i nekojené děti začít od ukončeného 6. měsíce....????

Jsme zatím na chatě, tak krmím v autosedačce. Až budeme doma, budu jí krmit nejspíš v lehátku.

babka
7. srp 2012

@xavera Jéé, já tě s tím složením nechtěla děsit. Taky mám doma pár skleniček od hami a určitě je použiju, ale holt jsem si to složení na skleničkách přečetla, takže je schovám na později. Na začátek se budu opravdu držet toho, že když dávám např. mrkev, tak nestojím o to, aby bylo ve skleničce cokoli jiného.
Je super, že Violka baští. Já musm Kristýnce dát vždycky nejdřív lahvičku s mlíčkem, protože jinak spustí hysterák a to bych do ní nic nedostala, protože zavře očička a řve, takže se s ní nijak nedohodnu ☹ Po mlíčku je přístupná všem experimentům a zeleninka jí šmakuje 🙂
S tím 6. měsícem - je to tak v některých brožurkách. Četla jsem o tom hodně i na internetu (i na zahr. stránkách). Vychází to z doporučení WHO, která doporučuje kojené děti začít přikrmovat až od uk. 6. měsíce. Pro nekojené děti žádné ofiko doporučení neexistuje, tak se někde vychází z toho, že ´pro ně platí to samé, co pro kojené. Taky proto na mrně nijak nespěchám a nechávám to víceméně na ní.

gabulenka
7. srp 2012

Ahoj holky, jste hodné, že jste si vzpoměly 🙂 Máme se docela dobře, rosteme a přibíráme. Jen mám pocit, že nic nestíhám, malá vyžaduje dost pozornost. Od zítra mám v plánu začít s mrkvičkou. Mám z toho docela strach, nevím, přijde mi to až je toho víc celé složité a mám strach, abych malé nějak nepřitížila. Ještě nás totiž trápí prdíky, i když už to je daleko lepší. Teď Terezce asi začínají zoubky, hobluje svoje prstíky a když může tak i naše ruce. Budu se muset poohlídnout, prý je na to nějaký gel, který by jí mohl ulevit. Začaly jí dost vypadávat vlásky, je to legrační, má na hlavičce 3 místa, kde je to vypadané hodně, tak uvidíme, co nám tam zbyde 😀 Jinak jsme byli na Vysočině týden na chatě, nakonec to bylo až na pár chvil fajn, jen já jsem si to tak nějak neužila. Máme za sebou druhou hexavakcínu, malá to až na teplotu zvládla celkem dobře. Příště se chci s doktorkou domluvit na nastřelení naušniček. Jen mě "trápí" - malá se nesměje nahlas, podařilo se jí to tak dvakrát, jinak když se jakoby začne nahlas smát, tak se rozškytá a je po smíchu. Doktorka mi nedokázala poradit. Tak snad se to nějak srovná. Jinak ve 4měsících jsme měli 61cm a 5,895kg 🙂 Pořád žasnu nad tím, jaký to byl drobeček a jak je teď už velká. S nostalgií vyřazuju oblečky... 🙂
Na všechny moc vzpomínám a těším se na zprávičky jak se vám a dětičkám daří 😉

tina74
8. srp 2012

@xavera Ahoj, moc děkuji za zkušenosti. A taky díky za připomenutí té brožurky. Přesně tam jsem totiž četla před časem ty informace o příkrmech, jenže mezitím jsem úplně zapomněla, kde to bylo 😀 Co se týká doporučení, kdy začít s příkmy, většinou čtu mezi 4. a 6. měsícem. Minulý týden mě docela překvapila sousedka (lékařka), která se mě ptala, jestli už malému teď dáváme ovoce. Když jsem jí říkala, že má přece teprve 3 měsíce a až za měsíc začneme pomalinku se zeleninou, tak se hrozně divila, že se to nějak posunulo o měsíc (ona prý dávala dítěti ovoce už od ukončeného 3. měsíce). Tak nevím, jestli si to popletla (má už dospělého syna), nebo byl dřív ještě radikálnější přístup.

