Chceme miminko ale až... Chodíte sem okoukávat témata?

tiburcia
7. črc 2009

Ahoj holky,

najdou se tu takové, které sem chodí okoukávat miminka, chtějí i vlastní ale pořád do odkládají?

Chceme miminko ale až..... budeme mít kde bydlet.
Chceme miminko ale až..... budeme mít víc peněz.
Chceme miminko ale až.....budu mít po škole.
Chceme miminko ale až..... a dalších tisíc důvodů?

Tib.

len
9. črc 2009

Děkuji 😉

nunacek
9. črc 2009

tiburcia: Mateřskou by jsi měla v tomto přpípadě ve výši rodičáku, mám teda pocit 😉

tiburcia
autor
9. črc 2009

jo no (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte...to je tak na benzín 😀 😀

len
9. črc 2009

Jo, tohle jsem přesně řešila, když mě vyrazili z práce, že jsem mohla čtyři roky odvádět daně, ze kterých bych uživila snad dvě matky na mateřský, ale jakmile mě vyrazili, sama bych neměla nárok ani na korunu 😉 Pardon, na 3800 jo 😀 Ale můžu vám říct, že po týhle pecce bych byla ochotná být na mateřský třeba zadarmo, jenom kdybych měla důvod tam být, že? 😒 Což teda neberte jako nějakej návod, to jsou jenom moje zoufalý výkřiky, však kdybychom se museli místo nákupu chodit napást, asi bych mluvila taky jinak 😀

tiburcia
autor
9. črc 2009

no taky mi to připadá dost ujeté..... x let jsem pracovala...pak jsem skončila dodělala školu ...no a uplynul od toho ten státem stanovený počet dnů a jsem na 3800 🙂

andelka
9. črc 2009

tibi: Na rodičák může jít manžel a pak to na tebe přepsat. Koukala jsem do Paragrafů, pořád to jde, je jen malá změna. My to tak plánujem, pokud by se zadařilo. Jinak mě už 2 roky v podstatě živí manžel (700 přídavky a ubytovací stipko nás nevytrhly) a nemá nic proti tomu, aby to dělal i nadále, když bych přispívala do manželství jinou hodnotou, např. těhu 😅
Nastupovat nutně do práce, abych měla nárok na mateřskou moc nemusím, těch 70% z platu by vyšlo nastejno, jako kdyby byl rodičák od porodu (jde tam vlastně jen o těch pár týdnů před porodem). Jasně že si práci hledám, ráda bych něco slušného, když už mám jakýsi ten titul, nejsem na dítě upnutá, ráda bych měla praxi, ale když ne, nezblázním se z toho.
Pravda je, že čtyřletý rodičák je na budku (7 600 do 21 měsíců a pak do 4 let 3800, pokud si pamatuju správně), člověk potřebuje mít stabilní příjem, aby mohl počítat do budoucna. Takže u nás jedině 3letý. Tak doufám, že ta klička ještě bude možná, až to bude u nás aktuální.

len
9. črc 2009

Hm, obávám se, že než já otěhotním (a dítě donosím), budou v tomto ohledu zákony totálně neprůstřelný 😀

tiburcia
autor
9. črc 2009

len na tom jsme stejně 😀

andelka
9. črc 2009

Holky nestrašte 😅
Na druhou stranu někdo zas říká, že člověk má aspoň ty 4 roky jistotu aspoň nějakého příjmu, zvlášť, když člověk niikdy neví, jaké jeho dítě bude, jestli nebude potřebovat delší péči a taky do školky může dítě chodit celodenně až od 4 let. Moje neteře (3,5 roku) by ve školce ještě nevydržely a kdyby nebyla babička a mamka musela od jejich 3 let do práce, tak nevím nevím. Má to něco do sebe.

nunacek
9. črc 2009

Aha, já myslela, že ne 3800, ale těch 7600. To máš tiburcia pravdu, že těch 3800 je tak na benzín 😒

nunacek
9. črc 2009

Kolegyně má teď 4 leté dítě. Od 2,5 let chodil do školy pár dní v týdnu, od 3 let chodil na 3 hodiny denně a od 4 let na celý den. Kolegyně brala mateřskou na 4 roky, ale u toho chodila do práce, takže proto mohl ve 3 letech jen na 4 hodiny denně, jinak by mohl normálně na celý den. Teda takhle to říkala paní ředitelka ve školce.

andelka
9. črc 2009

Nun: Jo, to je možné, přesně bych se musela zeptat mamky jak to je, když chce dát mamina dítě do školky, ale nechce přijít o rodičák. Je to nějak omezené. akorát je problém, že ne každé dítě je ve 3 letech na školku zralé a pak je problém odklad, když maminka musí do práce a nemá hlídání (nebo za něj dá půlku výplaty). Ale to je jen teorie.

