Alzheimerova choroba v rodině, máte zkušenost?

anetadr
6. říj 2013

Zdravím všechny, je zde někdo, kdo má nemilou zkušenost s touto nemocí? Můj táta (jen 56 let:() je nyní už v dost pokročilém stádiu a ráda bych si "popovídala" s někým, kdo si prošel podobnou zkušeností.

texetka
1. zář 2014

Bohužel mám taky zkušenost. Táta teda neměl přímo AL., ale něco velmi podobného - nádory na mozku a s tím spojená demence - nakonec nás nepoznával , nevěděl kde je , plus bolesti - měli jsme ho až do konce doma , jen měsíc před smrtí byl v nemocnici - dostal zápal plic, horečky a musel mít infuze. Dalo se to zvládnout , když jsme se zapojily se sestrou .
Bylo to velmi těžké období - několik let - ale jsem za to vděčná, že jsme mohli ho mít doma.

glancc
27. lis 2014

Celodenně pečuji o ssvou sedmdesátiletou matku. Budu moc ráda, když si s někým budu moct vyměnovat zkušenosti, pocity a podobně. Matka byla tři měsíce v Alzheimer centru a její stav se natolik zhoršil, že jsem přestala chodit do práce a vzala si jí k sobě. Můj mail glancc@seznam.cz

gabushka
13. bře 2015

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda by jste byly tak ochotné a vyplnily mi dotazník o Alzheimerově chorobě, kde bych Vás poprosila se rozepsat o svých zkušeností,požadavcích atd. Tento dotazník bude sloužit pro účely bakalářské práce. Práce pojednává o problematice Alzheimerovy choroby. Téma „Domácí péče o nemocné Alzheimerovou chorobou“ jsem si vybrala z několika důvodů. Jedním z nich je osobní zkušenost s pečováním o tetu, u které jsem mohla průběh choroby pozorovat po dobu 10 let a dále si myslím, že je toto téma velmi aktuální, ale není mu věnováno tolik pozornosti. Kdo bude ochoten tak prosím napište a zašlu Vám tento dotazník s otevřenými otázkami.

hastr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
qz
26. bře 2015

Ahoj, babicka ho mela v kombinaci s demenci a Parkinsonem, takze se ty leky bily, umrela tedna novy rok v 80, ale nepamatuji si, jak dlouho to mela. Kazdopadne uz pak utikala, mela halucinace a byla nebezpecna sobe i pkoli. Kdyz jeste v lete trochu vnimala, to uz byla v DD, tak rekla, ze chce prinest provaz, kdyz se ji ptali, co chce. Hlavne ten clovek hodne zhubne, protoze nechce jist, tak mela asi 33 kg. Jinak ja mam ted taky vazne nemocneho tatinka, bude mu 55, clovek si mysli, jak tu bude dlouho. Urcite bude moc rad, az se dozvi, ze bude dedek 🙂 jen cekam na srdicko 🙂 hodne sil.

anetadr
autor
26. bře 2015

@hastr no, tak to asi těžko... táta je v úplném terminálním stádiu, kdy nás nepoznává, neumí už ani správně vstřebávat potravu, proto je vyhublý na kost. Chcete mi říct, že se to dá vyléčit?

xiter
19. kvě 2016

dobrý den, prosím o radu na dobré centrum nebo domov pro nemocné s alzheimerovou chhorobou, pro moji 60letou mamku, neni na tom jeste tak spatne, a v zarizeni kde ted je, je nechavaji prevazne sedet/lezet u tv, potrebujeme najit neco, kde s temi lidmi opravdu pracují. díky

gabushka
19. kvě 2016

pokud budete chtit mohu zaslat bakalarskou praci s obecnymi radami pro pecujici

mondeluz
19. kvě 2016

@xiter Nevím odkud jsi,ale v Hodoníně je S-centrum.Zrovna se tam snažíme dostat manželovu mamku,ale není to jednoduché ☹