xavera
8. srp 2012

@tina74 ahoj, tak to zírám tedy. Ovoce takhle brzy...to mi přijde docela dost agresiv....no, my zůstaneme pomalinku u zeleninky a taky nebudeme nějak přehánět. Spíš budu ráda, když si pomalu zvykneme na lžičku. Jinak od zavedení příkrmů ( i když ty dvě lžičky denně, co spapáme jestli je příkrm...?) kaká Violka 3x denně a strašně řídce. Dříve to bylo horko těžko jednu denně či obden a dost hutné. Tak nevím, jestli už tohle není vlastně průjem a tím pádem negativní reakce na stravu, nebo to máme po pátečním očkování. Doktorky se bohužel nezeptám, protože má teď na měsíc dovolenou ☹ ...no snad to nějak vysleduji, o co jde.

tina74
9. srp 2012

@xavera Já si osobně myslím, že to nějak popletla. 😵 😵 😵 My každopádně začneme až v září a velice pozvolna.
Velice mě zaujalo to Tvoje vyprávění o lžičce. To abychom začali pomalu trénovat! Já malému někdy malou kovovou čajovou lžičkou (kterou máme hlavně na podávání Vigantolu s pár kapkami mléka) šupnu do pusy vodu, když zrovna nemáme vychladlý čaj apod. Měla bych ale zavčas koupit nějakou vhodnější, miminkovskou, nejspíš umělohmotnou, aby si na ni začal zvykat. Zkusím mu na ní dávat třeba mléko nebo čaj. Zatím to s tou malou nikdy nebyl problém, vždy všechno ochotně slupl. Uvidíme, jak to pak bude s příkrmy. Já se hlavně děsím toho, že ta mrkev bude úplně všude. On je někdy fakt poněkud živější... 😀 😀 😀

xavera
9. srp 2012

@tina74 jj, ta mrkev bude všude...a pozor vyprat co nejdřív! 😉
lžičku máme od MAM, koupila jsem v DM takovou sadu lžiček. Od MAM máme savičky i dudlíky, tak zůstávám věrná značce.

bugee
9. srp 2012

Dnes jsem zakoupila první Alnatura příkrmy - pastiňák a mrkvičku 🙂 Doufám, že my to budeme mít se lžičkou OK - hned jak jsme začali podávat Sab Simplex, tak jsem v lékárně koupila dvě plastové (i s barevně odlišenou přední částí, která mění barvu, když je jídlo moc horké) a mrňous je tedy již dost dlouho zvyklý dostávat ze lžičky kapičky (které, když máchl ručičkou, byly všude okolo 😉 - předpokládám, že s mrkvičkou to bude stejné a navíc se ji bude snažit prskat...). Jinak už máme i zásobu bryndáčků, ale nevím, jestli nezbuduju ještě nějakou speciální omyvatelnou zástěnu 😀 😉 😀

Holky, ptaly jste se některá na to, jak dlouho se bere ten Vigantol?

@xavera Myslím, že tekutější stolice je úplně normální, pokud není vyloženě vodnatá - po přechodu na obyčejný Nutrilon má teď Jonášek místo brčálového šlemu zase sytě žlutá míchaná vajíčka (manžel tvrdí, že voní po vanilce 😲 - no, nevím, mě to nepřijde 😎...), ale nikdy to nebylo tužší - konzistence tak něco jako pasta na zuby... 😉

xavera
10. srp 2012

@bugee Vigantol prý do stáří jednoho roku.

