Chromozomální aberace a porod zdravého dítěte. Povedlo se?

dana1979
13. led 2010

Jsem maminkou dítěte s nebalancovanou chromozomální vadou a stále se snažím mít zdravé miminko. Můj manžel má balancovanou chromozomální aberaci 5 a 15 chromozomu. Byla jsem těhotná už 4krát a ani jednou to nevyšlo. V roce 2003 ukončení těhotenství z genetických důvodu v 19 týdnu, rok 2005 zamlklé těhotenství v 10 týdnu a loni opět ukonční z genetických důvodu v 17 týdnu. Tak jsme zkusily IVF s PDG, 4 krát IUI a jednou IVF s darovanými spermiemi,ale taky se nepovedlo. Tak zase zkoušíme dál spolu...
Je tu někdo kdo má také balancovanou chromozomální aberaci a narodilo se mu zdravé miminko?

dana1979
autor
16. črc 2010

okurkaa...no rozhodnutí nemáš jednoduché. Ale asi doktoři ví co dělají. Budu držet palce aby tam do těch dvou týdnu zůstalo jedno a nemusela jsi žádný zákrok podstupovat. 🙂 🙂 🙂
ankil...jak jsi dopadla u doktora?

ankil
16. črc 2010

okurkaa, je to hrozné rozhodování a ty bys chtěla jedno nebo dvě?
Dani, hcg je dost nízké, takže se tam něco dělo 😢 ale nevyšlo to, ve středu jdu na hysteroskopii a v pátek možná na utz jestli bude nějaký folikul, kdyby jo tak ještě iui, teď by to bylo bez stimulky tak uvidíme, jinak další cyklus jdeme do IVF, možná se na kopci v pátek potkáme 😉

dana1979
autor
16. črc 2010

ankil...tak to jsme dopadly stejně špatně ☹ Ale ten další cyklus už výjde 🙂 Tak kdyby jsi mě tam v pátek viděla přihlas se 😉

ankil
16. črc 2010

Dani a už víš na kolik tam v pátek budeš? já se to dozvím asi ve středu a ještě záleží jak dopadne hysteroskopie

dana1979
autor
16. črc 2010

Ankil - ještě to nevím v úterý jdu na sono tak se to dozvím asi tam. Minule jsme tam byli na 10hod. A ty jsi ze Zlína? Já jsem z Opavy tak to máme tak 2 hodiny cesty ☹

ankil
16. črc 2010

Dani, já byla minule taky na 10 😉, ne kousek od Zl, tak cca 40 min

monci55
17. črc 2010

Ahojky
Prosím vás co je to chromozomální aberace. Mám dvě zamlklá těhotenství a při tom druhém po veškerých vyšetření mají podezření na aberaci a nebo molu. Dva lékaři mi to vysvětlily každý po svém a jsem úplný jelen. Četla jsem tady vaše stránky a koukám, že nás je takových více. ☹ Poradíte mi prosím. Moc děkuji

dana1979
autor
17. črc 2010

Ankil - tak já v úterý napíšu kdy a na kolik půjdu 🙂

dana1979
autor
17. črc 2010

monci55...tak chromozomální aberace jsou buď nebalancované nebo balancované. Ty balancované jsou ty kdy jsou přehozené kousky chromozomů,ale početně je vše v pořádku. Ale bohužel pak při snaze o miminko je riziko miminka s nebalancovanou vadou což znamená,že kousek nějakého chromozomu je navíc a kousek chybí. Pak jsou buď zamlklé těhotenství nebo narození postiženého miminka. Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně 🙂 když tak se ptej...

markee
18. črc 2010

ahojky holky,
no já si fakt čím dál víc uvědomuju,že se bojím otěhu přirozeně. Přitom jsem říkala,že než by jsme ušetřili na PGD,tak bych to ještě zkusila. Ale nevím, opravdu nevím. Mám strach,že to bude opět špatně nebo balancovaná translokace a prostě budeme z toho nešťastný s manžou ☹ Nejspíš se na to vykašlu. Jediný co mě nejvíc štve,že nemám práci a nemůžu si tak dávat penízky vedle na to. Chjo, já prostě věřím,že by se aspoň jedno zdravé embryiko našlo a bylo by to vyřešeno. Uvidíme. Plácám se v tom jak se dá ☹

monci55
18. črc 2010

dana1979 - děkuji za vysvětlení. Bojím se ptát co dalšího se dozvím. Nemám za sebou zatím žádná vyšetření tak ani nevím co nás bude čekat. Je to teprve týden co se to stalo na podruhé. To jsme oba já a přítel poprvé slyšeli slova chromozomální aberace. Jak tady čtu vaše články tak toho holky máte hodně za sebou a spoustu rad, názorů. Tak budu všem držet palečky a jak říká moje milovaná polovička nevzdámeto a budem bojovat. 🙂