xiter
24. kvě 2016

@gabushka díky, ja asi takový ty obecný teoretický rady znám, spíš bych potrebovala praktický ohledně toho kam s mamkou 😉

xiter
24. kvě 2016

@mondeluz to je od nas moc daleko, nekde ve strednich cechach by to bylo nej

lidkalidka
19. říj 2016

Moc Vas vsechny zdravim.Podelim se take se svymi zkusenostmi s alzheimer.nemoci ,kterou ma moje 82 leta mamka ,ted jiz 6 rok.Prvni rok je nejhorsi na psychiku pro pecujiciho(jsem na ni sama)ztrata mamky,ktera zacina zit ve vlastnim svete a nepoznavani ani svyho ditete.Byla velmi temperamentni ,porad jsem hraly na schovku,kliky na oknech a dveri,byly vyndany.Neunavna i v noci...resila jsem to Berkovicemi..(umysl-urovnani leku) po tydnu ,kdy jsem ji videla ,jsem si ji vzala domu( zavrena v mistnosti ,brala veci pacientum,prilis aktivni)Naucena na pleny o_O...Je to ted rok co si zlomila steheni krcek,takze lezak(zhubla )kazdy den i za cenu mych zad ji prendavam na vozik ,kde sedi u stolu a hraje si s karty.Je moc hodna,bohuzel mame problemy se zuby,ktere ma jeste svoje(12)ted se ji lamou a dasen - zanet.Cevka na moc stale problemy,pecovatelka mi chodi rano pomahat na myti.S lekari zadna dobra zprava,(zmena lekare-nikdo ji nechce!)Na LDN,kde byla po zlomenine mesic,pece-dekubity !Je to vse o lidech,ne kazda sestra je stejna.Dnes ...nejsem smirena s nemoci,ale musim s tim zit a moji mamku miluji.Vsem co se potykaji s touto nemoci drzim palce

romancam
19. říj 2016

Psala jsem na tohle téma bakalářku, z pohledu ergoterapeuta, když by to mělo pomoci, zkusim pohledat v oc a zaslu..

xiter
20. říj 2016

nemáte tu někdo zlušenost a alzheimer centrem v Roztokách ????

anve77
20. říj 2016

@lidkalidka Máš můj obrovský hlubokosklon a obdiv, jsi neskutečně silná ženská!!!!! Přeji spoustu,spoustu,spoustu fyzických i psychických sil!!!!!!!

ivular
20. říj 2016

@lidkalidka Mám to velmi podobně. Maminka má nemoc podobnou té, co měl Gross. Odešla jsem ze zaměstnání a pečuji o ni doma. Sama nepohne jedinou končetinou, stravu musím připravovat kašovitou, už rok a půl nemůže ani mluvit. Kognitivně je ale zcela v pořádku. Problémy, se kterými se potýkáme, bych se snad na toto fórum ani nevešly.. Bolest zad se snažím nevnímat. Horší je dlouhodobý silný deficit spánku, jelikož k ní musím cca každou hodinu vstávat (polohovat, toaleta, a další). Mám i malého syna, tudíž přes den musím naplno fungovat. Sama nevím, jak dlouho to ještě vydržím..

lidkalidka
20. říj 2016

@ivular Preji hodne psychickych i fyzuckych sil....

lidkalidka
20. říj 2016

@anve77. Moc dekuji za podporu...

anve77
20. říj 2016

@lidkalidka
@ivular holky musíte mít nad hlavou svatozář!!!! Jste neskutečně silné a zasloužíte obdiv!!!

ivular
20. říj 2016

@anve77 Jsi moc hodná. Moje mamka se takto starala o tu svoji 10 let (taktéž byla ležák). Já jsem v tu dobu byla malá, a tak jsem si nějak zafixovala, že prostě takto je to normální, že se nedá nic jiného dělat..
@lidkalidka Taktéž přeji moc sil!!

mishah
7. led 2017

@ivular Klobouk dolů!

