1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.

cuddle
27. čer 2011

ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉

babka
14. srp 2012

@xavera ještě jsem si vzpomněla, že jsem někde na německých stránkách četla, že mrkev je jako prvn příkrm blbá na trávení, že je lepší začít dýní nebo pastinakem. A samotný brambory prý taky ne - přidat k něčemu. U nás frčí nejvíc brambory s mrkví, aspoň co se chutí týče....

xavera
14. srp 2012

@babka díky za tip 🙂 až budeme znovu začínat, zkusím dýni.

bugee
14. srp 2012

Holky, my určitě začneme, protože Jonáš pije už cca měsíc litr UM denně a začíná to vypadat, že už mu na noc dávka nestačí, ráno se budí čím dál dřív (včera např. ve 3h30, to už tu nebylo několik týdnů). Přitom tu dávku před spaním dostává o 1 odměrku větší právě, aby byl na noc zasycen a vydržel... A ani přes den teď nevydrží od jídla k jídlu dýl jak 4h, takže občas by vypil denních dávek klidně 6 místo 5. Za celou dobu, co je na UM, nechal v lahvičce 2x asi 10 a 15ml, jinak vždycky vyžahne všechno do dna. Takže u nás jsou příkrmy určitě na místě, začneme zeleninkou a druhá v pořadí bude asi kaše na noc, aby v noci lépe a déle spal. Holt máme doma otesánka 🙂

bugee
14. srp 2012

@babka Můžeš mi říct, jestli příkrmy ohříváš nebo je dáváš v pokojové teplotě? Dáváš si stranou trošku (a do čeho) nebo ohříváš celou lahvičku? A kdy se nahradí dávka poledního mlíčka (jaká porce příkrmu ho plně nahradí)?

babka
14. srp 2012

@bugee Příkrmy ohřívám zhruba na teplotu jako má mlíčko. Odeberu trošku do misky a tu postavím do druhé, kam dám trochu vařící vody. Je to celkem rychlovka. Mám i ohřívačku, ale nebaví mě to dávat do speciální nádoby, co se vejde do ohřívačky, a pak zase na misku, odkud mrně krmím. Plná dávka, kdy už by se nemělo dokrmovat mlékem je cca 200g příkrmu.

bugee
14. srp 2012

@babka Mnohokrát děkuji za vyčerpávací odpověď 🙂

babka
14. srp 2012

@bugee Není vůbec zač 🙂 Dobrou noc 🙂

bugee
16. srp 2012

Dnes nastal den D - první příkrm - pastiňák 😉
Musím říct, že jsem se dlouho takhle nenasmála - na lžičku pusinku vždy otevřel, ale co se dělo pak, to by nesvedl předvést ani Mr Bean 😀 Děsně se u toho šklebil a snažil se jazýčkem dostat vše zpět ven... což se mu celkem úspěšně dařilo 😀 a každé sousto tak šlo několikrát tam a zpátky, já se vždy snažila co nejrychleji vše nabrat z tvářiček a bradičky opět na lžičku a rychle strčit do pusinky, než to skončí někde na oblečení... Také mi chvilku trvalo, než jsem pochopila, že je nezbytně nutné mít jednu ruku volnou a tou mu přidržovat ručičky 😀 než jsem to zvládla, tak mi párkrát lžičku i s jídlem vyboxoval z ruky a všechno rozpatlal okolo 😀 Ještě, že jsme začali pastiňákem a ne mrkvičkou... tu si zatím moc nedovedu představit (teda právě že dokážu a v dost živých barvách - hlavně v té oranžové 😲)
Byla to celkem zábava, ale nevím, kolik dní mi to ještě bude tak zábavné připadat... 😉 V každém případě jdu do toho igelitového bryndáku 😉
Jonáš toho nakonec snědl cca 40g (1/3 skleničky), těžko říct, jestli mu to chutnalo (vzhledem ke všem těm kyselým šklebům asi moc ne) a k tomu pak stejně jako vždy vyžahnul svoji 200ml dávku mlíčka (čekala jsem, že když dostane příkrm, něco zbyde, ale kdepak).

