Adventní a vánoční tradice, které baví děti

doelzalova
1. pro 2017

Dobrý den, maminky, chtěla bych poprosit o nějaké tipy na aktivity v období adventu i Vánoc🙂. Máme dvě dcery 4 a 2 roky a jednak je potřebuju nějak zabavit do Ježíška a druhak ani o vánočních tradicích, co by mohly bavit děti, nemám moc představu. Samozřejmě spolu pečeme nějaké cukroví, vánočku, trochu ozdobíme byt a vyrobíme něco na stromeček, máme věnec, pálíme svíčky, ale to je tak všechno... o Vánocích krájíme jabko, posloucháme koledy, ale jinak je to bída, budu ráda za inspiraci🙂.

konidana
1. pro 2017

Pouštění skořápkových lodiček se svícičkou, lití olova... To 1. děláme na to druhý nemám sílu shánět olovo, ale jako dítě mne to strašně bavilo:D a taky se bojím jak by to bavilo moje děti - ty by pak olovo chtěli lejt furt 😅

olga_
1. pro 2017

@konidana V knihkupectví a papírnictví mají přímo sady na lití olova (olověné "penízky" včetně lžičky na lití). 😉

annasmyckova
1. pro 2017

mrkni na pinterest, tam jsou různé inspirace, jak trávit advent a připravit se na vánoce-jsou i knížky v češtině
https://www.databazeknih.cz/knihy/vanoce-putova... , my jsme jako děti měli adventní kalendář -ale ne sladkosti, ale každý den nějaký "dobrý skutek", aby Ježíšek přišel i k nám..
http://deti.vira.cz/kalendar/advent/

mary.jane
1. pro 2017

Ja mam moc hezke vzpominky z detstvi, jak jsme na Stedry den chodili cela rodina do lesa davat chleba a jablka zviratum. Nejlepsi bylo, kdyz jsme se vraceli uz za tmy s baterkou. Asi to byl plan, jak malym detem zkratit cas pri cekani na vecer, ale fungoval skvele. Bohuzel poslednich x let byva na Stedry den osklive a bez snehu, ale doufam, ze az budou moje deti ve veku, kdy to oceni, tak zase snih na Vanoce bude 😍

hanih
1. pro 2017

@doelzalova Dceři byl loni na Vánoce rok a dva měsíce a hrozně se jí líbily skořápkové lodičky se svíčkou. Letos jsem jí udělala nalepovací adventní kalendář - namalovala jsem stromek a ozdobičky a pomocí oboustranné lepící pásky jsem vyrobila nálepky. Dneska jsme lepily první ozdobu a dcera byla nadšená, nejradši by všechno nalepila hned. Příští rok bych ráda adventní kalendář s úkoly. Jinak hodně chodíme ven za tmy, dceru baví pozorovat světýlka. Něco tvoříme - teď mám třeba doma připravený polystyrénový kužel a na něj budeme lepit krepák a uděláme si stromeček. Dcera začíná vystřihovat, tak spolu zkusíme nějaké ty vločky, taky plánuju namalovat sněhuláka a budem na něj lepit vatu. Cukroví taky budem péct spolu, už jsme to trénovaly na sušenkách 😀 Nejsou to přímo tradice, ale takové předvánoční tvoření. Můžete si třeba koupit vystřihovací betlém a sestavit si ho. Nebo roztlouct křídu, smíchat s vodou a malovat na okno. Teď jsem třeba ve výtvarných potřebách viděla kulaté ozdobičky z papíru a prodavač mi doporučoval, že to hodně kupujou maminky a děti na ně prstovými barvami malují, takže pak mají od dětí ozdobičky na stromek.

@konidana Já jsem v krámě narazila na toto: https://www.knihydobrovsky.cz/vanocni-sada-na-o...

hanih
1. pro 2017

Ještě mě napadá, že chodíme prskat prskavkama, trháme si barborky. Letos na Mikuláše a na Štědrý den budeme dávat do okna lucerničku, aby k nám Mikuláš a Ježíšek trefili. Mikuláše si zatím nezveme, nevím, jak by dcera reagovala. Ale půjdeme se podívat do města, protože vím, že tam bude akce s Mikulášem pro děti, tak aby se podívala.

biedronka10
1. pro 2017

Jako deti jsme dopoledne zpivali koledy a stavely pod stromeckem Betlem. Odpoledne jsme chodili davat zviratkum do krmelcu, pak byla vecere s prvni hvezdpu, tp jsem vzdycky odbihala koukat ven ze dveri, jestli uz se objevila, zatimco se smazili kapri rizky. Pak klasika, pantofel, krajeni jablek, lodicky. No a jeste jeden stary zvyk, ktery asi malokdo dnes dela, ale je to staroceska tradice, spise pozehnani a to ze po veceri, ldyz zbyli zbytky, jako kosti, slupky od pomerancu, proste zbytky od vecere, se nosi zakopavat pod ovocne stromy na zahradu. To aby dalsi rok byla uroda. Hodne me to bavilo s tatou chodit ve snehu po zahrade po tme s rycem 🙂 a u svych deti se budu snazit, aby si tradice vychutnavaly stejne