nunacek
9. črc 2009

Já osobně neznám moc zdravých dětí, co by ve třech letech nebyly na školku zralé. Ale samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo 😉 Spíš je problém, že teď je ve školkách málo místa ☹ Ale třeba kamarádka z Moravy měla štěstí a vzali ji chlapečka do školky už ve 2,5 letech 🙂

andelka
10. črc 2009

nun: No jelikož mamka dělá ve školce, tak jich znám docela dost. Ale taky jsou moc šikovné děti, hlavně holčičky. Ono se musí jít dítě zapsat hrozně brzo, kolikrát chodí do školky sondovat mamnky, co se jejich děcko sotva narodilo 😅 I holky byly u zápisu letos, i když do školky půjdou až ve 4 letech tj. v únoru 2010. musí se na to myslet holt dopředu.
a málo místa je, před lety školky rušili, že bylo málo dětí, ale teď nové nevznikají, když je dětí hodně. 😒

nunacek
10. črc 2009

andelka: Mamka dělá ve škole spojené se školkou a mám to přesně naopak než ty, téměř všechny zdravé děti jsou ve 3 letech na školku zralé, no asi nějaká vlna "šikovných" dětí 😀 😉 S tím včasným zápisem máš naprostou pravdu! Známá má chlapečka, kterému je 1,5 roku a už je zapsaný do školky, aby ho vzali na 3 letech, aby ona mohla do práce, aby nepřišla o místo...

tiburcia
autor
10. črc 2009

o školce raději ani nemluvte...u nás se zavírá jedna za druhou 😠

nunacek
10. črc 2009

tiburcia: U nás je jedna školka na tří tisícové městečko 😒 Další pak jsou 8 km ve vedlejším městě, ale pro dítě je podle mě lepší, když chodí do školky s kamarády z města než někam do cizího města.

andelka
11. črc 2009

nun: No, já něříkám, že je jich hodně, ale že jsou. nakonec stejně tam to dítě je, i když skoro nic neumí. Když má dobrou učitelku, tak ta ho už nějak všechno naučí (mamka měla i chlapečka, který skoro v 5 letech nedal dohromady kloudné slovo a běžně dělají děti problémy s jídlem a jak to vypadá, když má jedna učitelka x dětí krmit si asi umíte představit). Ono jde i o to, že děti, které na školku jakž takž mají, tam jsou. Ty ostatní se musí vyřešit jinak. Předloni měla mamka skoro všechny děti ve třídě malé a většina byla šikovná a docela rychle si zvykla.
Moje švagrová třeba zas řeší, kdo bude chodit pro dítě do školky, když ona dělá dvanáctky a brácha na směny. Pro někoho bez babiček to asi je trochu potíž, ale u ní mám pocit, že je to jen výmluva. Každopádně dřív bylo školek víc a třeba i s delším provozem, nebo týdenní. Teď je to někdy fakt na budku, obcházet školky tak brzy a zajišťovat si místo a nedej bože po přestěhování, to musí být šílené, když se chce jen přestoupit.

nunacek
11. črc 2009

andelka: Tak to má švagrová co k řešení. A určitě nejsou sami, kdo toto musí řešit. A když nejsou babičky, tetičky apod. tak to je hooodně těžké ☹ Tady u nás jede školka do půl čtvrté a šlus. Vedle ve větším městě jede do půl sedmé, což už je lepší...

andelka
11. črc 2009

No ono se to snad vždycky nějak dá. Moje mamka to řešila tak, že ráno bráchu vzbudila a odvedla ke své známé, která měla holčičku ve stejné školce a tam jí ho nechala. Brácha si trochu pohrál, mezitím se holčička nachystala a její maminka je odvedla do školky oba. Mamka totiž měla tu smůlu, že málokdy pracovala ve stejné školce kam brácha chodil, často se stěhovali a než si našla místo, bydleli už zas někde jinde.
Jinak u nás bývají školky od 6 do 16.30. Aspoň tak má mamka služby.
Já myslím, že by se mohlo vyjít vstříc aspoň v těch velkých městech, kde jsou právě firmy se směnným provozem (třeba u nás vítkovice), že by měla být aspoň jedna školka, která by byla nestandartní.
jinak švagrové samozřejmě budeme pro dítě chodit i já nebo mamka, ona si spíš už vymýšlí co by. Ale jsou lidé, co fakt ty možnosti nemají.

nunacek
11. črc 2009

andelka: Ono se to musí vždycky nějak udělat. Jen je blbý, když se třeba rodina přestěhuje na druhej konec republiky a nemají tam ani příbuzný, ani známý, ani kamarády... 😒 Ale musí to prostě nějak jít, to je jasný.

andelka
11. črc 2009

nun: No to jsu právě ty případy. jinak když má člověk známé, kamarádky, příbuzné, tak vždycky se dá domluvit. Není to zas taková oběť, aby někdo vyzvedl dítě ze školky a buď s ním chvíli někde byl, nebo ho vzal domů a počkal na rodiče.
Akorát mi přijde trochu mimo říkat, že nemůžu mít dítě, protože by byly potíže se školkou. Ale to nic, já jen už jsem na tyhle coby kdyby trochu alergická. Na druhou stranu asi i proto jsme se rozhodli pro snažení i v naší šílené situaci. nechci se na něco vymlouvat, když dítě chci.