@babka Jak je to u vás? Vidíš už v krmení pokroky (např. co se týče polykání soust - já si mezi tím vyplivováním ani nevšimla, že by Jonáš polykal, ale asi nakonec musel 😉)?

babka
16. srp 2012

@bugee Když to čtu,tak se musím smát 🙂 Přesně jako u nás doma. Pokroky ale vidím. Mrně pěkně polyká, když má náladu. Ze lžičky to jakoby saje. Mrkev s bramborou jí chutná zatím nejvíc, toho sní tak polovinu te malé skleničky. A míčkem se dojede taky plnou dávkou- 200ml 🙂 Teď se mi dva dny po sobě poštěstilo,že Kristýnka vzala na milost nejdřív přikrm a mlíčko až pak. To předtím nehrozilo. Akorát jsem se jí asi s dýní a bramborem netrefila do chuti,snědla jen pár lžiček ☹

bugee
16. srp 2012

@babka Saje ze lžičky? Ty jí nedáváš lžičku až do pusinky? Možná si to jen špatně představuju - já strčím celou lžičku do pusinky a její obsah do ní "shrábnu" jeho horním rtem... (no, nevím, jestli se podle popisu dá vůbec můj počin pochopit 😎), ale jiný způsob jsem nevymyslela, protože mrně tu pusinku po vložení lžičky zatím nezavře... No a s tím mlíčkem - moc si neumím představit dát Jonášovi nejdřív mlíčko a pak se snažit do něj dostat něco jiného, když už nemá hlad a co mu zřejmě zatím tak úplně nechutná. Uvidíme další dny, docela se na zítřek těším, byla to vážně legrace 😉

babka
16. srp 2012

@bugee Právě když jí dám lžičku do pusinky,tak mi to jídlo vystrkuje jazykem. Přišla jsem na to,že když jí dám do pusy jen špičku lžičky,tak ona to jídlo jakoby shrnuje rtíkama sama. A snaží se to ze lžičky sát. Líp to popsat neumím 🙂 U nás právě předtím Kristýnka bez toho,aby se napila nejdřív mlíka nechtěla jíst. Spustila hysterak,že jí cpu něco jiného a byl konec...

bugee
16. srp 2012

@babka Drobná pikantnost - po 40g pastiňáku a 200ml mlíčka prcek vydržel přesně 3 a 3/4 hodiny, než začal řvát hlady 😖

babka
16. srp 2012

@bugee Buď kliná, mně na začátku taky připadlo, že má mrně hlad ještě dřív než jen po mlíčku, to se srovná 🙂

babka
17. srp 2012

@bugee Tak dneska mrně snědlo celou malou skleničku dýně (125g) a za půl hodiny to zapila plnou dávkou mlíčka (200ml). Máme doma pěkného otesánka se mi zdá 😝

bugee
17. srp 2012

@babka No, to je vážně šikula 😉 My jsme dali druhou porci pastiňáku a plnou dávku mlíčka a taky prý dobrý 😉 Dvě hodiny si hrál, teď vyčerpáním usnul na hrací dece. Jsem zvědavá, jestli dnes bude další hlad aspoň za ty 4 hodiny...

babka
17. srp 2012

@bugee Jonášek je šikulka 🙂 Kristýnka po jídle taky odpadla, spala snad dvě hodiny v kuse. Teď už je zase vzhůru a zrovna ji krmím. Po tom vydatném obědě vydržela přesně 3hod 54min 🙂

bugee
18. srp 2012

@babka Tak včera se zadařilo a další jídlo bylo až po 4,5 hod 🙂 Dnes dáváme třetí porci pastiňáku, a protože mrně dobře kaká (včera dokonce 3x), tak zítra zkoušíme první mrkvičku od Alnatury. Jen ještě nemám ten igelit, tak doufám, že to dobře dopadne 😉