pentagras
13. srp 2012

Ahoj holky, dík že mi občas písnete, nestíhám moc chodit ani odepisovat, makám jak šroub abych neměla čas přemýšlet, je to náročný hrozně, mám i mamku na tom špatně je to na prd, doufám že vyjde svatba, už se to blíží, a září za dveřma, no vypadá to že na ko do caru pojedu začátkem října tak snad v listopadu na ket, jsme jak cvok, upla jsem se na to že to tedka vyjde, jestli en tak mě trefí asi šlak už.Od začátku neberu nic na nervy a nenechalo to dlouho na sebe čekat, stres nevyspání práce, no zkrátka ve středu jsem se nervově zhroutila, závěr dr.jdete do práce doma to nedáte, dobrý co, a to se snažím si to nepřipouštet, jinak mám z 36 kg nahoře už jen 8 nahoře a jdu dolu tak ještě 14 dní a jsme na svejch, myslím že to tomu taky nepřidá ☹

tina74
13. srp 2012

@xavera @bugee Jo, jo, do jednoho roku. Máme to tak napsáno v instrukcích od paní doktorky.

tina74
13. srp 2012

@xavera @babka Holky, jak ty svoje malé princezny vlastně krmíte? V polosedu? A na čem? Na nějakém sedátku? Za 2 týdny bychom měli začít, už se na to docela těším🙂

babka
13. srp 2012

@tina74 já krmím v polosedu v lehátku. Zdědili jsme takové houpací, mrněti se moc nelíbí, ale jako jídelní stolička je super 😉 Když jsem byla u našich, tak jsem krmila normálně v polosedu na gauči - měla jsem ji vypodloženou polštářkama.Na krmen potřebuju obě ruce volné, aby mi mrně nestrkalo ručičky do jídla a do pusy (pak je všechno okolo špinavý) a taky je potřeba, aby na tu lžičku dobře viděla...

tina74
13. srp 2012

@babka Já asi nejspíš budu krmit v tom našem lehátku od Fisher Price. Jen se pořád děsím, jak všechno kolem bude zasekané od mrkve 😀 😀 😀 I teď se někdy stane, že lahev nedopatřením (v důsledku náhlého pohybu mimíse) vyletí do vzduchu a lehce postříká polštář nebo matraci... Párkrát už nám uletělo i kapátko z Infacolem 😀
Jak jsem balila malé oblečky do krabic na půdu, našla jsem jakoby igelitový bryndáček, který je teď malému přes půl těla. Je sice růžovo-žlutý - z holčičí výbavičky - ale myslím, že se nám bude hodit🙂

babka
13. srp 2012

@tina74 Omyvatelny bryndáček určite využijete. Taky jsem dva koupila. Takové velké jakoby ze šusťákoviny a super. Jinak jsem musela pořád všechno hned prát ☹ Naše lehátko má naštěstí tmavý potah, což se fakt hodí. Jídlo občas lítá všude. Buď mojí nešikovností nebo mrne tak mlaská, že jí to od pusy stříká pěkně daleko 🙂

babka
13. srp 2012

@tina74 Už jsem koukala v Ikei i na bryndák s rukávkama, vůbec by to nebylo od věci ho pořídit 🙂

tina74
13. srp 2012

@babka Tak to na něj taky kouknu... 🙂

babka
13. srp 2012

@tina74 Je to ten KLADD PRICKAR. Loni jsem se smála kamarádce,když to kupovala pro svoji malou - říkala mi, že na mě taky dojde 🙂 A už je to tady 😀

bugee
13. srp 2012

@babka Jak to tak vidím, asi budu další v pořadí 😀 😀 😀

xavera
14. srp 2012

@tina74 Já jí krmila na chatě v autosedačce, na doma jsem se chystala v lehátku. Ale celé přikrmování jsem stopla po 4ech dnech a počkám si až do ukončeného 6. měsíce. Zjistila jsem si o této problematice více informací a rozhodla se takto. Takže pak už vy všechny budete zkušené a budete dávat rady mně 🙂