monikap94
21. únor 2017

Dobrý den, ráda bych Vás oslovila jako studentka 3. ročníku vysoké školy s prosbou o zodpovězení pár otázek v rámci mého výzkumu do bakalářské práce na téma Alzheimerovy choroby v rodině. Kdyby byl někdo tak ochoten a podělil se se mnou o své zkušenosti byla bych vám moc vděčná. Stačí mě informovat tady komentářem, zprávou nebo rovnou na email st45168@studen­t.upce.cz
Všichni máte můj obdiv a držte se.
Děkuji a přeji hezký den.
Monika

nahacka
24. bře 2017

Ahoj holky,

zkušenosti s touto chorobou měla babička mojí kamarádky. Ze začátku používala SOS přívěsek s tísňovou péčí. Tedy...potom co se to o dost zhoršilo, tak k ní docházela pečovatelka. Nechtěla jít pryč, chtěla být doma. Byla taková tvrdohlavá...

Nicméně v začátcích uplně stačila ta služba, připomínali babičce léky. Připoměli ji, že se má vysprchovat atak dále 🙂 Prostě bylo to fajn...ale pak zapomínání přecházelo do nekončící zmatenosti a použít se to už nedalo :(

Informace o tom jsou tady, kdyby to někoho zajímalo 🙂
https://pomocvnebezpeci.cz/co-je-alzheimerova-c...

glomon
10. kvě 2017

@monikap94 ještě je to aktuální nebo už je hotovo ?

glomon
10. kvě 2017

Zdravím, mám bohužel osobní zkušenost, otec ma tuhle potvoru. 24 hodin denně o něj pečuje máma a my se snažíme pečovat o ni. Je to těžké pro ni i pro nás, moc nás nenechá. Nevím jak dlouho to vydrží.

terkaoli
28. zář 2017

Dobré ráno, začátkem všem vám moc děkuji, že jste se podělily se svými zkušenostmi s Alzheimerovou chorobou. Tuto nemoc před pár dny diagnostikovali mé babičce, která má 74 let. Babička teda hodně zapomíná, občas něco poplete. Nejvýraznější změnou je u ní změna osobnosti. Z babičky se bohužel stala zlá, sobecká a egocentrická osoba... to byl můj názor do této doby. Když jsme ještě nevěděli, že tuto nemoc má, myslela jsem si, že určité věci dělá prostě naschvál. Teď už vím, že je to průběh nemoci. Chtěla jsem se ale hlavně zeptat na jednu věc, kterou jsem v příspěvcích od vás nenašla... jak dlouho u vašich blízkých trvala ta "změna", kdy byla osoba jakž takž v pohodě- jako moje babička teď- postará se o sebe, to zatím všechno v pohodě, dá se s ní i "normálně" bavit atd. Jak dlouho trvala ta změna, kdy člověk začal- promiňte mi ten výraz- blbnout? Kdy se to teda rapidně zhoršilo, že člověk přestával poznávat své blízké, začal se budit v noci zmatený atd? Děkuji za vaši odpověď

katerina1106
28. zář 2017

@terkaoli Hodně je to o tom jak zabírají léky které mají Alzh. zpomalit. Moje babička (88let) má diagnózu cca 10 let. Pořád o sobě ví, poznává nás a funguje. Ale už se pomalu zhoršuje, ranní zmatenost, usnutí kdykoli, ... Pečuje o ni poslední 3 roky teta. Zatím ale zvládá sebeobsluhu, nají se, obleče, umyje.....
Zapomněla ale skoro celý svůj předchozí život, od asi 15let do 70. Nepamatuje si svatbu, manžela, porody, prostě celý život se 4 dětmi. Nějaké krátké vzpomínky má, ale nejvíc jí pomáhaly fotky a vyprávění o minulosti. Něco si vybavila, ale je toho málo.
Samozřejmě si plete jména a občas i osoby, ale to bych řekla že vzhledem k věku je normální 🙂