tina74
18. srp 2012

@bugee Vidím, že je to u vás na velice dobré cestě... 🙂

bugee
19. srp 2012

@tina74 Doufám 🙂

Jinak mám dnes nový zážitek 😉 Mrně se ráno probudí v postýlce, a protože v ní už pak nechce být, většinou začne vřískat, následně brečet a vymáhat si přesunutí jinam. Dnes se ovšem místo vřískotu ozvaly zvuky, které mi už celkem jasně zněly jako "máma máma". Nejdřív jsem si říkala, že se mi to asi zdá, že si to namlouvám, ale pak přišel z ložnice manžel a ptal se, jestli jsem to taky slyšela, že si mě malý volal... Je pravda, že poslední týden se začíná víc a víc hlasově projevovat, je to spíš takové zkoušení hlasu a různých zvuků, už to není jenom takové to první vřískání, ale spíš jakoby si povídal (třeba s beránkem nebo stonožkou - tu si přitáhne k sobě, usmívá se a regulérně si s ní povídá), ale zatím nikdy nic neznělo jako skutečné existující slabiky nebo slova... dnes ráno to bylo poprvé, ale možná to byla jen náhoda, že to tak znělo, ale znělo to vážně hezky 🙂

tina74
19. srp 2012

@bugee To je nádhera🙂 U nás je těch zvuků taky čím dál tím víc. Povídání probíhá s námí, hračkami i lahví (když malý přestane pít a začne s lahví dělat blbosti). Ale slovům se zatím nic nepodobá, jenom občas ječení, které přípomíná NEEEEE. Ale to už umí pěkně dlouho...

bugee
19. srp 2012

Dnes proběhla mrkvička 😉 A vypadalo to skoro, že proběhla celým bytem 😀 Nejlepší byl okamžik, kdy jsem se radovala, jak prcek nádherně otevřel pusinku, tak jsem nabrala vrchovatou lžičku a honem se jí snažila strčit do té otevřené pusinky... než jsem to stačila dokončit, prcek si zplna hrdla kýchl... 😲 Mrkev všude tak 1m okolo, prostě paráda 😉

bugee
20. srp 2012

Holky, chci se vás zeptat, jestli vaše miminka uspáváte (jak přes den, tak večer před "hlavním" nočním spaním) nebo jestli vám usínají bez uspávání. A když uspáváte, jakým způsobem a jak dlouho vám to trvá? Uspáváte i v náruči? Nebo trváte na tom, že musí usnout v postýlce (před "hlavním" nočním spaním)? Spí v noci ve své postýlce? A co přes den? Necháváte je spát i např. na hrací dece?
Pak jsem se chtěla zeptat, jestli se vám přes den ze spaní budí např. po bouchnutí dveřmi nebo po hlasitějším zvuku v domě, jestli se tím vylekají... A jestli se vám stalo, že se prcek ze spánku probudil tím, že začal brečet jako by se mu zdál nějaký ošklivý sen (vyloženě začal nejdřív ze spaní vřískat)?

No a pak bych měla takovou praktickou věc ohledně příkrmů - zatím nemám jiné dětské nádobí než lahvičky Avent a lžičky, takže porci příkrmu dávám do plastového víčka lahvičky, které je sterilizované, ve vodní lázni krásně plavě, takže vyhovuje všem mým požadavkům 🙂 Navíc pro to malé množství stravy, která se zatím podává, je to absolutně dostačující, nemusím špinit a umývat nic jiného 😉