xavera
14. srp 2012

Tak nějak celkově to na mě působí, že přikrmovat by se mělo začít v ukončeném 6. měsíci, ať už je dítě kojeno či ne. To, že se mají nekojené děti začít přikrmovat dřív, je obrovská propaganda a lobby výrobců kojeneckých výživ. Současná UM už jsou na takové úrovni, že děti na něm absolutně nestrádají, naopak co se týče vitamínů, minerálů a železa, jsou na tom nekojené děti lépe než kojené, protože UM je jimi obohaceno. Málo kdo si uvědomuje, že začátek příkrmů je obrovský nápor na trávení miminka, ledviny, játra, atd. a ve 4. měsíci je to ještě strašně brzo. Přikrmovat by se mělo, pokud je dítko stále hladové, nestačí mu litr mléka denně. To naše Violka není, stačí jí max 800 ml a prospívá. Takže tak 🙂

babka
14. srp 2012

@xavera Máš pravdu, taky jsem o tom hodně četla. V podstatě mi z těch všech zpráv a studií vyšlo, že se má začít přikrmovat nejdříve v ukončeném čtvrtém měsíci, nejpozěji v ukončeném šestém. To je období, kdy mi se dít mělo setkat s dalšími potravinami, aby pak nemělo zvýšené riziko alergií. Já to s příkrmama nijak nehrotím. Zkusila jsem to, mrně si občas vezme dvě lžičky a dost, někdy sní půl skleničky. Rozhodně jsme ještě nenahradili jednu dávku mléka zeleninou, jak se v přiručkách píše. Kristýnka dostává pořád svých 5 dávek, tj. litr mléka denně, zeleninku má jako dezert 🙂 Podle brožurek by už měla jíst i večer kaši, ale tu jí nedávám, protože jí mlíčko stačí. Takže až bue mít v noci hlad, dostane večer kaši 😉

xavera
14. srp 2012

@babka vaše Kristýnka pěkně papá ten litřík. Tak chápu, že jí dáváš. Až se na tuto dávku dostane Violka, začnu také, nebo nejpozději v tom ukočeném 6.měsíci. Začla jsem jí přikrmovat protože doktorka to prostě řekla a protože všichni to tak dělají. Ale pak jsem si teprve začla zjišťovat, proč vlastně. A vyšlo mi, že je to v našem případě moc brzy. Violka rozhodně hladová není, i ty dávky, co vypije jí dost nutím, o jídlo se skoro nehlásí. Někdy vypije jen 100ml a další jídlo jí stačí až za 4 hodiny.

tina74
14. srp 2012

@xavera A jak to u vás vlastně dopadlo? Violka na nic neměla chuť a nebo měla dokonce i nějaké zažívací potíže? Pokud to neprobíhalo dobře, tak je asi opravdu lepší nějakou dobu počkat.
Já jsem zatím nenabyla dojmu, že by nekojené děti měly být dokrmovány dřív. Spíš jsem to pochopila tak, že by se mezi 4. a 6. měsícem mělo postupně začít u všech dětí, protože je to z hladiska alergií nejvhodnější doba. Po 6. měsíci už to může být problematičtější (horší reakce). Mezi 4. a 6. měsícem je to ale stále ještě jen zvykání. My to určitě zkusíme...

tina74
14. srp 2012

@babka @xavera Byly jste rychlejší holky🙂 Já jsem ještě od rozepsaného příspěvku musela odběhnout k usínajícímu prckovi...

xavera
14. srp 2012

@tina74 Violce nechutnala vyloženě mrkvička, nic jsem do ní po 3 dny nedostala. Brambora jí pak jela, ale druhý den se kroutila a naříkala. Tím jsme skončili 🙂

babka
14. srp 2012

@xavera Však každé mimčo je jiné a myslím, že každá máma pozná, jestli už je čas zkusit dát něco navíc 🙂 Navíc naše mrne v poslední době fakt fascinovaně kouká,když s manželem něco jíme, to dřív nedělala.
Jinak doktoři se v těch názorech dost liší. Mamina kolegyně má dceru někde v Teplicích a jejich dětská doktorka razí názor, že do roka jenom mléko a nic jiného. To je zase druhý extrém.