len
11. črc 2009

No, upřímně si taky myslím, že pokud někdo odkládá dítě z důvodu, že neví, jak by mu ho vzali do školky, asi ten důvod bude ve skutečnosti trochu jiný 😉 Nebo si myslí, že za deset let bude situace lepší? 😀
Jinak u nás je převis do školky trvale více jak 60 %. Ale když člověk chce, vždycky se to nějak zařídí... Pokud tedy jde o věci člověkem ovlivnitelné, což zajištění hlídání dětí dozajista je... Otázka pak samozřejmě je, za jakou cenu. Ale že bych si děti nepořizovala jen proto, že je možná za tři roky nebude mít kdo hlídat, tak to ne 😕

andelka
11. črc 2009

Len: no jo, jasně, že za 5,10 let bude peněz víc, práce jistější, člověk zdravější, prostě všechno lepší 😕 Já vím, je to jejich život, ale mě právě tyhle důvody, které uváděli přiměly k tomu, že se na celou věc dívám jinak a že jednáme tak jak jednáme. vždyť není nic špatného na tom říct, na dítě se necítím, není to pro nás až tak důležité, máme jiné priority. Ale tohle mi přijde trochu mimo.
vždy´t člověk neví jistě, co bbude za měsíc, natož za 3 roky. Kdyby člověk pořád čekal, až bude všechno ideální, tak stráví celý život v čekárně.

len
11. črc 2009

Andelko, já se teď sama sobě musím smát, jak jsem nepoučitelná... A to teď nemluvím o svých svatebních plánech, kdy jsem už touhle dobou měla rodit druhé dítě 😉 Ale když jsem loni na podzim potratila po IVF, říkala jsem si - dám si život do pořádku, trochu se zklidním, vydechnu, naplánujeme pořádnou dovču a až budu připravená a plná sil, zkusíme další IVF. A tak jsem se chovala - doktorům důrazně odmítla IVF už v únoru, vlastně se na ně zcela vykašlala, vrátila jsem se k Mojžíšové, pila bylinky a dělala si v hlavě jasno, naplánovali jsme parádní dovolenou s tím, že až se v květnu vrátíme, půjdeme do toho druhého IVF. Plány úžasný, byla jsem v klidu, v pohodě, dokud mě jednoho dne na konci dost náročné pracovní schůzky šéf jen tak mezi řečí vrazil do ruky připravenou výpověď. A kde jsem byla? Bezdětná, neplodná, se naplánovanou drahou dovolenou, bez práce, všecko se mi zhroutilo, vážně jsem byla na dně. Takže místo toho, abych na IVF naklusala s úsměvem a plná sil, jak jsem ještě pár týdnů (!) předtím plánovala, jsem měsíc předtím pravidelně navštěvovala psychodoktorku a snažila se vůbec srovnat sama se sebou. A když se mi to (snad) podařilo, tak další pecka v tom, že to IVF stejně neklaplo. Což mě vedlo k rozhodnutí, že plány jsou super, ale dost často k ničemu, život je plnej zvratů a nejlepší způsob, jak ho žít, je stanovit si priority a za těma jít. Priority se samozřejmě během času mění. Takže když je pro někoho zrovna teď důležitý cestovat a užívat si života nebo budovat kariéru, hurá doo toho, nač se momentálně přemáhat do dětí, protože "by se to mělo." Naopak nám teď konečně došlo, že děti jsou u nás na prvním místě, takže to budeme zkoušet bez ohledu na naši situaci, práce bude nebo nebude, ale brát pořád na něco nebo na někoho ohled, to se taky může krutě nevyplatit... Sorry za dlouhý výlev, to mě jen tak napadlo v současné situaci 😉 Prostě když se na to lidi cítí...

nunacek
11. črc 2009

andelka: On tu někdo psal, že nechce dítě, protože by byly potíže se školkou? 😕 To mi nějak asi uniklo 😅

nunacek
11. črc 2009

Do ničeho by se člověk neměl nutit jenom proto, že se "to čeká", nebo že by se "to mělo". A nebo dělat něco jenom proto, že to tak dělají ostatní. Každej má jiný plány, jiný priority, nebo shodné priority, ale v rozdílném pořadí. A když chce někdo nejdřív kariéru a pak dítě, prosim. Když se někdo za každou cenu ihned dítě, tak prosim. Když chce někdo prvně školu a pak dítě, prosim. Když chce někdo prvně dítě a pak teprve bydlení, prosim. Pro každýho je prostě dobrý jiný pořadí přání a snů 😉 Hlavně aby to měli shodně ti dva, co spolu žijí 😀 😉

len
11. črc 2009

Tak tak 😀 Asi nejblbější je, když to každej vidí jinak, protože na dítě holt musí být dva 😉 I když občas má okolí pocit, že je třeba rad deseti dalších 😀

nunacek
11. črc 2009

No pokud se v pořadí priorit rozcházejí ti dva, tak to je dooooost blbý 😒

nunacek
11. črc 2009

Co pozoruju občas ve svém okolí, tak dost bývá problém v tom, že ona už chce dítě, má pocit, že vše ostatní je zbytečné a on dítě ještě nechce. Nejhorší je, když se ten chlap pak nechá "ukecat", ale sám přitom po dítěti ještě netouží 😔