tina74
20. srp 2012

@bugee Ahoj, my většinou uspáváme. Mimi je v zavinovačce (té teplé s ovčím rounem, což je v těchto vedrech děsivé, ale on to nesnese jinak) a uspávač ho má v náručí, sedí na gymnastickém míči, pohupuje se a zpívá písničku, kterou jsme si pro tyto účely vymysleli. Někdy se mimi vzpouzí a prohýbá, tak ho položíme do postýlky a necháme ho usnout tam. To ho třeba hladíme po hlavičce nebo po ručičce, nebo u něj alespoň sedíme a pouštíme mu moře, zvony a ptáčky z kolotoče od Fisher Price. Alespoň za tímto účelem se nám kolotoč osvědčil. Výjimečně máme večer hysterák (jednou za mnoho týdnů). To pak pomáhá jedině to, když si ho dám do postele, lehnu si těsně k němu a třeba ho držím za ruku. Postupně se uklidní a usne. Pak ho přenesu do jeho postele.
Normálně uspávání trvá krátce. Do spaní ho nijak nenutíme, začneme ho uspávat, až když je hodně unavený. Dnes mi třeba začal usínát v náručí, když jsem mu myla prdýlku nad umyvadlem v koupelně, ale to byl extrém. Pak už jsem ho po zabalení do pleny a zavinutí do zavinovačky uspala během pár vteřin.
Většinou spí ve své postýlce. Jen výjimečně, když už po ranním krmení špatně usíná, tak si ho vezmu k sobě, abychom se ještě oba trošku vyspali. Nikde jinde ještě nikdy nespal. Je v tomhle strašně konzervativní, když všechno není, jak je zvyklý, neusne. Ale na druhou stranu, když je všechno, jak má být, usne rychle.
Ze spaní nebrečí, jen při usínání/probouzení dělá pořád takové ty divné grimasy (to už od narození), střídají se úsměvy (ty jsou pořád stejné, jako když byl malinkatý, a úplně jiné, než jaké dělá, když je probuzený) a škleby.
A když spí, dodržujeme v domě absolutní ticho. Beru to tak, že nedělám zvuky, které by vzbudily mě. Když ale občas dojde k nehodě (něco nechtě spadne apod.), záleží na tom, v jaké fázi spánku je. Někdy ho nezbudí ani pořádný hluk, jindy zase stačí opravdu málo a je vzhůru.
Jinak teď hlavně hodně přemýšlím nad tou zavinovačkou. Kromě toho, že teď v těch vedrech mi vůbec nedělá dobře ho do ní zavinovat (ale jemu ano), začíná mu být už malá, a to na délku (spí už s nataženýma nohama, do nedávna je měl lehce pokrčené) i na šířku (je už těžké zapnou zavinovačku na suchý zip. Zkoušela jsem teď párkár spací pytel, ale v něm neusnul. Stejně tak si nedovedu představit peřinku, protože by se pořád odkopával. On hlavně při usínání potřebuje mít ty nohy jakoby zklidněné, takže vůbec nevím, jak to teď řešit. Už jsem si říkala, jestli nemám objednat stejnou zavinovačku s rozměry alespoň 110x110.
A jak je to u vás? Používáte zavinovačku nebo spací pytel?

gabulenka
20. srp 2012

@bugee ahojky, jsem ráda za tvoje otázky, ráda si přečtu, jak je to u ostatních 😀 My jsme Terezku většinou poslední dobou uspávali v náručí. Stačilo lehce pohupovat, někdy jí ale stačilo, když měla někoho blízko - např.jsme seděly spolu v křesle a ona se přitulila a usnula bez pohupování. Potřebuje ale mít plínku, co které se "schová". Často se nám ale stává, že usne ke konci krmení. To pak jen odbrkne a spí dál. Poslední dny ji dáváme jen do postýlky, dřív občas odpoledne spala i ve vibračním lehátku, bylo jí tam dobře. Když vidím, že je unavená, nebo přivírá oči, tak ji tam dám a většinou v klidu usne. Párkrát se mi povedlo, že usnula sama, i když měla "oči jak baterky" 😀 Tak z toho mám radost. Ale je fakt, že poslední dny se občas stane, že začne plakat ze spaní. Nebo pokňourává. Stačí ji ale pohladit, dát dudlík a spinká dál. Zjistili jsme, že nejraději spává na bříšku. A teď, když ji dám na bok, tak se už někdy sama na bříško překulí. V noci spí jen v postýlce. Co se týká zvuků, přesně, záleží v jaké fázi spánku je. Někdy ji nic neprobudí a jindy můžu chodit po špičkách a je hned vzhůru. V našem malém bytě to je náročný 🙂 Ale snažíme se jí dopřád aspoň relativní klid. Jinak spinká pod dekou. Spací pytel jsme nezkoušeli. Od té doby, co ji trápí prdíky, tak nechce být v zavince.
Co se týká příkrmů, být tebou tak to neřeším, používej to, co ti vyhovuje 😉 Není potřeba aspoň zezačátku nakupovat výbavu 🙂 uvidíš, co časem pořídíš 😉
Holky, chtěla jsem se zeptat, ohledně příkrmů. Máme tak nějak projetou zeleninu, tak teď maso? Pak ovoce? A co kaše? máte zkušenost - kdy, jakou kaši atd. ? Díky moc 😉 Opatrujte sebe i vaše zlatíčka 🙂
Jo a co flyaway???