ankil
18. črc 2010

@markee já bych na to těhu přirozeně neměla nervy, hrozně bych se bála že by to zas nedopadlo a potrat bych asi těžko nesla a už ani nemám nervy jít do IVF s manželem, z 18 vajuch po PGD zbyly jen 3 a už nemáme ani mražáčky, ale co kdyby nebylo žádné, sice jsme za PGD moc neplatili, vyšlo to skoro jako IVF, ale prostě si ted nemůžeme dovolit vyhodit jen tak peníze, příští cyklus půjdem asi do IvF s dárcem a i na to schrastíme horko těžko penízky 😔

ankil
18. črc 2010

@monci55 a co si zajít na genetické vyšetření, vemou vám krev + se poptají na nemoci v rodině a tak, za pár týdnů by jste měli výsledky a měli by jste jasno 😉

markee
18. črc 2010

Ankil,já právě vím,že budeme mít jen na jeden pokus a když se nepovede,tak prostě konečná ☹ Já prostě ještě toho dárce nechci. Třeba za rok řeknu JO,ale prostě zatím ne. Já bych ráda zkusila to PGD a pak teprva řešit dál. Prostě uvidíme. Máme to holky všechny složité,co?! ☹

ankil
18. črc 2010

@markee tak snad Vám to vyjde, přeci nemůžeme mít pořád smůlu 😉 a Johanka se Vám povedla jak, prirozeně 😕 ...my naštěstí s dárcem problém nemáme, prostě to teď jinak nejde 😒

markee
18. črc 2010

Ankil, Johanku máme na první pokus,kdy jsme se začli snažit. Bez potíží v těhotenství-tím myslím,že triply v 16tt vyšly OK a nikam mě neposílali. My víme o té translokaci co má manža až od loňského srpna,kdy jsme ukončovali těhu ve 22tt ☹ Předtím jsme o ničem takovém nevěděli. Při prvním zamlklém potratu genet.rozbor nedělali. Až pak při druhém těhu se jim nezdáli triply,já odmítla znova triply,chtěla jsem plodovku a díky tomu na to přišli. Další pokus byl taky špatnej. Tři nezdary mi přijdou dost. Já bych měla strach,že mimčo bude nositelem,takže přirozeně nejspíš do toho nepůjdeme. Manža nechce to PGD,kvůli penězům. Nejdřív budu muset najít práci,pak na to šetřit a díky tomu se to vše protáhne. Dárce chce manža,ale já jsem nějak proti. Uvidím,třeba změním názor.

ankil
18. črc 2010

@markee tak to je krása že se Johanka zadařila hned napoprvé, aspoň člověk vidí že tu nějaká naděje je 🙂 , ale na druhou stranu je hrozné přijít o mimi ve 22 tt to je už sakriš dost pozdě 😢 . Nás to PGD stálo navíc 9 tis. To je zvláštní, většinou nechce chlap jít do dárce a u Vás je to naopak 😉

markee
18. črc 2010

@ankil nám řekli 40tisíc korun plus 5 tisích,kdyby se povedlo víc dobrých,tak prý na zamražení. Můžu se zeptat kolik jste platili a za co vlastně? Klidně do IP. Díky

ankil
18. črc 2010

@markee máš IP 😉

dana1979
autor
19. črc 2010

Ankil - a ty jsi byla na tom IVF s PDG ve Zlíně? To by mě zajímalo kolik to tam stojí 🙂 Ale asi bych do toho šla jen kdyby jsme vyhráli ve sportce 😉 Je to opravdu malá šance,ale je fakt,že je spousta rodin kterým zbylo jedno zdravé a mají miminko....

dana1979
autor
19. črc 2010

monci55 - určitě musíme bojovat. Já po nějakém nezdaru většinou chvíli potřebuji pauzu,ale pak se do toho pustím znovu...co nám jiného zbývá,že? 🙂

ankil
19. črc 2010

@dana1979 máš taky IP 😉

dana1979
autor
19. črc 2010

markee - píšeš,že přirozeně by jsi do toho nešla kvůli tomu,že by miminko mohlo mít tu balancovanou aberaci a mi říkali,že pry při IVF s PDG se zjísítí jen ty ebrya co mají tu nebalancovanou aberaci. Nebo vám to říkali jinak???Proto se mi zdá taky lepší IUI nebo IVF s dárcem. Dívat se na to jak moje děti prožívají to samé co já musí být taky hrozné. Můj manžel s dárcem souhlasí,ale když mám takové slabé chvilky a řeknu,že to ještě riskneme spolu tak není vůbec proti 🙂 Já bych taky hrozně moc chtěla miminko s manželem,ale už jsem to zkusila 4 krát a nevyšlo to tak jsem to vzdala....a dárce je prostě jediná možnost. Ale možná kdybych měla jedno zdravé dítě taky bych trochu váhala fakt nevím...