bugee
20. srp 2012

Přes den Jonáš usne tam, kde zrovna je (dopoledne ho většinou nechávám hrát si v jeho postýlce, abych se mohla nasnídat, uvařit oběd, něco poklidit; odpoledne většinou na hrací dece, když odpadne při hraní s chrastítky a hrací hrazdičkou; kvečeru v lehátku) - prostě se mu začnou klížit oči, začne trochu kňourat, dám mu muchlat plínu, do pusy dudlík a on po chvilce sám usne. Sousedka mi radila plínu přes obličej, ale to ho spíš rozzuří, takže to už ani nezkouším.
Na hlavní noční spaní ale uspáváme, a to vždy v jeho postýlce. To už je většinou moc unavený a přetažený, sám by neusnul, začne být protivný, občas chytne hysterák (někdy trvá i hodinu), takže uspáváme v postýlce tak, že mu přidržuju dudlík a hladím po hlavičce směrem dolů přes očíčka, to ho uklidňuje.
Pokud to nezabírá, pustím kolotoč, pokud ani ten nezafunguje, vezmu si ho do náruče (to se zatím stalo 2x), uklidním ho v náručí houpáním a šeptáním, pak znovu uložím do postýlky a hladím hlavičku.
Když je největší vedro, spí jen překrytý plínou (to je trochu problém, protože má tendenci pořád kopat nohama a mávat ručičkama, což ho dost často i vzbudí, když ještě není v tuhé fázi spánku). V menším vedru spí ve spacáku z ovčího rouna bez rukávů (ale tady taky menší problém, že občas trvá uspání, protože mává ručičkama a ne a ne se uklidnit). Když je příjemně chladno, tak ve fleecovém spacáku s kapucí a rukávy (to je nejlepší varianta - uklidní nožičky i ručičky a kapucka mu přidržuje rantlem dudlík, takže mu vydrží v pusince nejdéle, což je pro něj důležité v okamžiku uspávání, pak už se bez něj obejde celou noc). Pod dekou spát nemůže (ani v kočárku), nohama ji okamžitě skope pryč...
Zatím vždy spí na zádech - i přes den. Jen jednou se stalo, že se totálně vyčerpal při hraní si na bříšku a vytuhnul na hrací dece na břiše.
Hlasitější zvuky ho hodně budí v první fázi spánku (odhadla bych to na cca prvních pět minut po usnutí). Dvakrát se stalo, že začal ze spaní znenadání hodně silně brečet, zřejmě nějaký živý ošklivý sen, to jsem ho musela z postýlky vytáhnout, pochovat a znovu položit, usnul pak hned a už se žádný další pláč nekonal.

Dnes vzhledem k vedru byl den náročnější, spaní pomálu, nakouskované, tak doufám, že prospí celou noc, v bytě je "krásných" 29 stupňů 😠

@gabulenka Flyaway má 14 dní do TP a už se moc těší na Elišku 😉

Dobrou noc všem!

tina74
21. srp 2012

No my jsme včera večer měli po delší době opět kratší hysterák. Nepomáhalo chování ani kolotoč. Tak jsme si vedle malého lehli, drželi ho za ruce a čekali, až to přejde. Jenže to nepřecházelo, tak jsem ho - ač nerada - pevně zabalila do té naší teplé zavinovačky (lehká nefunguje☹ Tím se zklidnily nohy a do 2 minut usnul. Fakt nevím, jak to s tou zavinovačkou budu řešit. Je na ní totálně závislý, ale už se do ní pomalu nevejde, a navíc je v ní hrozně spocený☹

bugee
21. srp 2012

@tina74 To by asi bylo opravdu nejlepší koupit tu větší velikost, když na ní trvá 😉

babka
21. srp 2012

Jé, vy jste toho, holky, napsaly 🙂 To ani nestihnu přečíst. Jsme teď na týden u našich, děláme společnost nemocnému tátovi, aby se doma nenudil.

K tématům, co jsem tu tak rychle zahlédla:
- co se týče příkrmů, tak zeleninu máme taky tak nějak projetou, včera jsem poprvé zkusila dát příkrm s masem (babylove mrkev+brambor+hovězí), Kristýnce to šmakovalo. Kaše zatím nedávám, přijde mi to zbytečné, když mlíčko stačí. Ovoce asi začnu dávat až od uk. 6. měsíce, což je za chvilku

- uspávání: Tak u nás neuspáváme prakticky vůbec. Když je mrně unavené, tak jí dám dudlík do pusinky a muchlací deku, co má ráda. Někdy i plínku, do které se ve dne schovává a dělá si tak tmu 🙂 Občas se jí nedaří usnout a převrací se pořád na bříško, tak to ji pak držím, hladím a Kristýnka krásně usne. Večer to je tak, že usne po krmení v 19hod. Tedy ne hned po něm, ještě si hraje a blbne, ale tak do hodiny je většinou tuhá a spí. V deset ji pak jen probudím, aby si vypila poslední dávku mlíčka. Tu už pije v polospánku a po dopití usíná kamkoli ji položím 😀

babka
21. srp 2012

nestihla jsem to dopsat-mrne se ozývalo 🙂
Kristýnka spí tak na půl u sebe v postýlce a u nás v posteli. Já jsem strašně ráda,když je u nás. Je to krasny,když se ráno probudím a mrne se na mě usměje.
Spinká ve spacím pytli.
Taky se občas stane,že pláče ze spaní. Nebo se ve spaní přetočí na bříško a rozbrečí se,protože tak neumí spát. Ale to dělá jen přes den,v noci spí klidně.

xavera
21. srp 2012

Violka usíná přes den vždy po 1,5 až 2 hodinách bdění. Začne kňourat a mnout si očička.Musím ji vzít do postele a lehnout si s ní, přidržet dudlíčka, obejmout ji, skrčím své nohy, ona je pak v takovém hnízdečku. Šudlá si takovou konkrétní hračku a ještě žmoulá plínku. Dělám jakože spím a hluboce se nadechuji a vydechuji syčením. Rychle jí to zklidní a postupně usne. Většinou si tak zchrupnu s ní, protože nikdy nespí déle než 0,5 hodiny. Pokud jsme někde venku nebo na chatě, tak šup do kočárku a po chvilce ježdění usne. Večerní spaní má po rituálu. V 18:15 vanička, při vysoušení a mazání už si šudlá očička a začne někdy i pobrekávat, když jí nandávám pyžámko, tak už někdy i pláče. Pak zase uspávání na posteli v hnízdečku z mého těla a nohou, poslední krmení, až když už napůl spí, při tom většinou usne úplně cca kolem 19. Někdy se k ní musím ještě párkrát vrátit, ale většinou do 20ti spí. Ve 23 dostane další dávku krmení, to vypije spící a já ji přehodím do její postýlky. My jdeme v tu chvíli také spát. Kolem 3 se znova krmí, nechávám v její postýlce a kolem 5 té vstává úplně, smějě se a povídá, cvičí, tak si ji beru již k sobě do postele. Papat nechce, prostě jen blbne . To jí vydrží cca do 6:30, pak usíná, já s ní a kolem 7 nebo 8 už vstává definitivně a krmíme.