ankil
19. črc 2010

Dani, nám říkali že buď bude v pořádku nebo může mít balancovanou aberaci a to je dobré= zdravé akorát bude mít přehozené chromozomy a v budoucnu když bude chtít mít rodinu bude si nejspíš procházet tím co my, ale kdoví kde bude zdravotnictví za 20 let, vše jde do předu tak třeba budou mít víc možností než my a nebo nebalancovanou aberaci a to je špatné

ankil
19. črc 2010

a ještě jsem chtěla napsat, manželovy rodiče jsou v pořádku a přeci má manžel balancovavou aberaci, prostě se při dělení buněk 2 chromozomy přehodily, takže i zdraví rodiče můžou splodit dítě s chromozomální aberací

markee
19. črc 2010

@dana1979, nám genetička tvrdila,že nám zavedou jen zdravé jedince-né s balancovanou a nebalancovanou translokací. Takže jsem jí uvěřila, myslím,že to říkal i doktor z Pronatalu.
S dárcem souhlasí manžel, já jsem nějak proti-ale myslím,že je to tím,že už máme zdravé dítě,. Kdybychom neměli,tak bych do něj třeba šla. Já byla pro přirozené početí,ale bojím se,že to zas bude zamlklý potrat a nebo co budu dělat,když mimi bude žít,udělaj mi testy z choria a zjistí,že je nositelem. Já nevím prostě co dělat, je to těžký. To dítě za to nemůže. Chjo,kdyby tak někdo věděl co si dál počít. ☹
@ankil díky za IP, opravdu zdražili. Nojo, co se dá dělat. Teď na to nemám,snad časem.

markee
19. črc 2010

@ankil,já se tím taky jakoby utěšuju,že i zdravým lidem se může povést takové dítko a nic s tím neudělaj. Hlavně to zjistí,až jejich dítě bude chtít dítko a bude nějaký problém. Vím,že takových lidí je mraky a nevědí ani o tom. Genetička tvrdí,že prostě to je hodně rozšířené,ale těm lidem se při plození nestane nic hrozného,vše je jak má a nikdy na to nepřijdou. Maj štěstí a budiž jim to přáno. Kéž by jsme byli ty z těch šťastnějších a příště už se to povedlo,ale to mi nikdo nezaručí.

dana1979
autor
19. črc 2010

Mám kamarádku která má balancovanou vadu i její bratr (oba tedy zdraví) a zdědili to po jejich mamce a ta kamarádka má zdravého kluka přirozeně a až pak zamlklé těhotenství a ukončování ve 4 měsíci myslím2x. A její brácha teď čeká první dítě taky přirozeně a po odběru plodové vody čekají zdravé miminko. Rodiče mého manžela jsou taky v pořádku a manžel se narodil s tou balancovanou vadou. Tak snad jsme si tu smůlu už vybraly a bude vše o.k. Štěpánek má tu nebalancovanou chromozomální aberaci a můžu být ráda,že je takový jaký je. Znám případy kdy ty děti když už se narodí mají i těžkou mentální retardaci a nebo nechodí....Moc by si přál miminko,ale myslím,že to bude hodně náročné 🙂

markee
19. črc 2010

Můj manža to má po své matce. Jestli ona to má jako první nebo už se to dědí v jejich rodině dýl,tak to nevím. Babička manžela tam nepůjde-na genetiku a ani nevím proč. Sestra manželovi matky si tam došla i s dcerama,naštěstí jsou zdravé.
Právě,že se na jednu stranu uklidňuju tím,že se to může stát komukoliv a stejně jdou ty lidi plodit děti. Jenže ono taky dopředu nikoho nenapadne co by se mohlo stát. Nikdo o tom nepřemýšlí, my byli stejný. Až po tom loňsku se bojíme a hodně.

monci55
19. črc 2010

@ankil Zítra jdu na kontrolu HCG jestli už úplně zmizelo a pak to snámi budou řešit dál zřejmě jak píšeš ty ankil ta genetika a tak dál. Jen kdyby člověk věděl´, že bude vše v pořádku. Holky jak je ten osud někdy nespravedlivý. Moc vám všem přeju hodně síly a podpory od lidiček které máte rádi.